Рішення від 16.12.2021 по справі 360/2461/21

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

16 грудня 2021 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2461/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «Стінгрей» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 21 листопада 2011 року № 5417,

ВСТАНОВИВ:

11 травня 2021 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної служби геології на надр України до Приватного підприємства «Стінгрей», в якому просить припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5417 від 21.11.2011 року, наданого відповідачу.

Ухвалою суду від 14 травня 2021 року позовну заяву Державної служби геології на надр України залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом п'яти календарних днів з дня отримання цієї ухвали надати суду документ про сплату судового збору в розмірі 2270,00 грн, сплаченого за наступними реквізитами для сплати судового збору: 22030101 Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050): Отримувач: ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101; Рахунок отримувача: UA288999980313101206084012499; Код отримувача: 37991110; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Відомча ознака: "84" Окружні адміністративні суди; належним чином оформлений адміністративний позов, з дотриманням вимог статті 160 КАС України.

24 травня 2021 року від позивача через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) за вхідним реєстраційним № 17833/2021 надійшла заява від 18 травня 2021 року № 7891/01/08-21, до якої додано уточнений позов та докази сплати судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 5427 від 21 листопада 2011 року, з метою видобування піску.

З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615 (надалі - Порядок № 615), спеціальним . на користування надрами, Угодою про умови користування надрами, тощо.

Особливою умовою № 3 Спеціального дозволу № 5427 від 21 листопада 2011 року передбачено, що надрокористувач зобов'язаний подавати щорічну звітність перед ДНВП «Геоінформ України» про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр.

На адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла інформація від Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») про суб'єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» за формами 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2015 рік, зокрема, й щодо відповідача. Згідно даного Переліку надрокористувачів, від відповідача звітність за 2015 рік не надходила.

Державна служба геології та надр України наказом № 255 від 16.08.2016 зупинила дію спеціального дозволу на користування надрами та надала Відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень. Даний наказ було оприлюднено на офіційному сайті Держгеонадр.

В подальшому, на адресу Держгеонадр надійшла відповідь на запит, в якій Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») листом від 03.07.2020 № 03/303-1826 надало Перелік суб'єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр) за 2019 рік, зокрема, й щодо відповідача. Згідно даного Переліку надрокористувачів, від відповідача звітність за 2016-2019 роки не надходила.

Державна служба геології та надр України наказом № 346 від 14.08.2020 внесла зміни до п.26 додатка до наказу від 16.08.2016 № 255 та надала Відповідачу строк 30 календарних днів для усунення порушень, про що надрокористувача було повідомлено через оголошення на офіційному сайті Держгеонадр від 07 вересня 2020 року, оскільки станом на дату прийняття наказу вважалося, що надрокористувач був зареєстрований на непідконтрольній території.

11 листопада 2020 року, на адресу Держгеонадр від ДНВП «Геоінформ України» надійшла відповідь на запит, в якій Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» (далі - ДНВП «Геоінформ України») листом від 11.11.2020 № 03/303-3539 надало Перелік суб'єктів господарювання, які не звітували до ДНВП «Геоінформ України» щодо руху запасів (форма 5-гр), зокрема, й щодо відповідача. Згідно даного Переліку надрокористувачів, від відповідача звітність за 2016 та 2019 роки не надходила.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (арк. спр. 35-36).

Ухвалою суду від 31.05.2021 зупинено провадження у справі № 360/2461/21 до набрання законної сили судовим рішенням Верховного Суду у справі № 812/1743/17 за позовом Державної служби геології та надр України до Товариства з обмеженою відповідальністю «Істок» про анулювання дії спеціального дозволу.

Ухвалою суду від 09.11.2021 поновлено провадження у справі № 360/2461/21 за адміністративним позовом Державної служби геології та надр України до Приватного підприємства «Стінгрей» про анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 21 листопада 2011 року № 5417.

Відповідач правом надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 72-79, 90 КАС України, суд дійшов наступного.

Приватне підприємство «Стінгрей», ідентифікаційний код 33698049, зареєстроване як юридична особа 07.10.2005 за адресою: місцезнаходження: 93600, Луганська область, смт Станиця Луганська, вул. Барабашова, буд. 38, в процесі припинення не перебуває, що підтверджується даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (арк. спр. 49).

21 листопада 2011 року Держгеонадра видало відповідачу дозвіл на користування надрами № 4749 (арк. спр. 7), який надав останньому право на видобування кам'яного вугілля, строком на 20 років.

