Справа №: 343/2525/21
Провадження №: 3/0343/1001/21
16 грудня 2021 року м. Долина
Суддя Долинського районного суду Тураш В. А., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від відділення поліції №1 (м.Долина) Калуського РВП в Івано-Франківській області про адміністративне правопорушення за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
З відділення поліції №1 (Долина) Калуського РВП ГУНП в Івано-Франківській області до Долинського районного суду 15.12.2021 надійшли матеріали адміністративної справи про адміністративне правопорушення передбачене ст.124 КУпАП .
Ознайомившись з матеріалами справи, виконуючи положення ст.278 КУпАП про підготовку до розгляду справи про адміністративне правопорушення, приходжу до висновку про необхідність повернення справи до відділення поліції № 1(м.Долина) Калуського РВП ГУ НП України в Івано-Франківській області для доопрацювання, виходячи з наступного:
Відповідно до вимог ст.7 КУпАП, провадження у справі про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності, а згідно з ст.245 цього Кодексу, завданнями провадження про адміністративні правопорушення є зокрема: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування кожної справи.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ААБ №032265 від 11.12.2021 відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності зазначено: " ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 " .
Вказані обставини унеможливлюють розгляд даної адміністративної справи, оскільки не дають можливості однозначно ідентифікувати особу, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Вищенаведене свідчить про наявність обґрунтованих підстав для повернення справи для доопрацювання з метою усунення вказаних в постанові недоліків.
При поверненні справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, суд керується постановою Пленуму Верховного суду України №14 від 23.12.2005 в якій зазначено, що визнається правильною практика тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Відповідно до Постанови Пленуму ВСУ з розгляду цивільних і кримінальних справ № 11 від 17 жовтня 2014 рок,у норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення складеного без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 256, 268, 278, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд-
Матеріали адміністративної справи про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП №343/2525/21 проваджння (№/0343/1001/21 повернути до відділення поліції №1 ( м.Долина) Калуського РВП ГУ НП України в Івано-Франківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: