Справа № 622/1307/21
3/622/433/21
14.12.2021 смт Золочів
Золочівський районний суд Харківської області у складі:
Головуючого судді Чернової О.В.,
при секретарі Дмитренко А.О.,
за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
адвоката Головко В.В.,
розглянувши матеріал, який надійшов від відділу прикордонної служби «Золочів» 4 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Золочів Харківської області, громадянина України, паспорт громадянина України НОМЕР_1 виданий 11.02.2020 6339, тимчасово не працює, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
06.12.2021 близько 06 год. 55 хв. прикордонним нарядом «прикордонний патруль» на напрямку населений пункт Окоп (Україна) - населений пункт Щетинівка (РФ) на відставні 15 метрів до державного кордону, в районі інформаційно-попереджувальної таблички №1400, в межах прикордонної смуги, на рокадній дорозі був затриманий громадянин України ОСОБА_1 , який здійснив спробу незаконного перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України у групі осіб (разом з громадянами України ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_4 ), чим порушив вимоги ст. 9 Закону України «Про Державний кордон», тобто вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст.204-1 КУпАП.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст.ст.252, 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
ОСОБА_1 в судовому засіданні провину не визнав, пояснив, що 06.12.2021 з 01:00 години він був на ставку в селі Уди Золочівської ОТГ Богодухівського району Харківської області, куди він приїхав на власному автомобілі «Рено», д.н. НОМЕР_2 , за проханням ОСОБА_2 з метою забрати драбину та перевезти її в смт Козача Лопань. Йому в автомобіль завантажили драбину і приблизно о 04:00-05:00 годині він виїхав із с.Уди в напрямку смт Козача Лопань за ОСОБА_2 , який був на автомобілі «Тойота Ланд Крузер Прадо», д.н. НОМЕР_3 , чорного кольору, оскільки не знав дороги. Він знає де смт Козача Лопань, але як доїхати з с. Уди туди не знає, у нього кнопочний телефон, навігатора немає. ОСОБА_2 сказав їхати за ним, от він і поїхав. З ОСОБА_2 були ще дві особи мешканці смт Козача ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , 05.12.2021 вони допомагали по господарству ОСОБА_2 .. Цих осіб ОСОБА_2 віз додому. Коли вони їхали знаків вздовж дороги ніяких не було, як не було і ознак прикордонної зони, він дізнався про те, що вони біля кордону, коли вже їх зупинили. Їх зупинив прикордонний наряд - 2 особи, і повідомили що вони знаходяться на кордоні. Попросили документи і паспорта, вони їх надали і їх забрали. Потім приїхали інші прикордонники і їх відвезли у відділ в смт Золочів, де подивилися автомобіль, почали оформлювати адміністративний матеріал. В лікарні їм робили рентген на предмет наявності заборонених на переміщення предметів. Він є мешканцем смт.Золочів, де знаходиться державний кордон і смт Козача Лопань він розуміє, і йому відомо про віднесення цього району до прикордонного контрольованого району, про що встановлені відповідні знаки. Їх було затримано о 04:00 годині біля населеного пункту Окоп, автомобіль було зупинено в напрямку н.п.Козача Лопань, прикордонники повідомили, що вони знаходяться на кордоні з боку України, але він не перетинав кордон. Він просив виміряти відстань до кордону від місця зупинки, проте цього зроблено не було. Одразу забрали мобільні телефони, паспорта, після цього він просив надати адвоката. Коли підписував заяву про відмову від адвоката не пам'ятає. Паспорта були у всіх затриманих. Так як у нього був підвищений тиск, то його возили до лікарні. Підтвердив, що на фототаблиці міститься фото із його зображенням на місці затримання, яке було зроблено одразу після його здійснення. На фототаблицях фотокартки з авто і особами, сліди в різний час зроблено, оскільки видно, що на всіх фото різний світовий час. В їх присутності сліди не фотографували. В автомобілі були драбини, їх оглядали і фотографували, не дістаючи з автомобіля, в його присутності, вже в смт.Золочів. Автомобіль був зупинений під час руху із увімкненими фарами, лише в цей момент він дізнався, що знаходиться біля кордону від прикордонників, які показали контрольну смугу із землі. Вони їхали по рокадній дорозі, хоча знаків ніяких не було. Він розписався на схемі без позначок, що там було зображено не розумів. Знає, що Золочівський район - прикордонний. Не розумів, на якій відстані був від кордону. Шипів не бачив, що за напис не знає. Вважає, що їх затримали на значній відстані від кордону поблизу с. Окоп, в його кінці. В с. Окоп раніше бував, знає цю дорогу. В його присутності не фотографували дорогу. Автомобіль він доставив в супроводі прикордонників до смт Золочів, примушували автомобіль завезти на огляд. На місці затримання огляд не проводили, вони добровільно надали паспорта і телефони. В смт.Золочів проводили особистий огляд шляхом поверхневого огляду, вилучили телефон і паспорт, оглянули авто і склали протокол. Понятих при проведенні поверхневого огляду не було. Він особисто підписав протоколи та інші додані документи, він їх підписав без зауважень, захисника просив усно. Заперечень ніяких не вказав при підписанні і не відмовився від підписання, оскільки йому погрожували. Із документами, які підписував, він ознайомився у адвоката, зі схемою не згоден. Наміру перетнути державний кордон він не мав. Після того, як склали протокол він зателефонував дружині і вона приїхала та забрала автомобіль.
