Справа №:755/20803/21
"15" грудня 2021 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Чех Н.А. перевіривши матеріали адміністративного позову Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації і забезпечення примусового видворення,
установила:
В провадженні Дніпровського районного суду м. Києва надійшов адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації і забезпечення примусового видворення.
До позову додано клопотання про поновлення строку звернення до суду, де в обґрунтування послався на те, що 02.07.2021 року управління прийнято рішення про примусове повернення відповідача до країни походження, та зобов'язано залишити територію України не пізніше 30.07.2021 року із подальшою забороною в'їзду на три роки. 09.12.2021 року відповідача було повторно виявлено, що свідчить про невиконання ним рішення управління від 02.07.2021 року. У зв'язку з чим ним подано позов про примусове видворення. З метою ідентифікації відповідача направлено відповідні листи до Головного центру з обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України та Національної поліції.
Перевіривши матеріали справи, приходжу до наступного.
Позовна заява подана та зареєстрована в Дніпровському районному суді м. Києва 10.12.2021 року.
13.12.2021 року здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями.
По дані справі позивач просить примусово видворити громадянина Туркменістану ОСОБА_1 та затримати його з метою ідентифікації і забезпечення примусового видворення з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців стром на 6 місяців.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Статтею 288 КАС України визначено, що позовні заяви іноземців та осіб без громадянства щодо оскарження рішень про їх примусове повернення в країну походження або третю країну, а також позовні заяви центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів і підрозділів, органів охорони державного кордону або Служби безпеки України про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України подаються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальних органів і підрозділів, органу охорони державного кордону чи Служби безпеки України або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Згідно статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
Відповідно до норм статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Згідно статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Одночасно із поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк.
Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.
Встановлено, що рішення про видворення відповідача ухвалено 02.07.2021 року, та надано строк відповідачу добровільно залишити територію України до 30.07.2021 року. 09.12.2021 року громадянин Туркменістану ОСОБА_2 об 15.12 годині був затриманий. Позов про примусове видворення подано лише 10.12.2021 року, з пропуском встановленого строку. До суду представник позивача та відповідач ні 10.12.2021 року (п'ятниця), ні 13.12.2021 року (понеділок) не з'явилися. Строк тримання відповідача сплив 12.12.2021 року(неділя) об 15.12 годині.
Жодного належного обґрунтування на належних доказів для поновлення строку звернення до суду з ним позовом позивач не надав, що дає підстави для відмови в задоволенні заяви про поновлення строку.
Враховуючи викладене, норми чинного законодавства України, суд вважає, що позовна заява підлягає поверненню позивачу.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 248, 293, 294, 295 КАС України, суд, -
ухвалила:
Заяву Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області про поновлення строку звернення із адміністративним позовом про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації і забезпечення примусового видворення - залишити без задоволення.
Адміністративний позов Центрального міжрегіонального управління Державної міграційної служби України у місті Києві та Київській області до громадянина Туркменістану ОСОБА_1 про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації і забезпечення примусового видворення - повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: