Ухвала від 03.12.2021 по справі 757/64023/21-к

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/64023/21-к

Примірник № ___

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 грудня 2021 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та їх вилучення,

ВСТАНОВИВ:

01.12.2021 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання сторони кримінального провадження - старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Київської міської прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та їх вилучення.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання у відсутності особи, у володінні якої знаходиться речі і документи, з огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації.

В судове засідання слідчий не з'явився, про місце і час розгляду клопотання повідомлений належним чином. Слідчий подав до суду заяву про розгляд вказаного провадження у відсутність сторони обвинувачення, клопотання підтримав та просив його задовольнити.

Згідно з нормою ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.

За таких обставин, приймаючи до уваги те, що слідчий суддя, зберігаючи об'єктивність та неупередженість, у порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, створив необхідні умови для реалізації особою, яка подала клопотання, її процесуальних прав на участь у розгляді цієї справи в суді, ураховуючи, що підстав для визнання явки сторони обвинувачення обов'язковою не має, вважаю за можливе розглянути клопотання у її відсутність.

Вивчивши клопотання, дослідивши його матеріали, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступного висновку.

В обґрунтування клопотання слідчий вказує, що першим слідчим відділом Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Києві, за процесуального керівництва Київської міської прокуратури, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019101060000331 від 28.10.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 Кримінального кодексу України.

Клопотання слідчий обґрунтовує наступним.

Досудовим розслідуванням встановлені обставини протиправної діяльності, пов'язаної із фіктивним формуванням статутного капіталу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за сприяння службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , пов'язаних із невжиттям щодо АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) заходів правового реагування (щодо фактів виявлених порушень законодавства у сфері банківської діяльності та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом тощо).

У зв'язку з вищевикладеним, в органу досудового розслідування виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_2 (МФО НОМЕР_3 ) та його структурних підрозділів (Департаментів, Комітетів, Архів тощо).

Виходячи зі змісту вимог ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження, одним із яких є тимчасовий доступ до речей і документів.

Документи, які перебувають у банківських установах містять банківську таємницю та конфіденційну інформацію, в тому числі комерційну та персональні дані особи, але самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.

Як вбачається із змісту п. 4, 5, 8 ч. 1 ст. 162 КПК України, до охоронюваної законом таємниці, яка міститься у речах і документах, належить конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю, відомості, які можуть становити банківську таємницю, та персональні дані особи.

Відповідно до ч. 6 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Враховуючи обставини вчинення ймовірного злочину, так як вони викладені в клопотанні слідчого, правове обґрунтування клопотання, яке відповідає вимогам ст.ст. 161, 162, 163 КПК України, приходжу до висновку, що документи, які вказані в клопотанні можуть мати суттєве значення для встановлення обставин, що підлягають доказуванню в кримінальному провадженні, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 107, 160, 162, 163, 164, 166, 309 КПК України, слідчий суддя,

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Надати слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 4201910106000331 - слідчим Державного бюро розслідувань ОСОБА_3 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів ІНФОРМАЦІЯ_2 (МФО НОМЕР_3 ) та його структурних підрозділів (Департаментів, Комітетів, Архів тощо), з можливістю вилучення копій:

- матеріалів ліцензійної справи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;

- документів, що подавались АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою первинної реєстрації статутного капіталу фінансової установи (отримання банківської ліцензії юридичною особою, яка має намір здійснювати банківську діяльність) відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність», постанови Правління ІНФОРМАЦІЯ_2 № 306 від 08.09.2011 «Про затвердження Положення про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів»;

- документів щодо набуття істотної участі в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (з деталізованою історією змін) за період з 01.01.2013 по 24.11.2021;

- документів щодо збільшення статутного капіталу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (стосовно усіх етапів докапіталізації установи) згідно з положеннями Закону України «Про банки і банківську діяльність», інших нормативно-правових актів ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також постанови Правління ІНФОРМАЦІЯ_2 № 306 від 08.09.2011 «Про затвердження Положення про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів» та постанови Правління ІНФОРМАЦІЯ_2 № 149 від 22.12.2018 «Про затвердження Положення про ліцензування банків»;

- письмового дозволу на збільшення істотної участі в банківській установі або відмови в наданні такого дозволу, а також інших матеріалів та висновків ІНФОРМАЦІЯ_2 з приводу перевірки наданих АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » документів;

- документів, що підтверджують джерела походження коштів, перерахованих для первинного формування статутного капіталу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (реєстрації банківської установи), та для подальшого збільшення статутного капіталу (в розрізі усіх етапів докапіталізації фінансової установи);

- заяви про погодження статуту АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та документи згідно Положення № 306, що дають змогу зробити висновок про фінансовий стан засновника - АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », майновий стан засновника - фізичної особи, а також наявність у засновника достатньої кількості власних коштів для здійснення заявленого внеску до статутного капіталу АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;