Допитаний в судовому засіданні помічник начальника відділу із адміністративно-юрисдикційної діяльності ВПС «Золочів» ОСОБА_7 пояснив, що він складав протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 та частину інших документів на підставі зібраних пояснень та матеріалів про правопорушення. 06.12.2021 після затримання ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 він в складі адміністративно-оперативної групи приблизно в 7:20 прибули в район інформаційно-номерної таблички 1400. Здійснили огляд місця події, почали складати документи, після чого за наказом керівництва виїхали в смт Золочів у відділ прикордонної служби «Золочів». По прибуттю він почав складати матеріали про адміністративне правопорушення, здійснювати оформлення процесуальних документів - відбирати пояснення, оформлювати протокол, закінчити складення всіх матеріалів на місці не дозволяли погодні умови і обмежений час. На підставі аналізу показань свідків обґрунтовувалися матеріали справи. Схема і фототаблиця були зроблені на підставі показань свідків. Фотографували - склад прикордонного наряду, які здійснювали затримання, потім здійснювали оформлення фототаблиці на підставі їх пояснень (групи). Місце, де затримали вказаних осіб, проблемне, воно веде з н.п. Окоп до рокадної дороги. Із ОСОБА_8 також прикордонні наряди перевіряють дорогу. Було з'ясовано, що прикордонний наряд приблизно о 6:30 годині здійснював перевірку ділянки, де встановлені знаки 1400-1403. Рух транспорту поблизу кордону у прикордонній смузі можливий лише з дозволу прикордонної служби, це встановлено нормативно-правовим актом. З населеного пункту Окоп є одна дорога в бік державного кордону. З неї виїхати до рокадної дороги можливо лише польовою дорогою, яка проходить біля річки. На цій польовій дорозі, метрів за 20 до рокадної, зроблені перешкоди для руху, що унеможливлюють проїзд транспорту в бік державного кордону, а саме: переорані трактором великі борозди та встановлені шипи, із вказівкою про їх наявність. Прикордонний наряд приблизно о 6:30 перевірив цю ділянку польової дороги, наявність перешкод, крім того було перевірено наявність встановлених шипів за 15 метрів до рокадної дороги на цьому напрямку, які були в наявності. Там був знак «увага шипи», які встановлюються поблизу кордону. Потім вони поїхали праворуч перевірити ділянку, це зайняло приблизно 10 хв. Коли поверталися назад, в районі показника 1400 на рокадній дорозі побачили в нерухомому стані автомобілі «Тойота» та «Рено» із вимкненими двигунами і фарами. Автомобілі стояли в напрямку н.п. Ветеринарне з н.п. Окоп, на відстані 1-1,5 км від останнього. Світла фар цих автомобілів склад прикордонного наряду не бачили, якщо б ці особи заблукали, то їхали б із увімкненим світлом та шукали дорогу. Крім того, перевіривши під'їзну польову дорогу, яка веде з н.п. Окоп до рокадної, з'ясували, що всі шипи зняті, відсутній знак «увага шипи», ями-перешкоди для руху закидані пластами землі і видно сліди проїзду автомобілів по них. Ця рокадна дорога йде вздовж кордону в напрямку відділу прикордонної служби «Дергачі». З пояснень затриманих осіб свідчило, що вони заблукали, але їх дії - проїзд по польовій дорозі, закидання ям, прибирання шипів, рух і зупинка без увімкнення світла фар, тощо, свідчать про їх намір перетнути державний кордон поза пунктом пропуску. Під час візуального огляду автомобіля було виявлено дерев'яні намости та спеціальні металеві приладдя, які використовуються для здійснення непомітного, без залишення слідів, переміщення через кордон. Враховуючи час патрулювання в цьому місці прикордонного наряду, приблизно за 25 хв. ці особи зробили великий обсяг роботи для подолання перешкод. Складення матеріалів щодо правопорушення вони розпочали на місці, але надійшов наказ прибути у відділ і вони виїхали. На місці скласти якісно матеріали не було можливості. Затриманим особам ставили питання про необхідність надання юридичної допомоги, на що вони відмовилися та не вимагали адвоката, тому в центр безоплатної правової допомоги не повідомлялося. Телефони вилучалися в смт Золочів. Згідно постанови КМУ №1147 мають право оглядати транспортні засоби з усної згоди власника, що і було здійснено. Як автомобілі дісталися до смт Золочів він не знає, матеріали складав він. Чи заїжджали автомобілі на територію відділу він не бачив. Всі документи надавалися ОСОБА_1 для ознайомлення, протокол і всі додатки до нього. Відбиралися пояснення, роз'яснювалася ст. 63 Конституції України, від захисника Макаров С.