Рішення від 16.12.2021 по справі 401/3041/21

16.12.2021

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

копія

Справа № 401/3041/21 Провадження № 2/401/1364/21

16 грудня 2021 року м. Світловодськ

Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючого судді Мельничика Ю.С.,

за участю: секретаря судових засідань Пилипенко Т.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Процедура (рух) справи:

У вересні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до СП ТОВ "Світловодськпобут" та просить суд зобов'язати СП ТОВ "Світловодськпобут" припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 , з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 21 травня 2020 року.

Ухвалою суду від 23 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду, та відповідно до вимог ч.4 та ч.6 ст.19, ч.ч.1-3 ст.274 ЦПК України, відкрито спрощене позовне провадження у справі та постановлено проводити розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Сторони подали письмові заяви про розгляд справи за їх відсутності.

Відповідно до ч.3 ст.211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Аргументи позивача, ОСОБА_1 :

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що згідно з рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради № 968 від 12 грудня 2019 року «Про переобладнання квартир та встановлення індивідуального опалення в квартирах житлових будинків м. Світловодськ» їй було надано дозвіл на переобладнання квартири АДРЕСА_1 та встановлення системи індивідуального опалення в багатоквартирних житлових будинків при умові наявності технічних умов та відповідно до вимог чинних державних будівельних норм та правил громадянам згідно додатку 1 цього рішення. Роботи проводити в між опалювальний період, але не пізніше 01 жовтня 2020 року. Після отримання дозволу в між опалювальний період на замовлення ОСОБА_1 були виготовлені робочі проекти № 11808 2020 року по реконструкції системи централізованого опалення та № 11809/17582 від 2020 року на встановлення опалювально-водогрійного газового приладу в квартирі АДРЕСА_1 . 21 травня 2020 року згідно акту про відокремлення (відключення) квартири приміщення ві централізованого опалення та постачання гарячої води, який було складено в присутності замовника та членії комісії, було встановлено, що проведено відключення кв. АДРЕСА_1 від внутрішньо будинкових мереж ЦО та ГВП. Централізоване опалення в квартирі відсутнє, транзитні стояки опаленні ізольовані. Встановлено газове індивідуальне опалення відповідно до проекту. Відтак з сторони позивачки було дотримано усіх необхідних вимог закону , щодо вчинення послідовност дій для відключення належної їй квартири від загально будинкової системи опалення та гарячого водопостачання отримано дозвіл виконавчого комітету Світловодської міської ради, замовлено та отримано технічні умови від обслуговуючих організацій для розробки проекту, виготовлено сам проект, замовлено та виконано роботи з відключення, після проведених робіт складено та підписано Акт про відключення квартири в АДРЕСА_1 від внутрішньо будинкових мереж: централізованого водопостачання і гарячого опалення, підписаного представниками власника будинку, представника монтажної організації, власника квартири. Таким чином, відключення квартири відбувалося відповідно до діючого законодавства на підставі «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання», затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального гсоподарства України 22.11.2005 року №4 та зареєстрованого в Міністрестві юстиції України 09.12.2005 року за №1478/11758. Як зазначено в п.2.5 та п.2.6 вказаного Порядку відключення: «2.5. Відключення приміщень внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення або уповноваженої ними особи. 2.6 По закінченні робіт складається акт про відключення будинку в мереж ЦО і ГВП і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження. 2.7 Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання». 29.09.2020 року ОСОБА_1 відповідачу заяву з інформацією, що згідно рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради №968 від 12 грудня 2019, було проведено від'єднання її квартири АДРЕСА_1 від системи централізованого опалення та додано копію витягу з рішення виконавчого комітету та акт про відокремлення(відключення) квартири приміщення від централізованого опалення та постачання гарячої води від 21.05.2020 р. на погодження.

Рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради № 968 від 12 грудня 2019 року вичерпало свою дію у зв'язку з його реалізацією, що підтверджується і рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО та ГВП від 21.05.2020 року, яким було затверджено Акт від 21.05.2020 року про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під'їзду, будинку) від внутрішньо будинкових мереж ЦО І ГВП. Таким чином, відключення квартири від ЦО і ГВП було не самовільним, а здійснено на підставі відповідного дозволу. На даний час нарахована відповідачем заборгованість за послуги централізованого теплопостачання станом на 01 жовтня 2020 року складає 10612,71 грн.

