Ухвала від 14.12.2021 по справі 628/4839/21

Справа № 628/4839/21

Провадження № 3/628/864/21

П О С Т А НО В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 грудня 2021 року Куп'янський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого судді - Барабанової Вікторії Володимирівни

за участю секретаря - Буткової В. М.

прокурора - Шершньова Є.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Куп'янську справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Харківській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Новоосиново, Куп'янського району, Харківської області, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , керуючого СТОВ «МРІЯ», виконуючого обов'язки на посаді депутата VIII cкликання Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи депутатом Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області VIII скликання, являючись згідно з підпунктом «б» пункту 1 частини І статті 3 Закону № 1700-УІІ суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону, та згідно абзацу 15 частини 1 статті 1 цього ж Закону суб'єктом декларування, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону № 1700-УІІ, несвоєчасно подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік, а саме 29.05.2021. Вказані дії містять ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Встановлено, що згідно з рішенням І сесії Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області № 1 від 02 грудня 2020 р. «Про початок повноважень депутатів Курилівської сільської ради VIII скликання». ОСОБА_1 набув повноважень депутата Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 вказаного Закону депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів"; повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Частиною 3 ст.8 вказаного Закону передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Згідно статті 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

У відповідності до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII депутатів місцевих рад віднесено до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону.

У відповідності до абзацу 15 частини 1 статті 1 Закону №1700-VII, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Роз'ясненням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі - Національне агентство) від 03.02.2021 № 1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» передбачено один із типів декларацій суб'єкта декларування;

- щорічна декларація - декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація.

Відповідно до частини 1 статті 45 Закону № 1700-VІІ особи, зазначенні у пункті 1 частини першої статті З цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до вищезазначеного. ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію до 00:00 01.04.2021.

Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2020 рік 29.05.2021 о 06:04.

Гіпер посилання на декларацію: (https://public.nazk.gov.ua/documents/5d88a77f-c262-4d68-8adl-f8115eeaefel).

Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , будучи депутатом Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області VIII скликання, відповідно до п.п. «б» п.1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1700-VII, являючись суб'єктом, на якого поширюється дія Закону № 1700-VII, в порушення вимог ч.1 ст. 45 цього Закону, несвоєчасно, без поважних причин, після встановленого терміну подання декларації (до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року), а саме 29.05.2021 о 06:04, подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію за 2020 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

У судовому засіданні ОСОБА_1 з приводу обставин, викладених у протоколі зазначив, що при заповненні декларації за 2020 рік помилково вказав не той тип декларації, а саме «тип декларації - кандидат на посаду», замість «тип декларації - щорічна». Дізнавшись, що це вважається помилкою, подав одразу ж щорічну декларацію за 2020 рік, а саме змінив тип декларації на «ЩОРІЧНУ» за 2020 рік, при цьому всі інші пункти залишилися незмінними, які містяться вже в Єдиному державному реєстрі декларацій, в попередній е-декларації за 2020 рік.

Прокурор у судовому засіданні обставини, викладені у протоколі про вчинення адміністративного правопорушення підтримав, зазначивши про наявність в діях ОСОБА_1 ознак діяння, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, а обставини, на які посилається порушник, а саме помилкове зазначення невірного типу декларації, не є підставою для звільнення від відповідальності, просив призначити стягнення у виді штрафу.

Суд, дослідивши матеріали, заслухавши пояснення порушника та прокурора встановив наступне.

Відповідно до вимог ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1,підпунктах "а"і"в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до пп. б п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.

Згідно рішення № 1 від 02.12.2020 І сесії VIII скликання Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області ОСОБА_1 є депутатом Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області VIII скликання.

Таким чином, на виконання вищезазначених вимог законодавства ОСОБА_1 був зобов'язаний подати електронну декларацію у строк до 01.04.2021.

Згідно інформації Національного агентства з питань запобігання корупції з Єдиного державного реєстру осіб, які вчинили корупційні або пов'язані з корупцією правопорушення, наданої Управлінням стратегічних розслідувань в Харківській області ДСР НП України щодо типів декларацій користувача інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиного державного реєстру, ОСОБА_1 початку подав декларацію, як кандидата на посаду за 2020 рік 26.02.2021 о 19 год. 41 хв. та щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік 29.05.2021 о 06 год. 04 хв., тобто з порушення строків.

Частиною 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 668 від 24.11.2021, рішенням № 1 від 02.12.2020 І сесії VIII скликання Курилівської сільської ради Куп'янського району Харківської області, рішенням № 5 від 02.12.2020 І сесії VIII скликання про затвердження регламенту Курилівської сільської ради Куп'янського району VIII скликання, інформацією про ознайомлення депутатів сільради з вимогами, заборонами та обмеженнями, встановленими Законом України «Про запобігання корупції» від 03.12.2020, 26.01.2021, інформацією та роздрукованою декларацією з Єдиного Державного Реєстру Декларацій за 2020 рік, поясненнями, довідками від 24.11.2021.

Суд вважає, що формально в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Разом із тим, вирішуючи справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, суд, серед іншого, повинен з'ясувати та дати оцінку формі вини, мотивам і характеру вчиненого діяння, наявності причинного зв'язку між діянням і виконанням особою повноважень.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 було подано декларацію 26.02.2021 із зазначенням типу декларації «кандидата на посаду» та після виявлення помилки подано декларацію 29.05.2021 вже із правильним типом «щорічна».

Аналізуючи викладені обставини, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 як особою, яка обіймає посаду в органі місцевого самоврядування, фактично вчасно виконано обов'язок перед суспільством щодо декларування свого майнового стану, а зазначення неправильного типу декларації, що формально і утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, сприймається судом як технічна помилка, оскільки під час судового розгляду судом не встановлено, що він був кандидатом на будь-яку іншу посаду, яка потребує попереднього подання декларації.

Також суд враховує пояснення ОСОБА_1 та технічні можливості програмного забезпечення на веб-сайті НАЗК, а саме щодо створення декларації на основі попередньої, якою, у даному випадку, і є декларація «кандидата на посаду», подана ОСОБА_1 02.01.2020.

Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушення, суд враховує вимоги ст. 23, 33 КУпАП, в силу яких стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, поваги до правил співжиття, в дусі додержання законів України, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами.

Водночас, згідно ст.22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений розглядати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Виходячи із вищевикладеного, суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, вчинення адміністративного правопорушення вперше, відсутність мотиву вчинити порушення Закону, оскільки він не бажав його порушити, а припустився технічної помилки, а тому вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого ним правопорушення і обмежитись усним зауваженням.

Відповідно до ст. 284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи.

Керуючись ст. 22, ч. 1 ст. 172-6, ст. 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, обмежившись оголошенням йому усного зауваження.

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, закрити, у зв'язку із малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Куп'янський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя В. В. Барабанова