О. відмовився, про що розписався в протоколі і заяві. Ним ОСОБА_1 задавалися питання, про з'ясоване вносилися відомості в протокол та складено окрему заяву на адресу Золочівського районного суду Харківської області, оскільки матеріали підлягають розгляду в подальшому в цьому суді. Протоколом особистого огляду, огляду та вилучення речей і документів зафіксовано вилучення речей, особистий огляд ОСОБА_1 не проводився. Транспорті засоби не затримувалися тому протокол не складався. На фототаблиці візуально фотокартки зроблені в різний час, коли темно і світліше навколо, оскільки все відбувалось як раз на світанку, коли швидко світає, - за декілька хвилин. Документи ОСОБА_1 він надавав заповнені для ознайомлення. Затримані особи бажали потрапити до рокадної дороги, перебування на якій заборонено і яка заходиться в безпосередньо біля державного кордону, про що свідчать всі їх дії. Особи не заперечують, що їхали цією дорогою з с.Окоп. Але вона була безпосередньо перед їх виявленням перевірена прикордонним нарядом і була із наявними перешкодами для руху, - перерита і зашипована, для усунення перешкод потрібно зробити певні дії, що свідчать про намір потрапити саме на рокадну дорогу і в короткий проміжок часу між перевіркою прикордонного наряду і виявленням осіб неможливо іншим особам було це здійснити. Отже, всі дії затриманих осіб свідчили про їх намір потрапити на державний кордон поза пунктом пропуску.
Допитаний в судовому засіданні як свідок ОСОБА_9 пояснив, що він працює інспектором прикордонної служби ВПКС «Золочів». 05.12.2021 з 19:00 години у прикордонному наряді він виконував наказ про охорону державного кордону України щодо дотримання режиму, недопущення переміщення через державний кордон. 06.12.2021 близько до світанку, приблизно о 06:30 год. прикордонний наряд здійснював обхід по рокадній дорозі поблизу знака 1400, назустріч їх руху вони виявили автомобілі «Тойота» та «Рено», які стояли на рокадній дорозі із вимкненими фарами і двигунами. Біля автомобілів нікого не було, вони виявили в автомобілях чотирьох осіб, які надали д документи для перевірки. В першому автомобілі «Тойота» були ОСОБА_10 та дві особи-мешканці смт.Козача Лопань, в автомобілі «Рено» - ОСОБА_11 . Ними автомобілі було заблоковано та викликано адміністративно-оперативну групу. Після прибуття групи на місці почали складати документи про адміністративні правопорушення, протоколи затримання. Оформлення закінчили в смт Золочів за участю понятих. Особистий огляд осіб не проводився, лише вилучення речей - телефонів і паспортів. Після прибуття групи і відбуття осіб він зробив фото ділянки під'їзної польової дороги, де було встановлено перешкоди, і передав в смт Золочів для оформлення фототаблиці. Правопорушників виявили на рокадній дорозі, польова дорога веде з н.п. Окоп поблизу лівого берега р. Уди до рокадної дороги, яка приблизно 15 м до державного кордону, та проходить вздовж державного кордону, але виявлені особи стояли в безпосередній наближеності до державного кордону, між лінією державного кордону і лінією прикордонних «інженерних» споруджень. На фототаблиці зображена частина польової дороги, яка не внесена до реєстру доріг, була знищена, закрита для використання, щоб ніхто не міг потрапити до державного кордону. Дорога була переорана, щоб унеможливити рух транспортних засобів по ній. На фототаблиці видно, що яма була закидана глибами підмерзлого ґрунту і видні сліди проїзду транспортного засобу та шипи, які були прибрані з дороги. Грунт був підмерзлий, його брали пластами та клали в ями. На місце, де