ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
16 грудня 2021 року м. Київ № 640/19297/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, у якому, з урахуванням заяви від 04.04.2021 про уточнення адміністративного позову, просить суд:
- визнати незаконними, протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладені у листах заступника начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві України О. Прищепи від 22.05.2020 за № 2600-0303-8/65353, від 25.06.2020 за № 2600- 0303-8/83398 та від 19.03.2021 № 2600-0309-8/47348 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугою років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром, виходячи із встановленого при призначенні пенсії відсоткового розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії: визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора № 21-892зп від 06.05.2020 - з 13.12.2019; визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора № 21-891зп від 06.05.2020 - з 01.02.2020; визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора №21-1157зп від 04.06.2020 -з 01.04.2020, з виплатою різниці між сумами нарахованої після перерахунку та фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач зазначив про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в місті про відмову в перерахунку пенсії, адже згідно рішень Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 № 6-р/2020, позивач має право на перерахунок пенсії згідно довідок про заробітну плату, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», у розмірі 90% від суми місячної заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, без обмеження її максимальним розміром.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.08.2020 відкрито провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
01.10.2020 до суду від ГУ ПФУ в м. Києві надійшла належним чином завірена копія пенсійної справи ОСОБА_1 .
21.10.2020 до суду від сторони відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому наголошено на тому, що позивач не звертався до управління із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років встановленого зразка, тому, адміністративний позов є передчасним.
Так, від позивача до суду надійшла відповідь на відзив, у якій позивач вказує на необґрунтованості доводів пенсійного органу щодо звернення не за встановленою формою, адже позивач звертався двічі із заявами (у паперовому вигляді та через електронний сервіс) та отримав відмови у перерахунку його пенсії по суті звернення.
Вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається з матеріалів даної справи, з грудня 2002 року позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» 1991 року № 1789-ХІІ , розмір якої неодноразово перераховувався за рішеннями судів у зв'язку з підвищенням посадових окладів та інших складових заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників на підставі довідок Генеральної прокуратури України, виходячи із максимального розміру 90% від заробітної плати.
З 31.03.2015 позивач звільнений з органів прокуратури з посади заступника начальника Головного управління - начальника управління Генеральної прокуратури України, наказом Генерального прокурора України № 430ц від 18.03.2015 за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років.
02.06.2016 позивач звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013.
Листом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 4693/14/Л-499 від 07.06.2016 позивача повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, оскільки Законом України № 213 від 02.03.2015 з 01.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення в частині призначення пенсій за вислугу років і у зв'язку з цим пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом № 1789-ХП, не призначаються та раніше призначені не перераховуються.
Постановою Дарницького районного суду м. Києва від 10.11.2016 зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії за вислугу років на підставі статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, відповідно до довідки Генеральної прокуратури України про заробітну плату № 18-171зн від 19.02.2016 року, з 01.01.2016 у встановленому при призначенні пенсії відсотковому розмірі від місячного заробітку, без обмеження максимального розміру пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», підвищено посадові оклади і надбавки за класний чин працівникам прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», а постановою Кабінету Міністрів У країни від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів» збільшено посадові оклади прокурорам Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних та прирівняних до них прокуратур.
Рішенням Конституційного Суду України № 7-р(П)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення ч.20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII зі змінами (далі Закон № 1697-VII), яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, і встановлено, що ч.20 статті 86 цього Закону підлягає застосуванню в первинній редакції, а саме про право на перерахунок пенсії на рівні умов та складових заробітної плати прокурора у зв'язку з її підвищенням
Рішенням Конституційного Суду України № 6-р/2020 від 26.03.2020 визнано неконституційними окремі положення п. 26 розділу VI «Прикінцеві і перехідні положення» Бюджетного кодексу України щодо делегування Кабінету Міністрів України права встановлювати посадові оклади працівникам прокуратури. На підставі цього рішення, заробітна плата працівників Офісу Генерального прокурора була приведена у відповідність зі ст. 81 Закону № 1697-VII, відбулася зміна складових заробітної плати, що згідно зі ст. 86 цього Закону передбачає право на перерахунок пенсії з 01 квітня 2020 року.
Тож, з урахуванням вказаних обставин, 20.05.2020 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії прокурорсько-слідчих працівників і довідками Офісу Генерального прокурора про збільшену заробітну плату за відповідною посадою заступника начальника Головного управління (Департаменту) - № 21-892зп від 06.05.2020 станом на 06.09.2017, видану на підставі рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, а також № 21-891зп від 06.05.2020 станом на 02.01.2020, видану на підставі постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155.
