вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"30" листопада 2021 р. м. Київ Справа № 911/2286/21
Суддя О.В. Конюх, при секретарі судового засідання Манілець А.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі», м. Вишневе Київської області
до відповідача Державного підприємства «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України №85», смт. Гостомель Київської області
про стягнення 802 377,96 грн.
з участю представників:
від позивача: Безштанько В.В.,адвокат, довіреність від 15.04.2021 №506/2021;
від відповідача: не з'явився;
Позивач - приватне акціонерне товариство «ДТЕК Київські регіональні електромережі», м. Вишневе Київської області (далі по тексту - ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі»), звернувся до господарського суду Київської області з позовом від 04.08.2021 до відповідача - Державного підприємства «Підприємство Державної кримінально-виконавчої служби України №85», смт. Гостомель Київської області (далі по тексту - ДП «Підприємство ДКВС України (85)», в якому просить суд стягнути з відповідача суму збитків, завданих внаслідок порушення ПРРЕЕ в загальному розмірі 802 377,96 грн., з яких 781 099,49 грн. вартості не облікованої електричної енергії внаслідок порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 №312 "Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі ПРРЕЕ), нарахованої відповідно до рішення комісії по розгляду Акта про порушення від 14.12.2020 № К042997, оформленого протоколом № 227 від 10.02.2021, а також 5 585,40 грн. 3% річних, 15 693,07 грн. інфляційних втрат, нарахованих за прострочення строку оплати за період з 21.03.2021 по 15.06.2021, тобто з 31 дня після отримання божником рахунку на оплату.
Позов обґрунтований тим, що відповідно до договору про постачання електричної енергії № 0166 від 01.03.2006 відповідач є споживачем електроенергії. 14.12.2020 при знятті показів лічильників працівниками позивача було виявлено порушення Правил (пошкодження цілісності пломб), а саме відсутність пломб на дверцятах комірок вводу в РУ-10кВ ТП 231 (пломби зірвані та лежать на підлозі біля нижніх дверей комірки), про що складено Акт про порушення № К042997 від 14.12.2020. Рішенням комісії по розгляду Акту про порушення №К042997 від 14.12.2020, оформленим протоколом №227 від 10.02.2021, до споживача застосовано санкцію у вигляді донарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії у сумі 781 099,49 грн. за період 183 дні з 15.06.2020 по 14.12.2020 за пунктом 8.4.10 формула 4 ПРРЕЕ. Відповідачу виставлено рахунок на вказану суму, який ним у встановлений законом строк не оплачено, у зв'язку з чим позивач нарахував також 3% річних та інфляційні втрати за прострочення виконання грошового зобов'язання.
Ухвалою господарського суду Київської області від 06.08.2021 позовну заяву ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» залишено без руху, зобов'язано позивача усунути недоліки позовної заяви у спосіб та строк, зазначені в ухвалі.
27.08.2021 від позивача на адресу господарського суду Київської області надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви на виконання вимог ухвали суду від 06.08.2021.
Ухвалою господарського суду Київської області від 20.09.2021 відкрито провадження у справі № 911/2286/21, постановлено справу розглядати в порядку загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 18.10.2021.
Як свідчить залучене до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач копію ухвали від 20.09.2021 про відкриття провадження отримав 08.10.2021.
Ухвалою від 18.10.2021 підготовче судове засідання було відкладено на 01.11.2021. Як свідчить залучене до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач копію ухвали від 18.10.2021 отримав 26.10.2021.
В судовому засіданні 01.11.2021, на виконання вимог ухвали від 20.09.2021 про відкриття провадження, представником позивача надано для огляду оригінали документів, доданих до позовної заяви, які судом оглянуто та детально досліджено.
Ухвалою від 01.11.2021 суд закрив підготовче судове засідання та призначив справу до судового розгляду по суті на 15.11.2021. Як свідчить залучене до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач копію ухвали від 01.11.2021 отримав 09.11.2021.
