Справа № 946/9938/21 Провадження № 3/946/2953/21
13 грудня 2021 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області в складі: головуючого судді - Присакар О.Я., за участю секретаря судового засідання - Сівакова В.О., особи, стосовно якої розглядається протокол про вчинення адміністративного правопорушення - ОСОБА_1 , прокурора Ізмаїльської окружної прокуратури - Маріогло О.А., ознайомившись з адміністративними матеріалами, що надійшли з відділу з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , мешкаючої за адресою: АДРЕСА_2 ,
про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
До Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області з Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України матеріали про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до адміністративних матеріалів наданих суду встановлено, що заступник начальника управління освіти Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування відповідно до ч. 1, п. 1, підпункту «В» ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подала 28.07.2021 року об 18 год. 19 хв. щорічну декларацію за 2020-й рік, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. 16.03.2021 року згідно розпорядження Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району № 170/ко-2021 від 15.03.2021 року ОСОБА_1 призначено заступником начальника управління освіти Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району та присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування. Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «В» ст. 3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є посадові особи місцевого самоврядування. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету. Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» Посадами в органах місцевого самоврядування с посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України. Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» На посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції". Відповідно до статті 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» Посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції". У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, «значені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої стані 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов'язані подавати декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно цього Закону. Таким чином, заступник начальника управління освіти Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування «суб'єктом на яких поширюється дія Закону відповідно п.п. «В» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, і на неї поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією відповідно примітки ст. 172-6 КУпАП, вона зобов'язана виконувати вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону. Таким чином заступник начальника управління освіти Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району ОСОБА_1 , як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті "В", пункту 1, частини першої статті 3 Закону, була зобов'язана подати щорічну декларацію за 2020 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021р.
Проте, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подала відповідну щорічну декларацію за 2020 рік, лише 28.07.2021р. об 18 годині 19 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час подачі ОСОБА_1 . Також, згідно відповіді на запит за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національноґо агентства з питань запобігання корупції А. Ковтуненко (вихідний № 71-03/4127/20 від 06.02.2020), зазначено, що усі документи, які суб'єкт декларування подав до інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), зберігаються в ITC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ITC Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб'єктами декларування.
В судовому засіданні ОСОБА_1 , визнала факт пропуску строку подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, пояснила, що подавала декларацію як кандидат на посаду і тому вважала, що повторно до 01.04.2021 року не зобов'язана подавати декларацію.
Прокурор Ізмаїльської окружної прокуратури Маріоглол О.А. зазначив, що вина ОСОБА_1 доведена, тому просив суд визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , думку прокурора, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов до наступного висновку.
Частиною 1 ст.172-6 КУпАП передбачена відповідальність за адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні встановлено, що заступник начальника управління освіти Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування відповідно до ч. 1, п. 1, підпункту «В» ст. З Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки ст. 172-6 КУпАП, в порушення ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин подала 28.07.2021 року об 18 год. 19 хв. щорічну декларацію за 2020-й рік, особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
16.03.2021 року згідно розпорядження Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району № 170/ко-2021 від 15.03.2021 року ОСОБА_1 призначено заступником начальника управління освіти Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району та присвоєно 13 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Згідно частини першої, пункту 1, підпункту «В» ст. 3 Закону, суб'єктами, особами, на яких поширюються дія цього Закону - є посадові особи місцевого самоврядування. Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 3 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» Посадами в органах місцевого самоврядування с посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» На посадових осіб місцевого самоврядування поширюються вимоги та обмеження, встановлені Законом України "Про запобігання корупції". Відповідно до статті 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» Посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції". У відповідності до пункту 15 статті 1 Закону, суб'єкти декларування - особи, «значені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої стані 3 Закону України «Про запобігання корупції», інші особи, які зобов'язані подавати декларацію та виконувати інші вимоги фінансового контролю відповідно цього Закону.
