Справа № 761/42454/21
Провадження № 2/761/13547/2021
29 листопада 2021 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Притула Н.Г., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, третя особа - Компанія з обмеженою відповідальністю ОНОФІКС ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД (ONOFIX HOLDINGS LIMITED) про зобов'язання вчинити певні дії, -
У листопаді 2021 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «МІКОСС», Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, третя особа: Компанія з обмеженою відповідальністю ОНОФІКС ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД (ONOFIX HOLDINGS LIMITED) про визнання трудових відносин припиненими та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 12.11.2021 року роз'єднано позовні вимоги ОСОБА_1 та виділено в самостійне провадження позовні вимоги ОСОБА_1 до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, третя особа - Компанія з обмеженою відповідальністю ОНОФІКС ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД (ONOFIX HOLDINGS LIMITED) про зобов'язання вчинити певні дії.
Як вбачається зі змісту виділених у самостійне провадження позовних вимог, позивач просить зобов'язати уповноважених осіб відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації внести зміни до відомостей про юридичну особу ТОВ «МІКОСС», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Позивач звернувся до суду із вказаними позовними вимогами, керуючись положеннями ЦПК України, проте дана заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства з наступних підстав.
Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у пункті 24 рішення від 20 липня 2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» зазначив, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у пункті 1 статті 6 Конвенції передбачає всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до частини другої статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Спором адміністративної юрисдикції в розумінні пункту 1 частини першої статті 3 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За правилами пункту 1 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад спірних правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» від 15 травня 2003 року № 755-IV.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 1 Закону № 755-IV державна реєстрація юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб-підприємців (далі державна реєстрація) офіційне визнання шляхом засвідчення державою факту створення або припинення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, засвідчення факту наявності відповідного статусу громадського об'єднання, професійної спілки, її організації або об'єднання, політичної партії, організації роботодавців, об'єднань організацій роботодавців та їхньої символіки, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, зміни відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, про юридичну особу та фізичну особу-підприємця, а також проведення інших реєстраційних дій, передбачених цим Законом
Суб'єктом державної реєстрації є виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська та Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації, нотаріуси, акредитовані суб'єкти у разі державної реєстрації юридичних осіб (крім випадків, передбачених абзацами другим-четвертим цього пункту) та фізичних осіб-підприємців (пункт 14 частини першої статті 1 Закону № 755-IV).
Тобто, відносини у сфері державної реєстрації у відповідності до Закону № 755-IV (вчинення реєстраційної дії шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру) виникають саме між суб'єктом звернення щодо проведення реєстраційних дій та суб'єктом, уповноваженим державою здійснювати відповідні реєстраційні дії, тому розгляд даної справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Виходячи з предмету та підстав позовних вимог ОСОБА_1 до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, третя особа - Компанія з обмеженою відповідальністю ОНОФІКС ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД (ONOFIX HOLDINGS LIMITED) про зобов'язання вчинити певні дії, дана заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
З урахуванням викладеного вважаю, що у відкритті провадження у даній справі слід відмовити.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 186 ЦПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Крім того, у відповідності до приписів частини 5 статті 186 ЦПК України відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 15, 186, 259, 260, 353 ЦПК України, -
Відмовити у відкритті провадження за позовною заявою ОСОБА_1 до Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації, відділ державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, третя особа - Компанія з обмеженою відповідальністю ОНОФІКС ХОЛДІНГС ЛІМІТЕД (ONOFIX HOLDINGS LIMITED) про зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що розгляд даної справи віднесено до юрисдикції адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвали, що постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
Суддя: Н.Г.Притула