15.11.2021 від відповідача на електронну адресу суду надійшло клопотання про відкладення судового розгляду, яке всупереч вимогам частини 8 ст. 42 ГПК України не підписано електронним цифровим підписом, у зв'язку з чим залишено судом без розгляду.
В судовому засіданні 15.11.2021 судом розпочато з'ясування обставин справи та дослідження доказів та у порядку ст. 216 ГПК України оголошено перерву до 30.11.2021, про що присутній представник позивача був повідомлений особисто під розпис, а відсутній відповідач - шляхом направлення ухвали про повідомлення у порядку статей 120-121 ГПК України. Як свідчить залучене до матеріалів справи рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач копію ухвали від 15.11.2021 отримав 23.11.2021.
До судового засідання 30.11.2021 з'явився представник позивача, який подав заяву про те, що судові витрати позивача будуть складатися виключно з судового збору в сумі 12 058,78 грн.
30.11.2021 від відповідача на електронну адресу суду надійшло клопотання про залучення до участі у справі третьої особи на стороні відповідача та відкладення судового засідання.
До судового засідання 30.11.2021 з'явився представник позивача. Відповідач до судових засідань повторно не з'явився, представника жодного разу не направив, відзив на позов не подав.
За змістом ст. 202 ГПК України повторна неявка учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не є підставою для відкладення розгляду справи незалежно від підстав неявки.
Щодо клопотання відповідача про залучення до участі у справі Міністерства юстиції України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, суд зазначає, що відповідач є окремою юридичною особою із власною праводієздатністю, відтак, самостійно відповідає за власними зобов'язаннями, і відповідачем не доведено інше; відтак, відповідачем не обґрунтовано та не доведено, яким чином рішення у справі за вимогою ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» про стягнення з ДП «Підприємство ДКВС України (85)» збитків, може вплинути на права або обов'язки Міністерства юстиції України.
Крім того, відповідно до частини 1 ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.
Відповідач належним чином був повідомлений судом про відкриття провадження у справі та про кожне судове засідання, однак відзив на позов та клопотання про залучення третьої особи до закінчення підготовчого провадження не подав.
Відповідно до ст. 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Порядок розгляду заяв чи клопотань, поданих на стадії судового розгляду, передбачений статтею 207 ГПК України, відповідно до якої головуючий з'ясовує, чи мають учасники справи заяви чи клопотання, пов'язані з розглядом справи, які не були заявлені з поважних причин в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом, та вирішує їх після заслуховування думки інших присутніх у судовому засіданні учасників справи. Суд залишає без розгляду заяви та клопотання, які без поважних причин не були заявлені в підготовчому провадженні або в інший строк, визначений судом.
Враховуючи вказану норму, а також ту обставину, що відповідач повторно не з'явився в судове засідання, суд відмовлено у задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи; клопотання про залучення третьої особи суд залишив без розгляду.
У судовому засіданні 30.11.2021 після виходу з нарадчої кімнати суд оголосив вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши позов ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», до відповідача - ДП «Підприємство ДКВС України (85)», вислухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно вивчивши наявні у матеріалах справи докази, господарський суд
відповідно до частини першої ст. 11 Цивільного кодексу України (далі по тексту - ЦК України) цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, зокрема, з правочинів.
01.03.2006 між Бучанською виправною колонією № 85 (споживач), яка у подальшому змінила назву на ДП «Підприємство ДКВС України (85)» та Ірпінським РЕМ ЗАТ «А.Е.С. Київобленерго» (постачальник), яке в подальшому змінило найменування на ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі», було укладено Договір про постачання електричної енергії № 0166 (далі - Договір), згідно якого постачальник продає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує вартість використаної (купленої) ним електроенергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору.