Особливі умови спеціального користування надрами полягали в покладанні на надрокористувача низки обов'язків, а саме:

- виконання умов: Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.09.20211 № 18478/06/11-11, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Луганській області від 21.03.2011 № 1308, Держгірпромнагляду - від 21.09.2011 № 1/02-3.1.12/7140;

- своєчасна і в повному обсязі сплата обов'язкових платежів до Державного бюджету згідно з чинним законодавством;

- щорічна звітність перед ДНВН “Геоінформ України” про стан запасів корисних копалин за формою 5-гр;

- щорічний радіаційний контроль видобутої сировини в кар'єрі та будівельного матеріалу на відповідальність вимогам ДБН В.1.4-0.041 (0.02; 1.01; 2.01) - 97;

- обов'язковий моніторинг та наукове супроводження виконання особливих умов передбачених дозволом та угод про умови користування надрами відповідно до абзацу третього пункту 26 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615.

Невід'ємною частиною спеціального дозволу є Угода про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин від 21 листопада 2011 року № 5417, укладена між позивачем та відповідачем (арк. спр. 8-10).

Згідно з підпунктом 7.2 пункту 7 Угоди про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин надрокористувач зобов'язаний у встановленому порядку подавати до Держгеонадр України щорічні звіти відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Подання до Держгеонадр України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр є обов'язковою умовою спеціального користування надрами, прямо передбаченою дозволом та Угодою.

26 квітня 2016 року на адресу Держгеонадр надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства “Державний інформаційний геологічний фонд України” (далі - ДНВП “Геоінформ України”) за № 02/302-1493 (вх. Держгеонадр 7348/13/14-16) стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не направили до ДНВП “Геоінформ України” щорічну статистичну звітність за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр за 2014-15 рік.

Так, за даними ДНВП “Геоінформ України”, ПП «Стінгрей» не подало щорічну звітність за формою 5-гр (арк. спр. 11-12).

Наказом від 16 серпня 2016 року № 255 зупинено дію спеціальних дозволів на користування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку до цього наказу, зокрема відповідача (арк. спр. 13).

Листом ДНВП “Геоінформ України” від 03 липня 2020 року № 03/303-1826 надано перелік надрокористувачів, які не звітували до ДНВП “Геоінформ України” щодо статистичної звітності за формою 5-гр, 6-гр, 7-гр до якого, зокрема, включено ПП «Стінгрей» (арк. спр. 14).

Відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 14 серпня 2020 року № 346 «Про зупинення дії спеціальних Дозволів та встановлення термінів на усунення порушень» зупинено відповідачу дію спеціального дозволу на користування надрами (арк. спр. 18).

Позивач про прийнятий наказ повідомив через офіційний сайт Держгеонадр “www.geo.gov.ua” від 07 вересня 2020 року (арк. спр. 16).

11 листопада 2020 року надійшов лист Державного науково-виробничого підприємства «Державний інформаційний геологічний фонд України» (ДНВП «Геоінформ України») № 03/303-3539 (вх. Держгеонадр від 11 листопада 2020 року № 20/07-6574), стосовно суб'єктів господарювання, власників спеціальних дозволів на користування надрами, які не надали звітність до ДНВП «Геоіфнорм України» щодо балансу запасів корисних копалин за формою 5-гр, 7-гр, 6-гр (арк. спр. 17).

Листом від 18.12.2020 № 19228/01/07-20 позивач звернувся до відповідача з вимогою надати позицію на припинення права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами № 5417 від 21.11.2011 (а.с. 18)

Як вбачається з матеріалів справи жодної відповіді від відповідача не надходило.

Докази усунення відповідачем допущених ним порушень у визначений Держгеонадра України строк, під час подачі позову та розгляду справи суду не надані.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги учасників справи, суд виходить з такого.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (частина перша статті 19 Кодексу України про надра).

Зі змісту частини другої статті 24 Кодексу України про надра вбачається, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Статтею 60 Кодексу України про надра встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.

Згідно з положеннями частини першою статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування, та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (далі- Положення № 1174).

За приписами пункту 4 Положення № 1174 визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням (підпункти 9 та 12).

Таким чином, позивач у справі - суб'єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством покладені владні управлінські функції для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування.

Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін врегульовано Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).

Пунктом 21 Порядку № 615 встановлено, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів державної фіскальної служби, зокрема, у разі порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр.

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов'язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

При цьому, зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов'язку проводити на ділянці надр роботи, пов'язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків. Також, зупинення дії дозволу не є підставою і для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється органом з питань надання дозволу після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії.

Зі змісту наведених правових норм вбачається, що однією з підстав зупинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами, невиконання обов'язків, визначених статтею 24 Кодексу України про надра.

Згідно з пунктом 22 Порядку № 615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбачених Кодексом України про надра, Законами України “Про нафту і газ” та “Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності”.