Враховуючи викладене, позивач, ОСОБА_1 , просила суд зобов'язати СП ТОВ «Світловодськпобут» припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, а саме з 21.05.2020 р.

Враховуючи вищевикладені обставини у їх сукупності вважає, що заявлені нею позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними належними та допустимими доказами, не спростованими представником відповідача, а тому вони підлягають задоволенню.

В обґрунтування позовних вимог позивачка надала суду копії таких доказів:

- копію паспорта та РНОКПП;

- копію протоколу №31 від 24.11.2019 р.;

- копію витягу з рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради №968;

- копію робочого проекту

- копію акту про відокремлення квартири від 21.05.2020 р.;

- копію вимоги від 29.09.2020 р.;

- копію відповіді СП ТОВ "Світловодськпобут";

- копію довідок №141 та №337.

Аргументи відповідача, СП ТОВ «Світловодськпобут»:

У відзиві на позовну заяву СП ТОВ «Світловодськпобут» зазначає, що позивач є власником квартири АДРЕСА_1 , що знаходиться на території діяльності відповідача, та забезпечується тепловою енергією. Зазначені будинок забезпечується тепловою енергією, наданою відповідачем, та офіційно будинок АДРЕСА_1 не відключено від мереж централізованого опалення, отже відповідач надавав та надає послуги з централізованого опалення позивачу. Позов ОСОБА_1 є по суті запереченням (відзивом) на позов СПTOB "Світловодськпобут " про стягнення заборгованості у вигляді необгрунтованості позовної вимоги про стягнення плати за опалення квартири. У разі встановлення необгрунтованого нарахування такої плати суд не вказує в резолютивній частині про припинення нарахування плати, а констатує безпідставність її нарахування у мотивувальній частині рішення та відмовляє у задоволенні позову у цих підстав. На час розгляду справи будь-яких позовів до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості опалення квартири пред'явлено не було, тому слід прийти правильного та обґрунтованого висновку про відмову в позові ОСОБА_1 про зобов'язання відповідача припинити нарахування плати послуги з централізованого опалення всієї квартири. Зазначає, що питання відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачанні житлових будинків регулюється правилами надання послуг з централізованого опалення, постачанні холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів Україні від 21 липня 2005 року № 630 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від З жовтня 2007 року № 1268) та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж» централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4. Пунктами 24-26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 зі змінами, передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг; централізованого опалення та постачання гарячої води. При цьому відключення споживачів: мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунальні господарства. Позивачем не надано Рішення співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 та рішення органу місцевого самоврядування про відключення багатоквартирного будинку від мереж ЦО на момент здійснення нею відключення своєї квартири, тобто на 21.05.2020 р. Згідно інформації по багатоквартирним житловим будинкам, які відключені централізованого опалення станом на 01.01.2021 р. будинок АДРЕСА_1 не входить до такого переліку і зазначений багатоквартирний будинок забезпечується централізованим опаленням. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дії або уникати виконання своїх обов'язків. Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися коштом осіб, яких стосуються. Отже, відповідач, як суб'єкт господарювання, мав обгрунтовані сподівання, що міжвідомча комісія Виконавчого комітету Світловодської міської ради буде діяти в межах та у спосіб, встановлений законом, і як наслідок, Міжвідомча комісія виконавчого комітету Світловодської міської ради та виконавчий комітет Світловодської міської ради не будуть приймати рішень про надання дозволів громадянам на відключення окремих квартир від мереж централізованого опалення, (а не окремих багатоквартирних будинків), оскільки це є порушенням чинного законодавства. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовуОСОБА_1 повістю.

В обгрунтування позовних вимог надали наступні документи :

- інформацію щодо відключеної опалювальної площі квартир та нежитлових приміщень в житлових будинках ( > 50 %);

- інформацію по багатоповерхових житлових будинках, які відключені від централізованого опалення на 01.01.2021 р.

Дослідивши матеріали справи та зміст заяв сторін по суті справи, оцінивши у єдності та в сукупності надані сторонами докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, проаналізувавши норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов таких висновків.