За умовами Договору:
- Споживач зобов'язується забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників Постачальника електричної енергії за пред'явленням службового посвідчення до електроустановок Споживача, пристроїв релейного захисту, автоматики і зв'язку, до засобів (систем) обліку електроенергії, вимірювання потужності та контролю показників якості електроенергії в будь-який час доби (пункт 2.2.5 Договору);
- Постачальник електричної енергії має право доступу на територію, на об'єкти Споживача до засобів обліку електроенергії для зняття показів, проведення їх технічної перевірки, повірки, заміни, ремонту, модернізації, переносу, інших робіт з експлуатації засобів обліку, до пристроїв релейного захисту, автоматики, зв'язку, які забезпечують регулювання навантаження, до пристроїв, які забезпечують вимірювання потужності, показників якості електроенергії, пристроїв комутації, що забезпечують можливість припинення чи обмеження постачання електроенергії, пристроїв компенсації реактивної потужності, електромереж та охоронних зон електромереж Постачальника електроенергії; електроустановок Споживача для встановлення засобів обліку; для контролю режимів споживання електроенергії, перевірки використання електронагрівального обладнання, правильності застосування тарифів на електроенергію, виявлення без облікового споживання електроенергії, виконання технічних заходів з метою недопущення несанкціонованого доступу Споживача до засобів обліку електроенергії, струмовідних частин, що розміщені перед обліком, інших робіт, передбачених нормативними документами і договором (пункт 3.1.5 Договору);
- Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії вартість електроенергії, розраховану виходячи із приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання (згідно з методикою, НКРЕ) у разі таких дій споживача: самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії; пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з засобів обліку; споживання електроенергії поза засобами обліку; інших умов, визначених методичними рекомендаціями НКРЕ (пункт 4.2.3 Договору);
- У разі виявлення однією із сторін порушень умов договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій, чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох сторін в двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження, та документально підтвердити обставини, при яких сторона не несе відповідальності. Сторона, яка виявила порушення своїх прав, зобов'язана попередити іншу сторону про необхідність складання акта. Інша сторона не може без поважних причин відмовитись від складання та підписання акта. У разі відмови відповідальної сторони від підписання акта в акті робиться запис про відмову. У цьому випадку акт вважається дійсним, якщо його на місці складання підписали не менше двох уповноважених представників сторони договору, що складала акт (пункт 4.6 Договору);
- Усі зміни та доповнення до цього Договору оформлюються додатковою угодою за підписами уповноважених осіб та скріплюються печатками обох сторін (пункт 9.1. Договору).
Цей Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31.12.2006. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 9.5. Договору).
Додатком 1 сторони погодили та підписали обсяги постачання електричної енергії; Додатком 2 сторони погодили та підписали порядок розрахунків; Додатком 3.1 сторони погодили та підписали перелік об'єктів, що живляться від мережі Постачальника електричної енергії або від мереж основного споживача КДЕ ПЗЗ; Додатком 3.2. зафіксовано дані про відпуск електроенергії Субспоживачам, що підключені до електричних мереж; Додатком 4 було погоджено порядок зняття показів обліку електричної енергії; Додатком 6 сторони узгодили та підписали показники якості електроенергії на межі балансової належності; Додатком 7 сторонами підписано Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (на кабельних наконечниках КЛ-10кВ в РУ-10кВ, ПС 110/35/10 кВ «Буча» і ПС 110/10 кВ «Гостомель» та опорі № 18 ПЛ-10 кВ ЛС-145).
Договір № 0166 від 01.03.2006 та додатки підписав керівник Бучанської виправної колонії № 85 Карандюк Г.М.
Приписами статті 275 Господарського кодексу України передбачено, що за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».
Згідно із статтею 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах.
Відповідно до частини 1 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, на момент виявлення порушення врегульовані Правилами роздрібного ринку електроенергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ).
Відповідно до п. 2 ПРРЕЕ укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Згідно п. 4 ПРРЕЕ договір вважається укладеним з дати підписання споживачем заяви-приєднання до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії, яка повертається споживачем на адресу ОСР, та/або сплати за рахунком (квитанцією), який надсилається (надається) одночасно з договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, та/або з дати, указаної у заяві-приєднанні, якщо споживач протягом указаного в заяві-приєднанні терміну не звернувся до ОСР із запереченнями щодо укладення договору в цілому або щодо окремих умов договору та спожив будь-який обсяг електричної енергії.