15.06.2020 позивач подав до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві аналогічну заяву із довідкою Офісу Генерального прокурора № 21-1157зп від 04.06.2020 про заробітну плату станом на 26.03.2020 на підставі рішень Конституційного Суду України - № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 та №6-р/2020 від 26.03.2020.
Листами заступника начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві О. Прищепи від 22.05.2020 за № 2600-0303-8/65353 та від 25.06.2020 за №2600-0303-8/83398, позивача було повідомлено про відмову в перерахунку пенсії на тій підставі, що після прийняття Конституційним Судом України Рішення 13.12.2019, нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалися, а заявника звільнено 31.03.2015, тобто до 13.12.2019.
Рішення про відмову позивачу в перерахунку пенсії у вказаних листах заступника начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві позивач вважає неправомірним, що і зумовило його звернення до суду з даним позовом.
При вирішенні спору, суд виходить з наступного.
Положеннями ч. 2 ст. 19 Конституції України, встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Право особи на отримання пенсії, як складова права на соціальний захист, є її конституційним правом.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
На час призначення позивачу пенсії (2002 рік), особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначалися статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон №1789-ХІІ), яка передбачала наступне.
Прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);
Обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1).
Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).
До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ вносилися зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон №3668-VI), внаслідок яких, наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою, тобто, відбулась зміна порядкового номеру частини статті, що регламентувала порядок та підстави перерахунку пенсії, проте її текст залишився незмінним.
При цьому, 14.10.2014 ухвалено новий Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).
Так, частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції), мала такий текст: «Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Отже, первісна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VІІ та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ, містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.
Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VІІ щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у т.ч. стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15 липня 2015 року. Водночас, з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, з-поміж іншого, внесено такі зміни: частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено в такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»; частину двадцяту статті 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».
Отже, починаючи з 1 січня 2015 року в Україні: жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру»; законодавець делегував повноваження щодо встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінету Міністрів України.
Верховний Суд у зразковій справі № 560/2120/20 установив, що Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Така бездіяльність Кабінету Міністрів України призвела до чисельних судових спорів між пенсіонерами, які отримують пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» та Пенсійним фондом України.
У грудні 2019 року, Конституційний Суд України за результатами розгляду справи № 3-209/2018 (2413/18, 2807/19) ухвалив рішення від 13.12.2019 № 7-р(II)/2019 та вирішив таке: визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України; положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Конституційний Суд України встановив такий порядок виконання рішення № 7-р(II)/2019: частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:
« 20.Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».
Зазначене рішення Конституційного Суду України стало підставою для звернення пенсіонерів, які отримують пенсію, відповідно до Закону України «Про прокуратуру», за отриманням актуальних довідок про заробітну плату та згодом до органів Пенсійного фонду України із заявами про перерахунок пенсії.
Відповідно до правової позиції викладеної Верховним Судом у рішенні від 14.09.2020 у справі № 560/2120/20, постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», є чинною та є рішенням Уряду про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».
Згідно зі статтею 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Судом досліджено, що, у даному випадку, пенсійний орган відмовив позивачу у перерахунку його пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Тобто, фактично пенсійний орган погоджується з наявністю у заявника права на перерахунок пенсії, проте зазначає про відсутність нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури.
Водночас, доводи пенсійного органу про те, що після набрання чинності рішенням КСУ № 7-р(ІІ)/2019, тобто після 13 грудня 2019 року, нормативно-правового акта про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому, немає підстав для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13 грудня 2019 року норма частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.
Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.
Така бездіяльність уряду була предметом розгляду в судах.
Верховний Суд в постанові від 24 квітня 2019 року (справа № 826/8546/18) звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом № 1697-VІІ покладено саме на уряд.
Суди у зазначеній справі визнали протиправною бездіяльність Кабінету Міністрів України щодо неприйняття порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, як це передбачено частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ, та зобов'язали Кабінет Міністрів України протягом 30 днів з дня набрання рішенням законної сили вжити заходів та ухвалити рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури.
Проте рішення суду Кабінетом Міністрів України виконано не було.
Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами ПФУ перерахунку зазначених пенсій, у тому числі й пенсії позивача.
Реалізація його права була забезпечена саме рішенням КСУ № 7-р(ІІ)/2019.