були виявлені автомобілі, можна було потрапити лише через цю польову дорогу, долаючи перешкоди, та де був знак «шипи». Як вбачається, для проїзду на рокадну дорогу вказані особи закидали ями і прибрали шипи. О 19:00 годині 05.12.2021 року, приймаючи ділянку, на польовій дорозі яма була і він особисто розставляв шипи. Вночі також під час періодичної перевірки цієї ділянки всі перешкоди були в наявності. Усунення перешкод шляхом закидання ями і прибирання шипів він виявив лише після затримання осіб, до цього порушень ніяких не було. ОСОБА_12 пояснив, що вони заблукали. До приїзду оперативно-адміністративної групи він не міг з ОСОБА_13 розбиратися у ситуації. Особисто йому ОСОБА_12 не висловлював прохання переміряти відстань до державного кордону. При складенні протоколів ОСОБА_12 не просив призначення адвоката. Вони почали складати первісні матеріали про адмінправопорушення, але надійшов наказ їхати в смт Золочів, що вони і зробили. Оформлення протоколів вони закінчили в смт Золочів і проводили всі дії там. Візуальний огляд автомобіля проводився з усного дозволу водія, чого достатньо. Бланк протоколу має назву «протокол особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів», але в ньому зафіксовано дії щодо вилучення і огляду речей, який проводився в смт Золочів. Запрошені поняті були різної статі, оскільки не планувався і не проводився особистий огляд з оголенням осіб. Схема складалася ОСОБА_14 за зібраними матеріалами. Затримані особи порушили правила прикордонного режиму, ст.202 КУпАП, але виявили наявність ознак порушення ст.204-1 КУпАП, про що і оформили матеріали. Автомобілі затриманих осіб в підрозділі в смт Золочів не бачив. Рух до рокадної дороги можливий лише через польову дорогу, по якій заборонений проїзд. Наказ МВС від 30.09.2015 року №1075 стосовно додаткових режимних обмежень у контрольованих прикордонних районах є загальнодоступним. Підтвердив правильність даних, вказаних в схемі затримання на ділянці відділу прикордонної служби «Золочів» ОСОБА_1 .
Допитаний в судовому засіданні як свідок ОСОБА_15 пояснив, що працює водієм ДПС України ВПС «Золочів». 06.12.2021 під час несення служби - патрулювання в прикордонному наряді в складі двох чоловік, ОСОБА_9 і він їхали із боку н.п. Козача Лопань в напрямку н.п. Окоп та виявили на початку ранку на рокадній дорозі два транспортних засоби, автомобілі «Тойота» та «Рено», які стояли передом до них в напрямку з н.п. Окоп до н.п. Козача Лопань. Двигуни та фари цих автомобілів були вимкнені, в автомобілях було виявлено чотирьох осіб, - троє в «Тойоті» та один в «Рено» - гр. ОСОБА_11 . Зателефонували черговому і керівнику, доповіли про цю подію. Карнаух пішов з'ясувати у цих осіб обставини перебування в цьому місці. Приїхала оперативно-адміністративна група, участі в діях він не приймав, був біля автомобіля. Коли всі поїхали, він з ОСОБА_9 залишилися в прикордонному наряді. Автомобілі в'їхали на рокадну дорогу, на яку можна потрапити з с. Окоп з асфальтної дороги по ґрунтовій, яка була переорана, вона не є дорогою, проїзд по ній не дозволений, були встановлені шипи, та таблички «шипи». На рокадній дорозі заборонено перебування інших осіб. Рокадна дорога метрів за 30 від ґрунтової зораної дороги, а рокадна дорога проходить під краєм державного кордону. Безпосередньо державний кордон це ділянка шириною близько 6 метрів. Він брав участь у фотографуванні ділянки місцевості для фототаблиці. Виявили, що переорана колія була закидана і встановлені шипи були прибрані в бік. При прийомі зміни 05.12.2021 вони перевіряли, все було на місці, ями не були засипані. Під час чергування періодично перевіряли, перешкоди були в наявності на цій ділянці, все було на своїх місцях. Дістатися іншим шляхом на місце, де були виявлені ОСОБА_12 та інші, неможливо. Шини транспортних засобів не було пошкоджено. Чергування відбувалося на місцевості від одного до другого знака, точного плану не має. Схему складав ОСОБА_7 , він її підписав без зауважень. В с. Уди є знак прикордонно - контрольований район.