Після укладення договору про надання послуг з розподілу електричної енергії договори про користування електричною енергією та договори про постачання електричної енергії продовжують свою дію в частині регулювання відносин щодо заборгованості/переплати за цими договорами з відповідними правами та обов'язками, пов'язаними з такою заборгованістю/переплатою, а також щодо нарахування пені, неустойки, обмеження та припинення постачання електричної енергії тощо.
Відповідно до п 1.2.1. ПРРЕЕ на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які укладаються відповідно до цих Правил, Кодексу системи передачі, Кодексу систем розподілу та Кодексу комерційного обліку.
14.12.2020 уповноваженими представниками позивача на об'єкті відповідача при знятті показів лічильників та візуальному обстеженні електроустановки було виявлено факт відсутності пломб на дверцятах комірок вводу в РУ 0,4 кВ ТП 231 (на схемах обліку із електролічильниками № 63212045; 63212046) розташованих знизу в нижній частині комірок 10 кВ (пломба В13589776 «Бар'єр», червона лежить на підлозі біля комірки вводу нижніх дверей; В11832382 «Бар'єр» червона також лежить біля нижніх дверей комірки вводу - зірвані Т1, 2).
Із долученого до матеріалів справи Акту №004315 СОЕ збереження пломб вбачається, що пломба В118832382 була встановлена на двері відсіку ТС комірки та передана на відповідальне зберігання відповідачу 01.06.2018; з Акту №005378-СОЕ збереження пломб від 11.06.2019 вбачається, що пломбу В13589776 було встановлено на низ дверцят відсіку ТС комірки та передано на відповідальне зберігання відповідачу 11.06.2019.
Пунктом 2.3.3 Розділу ІІ ПРРЕЕ встановлено, що електроустановки споживачів мають бути забезпечені необхідними розрахунковими засобами вимірювальної техніки для розрахунків за спожиту електричну енергію, технічними засобами контролю і управління споживанням електричної енергії та величини потужності, а також (за бажанням споживача) суміщеними з лічильником електричної енергії або окремими засобами вимірювальної техніки для контролю якості електричної енергії.
Згідно з пунктом 2.3.4 Розділу ІІ ПРРЕЕ відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідно до п. 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право зокрема:
- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до розрахункових засобів вимірювання електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживачів та інших учасників роздрібного ринку, електроустановки яких приєднанні до електричних мереж на території діяльності оператора системи;
- на безперешкодний доступ (за пред'явленням представником службового посвідчення) до електричних установок споживача для проведення технічної перевірки засобів вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії та потужності, вимірювання показників якості електричної енергії, контрольного огляду електричних мереж від межі балансової належності до точки вимірювання та/або точки обліку відповідно до умов укладених договорів, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до відповідно до договору встановленого цими Правилами порядку та умов договору, виконання інших робіт відповідно до договору;
- контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів;
- складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики.
Пунктом 2.3.4 ПРРЕЕ передбачено, що відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені.
Відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їх власник.
Згідно пп. 8 п. 5.5.5 ПРРЕЕ Споживач електричної енергії зобов'язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування.
Пунктом 5.5.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах електроенергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 311 (далі по тексту - ККОЕЕ), встановлено, що власники (користувачі) електроустановок, об'єктів або окремих елементів об'єкта, території (приміщення), де встановлені ЗКО, пломби та індикатори впливу (зокрема електричного/магнітного поля) на ЗКО, а також інше обладнання вузлів обліку, відповідають за їх збереження і цілісність (зокрема дотримання обумовлених проєктом параметрів зовнішнього середовища, захист від пошкоджень та зовнішнього втручання) відповідно до акта пломбування (документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на збереження ЗКО, установлених пломб та індикаторів).
