Справа № 709/1057/21
3/709/646/21
16 грудня 2021 року смт Чорнобай
Суддя Чорнобаївського районного суду Черкаської області Левченко В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Чорнобаївського районного суду Черкаської області адміністративні матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , українки, громадянки України, непрацюючої, РНОКПП в матеріалах справи відсутній,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
До Чорнобаївського районного суду Черкаської області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язаного з корупцією № 342/2021 від 07 вересня 2021 року ОСОБА_1 , припинивши повноваження депутата Чорнобаївської районної ради та відповідно до підпункту "б" п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про запобігання корупції" суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", без поважних причин, несвоєчасно, подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення), оскільки граничний термін подачі був до 01.04.2021 року, а декларація фактично подана 09.08.2021 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що несвоєчасне подання декларації зумовлене поважними причинами, а саме тяжкою онкологічною хворобою її дочки протягом тривалого періоду, у зв'язку з чим вона доглядала за нею, а також їй потрібні кошти для лікування. На підтвердження своїх показань ОСОБА_1 надала письмові докази.
Присутня у судовому засіданні прокурор Степанок О.В. повністю підтримала викладені в адміністративному протоколі та доданих до нього документах обставини вчинення адміністративного правопорушення, вважала протокол правомірним та таким, що складений відповідно до вимог чинного законодавства, у зв'язку з чим просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності в межах санкції статті.
Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про час, дату та місце розгляду адміністративних матеріалів повідомлене належним чином, про що свідчить довідка про доставку електронного листа, однак явку свого представника у судове засідання не забезпечило з невідомих суду причин.
Розглянувши адміністративні матеріали, заслухавши пояснення ОСОБА_1 та думку прокурора, суд встановив наступне.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи та вирішення її в точній відповідності із законом.
У відповідності до ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративне правопорушення (проступок) - це протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свобод громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Положеннями ст. 252 КУпАП України, що орган (посадова особа) приймає рішення на підставі досліджених доказів, оцінюючи їх за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи у їх сукупності, керуючись законом.
Статтею 280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інше.
Відповідно до ч. 1 ст. 172-6 КУпАП несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, - тягне за собою накладення штрафу від п'ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно абзацу 2 частини 2 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Подання декларацій здійснюється згідно з Законом України "Про запобігання корупції" шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік після припинення діяльності (припинення повноважень депутата Чорнобаївської районної ради) 09 серпня 2021 року (а.с.22).
Наведені обставини щодо несвоєчасного подання декларації не заперечуються й самою ОСОБА_1 , проте з диспозиції ч.1 ст.172-6 КУпАП випливає, що для притягнення до відповідальності за цією нормою необхідно встановити як несвоєчасне подання декларації відповідним суб'єктом, так і відсутність поважних причин щодо неподання декларації у визначений строк.
Тобто, відповідальність за ч.1 ст.172-6 КУпАП настає лише у випадку несвоєчасного подання декларації без поважних причин.
Перелік поважних причин законом не встановлено, а тому поважність несвоєчасного подання декларацій у кожному окремому випадку має визначатись залежно від наданих доказів і внутрішнього переконання судді.
При цьому такі обставини належить підтвердити доказами.
Під поважними причинами у розрізі несвоєчасного подання декларації необхідно визнавати такі обставини як: затримання, тримання під вартою або відбування покарання; обмеження свободи пересування внаслідок дії закону або судового рішення; обставини непереборної сили (епідемії, військові події, стихійне лихо тощо); відсутність особи за місцем проживання протягом тривалого часу внаслідок відрядження, подорожі тощо; тяжка хвороба або перебування у закладі охорони здоров'я у зв'язку з лікуванням або вагітністю (за умови неможливості тимчасово залишити цей заклад); смерть близьких родичів, членів сім'ї чи інших близьких осіб або серйозна загроза їхньому життю.
Так, у судовому засіданні ОСОБА_1 , не заперечуючи факту несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, обґрунтувала несвоєчасне подання такої декларації наявністю поважних причин, а саме тяжкою онкологічною хворобою дочки протягом тривалого періоду, у зв'язку з чим вона доглядала за нею, займалася пошуком коштів, які потрібні для лікування. На підтвердження своїх показань ОСОБА_1 надала письмові докази, які відповідають вимогам ст.251 КУпАП.
Так, з копій медичних документів щодо ОСОБА_2 вбачається, що остання хворіє на тяжку хворобу, а саме онкологічне захворювання та з січня 2020 року проходить лікування, в т.ч. й хіміотерапію. Указаний період тяжкої хвороби дочки
ОСОБА_1 збігається як з періодом протягом якого у неї виникав обов'язок щодо подання декларації після звільнення, так і з періодом збирання необхідної інформації для подачі цієї декларації.
На переконання суду, наведені документально підтверджені причини є поважними, такими, які дійсно пов'язані з істотними обставинами, перешкодами та труднощами, що унеможливили своєчасне подання ОСОБА_1 декларації після звільнення, про що надані відповідні докази, які підтверджують поважність причин несвоєчасного подання декларації протягом усього періоду, коли декларація мала бути подана. У контексті викладеного, необхідно також зважати на тяжкий моральний стан ОСОБА_1 , що не сприяв належному здійсненню самоконтролю поведінки, у зв'язку із тяжкою хворобою її дочки на протязі тривалого періоду часу, який збігається з періодом збирання інформації для подання декларації та подання декларації, що також ускладнило можливість своєчасного подання ОСОБА_1 декларації та підлягає врахуванню з іншими обставинами у сукупності.
Такий висновок суду відповідає практиці судів апеляційної інстанції, зокрема постанові Полтавського апеляційного суду від 30.04.2021 року у справі №948/610/20.
У відповідності до ст. 1 КУпАП завданням Кодексу про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до п.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП за фактом несвоєчасної подачі декларації за типом після звільнення підлягає до закриття у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.172-6, 245, 247, 283-284 КУпАП, суд,-
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Чорнобаївський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя В.В. Левченко