ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/22645/21
провадження № 3/753/9924/21
"09" грудня 2021 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Щасна Т.В., за участю прокурора Артеменка О.М., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши адміністративну справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого заступник начальника цеху з бляхарського виробництва механічно-бляхарського цеху №5, ДП «Київський бронетанковий завод», проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду старшого майстра виробничої дільниці механічно-бляхарського цеху №5 державного підприємства «Київський бронетанковий завод», будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 закону України «Про запобігання корупції», являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII в порушення вимог ч.1 ст. 45 даного Закону, 17.06.2021 о 10:47 несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру особі, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупціє, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
У суді ОСОБА_1 свою вину визнав та пояснив, що у вересні 2020 року був переведений на цю посаду а тому і не знав, що йому потрібно було подавати декларацію. А коли отримав лист з НАЗК то зрозумів, що йому необхідно подавати декларацію, що він відразу зробив. Просив суд врахувати всі обставини при прийнятті рішення та обмежитися усним зауваженням.
Прокурор Артеменко О.М. в судовому засіданні наполягав на визнанні ОСОБА_1 винним у вчиненні даного правопорушення та просив призначити йому адміністративне стягнення у виді штрафу у мінімальному розмірі в сумі 850 грн.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Частиною 2 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність осіб за вчинення порушення вимог фінансового контролю, яке полягає у неповідомленні або несвоєчасному повідомленні про відкриття валютного рахунку в установі банку-нерезидента або про суттєві зміни у майновому стані.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.09.2020 року обіймає посаду старшого майстра виробничої дільниці механічно-бляхарського цеху №5 Державне підприємство «Київський бронетанковий завод».
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції посадові особи юридичної особи публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Статтею 1 вказаного Закону встановлено, суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункту 4 та 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади АР Крим або органу державної влади, органу влади АР Крим або органу місцевого самоврядування . Згідно зі статями 167 та 169 цього Кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановленому Конституцією України та законом.
Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.
Статутом ДП «Київський бронетанковий завод» визначено, що підприємство є державним комерційним підприємствам, заснованим на державній власності, та передане в управління Держаного концерну «Укроборонпром» (п.1.1). Майно підприємства є державною власністю і закріплюється за ним на праві господарського відання (п.4.1).
Роз'ясненням Національного агентства від 03.02.2021 №1 № щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» визначено, що під посадовими особами юридичних осіб публічного права, насамперед комунальних та державних установ і підприємств слід розуміти осіб, які мають повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
У разі визначення посадових осіб на державних підприємствах до уваги слід також брати положення частини третьої статті 65 Господарського кодексу України. Зважаючи на зміст цієї норми, посадовими особами підприємства є керівник, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємств. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Визначальним при цьому є обсяг повноважень відповідного працівника. До прикладу, виконавчі директори, директори з окремих питань, директори департаментів, начальники відділів, служб, центрів, бюро, груп тощо та заступники керівників структурних підрозділів (у тому числі відокремлених, а також підрозділів у структурі таких відокремлених підрозділів) таких юридичних осіб безумовно наділені адміністративно-господарськими чи організаційно-розпорядчими функціями.
Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо
Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Посадовою інструкцією старшого майстра виробничої дільниці бляхарської дільниці механічно-бляхарського цеху № 5 Державного підприємства «Київський бронетанковий завод» визначено, що старший майстер виробничої дільниці є безпосереднім керівником праці й виробництва, вихователем робітників на очолюваній ним дільниці (п. 1.1.). старший майстер виробничої дільниці належить до професійної групи «Керівники» (п. 1.2.). Вказівки старшого майстра є обов'язковими для підлеглих йому робітників і можуть бути скасовані тільки керівниками вищого рівня з обов'язковим його повідомленням (1.8.).
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду старшого майстра виробничої дільниці механічно-бляхарського цеху № 5 Державного підприємства «Київський бронетанковий завод», яке є юридичною особою публічного права, здійснюючи організаційно-розпорядчі функції, є посадовою особою та відповідно суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України Про запобігання корупції» та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Частиною 1 статті 45 Закону № 1700-VII визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у 2021 році був зобов'язаний подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, шляхом заповнення електронної форми відповідного документа на веб-сайті Реєстру до 01 квітня 2021 року, а подав її 17.06.2021 року, тобто несвоєчасно.
Відповідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Враховуючи відсутність тяжких наслідків від вчиненого правопорушення, відсутність шкоди для інших, дані про особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, його щире каяття, суд вважає, що вчинене адміністративне правопорушення є малозначним та приходить до висновку про можливість звільнення ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 22, 172-6, 283, 284 КУпАП, -
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку із малозначністю правопорушення та обмежитись усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд м. Києва.
Суддя