Відповідно до п. 5.16.1 ККОЕЕ з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують.
Згідно п. 5.16.3 ККОЕЕ пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також на пристроях вузла обліку, що закривають:
1) первинні і вторинні кола живлення ЗВТ;
2) кришки важелів і кнопок управління комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів, встановлених у цих колах;
3) двері комірок трансформаторів напруги;
4) кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв'язку ЗВТ;
5) всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ.
Пунктом 5.16.18 ККОЕЕ передбачено, що будь-які роботи, що можуть призвести до пошкодження пломб та/або пломбувального матеріалу, встановлених на ЗВТ та пристроях вузла обліку, повинні бути погоджені з власниками ЗВТ та вузла обліку. Такі роботи мають проводитися у присутності уповноважених представників заінтересованих сторін, чиї пломби можуть бути пошкоджені.
Згідно п. 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4. цього розділу.
Пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:
- меж балансової належності;
- перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
- номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
- фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
У відповідності до п. 8.2.5 ПРРЕЕ позивачем, за участі представника відповідача, на місці був складений Акт про порушення № К042997 від 14.12.2020, в якому останнім було надано пояснення про те, що пломби з комірок пошкоджені під час усунення аварійної ситуації, про що повідомляли диспетчера.
Пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ встановлено, що на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання повідомлення про місце, час і дату засідання комісії або відсутності споживача або його представника за адресою, визначеною у даних щодо споживача, наявних в оператора системи, оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 60 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню (крім випадків необхідності проведення експертизи пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення). Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження, зазначений термін розгляду відраховується з дати їх отримання оператором системи від експертної установи.
Комісія з розгляду актів про порушення може повторно розглянути акт про порушення в порядку, встановленому цими Правилами, на підставі звернення споживача, на вимогу Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, або за рішенням суду. За рішенням оператора системи у зв'язку з отриманням результатів експертизи чи інших даних, які не були відомі на момент ухвалення рішення комісією, але мають суттєве значення, рішення комісії може бути переглянуте у порядку, встановленому цими Правилами, протягом 1 року, починаючи з дня, наступного за днем його прийняття.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до вказаних норм ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» повідомило споживача ДП «Підприємство ДКВС України (85)» про засідання комісії по розгляду Акту про порушення № К042997 від 14.12.2020 в графі 11, в якій зазначено, що комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 19.01.2021 о 13.30 год. за адресою: м. Київ, вул. Стеценка, 1А.
З вказаним актом про порушення ознайомлений споживач (представник споживача або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача) - в.о. директора Махарадзе О.Т.
19.01.2021 було проведено засідання комісії по розгляду Акту № К042997 від 14.12.2020 на якому був присутній представник споживача - Махарадзе О.Т.
За результатами розгляду було прийнято рішення про перенесення засідання комісії по розгляду даного акту про порушення на 10.02.2021 о 14.00 год. для з'ясування додаткових обставин.
Про вказане рішенням комісії повідомлено представника відповідача, що підтверджується власноручним записом та підписом в протоколі № 133 засідання комісії по розгляду Акту № К042997.
10.02.2021 представник споживача на засідання комісії не з'явився.
10.02.2021 рішенням комісії по розгляду Акту № К042997 від 14.12.2020, оформленим протоколом № 227, вирішено, що акт підлягає нарахуванню у відповідності до потужності, обчисленої виходячи з максимального струму навантаження електроустановки споживача, зафіксованої з вичитки пам'яті лічильника на час складання акту про порушення.
Відповідно до пп. 2 п. 8.4.2 визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень як пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).
Згідно з абз. 1 п. 8.4.4 ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства (далі - експертиза). До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.
Абзацом 5 п. 8.4.4 ІІРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 2 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави (у частині відсутності засобів вимірювальної техніки, пломб, індикаторів та фіксації впливу фізичних полів індикатором), обсяг та вартість необлікованої електричної енергії визначається оператором системи відповідно до положень цієї глави без проведення відповідної експертизи.
