Справа №:755/20606/21
Провадження №: 2-а/755/426/21
"15" грудня 2021 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Марфіна Н.В. перевіривши виконання вимог ст.ст. 160, 161 КАС України за адміністративним позовом ОСОБА_1 до сержанта поліції 2-ї роти, 1 батальйону Управління патрульної поліції в Житомирській області Павлушина Сергія Андрійовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
09.12.2021 року до Дніпровського районного суду м. Києва надійшла позовна заява ОСОБА_1 до сержанта поліції 2-ї роти, 1 батальйону Управління патрульної поліції в Житомирській області Павлушина Сергія Андрійовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до заявлених позовних вимог, позивач просить суд визнати неправомірними дії відповідача та скасувати постанову серії ЕАО №5069113 від 24.11.2021 року про накладення на позивача адміністративного стягнення за ч. 1 ст. 122 КУпАП, а також закрити провадження у справі в зв'язку з відсутністю події та складу адміністративного правопорушення.
В обґрунтування заявлених позовних вимог, позивач посилається на те, що при винесенні оскаржуваної постанови було порушено вимоги КУпАП та інших нормативно-правових актів.
Вивчивши матеріали адміністративного позову вважаю, що: позивач має адміністративну процесуальну дієздатність ; позовна заява відповідає вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України; позовну заяву належить розглядати за правилами адміністративного судочинства; позовну заяву подано з дотриманням правил підсудності; позов подано у строк, установлений законом; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі в цілому, встановлених КАС України.
При цьому, суд вбачає за необхідне відмовити у відкритті провадження в частині визнання неправомірними дій відповідача, з огляду на наступне.
Самі по собі дії відповідача під час оформлення матеріалів про вчинення адміністративного правопорушення не є рішенням суб'єкта владних повноважень, а тому позовні вимоги, спрямовані на фактичне визнання таких дій протиправними, не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 7 КАС).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 5 КАС передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні, зокрема, адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
У пункті 2 частини першої статті 4 КАС України закріплено визначення «публічно-правового спору», згідно з яким - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.
Дії відповідача при розгляді справи про адміністративне правопорушення та складанні оскаржуваної постанови є процесуальними діями суб'єкта владних повноважень, які мають бути предметом оцінки суду при розгляді вимог про визнання протиправною та скасування прийнятої постави і окремим способом захисту порушеного права вимоги позивача не є.
Пунктом 1 частини першої статті 170 КАС України передбачено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо: позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
У відповідності до положень ст.ст. 257, 260, 262 КАС України, справа буде розглядатись за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Поряд із наведеним суд звертає увагу позивача, що за нормами ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення громадського порядку, правил дорожнього руху, правил паркування транспортних засобів, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, правил, спрямованих на забезпечення схоронності вантажів на транспорті, а також про незаконний відпуск і незаконне придбання бензину або інших паливно-мастильних матеріалів (статті 80 і 81 (в частині перевищення нормативів вмісту забруднюючих речовин у відпрацьованих газах транспортних засобів), частина перша статті 44, стаття 89, частина друга статті 1061, частини перша, друга, третя, четверта і шоста статті 109, стаття 110, частина третя статті 114, частина перша статті 115, стаття 1162, частина друга статті 117, частини перша і друга статті 119, частини перша, друга, третя, п'ята, шоста, восьма, десята і одинадцята статті 121, статті 1211, 1212, частини перша, друга, третя, п'ята і шоста статті 122, частина перша статті 123, 1241, 125, частини перша, друга і четверта статті 126, частини перша, друга і третя статті 127, статті 128 - 129, частина перша статті 1321, частини перша, друга та п'ята статті 133, частини третя, шоста, восьма, дев'ята, десята і одинадцята статті 1331, частина друга статті 135, стаття 136 (за винятком порушень на автомобільному транспорті), стаття 137, частини перша, друга і третя статті 140, статті 148, 151, частини шоста, сьома і восьма статті 1521, статті 161, 1644, статтею 1751 (за винятком порушень, вчинених у місцях, заборонених рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради), статтями 176, 177, частини перша і друга статті 178, статті 180, 1811, частина перша статті 182, статті 183, 192, 194, 195).
При цьому, від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
При розгляді справ про адміністративні правопорушення посадові особи відповідного орану діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені органу, який уповноважений такі стягнення накладати.
Отже, відповідні посадові особи не можуть виступати самостійним відповідачем у таких справах, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган, на який покладено функціональний обов'язок розглядати справи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 162 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Згідно ч. 3 ст. 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Таким чином, до ухвалення рішення у справі пропоную позивачу визначитись щодо заміни неналежного відповідача сержанта поліції 2-ї роти, 1 батальйону Управління патрульної поліції в Житомирській області Павлушина Сергія Андрійовича на належного - Управління патрульної поліції в Житомирській області ДПП, шляхом звернення до суду з відповідною заявою.
Відповідно до п. 7 ч. 9 ст. 171 КАС України, про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначається результат вирішення заяв і клопотань позивача, що надійшли разом із позовною заявою, якщо їх вирішення не потребує виклику (повідомлення) сторін.
Як вбачається зі змісту позову, позивач просить витребувати від УПП в Житомирській області матеріали адміністративного правопорушення, на підставі яких позивача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП.
Згідно ст. 80 КАС України, учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Вивчивши клопотання про витребування доказів приходжу до висновку про необхідність його задоволення, оскільки вказані у клопотанні матеріали сприятимуть повному, всебічному та ефективному розгляду справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 4, 5, 7, 19, 20, 80, 160, 161, 170, 171, 172, 257, 260, 261, 262 КАС України, -
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом за адміністративним позовом ОСОБА_1 до сержанта поліції 2-ї роти, 1 батальйону Управління патрульної поліції в Житомирській області Павлушина Сергія Андрійовича про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення.
У відкритті провадження у справі в частині позовних вимог про визнання неправомірними дій сержанта поліції ОСОБА_2 - відмовити.
Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач має право подати відзив на позовну заяву, який має відповідати положенням ст. 162 КАС України протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі.
Позивач має право подати відповідь на відзив, який має відповідати положенням ст. 163 КАС України протягом п'яти днів від дня отримання відзив на позовну заяву.
Відповідач має право подати заперечення, які мають відповідати положенням ст. 164 КАС України протягом п'яти днів від дня отримання відповіді на відзив на позовну заяву.
Витребувати від Управління патрульної поліції Житомирської області ДПП належним чином засвідчену копію матеріалів про адміністративне правопорушення, на підставі яких ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122 КУпАП згідно постанови від 24.11.2021 року серії ЕОА №5069113.
Інформацію по справі можна отримати на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки http://dn.ki.court.gov.ua.
Ухвала може бути оскаржена лише в частині відмови у відкритті провадження до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали суду.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя -