Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
16 грудня 2021 р. №520/21661/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації щодо невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації в подальшому проводити ОСОБА_1 виплати одноразової грошової допомоги до 5 травня, як учаснику бойових дій в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що він перебуває на обліку як учасник бойових дій, а отже має право на отримання одноразової грошової допомоги до 05 травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Водночас, всупереч рішенню Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, відповідач протиправно не провів виплату грошової допомоги у 2021 році.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 15.11.2021 відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.
Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Представником Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат надано до суду відзив на позов, в якому він зазначив, що районні Управління праці та соціального захисту населення здійснюють призначення разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», передають списки-розпорядження до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування та виплати. Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не має права самостійно призначати без відповідних розпоряджень районних УСЗН. Згідно з базою даних одержувачів допомог та компенсацій по Харківській області станом на 16.11.2021 ОСОБА_1 , як одержувач щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, на обліку по централізованим районам не перебуває, списки-розпорядження з жодного УСЗН, що обслуговує Центр, до Центру не надавались, відповідно нарахування і виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік Центром позивачеві не проводилась.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 .
Позивач з 04.12.2018 по теперішній час проходить військову службу за контрактом осіб офіцерського складу у військовій частині НОМЕР_2 Національної гвардії України.
Як зазначено позивачем, ОСОБА_1 у 2021 році не виплачено разову грошову допомогу до 5 травня. Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком у 2021 році, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них визначає Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII).
Пільги учасникам бойових дій встановлені статтею 12 вказаного Закону.
Згідно з частиною п'ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (в редакції Закону України “Про внесення змін до Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 25 грудня 1998 року №367-XIV), щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Підпунктом “б” підпункту 1 пункту 20 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2007 року №107-VI частину 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (3551-12) викладено в такій редакції: "Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України".
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року №10рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення пункту 20 розділу II “Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року №107-VI.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №3551-XII, фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів.
Статтею 17-1 Закону №3551-XII визначено, що виплату разової грошової допомоги військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
В якості відповідача позивач визначив Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, пред'явивши до нього позовні вимоги.
Згідно з ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В позовній заяві позивач зазначив, що разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік не отримував. Проте вважає, що має право на отримання одноразової грошової допомоги до 05 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком як учасник бойових дій відповідно до статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Суд звертає увагу, що у відзиві на позов представник Обласного центру зазначив, що районні УСЗН здійснюють призначення разової грошової допомоги, передбаченої законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», передають списки-розпорядження до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат для нарахування та виплати. Обласний центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат не має права самостійно призначати без відповідних розпоряджень районних УСЗН.
Обласним центром також повідомлено, що в Харківській області існує дві системи нарахування і виплати соціальних допомог та компенсацій: централізована та децентралізована. В умовах централізованої системи знаходяться райони м. Харкова (крім Основ'янського і Індустріального) та бази по колишнім двом районам області: Харківському і Дергачівському. По цих районах (базам) на підставі списків - розпоряджень відповідних районних управлінь праці та соціального захисту населення Центр проводить нарахування, готує виплатні документи та відправляє їх до вузлів зв'язку та установ банків, складає звітність. Всі інші райони Харківської області (окрім бази по колишнім двом районам області: Харківському і Дергачівському), а також Основ'янський і Індустріальний райони м. Харкова є децентралізованими районами, які призначають, нараховують і виплачують допомоги, компенсації самостійно.
В свою чергу, як зазначив відповідач, згідно з базою даних одержувачів допомог та компенсацій по Харківській області станом на 16.11.2021 ОСОБА_1 , як одержувач щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, на обліку по централізованим районам (базам) не перебуває, списки-розпорядження з жодного УСЗН до Обласного центру не надавались, відповідно нарахування та виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік Обласним центром позивачу не проводилась, що підтверджується довідкою відповідача від 14.12.2021 №73-02.
Також суд зазначає, що позивачем не надано до суду жодних доказів (довідки, листи, ін.) на підтвердження його перебування на обліку в Обласному центрі по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат як одержувача щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік як учасника бойових дій, або що така виплата йому повинна проводитись саме відповідачем.
Також, в матеріалах справи відсутні докази того, що позивач звертався до 30 вересня 2021 року до уповноважених органів для отримання разової грошової допомоги до 5 травня у 2021 році.
Таким чином, позивачем жодними доказами не доведено, а судом не встановлено наявності вчинених з боку Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації протиправних дій, що призвели до порушень прав та інтересів позивача на нарахування та виплати йому щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій.
Отже відповідач не є уповноваженим органом здійснювати перерахунок та виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій.
Доводи позивача про невизначеність розрахунку щорічної разової грошової допомоги суд не приймає до уваги, оскільки така допомога йому взагалі не призначалась через те, що позивач не перебуває на обліку в Обласному центрі по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та у зв'язку з неотриманням допомоги до 30.09.2021 не звертався з заявою про її виплату.
Надані позивачем дані про наявність заборгованості перед військовою частиною НОМЕР_2 по виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня не спростовують зазначених висновків суду, оскільки у листах УСЗН адміністрації Новобаварського району та Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, які містяться в матеріалах справи, відсутні дані щодо нарахувань позивачу такої допомоги.
У зв'язку з чим відсутні підставі для застосування висновків, викладених в постанові Верховного Суду у зразковій справі №440/2722/20.
За таких підстав, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат з огляду на їх необґрунтованість та недоведеність.
Питання щодо розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації (вул. Чернишевська, буд. 51, м. Харків, 61002, ЄДРПОУ 03195694) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.А. Волошин