Рішення від 29.11.2021 по справі 199/5508/21

Справа № 199/5508/21

(2/199/2873/21)

РІШЕННЯ

Іменем України

29 листопада 2021 року Амур-Нижньодніпровський районний суд міста Дніпропетровська в складі головуючого судді Богун О.О., при секретареві Лавріщевій Г.Є., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в м. Дніпрі цивільну справу за позовом Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпропетровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої компенсації особам, які надають соціальні послуги.

В обґрунтування позову посилався на те, що 27 квітня 2015 року до управління соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради звернулася із заявою про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги ОСОБА_1 . Отримувачем соціальних послуг являлась мати відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована та мешкала за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням управління від 07.05.2015 ОСОБА_1 була призначена компенсація по догляду за матір'ю ОСОБА_2 на період з 27.04.2015 (довічно) в розмірі 94,90 грн., відповідно до висновку ЛКК №172 від 16.04.2015, виданого Дніпропетровським центором первинної медико-санітарної допомоги №11.

У зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму, управлінням було здійснено перерахунок розміру компенсації за надання соціальних послуг.

На підставі рішення Дніпровської міської ради від 23.01.2019 №40/40 «Про внесення змін до рішень міськох ради стосовно структури міської ради та її виконавчих органів, граничної чисельності працівників міької ради та її виконавчих органів» було затверджено виконавчий орган міської ради зі статусом юридичної особи - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.

18.02.2019 прийнято рішення сесії VII скликання Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради за №7/20-VII «Про припинення діяльності виконавчого органу юридичної особи управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районноїу місті Дніпрі ради шляхом приєднання до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з 24.04.2019».

Відповідно до п.п.1 пункту 1 ст. 7 Закону України №324-ІХ від 03.12.2019 «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» - органи, що здійснюють державні виплати мають право проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат та відповідно до п.п.3 пункту 1 мають право повноваження приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат реципієнтам за результатами опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат.

На виконання Постанови КМ України від 21.08.2001 №1091 (у редакції від 25.08.2004 № 1098), якою затверджено «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», з метою здійснення контролю за цільовим використанням державних коштів, державним соціальним інспектором в грудні 2018 року було проведено перевірку особової справи одержувача соціальної допомоги ОСОБА_1 (справа №630482). В результаті проведеної перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 355 згідно списку померлих.

Відповідно до вищезазначених норм законодавства Відповідач втратила право на отримання компенсації з 05.04.2016 року в зв'язку зі смертю особи якій надавались соціальні послуги.

Абзацом 1 пунктом 15 Порядку передбачено, що фізичні особи які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці випалти, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації, одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.

Крім того, в заяві про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги від 27.04.2015 №602, відповідач особисто була повідомлена, що у разі працевлаштування, змун в сім'ї, або з інших причин, які б вплинули на призначення компенсаційних виплат зобов'язана повідомити в 5-ти денний термін орган соціального захисту населення.

Однак, відповідач своєчасно не повідомила управління про зміни які могли вплинути на призначення компенсації, у зв'язку з чим виникла переплата.

На виконання пункту 15 Порядку та на підставі отриманих даних, розпорядженням управління від 20 грудня 2018 року ОСОБА_1 припинено виплату компенсації з 05.04.2016 року, особовий рахунок отримувача компенсації закрито. Сума, яка підлягає поверненню відповідачем за період з 05.04. 2016 по 31.12.2018 становить 4254,28 грн.

На підставі викладеного, позивач просить стягнути з відповідача надміру виплачену суму компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги у розмірі 4254,28 грн.та стягнути судові витрати.

Ухвалою від 28.09.2021 відкрито провадження по справі та визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадженняч без виклику сторі.

29.11.2021 року справу розглянуто по суті та ухвалено рішення.

Відповідач не скористався правом надання відзиву на позов, у зв'язку з чим суд вирішує справу на підставі наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до наступного.

Судом встановлено, що 27 квітня 2015 року до управління соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпропетровську ради звернулася із заявою про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги ОСОБА_1 . Отримувачем соціальних послуг являлась мати відповідача ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка була зареєстрована та мешкала за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішенням управління від 07.05.2015 ОСОБА_1 була призначена компенсація по догляду за матір'ю ОСОБА_2 на період з 27.04.2015 (довічно) в розмірі 94,90 грн., відповідно до висновку ЛКК №172 від 16.04.2015, виданого Дніпропетровським центором первинної медико-санітарної допомоги №11.

У зв'язку зі зміною розміру прожиткового мінімуму, управлінням було здійснено перерахунок розміру компенсації за надання соціальних послуг.

На підставі рішення Дніпровської міської ради від 23.01.2019 №40/40 «Про внесення змін до рішень міськох ради стосовно структури міської ради та її виконавчих органів, граничної чисельності працівників міької ради та її виконавчих органів» було затверджено виконавчий орган міської ради зі статусом юридичної особи - Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради.

18.02.2019 прийнято рішення сесії VII скликання Амур-Нижньодніпровської районної у місті Дніпрі ради за №7/20-VII «Про припинення діяльності виконавчого органу юридичної особи управління праці та соціального захисту населення Амур-Нижньодніпровської районноїу місті Дніпрі ради шляхом приєднання до Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради з 24.04.2019».

