Рішення від 30.11.2021 по справі 522/17613/20

Справа № 522/17613/20

Провадження №2/522/2481/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада Приморський районний суд міста Одеси у складі:

головуючого судді Свяченої Ю.Б.

при секретарі судового засідання Шеян І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Одеса в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання бездіяльності щодо ненадання тимчасового житла та зобов'язання надати тимчасове житло як внутрішньо переміщеній особі.

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою, в якій просила визнати бездіяльність Виконавчого комітету Одеської міської ради щодо ненадання їй тимчасового житла як внутрішньо переміщеній особі та зобов'язати Виконавчий комітет Одеської міської ради надати тимчасове житло як внутрішньо переміщеній особі.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона є внутрішньо переміщеною особою, у квітні 2020 року звернулась до Одеської міської ради із заявою про надання їй приміщення для тимчасового проживання, на свою заяву отримала відповідь, у якій були зазначені нормативно-правові акти, якими врегульовано порядок надання тимчасового житла для проживання внутрішньо переміщених осіб. Вказує, що зазначена відповідь свідчила про те, що її заява взагалі не була розглянута по суті.

Ухвалою суду від 13 жовтня 2020 року позовну заяву залишено без руху та встановлено десятиденний строк з дня отримання копії ухвали суду для усунення недоліків.

Після усунення недоліків, ухвалою суду від 12 листопада 2020 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін з призначенням судового засідання на 8 грудня 2020 року.

У судове засідання 08 грудня 2020 року сторони не з'явилися. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином. Судове засідання відкладено на 03 березня 2021 року.

23 грудня 2020 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначалось про безпідставність заявленого позову до Виконавчого комітету Одеської міської ради з огляду на відсутність порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод та інтересів особи на момент її звернення до суду та те, що позивач не зверталась до Виконавчого комітету Одеської міської ради із заявою щодо прийняття її на облік внутрішньо переміщених осіб, які потребують тимчасового житла, а зверталась до Департаменту міського господарства, який є окремим виконавчим органом Одеської міської ради.

У судове засідання 03 березня 2021 року з'явилися позивач та представник позивача. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового сповіщався належним чином, про причини неявки суд не повідомив. Роз'яснені права та обов'язки, позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі. По справі оголошено перерву на 03 червня 2021 року.

У судове засідання 03 червня 2021 року з'явилися позивач, представник позивача та представник відповідача. Представник відповідача позовні вимоги не визнала та заперечувала проти їх задоволення. По справі оголошено перерву на 10 серпня 2021 року.

14 липня 2021 року від представника відповідача надійшло клопотання про витребування доказів.

У судове засідання 10 серпня 2021 року з'явилася позивач, представник відповідача не з'явився, про причини неявки суд не повідомив.

Ухвалою суду від 10 серпня 2021 задоволено клопотання відповідача про витребування доказів. Витребувано з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (01601, м Київ, вул. Володимирська, 62) інформацію про тривалість перебування за кордоном, та про час перетину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , у період часу з 2014 по 2020 роки; з Міністерства закордонних справ України (01018, м. Київ, Михайлівська площа, 1) інформацію чи перебуває ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на консульському обліку та який статус мала вказана особа мешкаючи у Німеччині, та чи припинено такий статус; з Головного управління ДФС в Одеській області (65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) відомості про дохід ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 за період: з 01 січня 2014 року по 14 липня 2021 року, включаючи доходи у вигляді заробітної плати, пенсії, доходи у вигляді дивідендів, доходи від здійснення підприємницької діяльності як ФОП, іноземні доходи, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, дохід у вигляді подарунків та будь-яких інших джерел доходів. По справі оголошено перерву на 27 жовтня 2021 року.

З 30.08.2021 року по 20.09.2021 року суддя Свячена Ю.Б. знаходилася у щорічній відпустці.

У судове засідання 27 жовтня 2021 року з'явилися позивач та представник позивача. Представник відповідача не з'явився, про дату, час та місце судового засідання сповіщався належним чином. До суду надійшли документи, витребувані ухвалою від 10 жовтня 2021 року. За клопотанням представника позивача оголошено перерву на 30 листопада 2021 року.