Захисник адвокат Головко В.В. в судовому засіданні зазначила про те, що ОСОБА_1 не вчиняв правопорушення, передбачене ч.2 ст.204-1 КУпАП, звернула увагу, що ОСОБА_1 затримали о 04:05 годині. Протокол затримання сфальсифіковано, в ньому є розбіжності і по місцю складення і по часу. Протоколи складалися не на місці затримання. Належних та допустимих доказів на підтвердження винуватості ОСОБА_1 не було надано. При затриманні ОСОБА_1 не було роз'яснено право на захист, особистий огляд проведено в присутності осіб різної статі. Не доведено умислу ОСОБА_1 , а саме те, що він мав намір здійснити перетин державного кордону.
Суддя, вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, свідків, захисника адвоката Головко В.В., дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додатки до нього, встановив наступне.
Відповідно до ст.ст.279, 280 КУпАП розгляд справи про адміністративне правопорушення суддею проводиться в межах тих обставин, які зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення.
Факт скоєння ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.2 ст.204-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, крім пояснень свідків, підтверджується дослідженими матеріалами справи:
- протоколом про адміністративне правопорушення серія СхРУ №111869 від 06.12.2021, з яким ОСОБА_1 ознайомлений під власноручний підпис, зауважень або не згоди із викладеним не зазначив;
- протоколом адміністративного затримання від 06.12.2021, з якого вбачається, що ОСОБА_1 06.12.2021 о 06:55 годині був затриманий на строк до трьох діб з метою з'ясування обставин правопорушення. Затриманий 08.12.2021 о 11:45 звільнений на підставі з'ясування обставин правопорушення, при звільненні отримав: речі та документи згідно протоколу особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів;
- протоколом особистого огляду, огляду речей та вилучення речей і документів від 06.12.2021, з якого вбачається, що в присутності понятих у ОСОБА_1 виявлено та вилучено для тимчасового зберігання: паспорт громадянина України, мобільний телефон марки «Престиж», протокол містить підпис ОСОБА_16 про його ознайомлення із протоколом, зауважень або незгоди із викладеним не зазначив;
- схемою затримання на ділянці відділу прикордонної служби «Золочів» гр. ОСОБА_1 від 06.12.2021, яз якої вбачається місце виявлення групи осіб у складі, у тому числі, ОСОБА_1 на рокадній дорозі в межах прикордонної смуги на відстані 15 метрів від державного кордону в районі інт№1400, на напрямку нп Окоп (Укр)-нп Щетинівка (РФ). Макаров ознайомлений під підпис із даною схемою зауважень або незгоди із викладеним не зазначив;
- фототаблицею до схеми від 06.12.2021, із якої, у тому числі, вбачається на фото (а.с.9) ОСОБА_1 , автомобіль марки «Рено», дерев'яні та металеві помости, які знаходилися в автомобілі;
- рапортом інспектора прикордонної служби ВПСП «Золочів» ОСОБА_9 керівництву про виявлення 06.12.2021 року о 6.55 год. ОСОБА_1 в групі осіб при спробі перетину державного кордону;
- рапортом старшого зміни ВПСП «Золочів» Нікітіна М. керівництву про виявлення прикордонним нарядом 06.12.2021 року о 6.55 год. ОСОБА_1 в групі осіб при спробі перетину державного кордону;
- письмовими поясненнями ОСОБА_9 від 07.12.2021, які не суперечать поясненням, наданим в судовому засіданні;
- заявою ОСОБА_1 від 06.12.2021 в якій він зазначає, що від послуг захисника та надання вторинної безоплатної правової допомоги відмовляється, бажає захищати себе особисто, підписану особисто без викладення зауважень або заперечень.