Встановлені судом обставини справи:

СП ТОВ «Світловодськпобут» відповідно до рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради за №742 від 15 серпня 2012 року є виконавцем послуг з централізованого опалення в м. Світловодську та подає теплову енергією в багатоквартирні будинки.

На підставі рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради №968 «Про надання дозволів на відключення мереж централізованого опалення та гарячої води» від 12 грудня 2019 року ОСОБА_1 , в числі інших мешканців м. Світловодська, було надано дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 , за наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення.

В Додатку № 1 до вказаного рішення міститься реєстр громадян яким було надано дозвіл на відключення квартир, в якому ОСОБА_1 зазначена під №24.

21 травня 2020 рокупредставником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та гарячої води, представником субєкта господарювання та ОСОБА_1 підписано Акт про відключення квартири АДРЕСА_1 від внутрішньо-будинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Відповідно довідки № 141 від 28 квітня 2021 року, наданих СП ТОВ "Світловодськпобут", ОСОБА_1 (о/р № 3030980) - станом на 01 жовтня 2020 року заборгованість за спожиту теплову енергію за адресою: АДРЕСА_1 складала 6489,65. Згідно квитанції від 31.08.2021 р. 0.0.2250249414.1 ОСОБА_1 сплатила відповідачу послуги за теплопостачання в розмірі 6489,65 грн.

Відповідно довідки №337 від 03 вересня 2021 року, станом на 03 вересня 2021 року, заборгованість складає 10612 грн. 71 коп. Згідно квитанції від 31.08.2021 р. 0.0.2250249414.1 ОСОБА_1 сплатила відповідачу послуги за теплопостачання в розмірі 6489,65 грн.

У вересні 2021 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до СП ТОВ "Світловодськпобут" та просить суд зобов'язати СП ТОВ "Світловодськпобут" припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 , з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 21 травня 2020 року.

Відповідач подав до суду відзив в якому заперечив проти позовних вимог в повному обсязі.

Вказані обставини справи підтверджуються належними та допустимими доказами, сторонами визнані та не спростовані.

Джерела права та оцінка суду:

Відповідно до статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Відповідно до статті 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Правовідносини, що існують між сторонами, регулюються нормами ЦК України, Законом України «Про теплопостачання», Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198 (далі по тексту - Правила користування тепловою енергією), Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі по тексту - Правила надання послуг), Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 чинними на момент виникнення спірних правовідносин.

Частиною 1 статті 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Ч. 6 ст. 26 цього ж Закону передбачено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.

Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.

У п. 39 Правил користування тепловою енергією передбачено право споживача вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.

Пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.

Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.

Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води від 26 липня 2019 року (далі - Порядок) визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги».

Пунктом 4 Розділу І Порядку передбачено, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян».

Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.

Розділом ІІІ Порядку визначено процедуру відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (ЦО та ГВП).

Так, відповідно до п. 1 Порядку власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.

Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. (п.3)

Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.

Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.

Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів. (п.п.4-6)

Згідно п. 13 Розділу ІІІ Порядку після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб'єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб'єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.

Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.

З положень Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року №169 вбачається, що акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води затвердження не потребує.

Частинами 1, 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Частиною 2 ст.653 ЦК України визначено, що у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України є припинення дії, яка порушує право.

Статтею 12 ЦПК України визначено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Висновок суду:

Вирішуючи позовні вимоги ОСОБА_1 до Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» зобов'язання відповідача припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення з 21 травня 2020 року, суд виходить з такого.

Так, рішенням виконавчого комітету Світловодської міської ради №283 «Про надання дозволів на відключення мереж централізованого опалення та гарячої води» від 22 березня 2008 року, ОСОБА_1 , в числі інших мешканців м. Світловодська, було надано дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 , за наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення.

21 травня 2020 рокупредставником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та гарячої води, представником субєкта господарювання та ОСОБА_1 підписано Акт про відключення квартири АДРЕСА_1 від внутрішньо-будинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Суд зазначає, що правомірність рішення, підстав відключення помешкання позивача від мереж ЦО і ГВП та процедури встановлення автономного опалення не є предметом спору, що розглядається судом.