- звернення ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » до ІНФОРМАЦІЯ_2 , клопотання та пакет документів щодо погодження статуту АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » як новоствореного банку;

- постанови Правління ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.10.2012 № 423 про погодження статуту Банку із статутним капіталом 122 000 000 грн.;

- матеріалів на підставі та з урахуванням яких прийнято постанова Правління ІНФОРМАЦІЯ_2 від 09.10.2012 № 423 про погодження статуту Банку із статутним капіталом 122 000 000 грн.;

- клопотання та пакету документів, що 21.05.2015 подані до ІНФОРМАЦІЯ_2 для погодження опосередкованого набуття істотної участі в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у розмірі 100% статутного капіталу Банку;

- аудиторського висновку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » щодо фінансової звітності та фінансового стану ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » станом на 01.04.2012, який свідчив про беззбиткову діяльність товариства і наявність у товариства власних коштів, яких достатньо для забезпечення виконання зобов'язань для формування статутного капіталу банку;

- фінансової звітності ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » станом на 01.07.2011, 01.10.2011, 01.01.2012, 01.04.2012 та 01.07.2012;

- рішення ІНФОРМАЦІЯ_5 з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем від 29.01.2016 № 44, а також документи на підставі та з урахуванням яких дане рішення прийняте;

- клопотання АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та пакету документів, що до ІНФОРМАЦІЯ_2 подані 27.07.2017, щодо попередньої згоди ІНФОРМАЦІЯ_2 на здійснення капіталізації за спрощеною процедурою на 78 000 000 грн. (до 200 000 000 грн.) за рахунок додаткових внесків власника істотної участі;

- рішення від 20.10.2017 № 362 ІНФОРМАЦІЯ_5 з нагляду, а також документів на підставі та з урахуванням яких дане рішення прийняте;

- клопотання АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що подане 08.11.2017, та пакету документів щодо погодження статуту АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у зв'язку зі збільшенням розміру статутного капіталу за спрощеною процедурою;

- рішення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 10.11.2017 про погодження статуту АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » в новій редакції у зв'язку зі збільшенням статутного капіталу за спрощеною процедурою;

- клопотання АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що подане 10.04.2018, та пакету документів щодо надання попередньої згоди Національного банку на здійснення капіталізації за спрощеною процедурою на 34 000 000 грн. (до 234 000 000 грн.) за рахунок додаткових внесків власника істотної участі;

- рішення Комітету з нагляду від 12.06.2018№ 158 про надання АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » попередньої згоди Національного банку на здійснення капіталізації за спрощеною процедурою, а також документів на підставі та з урахуванням яких дане рішення прийняте;

- клопотання АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що подане 07.09.2018, та пакету документів щодо погодження статуту АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у новій редакції за спрощеною процедурою у зв'язку зі збільшенням статутного капіталу;

- поданих до ІНФОРМАЦІЯ_2 документів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »: - рішення про намір заснувати Банк; - клопотання (з додатками) про надання банківської ліцензії; - листи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до НБУ; - клопотання (з додатками) про надання генеральної ліцензії на здійснення валютних операцій; - документи про перерахування коштів для формування статутного капіталу; - рішення акціонера/акціонерів АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; - протоколи засідань Спостережної ради АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; - клопотання АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (з додатками) про погодження змін до статуту Банку; - інші подані до НБУ документи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »;

- матеріалів планових, позапланових інспекційних та інших перевірок ІНФОРМАЦІЯ_2 діяльності АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за період діяльності вказаного банку за 2012-2021 рр., разом зі звітами про інспекційні перевірки та додатками до них;

- інформації та документів, що відповідно до постанови Правління ІНФОРМАЦІЯ_2 «Про затвердження Положення про порядок реєстрації та ліцензування банків, відкриття відокремлених підрозділів» № 306 від 08.09.2011 та інших нормативних актів подавались АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » до ІНФОРМАЦІЯ_2 з метою реєстрації збільшення / формування статутного капіталу;

- дозволів на збільшення істотної участі в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » або відмову у наданні таких дозволів, а також матеріалів та висновків Департаментів реєстрації, ліцензування та реорганізації банків або інших підрозділів ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо перевірки попередньо наданих АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » документів;

- рішень / постанов / тощо ІНФОРМАЦІЯ_2 про призначення кураторів / наглядовців АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », а також щодо покладених на кураторів / наглядовців обов'язків й повноважень;

- звітів (щоденні, щотижневі тощо), буклети та / або інші матеріали за результатами роботи кураторів / наглядовців АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за 2012-2021 рр.;