Вказані докази узгоджуються між собою та із показаннями свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_15 .
Відповідно до вимог статей 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 18.09.2013 року за №898, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09.10.2013 року за №1729/24261 "Про затвердження Інструкції з оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення" (надалі Інструкція) регулюються питання оформлення посадовими особами Державної прикордонної служби України матеріалів справ про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п.1 ч.2 розділу II вищевказаної Інструкції складати протоколи про адміністративні правопорушення та протоколи про адміністративні затримання за вчинення правопорушень, протидію яким відповідно до ст.222-1, п.1 ч.1 та п.16 ч.2 ст.255 КУпАП віднесено до компетенції Держприкордонслужби, мають право: військовослужбовці та працівники Держприкордонслужби під час безпосереднього виконання ними визначених законодавством України завдань.
Відповідно до ч. 1 розділу II вищевказаної Інструкції доставляти осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, протидію яким законодавством України віднесено до компетенції Держприкордонслужби, до підрозділу чи органу Держприкордонслужби уповноважений увесь особовий склад Держприкордонслужби.
Отже, ОСОБА_1 був затриманий прикордонним нарядом під час виконання службових обов'язків, з приводу чого складено уповноваженою особою зазначений протокол про адміністративне затримання від 06.12.2021 року, в якому зафіксований час затримання о 6.55 год 06.12.2021 року та звільнення 08.12.2021 року о 11.45 год.
Відповідно до ч.1 розд. III вищевказаної Інструкції щодо кожного факту вчинення адміністративного правопорушення, протидію якому віднесено до компетенції Держприкордонслужби, невідкладно, але не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення в пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, або контрольному пункті в'їзду-виїзду, або контрольованому прикордонному районі особи, яка вчинила правопорушення, складається протокол про адміністративне правопорушення, за винятком випадків, передбачених ст.258 КУпАП.
Отже, відповідно до Інструкції, строки складання протоколу про адміністративне правопорушення порушено не було. Протокол складений уповноваженою особою, у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП.
Відповідно до положень Додаткових тимчасових режимних обмежень у контрольованих прикордонних районах, затверджених наказом МВС від 07.09.2015 року №1075, зареєстрованого в Мінюсті 30.09.2015 року №1166/27611, зокрема, у межах встановленої прикордонної смуги, визначених у пункті 1 Додаткових тимчасових режимних обмежень в контрольованих прикордонних районах, заборонено рух транспортних засобів (крім техніки та обладнання для агропромислового комплексу, задіяних у проведенні сільськогосподарських робіт) дорогами, які відсутні в реєстрі автомобільних доріг та ведуть до державного кордону, або на території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження і не забезпечують пересування до встановлених пунктів пропуску через державний кордон, контрольних пунктів в'їзду-виїзду та між населеними пунктами.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про державний кордон України" перетинання державного кордону України здійснюється на шляхах сполучення через державний кордон з додержанням встановленого порядку.
Залізничне, автомобільне, морське, річкове, поромне, повітряне та пішохідне сполучення через державний кордон України здійснюється в пунктах пропуску, що встановлюються Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства і міжнародних договорів України, а також поза пунктами пропуску через державний кордон України у випадках, визначених законодавством.
Пункт пропуску через державний кордон України - це спеціально виділена територія на залізничних та автомобільних станціях, у морських і річкових портах, аеропортах (аеродромах) з комплексом будівель, споруд і технічних засобів, де здійснюються прикордонний, митний та інші види контролю і пропуск через державний кордон осіб, транспортних засобів, вантажів та іншого майна.
Враховуючи практику Європейського суду з прав людини, яка вказує на необхідність оцінювати докази керуючись критерієм доведення "поза розумним сумнівом" (рішення ЄСПЛ "Авшар проти Туреччини"), суд враховує наявність узгоджених між собою, належних та допустимих доказів, які вказують на наявність в діях ОСОБА_1 порушення ст. 9 Закону України "Про державний кордон України".
Таким чином, наявність переконливих, узгоджених між собою належних та допустимих доказів, не залишають сумнівів щодо доведеності вини ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП.
