запорізький апеляційний суд
Провадження №33/807/818/21Головуючий у 1-й інстанції Морока С.М.
Єдиний унікальний №310/6286/21Доповідач в 2-й інстанції Гончар О.С.
Категорія - ч.1 ст.164 КУпАП
03 грудня 2021 року м.Запоріжжя
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Запорізького апеляційного суду Гончар О.С., за участю захисника Озюменка Р.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 11 серпня 2021 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює директором ТОВ «РЕГІОН-ОІЛ»,
притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.164 КУпАП,
Згідно з постановою суду, за результатами фактичної перевірки ТОВ «РЕГІОН ОІЛ» за адресою: Запорізька область, м.Бердянськ, вул.Мелітопольське шосе, буд. 86-Д, за період 01.07.2019 року по 26.05.2021 року з питань здійснення контролю за додержанням суб'єктом господарювання вимог законодавства, які є обов'язковими при виробництві, обліку, обігу, зберіганні та транспортуванні пального; виявлення порушень у сфері виробництва і обігу підакцизних товарів, директор ТОВ «РЕГІОН-ОІЛ» ОСОБА_1 вчинив порушення ч. 1, 8 ст. 15 ЗУ «Про державне регулювання виробництва обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», в частині зберігання та реалізації пального в період з 01.07.2019 року по 30.03.2020 року (включно) без отримання відповідних ліцензій, що є провадженням господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню та підпадає під дію ч. 1 ст. 164 КУпАП.
ОСОБА_1 визнано винним та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 17 000 грн.
Стягнуто з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просив скасувати постанову міськрайонного суду та закрити провадження у справі. В якості доводів апеляційної скарги зазначав, що складене на підставі акту перевірки податкове рішення не може розцінюватись як доказ вчинення правопорушення, оскільки є суб'єктивною позицією контролюючого органу та знаходиться на стадії оскарження. При оформленні протоколу про адміністративне правопорушення уповноваженою особою не зазначено суть порушення, зокрема не зрозуміло який саме факт реалізації пального без ліцензії встановлено податківцями, адже ні факт, ні суть порушення в протоколі не відображені. Разом з цим, ОСОБА_1 зазначав, що реалізація пального відбулася в межах діючої ліцензії ТОВ «РЕГІОН-ОІЛ» за №990614201901566 від 30.07.2019 року терміном дії до 30.07.2024 року на оптову торгівлю пальним, за відсутності місць оптової торгівлі з відпуском продукції від зберігача-вантажовідправника 30-31.07.2019 року, що підтверджується відповідними оптовими накладними, виписками з розрахункового рахунку, видатковими накладними, актами передання зі зберігання та реєстраціями акцизних накладних на постачання пального. Фактичного відвантаження дизельного палива до дати отримання ліцензії 30.07.2019 року не проводилось.
Окрім того, ОСОБА_1 зазначав, що фактично отримати ліцензію для здійснення оптової торгівлі пальним неможливо було до 01.07.2019 року, що є днем набрання чинності норм Закону №2628-VIII щодо ліцензування, в тому числі й щодо відповідальності за торгівлю пальним без ліцензії. Можливі затримки в отриманні ліцензії на право оптової торгівлі пальним були зумовлені виключно відсутністю законодавчо визначеного порядку отримання таких ліцензій станом на день набрання чинності Законом №2628-VIII.
Заслухавши захисника Озюменка Р.Ю., який в судовому засіданні апеляційної інстанції просив закрити провадження у справі через закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП; перевіривши матеріали справи, доводи, наведені у скарзі, суд дійшов наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що 12 липня 2021 року посадовими особами Головного управління ДПС у Запорізькій області відносно ОСОБА_1 , який займає посаду директора ТОВ «РЕГІОН-ОІЛ», було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.164 КУпАП, що полягає у порушенні вимог ч.1, ч.8 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального від 19.12.1995 року №481/95-ВР зі змінами та доповненнями в частині зберігання пального в період з 01.07.2019 року по 30.03.2020 року (включно) без отримання відповідних ліцензії, що є провадженням господарської діяльності без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, виявленого в ході фактичної перевірки ТОВ «РЕГІОН-ОІЛ» проведеної в період з 17.05.2021 по 26.05.2021 року.
Матеріали даної справи про адміністративне правопорушення 13 липня 2021 року були направлені до суду першої інстанції, який 11 серпня 2021 року за результатами розгляду справи по суті прийняв оскаржуване рішення.
Відповідно до ст.38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
Згідно протоколу порушення, що ставиться ОСОБА_1 у провину, мало місце в період з 01.07.2019 року по 30.03.2020 року (включно) та на момент проведення фактичної перевірки обставини, що їх породжували, були усунуто, а відтак відсутні підстави вважати вказане адміністративне правопорушення триваючим.
Тобто, обставини, що виключають провадження у справі про адміністративне правопорушення визначені статтею 247 КУпАП. Відповідно до п.7 цієї статті провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Дана норма є імперативною і по своїй суті є формою відмови держави від юридичного переслідування особи за вчинення адміністративного правопорушення.
Враховуючи те, що відносно ОСОБА_1 взагалі не могло бути розпочато провадження в справі, апеляційний суд, не обговорюючи доводи апеляційної скарги і не вирішуючи питання доведеності винуватості ОСОБА_1 , вважає за необхідне на підставі п.7 ч.1 ст.247 КУпАП закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.294 КУпАП, апеляційний суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову судді Бердянського міськрайонного суду Запорізької області від 11 серпня 2021 року в цій справі скасувати у зв'язку із закінченням на момент складання протоколу та розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 закрити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя О.С. Гончар
Дата документу Справа № 310/6286/21