Таким чином, заступник начальника управління освіти Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування «суб'єктом на яких поширюється дія Закону відповідно п.п. «В» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону, і на неї поширюється юридична відповідальність за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією відповідно примітки ст. 172-6 КУпАП, вона зобов'язана виконувати вимоги ч. 1 ст. 45 вказаного Закону.
Тобто, заступник начальника управління освіти Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району ОСОБА_1 , як особа, уповноважена на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зазначена у підпункті "В", пункту 1, частини першої статті 3 Закону, була зобов'язана подати щорічну декларацію за 2020 рік, до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021р.
Однак, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, яка повинна бути обізнаною щодо обов'язку, способу, та терміну подачі такого типу декларації, за відсутності поважних причин, в порушення частини першої статті 45 Закону, подала відповідну щорічну декларацію за 2020 рік, лише 28.07.2021р. об 18 годині 19 хвилини, що встановлено відповідно до відкритих загальнодоступних даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до якого встановлено дату і час подачі ОСОБА_1 .
Також, згідно відповіді на запит за підписом керівника управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національноґо агентства з питань запобігання корупції А. Ковтуненко (вихідний № 71-03/4127/20 від 06.02.2020), зазначено, що усі документи, які суб'єкт декларування подав до інформаційно - телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» (далі - ITC Реєстр), зберігаються в ITC Реєстр й автоматично оприлюднюються (за винятком конфіденційної інформації) у публічній частині ITC Реєстр відповідно до цього Порядку. Дата в публічній частині ITC Реєстру відповідає фактичній даті подання документів суб'єктами декларування.
У своїх поясненнях ОСОБА_1 підтвердила факт несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2020-й рік, відсутність у неї поважних причин.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У тому числі, відповідно до вимог ст. 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно листа за підписом Голови Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 (вихідний № 44-01/8418/19 від 06.02.2019 року), Закон не передбачає затвердження Національним агентством обґрунтованого висновку або повідомленні із встановленим фактом порушення вимог фінансового контролю у разі виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, за частинами першою, другою статті 172-6 КУпАП.
Згідно із ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Факт несвоєчасності подачі відповідної декларації встановлений. Поважні причини несвоєчасної подачі відповідної декларації ОСОБА_1 не встановлені.
Таким чином, своїми діями заступник начальника управління освіти Саф'янівської сільської ради Ізмаїльського району ОСОБА_1 , будучи особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, порушила вимоги ч. 1 ст. 45 Закону та вчинила дії, які містять склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме несвоєчасно, без поважних причин подала щорічну декларацію за 2020-й рік.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначимі. Тому, незалежно від виду суб'єкту та його службової діяльності, та інших характеристик його обов'язком є діяти лише в рамках закону.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 26.05.2015 № 5-рп/2015 з питань офіційного тлумачення положень ч. 1 ст. 276 КУпАП місцем вчинення правопорушення є адміністративно-територіальна одиниця, на яку поширюється юрисдикція відповідного органу, уповноваженого законом розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Датою і часом вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією ОСОБА_1 , є фактичний час і дата несвоєчасної подачі щорічної декларації за 2020-й рік, тобто 28.07.2021р. об 18 годині 19 хвилини.
Датою виявлення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією є дата завершення збору доказів, встановлення особою, уповноваженою на складання протоколу про адміністративне правопорушення, фактичних даних для висновку про наявність в діях особи вини у вчиненні правопорушення, встановлення складу адміністративного правопорушення та складання протоколу за участю особи - ОСОБА_1 , а саме 24.11.2021 року.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП та до неї слід застосувати адміністративне стягнення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Згідно ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення у проваджені по справі про адміністративне правопорушення, особою на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Частиною 2 ст.4 ЗУ «Про судовий збір» передбачено, що у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, сплачується судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ч.1 ст.172-6, ст.40-1,283,284 КУпАП, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), визнати винною в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП та застосувати до неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), судовий збір у розмірі 454 грн, зарахувавши його до спеціального фонду Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення.
Повний текст постанови складено та підписано 15.12.2021 року.
Суддя: О.Я.Присакар