Тому, твердження відповідача про те, що для реалізації пенсіонерам права на перерахунок пенсії, визначеного статтею 86 Закону № 1697-VІІ (у редакції, чинній з 13 грудня 2019 року), обов'язковою умовою є прийняття урядом нової постанови про підвищення заробітної плати працівникам прокуратури, є хибним з огляду на те, що на момент прийняття Конституційним Судом України зазначеного рішення, вже існувала суттєва різниця в оплаті праці чинних працівників прокуратури та розмірі заробітних плат, з яких розраховані пенсії прокурорських пенсіонерів. Така нерівність має усуватись ПФУ шляхом беззастережного (відносно дати ухвалення рішення про збільшення заробітку діючих працівників прокуратури) задоволення заяв пенсіонерів про перерахунок пенсії, поданих після 13 грудня 2019 року
Також, рішенням Конституційного Суду України №6-р/2020 від 26.03.2020 визнано неконституційними окремі положення п.26 розділу VI «Прикінцеві і перехідні положення» Бюджетного кодексу України щодо делегування Кабінету Міністрів України права встановлювати посадові оклади працівникам прокуратури. На підставі цього Рішення заробітна плата працівників Офісу Генерального прокурора була приведена у відповідність зі ст. 81 Закону № 1697-VII відбулася зміна складових заробітної плати, що згідно зі ст.86 цього Закону передбачає право на перерахунок пенсії з 01 квітня 2020 року.
Крім того, постанова № 657 є чинною, а тому немає підстав для її незастосування. Таке рішення уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати працівників прокуратури».
Таким чином, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії відповідно до статті 86 Закону № 1697-VII.
Слід врахувати, що у відповідях Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві безпідставно ототожнюються підстави для перерахунку пенсії - підвищення заробітної плати, які мали місце за вказаними постановами Кабінету Міністрів України та в силу статті 81 Закону №1697-VII згідно з рішенням Конституційного Суду України № 6-р/2020 від 26.03.2020 - та право позивача на перерахунок, яке відновлено цим рішенням та рішенням № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 і має реалізовуватися в установлені строки для перерахунку пенсії. Крім того, звільнення з роботи до 13.12.2019 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії, який прямо передбачено законом як для працюючих, так і для непрацюючих пенсіонерів. Твердження про те, що після прийняття Конституційним Судом України рішення 13.12.2019, нормативно-правові акти про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не приймалися, не може братися до уваги, скільки постанова Кабінету Міністрів України № 1155 від 11.12.2019 набула чинності 16.01.2020, а також відбулося підвищення заробітної плати прокурорів Офісу Генерального прокурора згідно з рішенням Конституційного Суду У країни № 6-р/2020 від 26.03.2020.
При цьому, суд звертає увагу на те, що перерахунок пенсії позивача має бути проведений відповідно до часу виникнення для цього підстав та права:
- з 13.12.2019 відповідно до дати винесення рішення Конституційного Суду України № 7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019, на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-892зп від 06.05.2020 про заробітну плату за посадою заступника начальника Головного управління;
- з 01.02.2020 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора № 21-891зп від 06.05.2020 про заробітну плату за посадою заступника начальника Головного управління (Департаменту), ураховуючи, що постанова Кабінету Міністрів України № 1155 від 11.12.2019 набула чинності 16.01.2020, а згідно з первинною редакцією ч.20 статті 86 Закону № 1697-VII, перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії;
- з 01.04.2020 на підставі довідки Офісу Генерального прокурора про заробітну плату за посадою заступника начальника Головного управління і Департаменту) №21-1157зп від 04.06.2020 згідно з рішенням Конституційного Суду України № 6-р/2020 від 26.03.2020 та Закону № 1697-VII.
Також, подаючи заяву про уточнення адміністративного позову, позивач наголосив на тому, що відповідач ухилився від оцінки вимог щодо перерахування пенсії без обмеження її максимальним розміром, виходячи із встановленого при призначенні пенсії відсоткового розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, - як у відповідях на заяви про перерахунок пенсії із доданими довідками про збільшену заробітну плату, так і у відзиві на позовну заяву, в якому взагалі не визнав факти відмови в задоволенні раніше поданих через електронний кабінет ПФУ заяв про перерахунок пенсії.
У зв'язку з цим, позивачем було повторно подано заяву про перерахунок пенсії із довідкою Офісу Генерального прокурора № 21-1157зп від 04.06.2020 про заробітну плату через підрозділ відповідача у Дарницькому районі м. Києва.
Листом заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві О.Прищепи № 2600-0309-8/47348 від 19.03.2021, позивача повідомлено про відмову в перерахунку пенсії.