Дії ОСОБА_1 кваліфікуються за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, як спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України, вчинене групою осіб.
Позицію щодо відсутності вини ОСОБА_1 у скоєному адміністративному правопорушенні у зв'язку із тим, що останній не знав дороги та заблукав, суд розцінює як спосіб захисту, з метою уникнення ОСОБА_1 адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, оскільки сукупність дій свідчить про свідоме прямування та перебування групи осіб, у тому числі ОСОБА_1 , мешканця прикордонного контрольованого району, в безпосередній близькості від державного кордону України поза пунктами пропуску, перебування в якій заборонено, в темну пору доби, без використання світла, за наявності спеціально пристосованих приладів для перетину ділянок місцевості без залишення слідів, що спростовує версію про незнання місця знаходження та випадкове потрапляння групи осіб до цієї ділянки.
Щодо тверджень захисника про порушення права на захист ОСОБА_1 щодо не зазначення в протоколі затримання його часу о 4.00 год. 06.12.2021 та в частині неповідомлення Центру безоплатної правової допомоги про його затримання, судом в ході розгляду було встановлено, що ОСОБА_1 відмовився від запрошення адвоката, що було зафіксовано в протоколах про адміністративне правопорушення, адміністративне затримання, адресованій Золочівському районному суду Харківської області заяві від 06.12.2021 року, в яких ОСОБА_1 особисто проставив підпис, зауважень і заперечень не виклав.
Відповідно до ст..261 КУпАП про адміністративне затримання складається протокол, в якому зазначаються: дата і місце його складення; посада, прізвище, ім'я та по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу затриманого; час і мотиви затримання. Протокол підписується посадовою особою, яка його склала, і затриманим. У разі відмовлення затриманого від підписання протоколу в ньому робиться запис про це. Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання також власник відповідного підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган. Органи (посадові особи), правомочні здійснювати адміністративне затримання, про кожний випадок адміністративного затримання осіб інформують у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, крім випадків, якщо особа захищає себе особисто чи запросила захисника.
Враховуючи вказані приписи КУпАП, повідомлення центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у разі здійснення захисту особисто, не вимагається. Судом не було встановлено, що ОСОБА_1 вимагав участі захисника, підписання заяви про відмову від захисника, адресовану суду, не спростовує даного висновку.
Щодо затримання ОСОБА_1 о 04.00 год. 06.12.2021 року судом не встановлено даного факту, як не встановлено і факту та порушень при проведенні особистого огляду ОСОБА_1 в присутності осіб різної статі, оскільки, як пояснив ОСОБА_1 в судовому засіданні, проводився лише його поверхневий огляд прикордонниками шляхом проведення по одягу руками, його фотографування здійснено одразу після затримання, натомість на фотокартці у фототаблиці видніється горизонт, що свідчить про час на світанку, що пояснено і свідками на зауваження захисника в судовому засіданні.
Позицію щодо проставлення підписів під примусом і без вивчення цих документів, суд вважає як неспроможну, спрямовану на уникнення від відповідальності, та таку, що не знайшла свого підтвердження в ході судового розгляду, оскільки ОСОБА_1 мав можливість або відмовитися від підписання низки документів, або при підписанні вказати про незгоду із викладеним.
Обставин, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, судом не встановлено.
Враховуючи особу правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, характер та обставини здійсненого правопорушення, суд призначає стягнення, необхідне для виправлення та запобігання вчиненню нових правопорушень в межах санкції статті.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення встановлюється судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для однієї працездатної особи, що складає 454,00 грн.
Керуючись ч.2 ст. 204-1, 245, 251, 252, 268, 283, 284, 285, 294 КУпАП, суддя, -
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі п'ятисот п'ятидесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 9350 (дев'ять тисяч триста п'ятдесят) грн.00 коп.
Штраф підлягає сплаті за наступними реквізитами:
отримувач коштів: ГУК Харків обл/СТГ Золочів/21081100;
Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
Код отримувача: 37874947;
Рахунок отримувача (IBAN): UA 858999980314040542000020551;
Код класифікації: 21081100.
Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Судовий збір підлягає сплаті за наступними реквізитами:
отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106;
банк отримувача: Казначейство України (ЕАП);
код отримувача: 37993783;
рахунок отримувача (IBAN) UA 908999980313111256000026001;
код класифікації: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Золочівський районний суд Харківської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О. В.Чернова