У судове засідання 30 листопада 2021 року сторони не з'явилися, про дату, час та місце судового засідання були повідомлені належним чином.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи та додані до неї документи, приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 взята на облік, як внутрішньо переміщена особа за фактичним місцем проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою УПСЗН Приморського району м. Одеси від 11.03.2020 року № 5105-5000277465.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 року № 1706-VII, внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Згідно п.п. 2, 3 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається зі змісту ч.ч. 1-4 ст. 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені встатті 1 цього Закону, на момент їх виникнення. Для отримання довідки внутрішньо переміщена особа має звернутися до структурного підрозділу місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення за місцем фактичного проживання із заявою про отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Заява внутрішньо переміщеною особою подається особисто, а дітьми - через законного представника.

В позовній заяві позивач стверджувала, що у квітні 2020 року зверталась до Одеської міської ради з заявою про надання їй приміщення для тимчасового проживання, але, як вбачається з матеріалів справи у квітні 2020 року позивач звернулась до Департаменту міського господарства Одеської міської ради . За результатами розгляду, у межах компетенції отримала відповідь від 16.04.2020 року № Б-805, що надання житлових приміщень внутрішньо переміщеним особам можливо виключно відповідно до діючого законодавства України.

Згідно з Положенням про Департамент міського господарства Одеської міської ради затвердженого рішенням Одеської міської ради від 09.06.2021 № 295-VIII департамент є виконавчим органом Одеської міської ради, юридичною особою, має гербову печатку, штампи, бланки, рахунок в органах Державної казначейської служби.

Відповідно до п.1 Положення про Виконавчий комітет Одеської міської ради, затвердженого рішенням Одеської міської ради від 30.01.2019 № 4186-VII виконавчий комітет Одеської міської ради є виконавчим органом Одеської міської ради, який створюється радою на період її повноважень відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Статуту територіальної громади м. Одеси та Регламенту Ради.

Згідно з п. 1.3 вказаного Положення про виконавчий комітет, Виконавчий комітет Одеської міської ради є юридичною особою, має гербову печатку, бланки та штампи, має рахунки в органах Державної казначейської служби України та установах банків, набуває від свого імені майнові та особисті немайнові права, несе обов'язки, може бути позивачем і відповідачем в судах, зокрема звертатись до суду, якщо це необхідно для реалізації його повноважень і забезпечення виконання функції місцевого самоврядування.

Отже, Виконавчий комітет Одеської міської ради та Департамент міського господарства Одеської міської ради є окремими виконавчими органами Одеської міської ради.

На виконання ухвали суду від 10 серпня 2021 року Головне управління ДПС України надало лист, в якому зазначалось, що згідно з інформацією Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб в Одеській області ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) не є фізичною особою-підприємцем та надано наявну інформацію щодо інших доходів отриманих ОСОБА_1 .

На виконання ухвали суду від 10 серпня 2021 року Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби листом від 19.09.2021 року за вх. № 105704/21 повідомляє, що Головний центр обробки спеціальної інформації не може надати інформацію щодо перетинання державного кордону України у період з 2014 року по 2020 рік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки не зазначено обов'язкового реквізиту «Громадянство» вказаної особи, що унеможливлює проведення її однозначної ідентифікації.

На виконання ухвали суду від 10 серпня 2021 року до суду надійшла заява Міністерства закордонних справ від 14.10.2021 року за вх. № 109892/21 в якій зазначалось, що перебування особи на консульському обліку в закордонній дипломатичній установа України не є обов'язковою умовою, а взяття на консульський облік здійснюється на добровільній основі, за винятком обліку усиновлених дітей.

Відповідно до листа Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 07.07.2021 року вбачається, що ОСОБА_1 управлянням соціального захисту населення в Приморському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради було призначено щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, передбачену Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року №505 в розмірах: з 11.03.2020 року по 10.07.2020 року (з 11.03.2020 року - у розмірі 442,00 грн., з 11.05.2020 - 221,00 грн); з 16.10.2020 року по 15.04.2021 (з 16.10.2020 року - 1968,80 грн., з 01.12.2020 року - 2034, 35 грн.).