Частиною першою статті 26 Кодексу України про надра визначені підстави припинення права користування надрами, відповідно до якої право користування надрами припиняється в разі:

1) якщо відпала потреба в користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано в користування;

4) користування надрами із застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров'я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом 2 років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої в користування ділянки надр.

Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра в користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, в разі незгоди користувачів - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Згідно з положеннями частини сьомої статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) встановлення факту надання в заяві про видачу документа дозвільного характеру та документах, що додаються до неї, недостовірної інформації; 2) здійснення суб'єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для зупинення дії дозволу.

Порушення вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр, є самостійною підставою для припинення права користування ними згідно з пунктом 5 частини 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра.

Судом встановлено, що однією з умов користування надрами, яка передбачена дозволом від 05 квітня 2013 року № 4749 та пунктом 7.2 Угоди про умови користування надрами, було подання Держгеонадрам України щорічних звітів відповідно до форми державної статистичної звітності 5-гр.

Відповідач цього обов'язку не виконав, такі обставини підтверджені у встановленому Порядком №615 інформацією ДНВП “Геоінформ України”, а тому за правилами пункту 5 частини 1 статті 26 Кодексу України про надра користування надрами на підставі наданого відповідачу спецдозволу підлягає припиненню, а позовні вимоги у цій частині підлягають задоволенню.

Крім того, відповідно до підпункту 1.8 Порядку обліку робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 14 червня 2013 року № 262, інформаційно-технічне забезпечення, інформаційно-аналітичне супроводження робіт з обліку результатів завершених робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр та веденням електронної бази, здійснюється ДНВП “Геоінформ України”. Тобто, ДНВП “Геоінформ України” є державним підприємством, відповідальним за збір та облік статистичної інформації у сфері спеціального користування надрами, який володіє інформацією щодо подання надрокористувачами відповідних звітів.

Відтак, зважаючи на характер порушення, вчиненого надрокористувачем, яке полягає у недотриманні спеціальних умов дозволу, зокрема, неподанні статистичної звітності, інформація, надана ДНВП “Геоінформ України”, щодо неподання відповідачем статистичної звітності є достатнім доказом факту вчинення відповідного порушення ПП «Стінгрей», а тому проведення перевірки у даному випадку не вимагається.

Крім того, Верховним Судом України у постановах від 25 червня 2011 року у справі №21-36а11, від 19 вересня 2011 року у справі №21-164а11 та від 10 грудня 2013 року у справі №21-450а13 та постановах Верховного Суду від 10 жовтня 2018 року у справі №802/4846/13-а, від 26 червня 2018 року у справі №802/923/14-а та від 10 жовтня 2018 у справі №812/1735/17 зроблено правовий висновок про те, що право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу, самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів це право припиняється у судовому порядку.

Зазначена норма спрямована на захист інтересів надрокористувачів шляхом обмеження суб'єкта владних повноважень, у визначених законом випадках, приймати рішення про припинення права користування надрами в межах адміністративної процедури. Таким чином, законом встановлюється судовий порядок позбавлення права користування надрами, як додаткова гарантія захисту прав надрокористувачів, яка реалізується під час звернення суб'єкта владних повноважень із позовом до суду.

Крім того, наявність чи відсутність згоди надрокористувача на припинення права користування надрами обумовлює лише виникнення права звернення з позовом до суду, однак не може свідчити про його обґрунтованість та не може бути підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

З огляду на те, що відповідач не надав згоду на припинення права користування надрами, наявні підстави для припинення цього права в судовому порядку.

Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог та припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5417 від 21.11.2011, наданого ПП «Стінгрей».

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина третя статті 139 КАС України).

З викладеного слідує, що витрати суб'єкта владних повноважень на сплату судового збору відносяться на рахунок суб'єкта владних повноважень. Такий вид судових витрат, як судовий збір, поверненню позивачу - суб'єкту владних повноважень, не підлягає.

Такі обмеження у можливостях суб'єктів владних повноважень свідчать про загальну спрямованість адміністративного судочинства на захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у спірних правовідносинах із владою.

Оскільки Державна служба геології та надр України у вказаній справі є суб'єктом владних повноважень, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для стягнення з відповідача судового збору на користь позивача.

Керуючись статтями 2, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Державної служби геології та надр України (код ЄДРПОУ 37536031, місцезнаходження: 03067, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16) до Приватного підприємства «Стінгрей» (код ЄДРПОУ 33698049, місцезнаходження: 93600, Луганська область, смт Станиця Луганська, вул. Барабашова, буд. 38) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами задовольнити повністю.

Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 5417 від 21.11.2011, наданого Приватному підприємству «Стінгрей».

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.В. Тихонов