Так, у вказаному листі зазначено, що підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача за його зверненням зазначено те, що проведений з 01.04.2020 обрахунок можливого розміру пенсії, з урахуванням довідки, показав недоцільність такого перерахунку, оскільки розмір пенсії зменшується з 27267,37 грн до 16380 грн.
Тобто, зазначається про неможливість перерахунку пенсії в розмірі понад максимальний розмір - десять прожиткових мінімумів, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» для осіб, які втратили працездатність, нарівні 1638 грн. з 01.01.2020. Щодо розміру пенсії у відсотках від заробітної плати, відповідач вказав саме на показник 60 відсотків від заробітної плати. Тож, на даний час, вказані правовідносини є спірними.
Суд з даного приводу наголошує на тому, що призначення пенсії та проведення її перерахунку є різними формами реалізації права громадянина на пенсійне забезпечення. Тому, така аргументація відмови з посиланням на ті норми ст. 86 Закону, які стосуються призначення пенсії, є помилковою. Зокрема, у спірних правовідносинах щодо розміру пенсії повинна застосовуватися та норма закону, яка була чинною на момент призначення пенсії (призначена у грудні 2002 року відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 №1789-ХІІ).
У свою чергу, частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII, яка регулює порядок перерахунку пенсії, не містить жодних положень про зміну відсоткового значення розміру призначених пенсій при їх перерахунку.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що при перерахунку пенсії позивача, відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII, відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 86 Закону № 1697-VII, яка застосовується саме при призначенні пенсії, з огляду на що, при перерахунку пенсії, змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість, відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Крім того, рішенням Дарницького районного суду міста Києва від 10.11.2016 (справа № 753/13808/16-а), що набрало законної сили, визнано про наявність у позивача права на отримання перерахованої пенсії без обмеження граничним розміром - зобов'язано відповідача провести перерахунок та виплату пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної (чинної) зарплати за відповідною посадою без обмеження максимального розміру пенсії.
Тож, позиція відповідача в листі про відмову в перерахунку пенсії про поширення на позивача обмеження щодо максимального розміру пенсії, який не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, вже була предметом судового розгляду.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У частині посилань сторони відповідача на те, що позивач не звертався до управління із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років встановленого зразка, тому, адміністративний позов є передчасним, суд зазначає, що вказані доводи є необґрунтованими та не можуть бути враховані, позаяк, матеріали справи містять докази того, що позивач звертався двічі із заявами (у паперовому вигляді та через електронний сервіс) та отримав від відповідача відмови у перерахунку його пенсії саме по суті звернення, з огляду на що, судом перевіряється рішення пенсійного органу про відмову в перерахунку пенсії саме на відповідність нормам чинного законодавства виходячи з підстав, що зазначені у вказаних рішенням.
Таким чином, за наслідком розгляду даного спору, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню, а саме, шляхом визнання протиправними та скасування рішень Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладених у листах заступника начальника Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві України О. Прищепи від 22.05.2020 за № 2600-0303-8/65353, від 25.06.2020 за № 2600-0303-8/83398 та від 19.03.2021 № 2600-0309-8/47348 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугою років; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром, виходячи із встановленого при призначенні пенсії відсоткового розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії: визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора № 21-892зп від 06.05.2020 - з 13.12.2019; визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора № 21-891зп від 06.05.2020 - з 01.02.2020; визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора №21-1157зп від 04.06.2020 - з 01.04.2020, з виплатою різниці між сумами нарахованої після перерахунку та фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно положень ч. 1 ст. 139 КАС України, судові витрати по сплаті судового збору, підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - ГУ ПФУ в м. Києві.
Керуючись статтями 9, 72-77, 90, 139, 242 - 246, 255, 263 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання рішення протиправним, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, викладені у листах від 22.05.2020 № 2600-0303-8/65353, від 25.06.2020 № 2600-0303-8/83398, від 19.03.2021 № 2600-0309-8/47348 про відмову ОСОБА_1 в перерахунку пенсії за вислугою років.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугою років з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимальним розміром, виходячи із встановленого при призначенні пенсії відсоткового розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії: визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора № 21-892зп від 06.05.2020 - з 13.12.2019; визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора № 21-891зп від 06.05.2020 - з 01.02.2020; визначеної у довідці Офісу Генерального прокурора №21-1157зп від 04.06.2020 - з 01.04.2020, з виплатою різниці між сумами нарахованої після перерахунку та фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві.
За приписами статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Порядок та строки подання апеляційної скарги врегульовано приписами статей 294-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 );
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (ЄДРПОУ 42098368, 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16).
Суддя В.І. Келеберда