- документальних матеріалів щодо щорічних перевірок фінансової звітності, консолідованої фінансової звітності та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » аудиторською фірмою відповідно до законодавства України, у тому числі нормативно-правових актів ІНФОРМАЦІЯ_2 , норма і стандартів аудиту, затверджених ІНФОРМАЦІЯ_6 згідно з міжнародними стандартами аудиту та етики;

- документів щодо аналізу стану грошово-кредитних, фінансових, цінових та валютних відносин АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за 2012-2021 рр.;

- рішень комісії ІНФОРМАЦІЯ_2 з питань нагляду та регулювання діяльності банків про схвалення програм фінансового оздоровлення АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та внесення змін до них;

- матеріалів проведених НБУ у 2012-2021 рр. перевірок АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » у сфері фінансового моніторингу і виконання Банком обов'язків по управлінню ризиками;

- рішень НБУ про застосування до АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » штрафних санкцій, та матеріали на підставі та в результаті яких вони застосовані;

- інформації та матеріалів з приводу здійснення щодо АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »:

• ефективного безвиїзного банківського нагляду на індивідуальній та консолідованій основі за дотриманням вказаними вище банківськими установами банківського законодавства, нормативно-правових актів НБУ, установлених економічних нормативів з метою забезпечення стабільності банківської системи та захисту інтересів вкладників і кредиторів банків;

• оперативного реагування на факти порушення банками банківського законодавства, вимог нормативно-правових актів НБУ, здійснення ризикової діяльності, яка загрожує інтересам вкладників чи інших кредиторів банків, та застосування адекватних заходів впливу відповідно до законодавства України з метою недопущення погіршення фінансового стану банків та зменшення наявних ризиків, захисту інтересів вкладників та інших кредиторів банків;

• поточного моніторингу фінансового стану банків та показників банківських груп з метою визначення подальших наглядових дій за банками, спрямованих на забезпечення дотримання банками та іншими особами, стосовно яких НБУ здійснює наглядову діяльність, банківського законодавства, нормативно-правових актів НБУ, установлених економічних нормативів та сприяння захисту інтересів вкладників і кредиторів банків на підставі спостереження за змінами у фінансовому стані банків;

• виявлення під час здійснення банківського нагляду ознак пов'язаності осіб з банками, підготовка пропозицій щодо визначення осіб пов'язаними з банками шляхом внесення таких питань для розгляду Комітетом з питань нагляду за банками, здійснення контролю за операціями банків із пов'язаними з банком особами;

• контролю за дотриманням банками вимог законодавства України з питань проведення внутрішнього та зовнішнього аудиту;

• створення та підтримка наглядової звітності, управління наглядовими даними, аналітичне забезпечення пруденційних функцій НБУ в частині питань щодо банківської системи;

• планування, організація та здійснення ефективного нагляду у формі інспекційних перевірок (за винятком питань нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, у сфері валютного контролю, дотримання об'єктами нагляду (оверсайта) вимог законодавства України з питань діяльності платіжних систем в Україні, а також питань, пов'язаних із забезпеченням реалізації і моніторингу ефективності застосування міжнародних та українських спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій);

• реалізації функцій НБУ у сфері реєстрації та ліцензування банків, небанківських фінансових установ та інших осіб, здійснення ліцензійних, узгоджувальних та реєстраційних дій на платіжному ринку;

• регулювання та нагляду у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення (далі - фінансовий моніторинг) та з питань застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) (далі - санкційне законодавство України) за діяльністю банків, уключаючи їх відокремлені підрозділи, філій іноземних банків (далі - банки), небанківських фінансових установ, операторів поштового зв'язку, інших суб'єктів (уключаючи їх структурні підрозділи), щодо яких Національний банк відповідно до законодавства України здійснює державне регулювання та нагляд у сфері фінансового моніторингу та санкційного законодавства України (далі - небанківські установи);

• валютного нагляду;

• організації та супроводження процесу надання ІНФОРМАЦІЯ_7 (далі - Фонд) та банкам України (крім стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи) та зміни умов таких кредитів;

• участі у здійсненні операцій НБУ із застосуванням стандартних інструментів регулювання ліквідності банківської системи (кредити овернайт, кредити рефінансування, операції прямого репо);

• забезпечення моніторингу виконання банками та Фондом умов за кредитами, наданими НБУ, та операцій своп процентної ставки (у межах та обсягах визначених у нормативно-правових та розпорядчих актах НБУ);

• збору та аналізу інформації щодо наявності факторів, які можуть негативно вплинути на спроможність позичальників повернути кредит, та підготовка пропозицій щодо подальших дій.

Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.

У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1

Ухвала виготовлена в двох примірниках: примірник № 1 - у матеріалах судового провадження; примірник № 2 та завірену копію ухвали надано слідчому.

Слідчий суддя ОСОБА_1