Тобто, на момент подачі позовної заяви до суду ОСОБА_1 отримувала щомісячну адресну допомогу внутрішньо переміщеній особі на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Проаналізувавши відповіді, які були надані ОСОБА_1 на запити щодо надання їй тимчасового житла як внутрішньо переміщеній особі та скарги щодо ненадання відповідного житла від Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Департаменту міського господарства Одеської міської ради, суд приходить до наступних висновків.

Відповідно до Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 2004 року № 422 надання внутрішньо переміщеним особам житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб здійснюється відповідно до цього Порядку, за винятком особливостей, визначених Порядком формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2014 року № 582.

Згідно з Порядком формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб № 582 внутрішньо переміщеній особі та членам її сім'ї безоплатно надається житлове приміщення з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання/перебування в межах території обслуговування районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських рад, в яких зазначені особи та члени їх сімей перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

п.3 встановлено, шо першочергове право на забезпечення житловим приміщенням з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб мають сім'ї внутрішньо переміщених осіб з дітьми, вагітні жінки, особи, які втратили працездатність, та особи пенсійного віку з числа внутрішньо переміщених осіб.

п.6 встановлено, що внутрішньо переміщеною особою для взяття на облік подається заява (за формою, визначеною даним Порядком, з підписами всіх повнолітніх членів сім'ї) до відповідного центру надання адміністративних послуг або відповідного органу місцевого самоврядування, а в разі їх відсутності - відповідної військово-цивільної адміністрації у межах території обслуговування органу соціального захисту населення, в якому вони перебувають на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до п.13 Порядку формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, з метою ведення обліку, визначення осіб, яким будуть надані житлові приміщення з фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, уповноваженим органом утворюється житлова комісія з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам, основними завданнями якої є:

-розгляд заяв про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб та членів їх сімей, які потребують надання житлових приміщень з фонду житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб;

-перевірка підстав для взяття на облік;

-прийняття рішення про взяття на облік та подання його на затвердження уповноваженому органу;

-розподіл та надання житлових приміщень.

Надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам можливо виключно відповідно до Порядку надання і користування житловими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання № 422 від 31 березня 2004 року за винятком особливостей, визначених Порядком формування фондів житла для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб від 26 червня 2014 року № 582.

Отже, надання тимчасового житла для проживання внутрішньо переміщених осіб належить до компетенції відповідних житлових комісій з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб.

Станом на момент подачі позовної заяви ОСОБА_1 08.10.2020 року, житлова комісія з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб у м. Одеса створена не була.

07 жовтня 2019 року розпорядженням Одеського міського голови «Про створення робочої групи з питань формування комісії з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам» створено робочу групу з питань формування комісії з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб та затвердження її складу.

10 липня 2020 року розпорядженням Одеського міського голови № 578 внесено зміни до розпорядження Одеського міського голови від 07 жовтня 2019 року № 947 «Про створення робочої групи з питань формування комісії з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам» у зв'язку із кадровими змінами у виконавчих органах Одеської міської ради.

23 вересня 2021 року рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради № 298 «Про створення житлової комісії з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам» створено житлову комісію з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам і затверджено її склад та Положення про житлову комісію з обліку внутрішньо переміщених осіб та надання житлових приміщень для тимчасового проживання внутрішньо переміщеним особам.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Верховного Суду від 24 лютого 2021 року у справі № 233/3516/18-ц (провадження № 61-4805св20) встановлено, що у випадку відсутності порушеного права й інтересу, що встановлюється під час розгляду справи по суті є самостійною підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Як передбачено ч. 1ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із вимогами ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 89 ЦПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.4, 12, 13, 43, 49, 76, 247, 258-260, 263, 268, 274, 275, 279, 354 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Одеської міської ради про визнання бездіяльності щодо ненадання тимчасового житла, - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів до Одеського апеляційного суду з дня отримання копії рішення.

Повний текст рішення суду складено 03 грудня 2021 року

Суддя: Ю.Б. Свячена

30.11.21