Відповідно до пп. 1 п. 8.4.8. ПРРЕЕ кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил), а саме у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження засобів вимірювальної техніки та/або пломб) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення.
Відповідно до п. 8.4.10 ПРРЕЕ у разі виявлення у непобутового споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 5 пункту 8.4.2 цієї глави, величина розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (W доб, кВт•год) розраховується за формулою:
Wдоб = Р х tдоб х Кв,
де Р - потужність (кВт), визначена як:
1) сумарна максимальна потужність наявних у споживача на час складення акта про порушення струмоприймачів відповідно до їх паспортних даних (за умови, якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договорі з оператором системи);
2) потужність, обчислена виходячи зі струму навантаження електроустановки споживача при підключені всіх наявних на час складення акта про порушення струмоприймачів на максимальну потужність, визначеного на підставі показів відповідних засобів вимірювальної техніки, повірених у терміни, передбачені законодавством у сфері метрології (за умови відсутності паспортних даних усіх струмоприймачів, наявних у споживача на час складення акта про порушення, та якщо визначена таким чином потужність не перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначену в договору з оператором системи);
3) дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (за умови, якщо потужність, визначена відповідно до положень підпунктів 1 або 2 цього пункту, перевищує дозволену потужність для цієї точки комерційного обліку, ненадання споживачем інформації щодо паспортних даних струмоприймачів, недопуску представників оператора системи на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, відмови споживача від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність);
tдоб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (год).
У разі відсутності в договорі даних про тривалість роботи обладнання споживача tдоб приймається рівним 8 год;
Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6).
Відповідно до розрахунку позивача, відповідачу за період порушення з 15.06.2020 по 14.12.2020 нараховано обсяг електричної енергії, необлікованої внаслідок порушення Правил в розмірі 1706028 кВт/год. (183 дні; потужність - 647,40 кВт) та у відповідності до п. 8.4.9 ПРРЕЕ розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем (на 1441116 кВт/год).
Здійснивши перевірку правильності здійснення позивачем розрахунку, суд дійшов висновку, що розрахунок здійснено вірно відповідно до чинного законодавства. Відтак, вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення Правил, становить 781 099,49 грн.
Суд звертає увагу, що у порядку ст.ст. 235, 236, 237 ГК України у споживача було наявне право звернутися до суду з вимогою про скасування застосованої санкції, разом із тим, доказів подання відповідного позову та скасування рішення, оформленого протоколом № 227 від 10.02.2021 засідання комісії по розгляду Акту № К042997 від 14.12.2020 суду не подано.
Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.
Згідно п.п. 4 п. 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.
Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ передбачено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
19.02.2021 відповідачу було надіслано копію протоколу комісії № 227 від 10.02.2021, розрахунок по Акту про порушення № К042997, Рахунок на оплату за лютий 2021 року від 18.02.2021 по Акту про порушення № К042997.
Тобто, враховуючи положення п. 8.2.7 ПРРЕЕ, відповідач мав оплатити отриманий рахунок до 20.03.2021 включно.
Враховуючи, що виставлений позивачем рахунок про оплату за лютий 2021 року від 18.02.2021 по Акту про порушення № К042997 на суму 781 099,49 грн. відповідачем не сплачено на момент подачі даного позову, для відповідача настало прострочення виконання грошового зобов'язання з 21.03.2021.
Позивач нарахував та просить суд стягнути з відповідача за період прострочення грошового зобов'язання 21.03.2021 - 15.06.2021 у порядку статті 625 ЦК України 5585,40 грн. 3% річних та 15693,07 грн. інфляційних втрат.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України визначено обов'язок боржника, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відтак, у разі несвоєчасного виконання боржником грошового зобов'язання у нього в силу закону виникає обов'язок сплатити кредитору, поряд із сумою основного боргу, суму інфляційних втрат, як компенсацію знецінення грошових коштів за основним зобов'язанням внаслідок інфляційних процесів у період прострочення їх оплати та 3 % річних від простроченої суми.