Відповідно до п.п.1 пункту 1 ст. 7 Закону України №324-ІХ від 03.12.2019 «Про верифікацію та моніторинг державних виплат» - органи, що здійснюють державні виплати мають право проводити додаткові перевірки інформації, наданої реципієнтами під час звернення за державними виплатами та опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат та відповідно до п.п.3 пункту 1 мають право повноваження приймати рішення щодо припинення або продовження державних виплат реципієнтам за результатами опрацювання рекомендацій, наданих органом, що здійснює верифікацію та моніторинг державних виплат.

На виконання Постанови КМ України від 21.08.2001 №1091 (у редакції від 25.08.2004 № 1098), якою затверджено «Положення про головного державного соціального інспектора та державного соціального інспектора», з метою здійснення контролю за цільовим використанням державних коштів, державним соціальним інспектором в грудні 2018 року було проведено перевірку особової справи одержувача соціальної допомоги ОСОБА_1 (справа №630482). В результаті проведеної перевірки було встановлено, що ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , актовий запис № 355 згідно списку померлих.

Відповідно до вищезазначених норм законодавства Відповідач втратила право на отримання компенсації з 05.04.2016 року в зв'язку зі смертю особи якій надавались соціальні послуги.

Абзацом 1 пунктом 15 Порядку передбачено, що фізичні особи які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити органи праці та соціального захисту населення, що призначають ці випалти, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації, одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.

Крім того, в заяві про призначення компенсації як фізичній особі, яка надає соціальні послуги від 27.04.2015 №602, відповідач особисто була повідомлена, що у разі працевлаштування, змун в сім'ї, або з інших причин, які б вплинули на призначення компенсаційних виплат зобов'язана повідомити в 5-ти денний термін орган соціального захисту населення.

Однак, відповідач своєчасно не повідомила управління про зміни які могли вплинути на призначення компенсації, у зв'язку з чим виникла переплата.

На виконання пункту 15 Порядку та на підставі отриманих даних, розпорядженням управління від 20 грудня 2018 року ОСОБА_1 припинено виплату компенсації з 05.04.2016 року, особовий рахунок отримувача компенсації закрито. Сума, яка підлягає поверненню відповідачем за період з 05.04. 2016 по 31.12.2018 становить 4254,28 грн.

Відповідно доп. 1 Порядку призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558, непрацюючим фізичним особам, які постійно надають соціальні послуги громадянам похилого віку, інвалідам, дітям-інвалідам, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), призначається щомісячна компенсаційна виплата (далі - компенсація).

Відповідно до п. 8 вищезазначеного Порядку, компенсація призначається на час, протягом якого особа, що подала заяву про необхідність отримання соціальних послуг, потребуватиме постійного стороннього догляду.

Пункт 15 Порядку передбачає, що фізичні особи, які одержують компенсацію, зобов'язані повідомити структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради, що призначають ці виплати, про обставини, які можуть вплинути на умови їх призначення та виплати. У разі виявлення таких обставин виплата компенсації припиняється з дня, що настає за днем виникнення таких обставин. У разі одержання у зв'язку з цим зайвих сум компенсації одержувачі повинні відшкодувати структурним підрозділам з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної адміністрації, виконавчого органу міської ради надміру виплачені суми за весь період, коли фізична особа не мала права на одержання компенсації.

Відповідно до ч. 1ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Тобто, безпідставно виплачена компенсація фізичним особам, які надають соціальні послуги підлягає примусовому стягненню із набувача за умови недобросовісності останнього, зокрема подання ним недостовірних даних для отримання такої допомоги або умисного приховування відомостей, які впливають на призначення та виплату компенсації.

Отже, судом установлено, що відповідач не повідомила Лівобережне управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради про наявність підстави для припинення нарахування та виплати їй компенсації, що розцінюється судом як недобросовісність дій з її боку. Внаслідок недобросовісних дій відповідача, державі заподіяно шкоду на суму зайво виплаченої компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги в розмірі 4254 грн. 28 коп.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 2270,00 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1212, 1215ЦК України, ст.ст.12,13,19,23,77,78,141,263-265,268,273,354-355 ЦПК України, Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2004 № 558 «Про затвердження Порядку призначення та виплати компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги», суд,-

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманої компенсації особам, які надають соціальні послуги - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (місцезнаходження: пр.. Петра Калнишевського, 55 м. Дніпро. Код ЄДРПОУ 42788389, МФО 805012, рахунок НОМЕР_2 в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області) грошові кошти виплачені у вигляді компенсації фізичним особам, які надають соціальні послуги у розмірі 4254 (чотири тисячі двісті п'ятдесят чотири) грн. 28 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Лівобережного управління соціального захисту населення Дніпровської міської ради (місцезнаходження: пр.. Петра Калнишевського, 55 м. Дніпро. Код ЄДРПОУ 42788389, МФО 805012, рахунок НОМЕР_2 в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області) судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Дата складення повного судового рішення 29 листопада 2021 року.

Суддя О.О.Богун

29.11.2021