Відповідно довідки № 141 від 28 квітня 2021 року, наданих СП ТОВ "Світловодськпобут", ОСОБА_1 (о/р № 3030980) - станом на 01 жовтня 2020 року заборгованість за спожиту теплову енергію за адресою: АДРЕСА_1 складала 6489,65. Згідно квитанції від 31.08.2021 р. 0.0.2250249414.1 ОСОБА_1 сплатила відповідачу послуги за теплопостачання в розмірі 6489,65 грн.

Таким чином, відключення ОСОБА_1 квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення проведено на підставі діючого на час відключення відповідного рішення постійно діючої міжвідомчої комісії виконкому Світловодської міської ради, створеної місцевим органом виконавчої влади, тому таке відключення є правомірним, та не може вважатись самовільним.

Судом не встановлено наявності протиправних дій позивача, оскільки доведено, що від послуги позивач відмовився, і вказана відмова була затверджена уповноваженим органом місцевого самоврядування, рішення якого на момент відключення квартири відповідача від мережі централізованого опалення, було чинним.

Крім наведеного, суд звертає увагу, що Конституційний Суд України в рішенні від 16.04.2009 р. (справа № 1-9/2009про скасування актів органів місцевого самоврядування) дійшов висновку, що ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, а тому не можуть бути скасовані чи змінені після їх виконання.

Суд враховує, що Верховний Суд у постанові від 27 червня 2018 року у справі № 294/220/14-ц вказав на те, що потреба виправити минулу помилку, допущену державним органом, не повинна непропорційним чином втручатися в нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Ризик помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються. Наведена правова позиція ґрунтується на висновках щодо реалізації принципу «належного урядування», викладених Європейським судом з прав людини у Рішенні «Рисовський проти України».

Суд зазначає, що ч.ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України є припинення дії, яка порушує право.

При цьому, суд зауважує, що право на розірвання договору з надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води у позивача виникло з часу підписання акту про відключення, отже і зобов'язання за договором мають бути припинені саме з цього часу, в тому числі і в частині нарахування позивачеві плати за послуги централізованого опалення.

З огляду на викладене, встановивши факт припинення користування позивачем послугами відповідача з часу підписання акту Акту про відключення квартири позивача від мереж ЦО та ГВП, тобто з 21 травня 2020 року, та відсутності заборгованості за надання централізованого теплопостачання на час відключення, суд вважає, що є правові підстави для розірвання договору та зобов'язання відповідача припинити нарахування плати за свої послуги з 21 травня 2020 року, оскільки в укладеному договорі сторони передбачили можливість його дострокового розірвання у разі зникнення потреби в отриманні послуг або відмови споживача від користування послугами виконавця.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2020 року міститься відповідний правовий висновок у аналогічній справі №401/799/18 за позовом Особа 1 до Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» про припинення дій та розірвання договору про надання послуг з централізованого опалення та гарячої води.

Аналогічна правовий висновок міститься в постановах Кропивницького апеляційного суду від 14 лютого 2020 року в справі №401/799/18, від 12 березня 2020 року у справі №401/1676/19, від 05 листопада 2019 року у справі №401/1733/19 в подібних правовідносинах за участю позивача Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут».

Оцінивши кожен з аргументів, наведених сторонами у заявах по суті на підтвердження своїх доводів та заперечень, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.

У відповідності до ч.5 ст.141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки, позивач при зверненні з даним позовом до суду відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» не сплачував судовий збір, з відповідача, в порядку ч.5 ст.141 ЦПК України, підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 908 грн. 00 коп.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, ст. ст. 26 19 Закону України «Про житлово - комунальні послуги», ст. 24 Закону України «Про теплопостачання», суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Зобов'язати Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 21 травня 2020 року.

Стягнути з Спільного підприємства Товариство з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" на користь держави судовий збір в сумі 908 грн.

Копію судового рішення в порядку, визначеному ст.272 ЦПК України, направити сторонам.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому рішення не були вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне найменування сторін:

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут»: 27500, м. Світловодськ Кіровоградської області, вул. Г.Сковороди, 2А, ЄДРПОУ 31678853.

Суддя Світловодського

міськрайонного суду Ю.С. Мельничик

Згідно з оригіналом