За змістом статей 509, 524, 533-535 і 625 Цивільного кодексу України грошовим є зобов'язання, виражене у грошових одиницях, що передбачає обов'язок боржника сплатити гроші на користь кредитора, який має право вимагати від боржника виконання цього обов'язку. Тобто грошовим є будь-яке зобов'язання, в якому праву кредитора вимагати від боржника сплати коштів кореспондує обов'язок боржника з такої сплати.
При цьому, у статті 625 Цивільного кодексу України визначені загальні правила відповідальності за порушення будь-якого грошового зобов'язання незалежно від підстав його виникнення. Приписи цієї правової норми поширюються на всі види грошових зобов'язань, якщо інше не передбачено договором або спеціальними нормами закону, який регулює, зокрема, окремі види зобов'язань.
Перевіривши правильність розрахунку процентів річних та інфляційних втрат, суд встановив, що він здійснений у відповідності до закону та арифметично вірно, відтак, з відповідача на корить позивача належать до стягнення 5585,40 грн. процентів річних та 15 693,07 грн. інфляційних втрат.
За таких обставин, повно та ґрунтовно дослідивши матеріали справи, перевіривши на відповідність закону та дійсним обставинам справи розрахунок заборгованості, наданий позивачем, суд задовольняє позов приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» повністю, ухвалює рішення про стягнення з Державного підприємства «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України №85» вартості недооблікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ електричної енергії, згідно рішення комісії по розгляду акту про порушення № К042997 від 14.12.2020, оформленого протоколом №227 від 10.02.2021 в розмірі 781 099,49 грн., а також 5585,40 грн. 3% річних та 15693,07 грн. інфляційних втрат.
У зв'язку із задоволенням позову відповідно до ст. 129 ГПК України суд покладає на відповідача відшкодування позивачу судового збору в сумі 12 035,67 грн.
Виходячи із ціни позову 802 377,96 грн. позовна заява мала бути оплачена судовим збором у сумі 12 035,67 грн. (1,5% від ціни позову).
При поданні позовної заяви позивач сплатив судовий збір в сумі 12 058,78 грн. платіжним дорученням від 30.06.2021 №2010240365. Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зокрема зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
З огляду на викладене, позивач не позбавлений права вирішити питання про повернення 23,11 грн. (12058,78 - 12035,67) судового збору, звернувшись до суду з відповідним клопотанням.
Керуючись ст. ст. 4, 12, 73-92, 129, 236, 238, 240, 242 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства «Підприємство державної кримінально-виконавчої служби України №85» (08290, Київська обл., м. Ірпінь, смт. Гостомель, вул. Мирна, буд. 3, ідентифікаційний код 08680187)
на користь приватного акціонерного товариства «ДТЕК Київські регіональні електромережі» (08132, Київська область, м. Вишневе, вул. Київська, буд. 2-Б, ідентифікаційний код 23243188)
781 099,49 грн. (сімсот вісімдесят одну тисячу дев'яносто дев'ять гривень сорок дев'ять копійок) вартості недооблікованої внаслідок порушення ПРРЕЕ електричної енергії, згідно рішення комісії по розгляду акту про порушення № К042997 від 14.12.2020, оформленого протоколом №227 від 10.02.2021,
5 585,40 грн. (п'ять тисяч п'ятсот вісімдесят п'ять гривень сорок копійок) процентів річних,
15 693,07 грн. (п'ятнадцять тисяч шістсот дев'яносто три гривні сім копійок) інфляційних втрат,
12 035,67 грн. (дванадцять тисяч тридцять п'ять гривень шістдесят сім копійок) судового збору.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Дане рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту рішення відповідно до ст. ст. 240-241 Господарського процесуального кодексу України .
Повний текст рішення підписано16.12.2021
Суддя О.В. Конюх