про залишення позовної заяви без руху
16 грудня 2021 р. № 400/12682/21
Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Птичкіна В.В., ознайомившись з матеріалами
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
доКабінету Міністрів України, вул. Грушевського, 12/2, м. Київ, 01008,
провизнання протиправними та нечинними розпоряджень від 17.06.2002 № 342-р, від 21.11.2007 №1036-р,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та нечинними розпоряджень від 17.06.2002 № 342-р, від 21.11.2007 №1036-р.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам, установленим статтями 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає таке.
Згідно з частинами першою та другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач оскаржує розпорядження Кабінету Міністрів України, які прийняті у 2002 та 2007 роках.
Отже, позивач пропустив шестимісячний строк звернення до адміністративного суду.
Частина третя статті 264 Кодексу адміністративного судочинства України ("нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності") не підлягає до застосування у спірних правовідносинах, оскільки оскаржувані розпорядження не є нормативно-правовими актами.
Зокрема, розпорядженням від 17.06.2002 № 342-р "Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС " Кабінет Міністрів України затвердив поданий Мінпаливенерго проект завершення будівництва Ташлицької ГАЕС (м. Южноукраїнськ Миколаївської області), розроблений ВАТ "Укргідропроект" (м. Харків) та рекомендований до затвердження Центральною службою Укрінвестекспертизи Державного комітету з будівництва та архітектури.
Розпорядженням від 21.11.2007 № 1036-р "Про затвердження проекту завершення будівництва Ташлицької ГАЕС" Кабінет Міністрів України затвердив поданий Мінпаливенерго проект завершення будівництва Ташлицької ГАЕС (м. Южноукраїнськ Миколаївської області), розроблений ВАТ "Укргідропроект" (м. Харків) та рекомендований до затвердження Центральною службою Укрінвестекспертизи Мінрегіонбуду.
Згідно з пунктом 18 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування.
Оскаржувані позивачем акти відповідача цим вимогам не відповідають.
Згідно з частиною шостою статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до частин першої та другої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Отже, позивачу належить надати до суду заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій зазначити поважні причини його пропуску, з наданням доказів на підтвердження поважності цих причин.
Також, відповідно до пункту 9 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, у позовній заяві зазначається (у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень) обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльністю прав, свобод, інтересів позивача.
Позовна заява такого обгрунтування не містить.
Отже, позивачу належить зазначити у позовній заяві обгрунтування порушення оскаржуваними актами відповідача прав позивача та подати докази на підтвердження зазначеного обгрунтування.
Беручи до уваги приписи частини першої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, позивачу належить подати до суду копію позовної заяви та копії доказів, що подаватимуться на виконання цієї ухвали, для відповідача.
За приписами частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Залишити позовну заяву ОСОБА_1 без руху.
2. Запропонувати позивачу у десятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до Миколаївського окружного адміністративного суду:
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду, в якій зазначити поважні причини його пропуску, а саме: такі, що об'єктивно, незалежно від волі позивача, унеможливили звернення до суду з дотриманням установленого строку, з наданням доказів на підтвердження поважності цих причин;
- позовної заяви, оформленої відповідно до статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням оцінки суду, наведеної у мотивувальній частині цієї ухвали;
- доказів на підтвердження обставин, зазначених у позовній заяві, що подається на виконання цієї ухвали (крім тих, що були додані до позову в первинній редакції);
- копії позовної заяви, що подається на виконання цієї ухвали, та доказів на підтвердження зазначених у ній обставин (крім тих, що були додані до позову в первинній редакції);
3. Попередити позивача, що наслідком неусунення недоліків позовної заяви в установлений судом строк є повернення такої позовної заяви позивачу.
Ухвала про залишення позовної заяви без руху набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає до оскарження окремо від рішення суду.
Суддя В.В. Птичкіна