Постанова від 04.10.2007 по справі 19/183а

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.10.07 р. Справа № 19/183а

Господарський суд Донецької області, у складі головуючого судді ДучалН.М.

При секретарі Мішиній М.О.

За участю представників сторін:

від позивача: без участі представника

від відповідача: Кошовий, за довіреністю;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали

за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» м. Волноваха Донецької області

до відповідача Управління Пенсійного фонду у Волноваському районі в м. Волноваха Донецької області

про відміну рішення № 281 від 28.12.2005р. Управління Пенсійного фонду у Волноваському районі Донецької області

Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» м. Волноваха Донецької області, звернувся до господарського суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду в м. Волноваха Донецької області про відміну рішення № 281 від 28.12.2005р. Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що відповідачем при винесенні рішення № 281 від 28.12.2005р. застосовані норми Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» формально, без урахування конкретних обставин. Пояснив, що в період, за який нараховані фінансові санкції, керівником ТОВ “Агрофірмо “Дабл ю Джей Донбас» був Любій В.І. На цю особу в якості генерального директора, відповідно до п.1 ст. 14 та п.10 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за несвоєчасно або ж не в повному обсязі сплачені страхові внески, мала бути покладена відповідальність у вигляді дисциплінарного, адміністративного або кримінального покарання. Після звільнення (протокол № 01-01/07/04 загальних зборів учасників ТОВ “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» від 01.07.2004р.) Любій В.І. тривалий час навмисно затримував передачу документації по нарахуванню заробітної плати, кадрові документи, фінансову звітність, рухоме й нерухоме майно.

Зазначив, що новий керівник Агрофірми звернувся з листом № 12 від 07.07.2004р. до управління Пенсійного фонду у Волноваському районі, проінформував ПФУ про складності, що виникли у наданій звітності за перше півріччя 2004р. У вересні 2004р. головний бухгалтер позивача звернувся до ПФУ У Волноваському районі з питання проведення звірки розрахунків, в якій йому було відмовлено. 23.03.2005р. генеральний директор Позивача знов звернувся до керівництва ПФУ у Волноваському районі, де у листі № 64 повідомив про суттєві недоліки в персоніфікованому обліку по підприємству, та просив провести суцільну звірку з фірмою стосовно питань пенсійного забезпечення. Але до теперішнього часу звірка не проведена. Звернення до Голови Державної райдержадміністрації та прокурора Волноваського району стосовно надання допомоги Агрофірмі у ситуації, яка склалася, залишилися без відповіді та задоволення.

Наполягає на тому, що за 2004 рік до Пенсійного фонду було перераховано на 41 590грн. більше, ніж того вимагали підсумкові показники. А у 2005р. було ще сплачено додатково 40 522грн. і таким чином заборгованість, яка вказана у оскаржуваному рішенні повністю погашена.

12.09.06р. позивач надав уточнення підстав позовних вимог (вих. № 119 від 12.09.06р.), в яких посилається на порушення відповідачем вимог Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що полягало в непроведенні УПФУ в Волноваському районі звірки розрахунків по рахункам ТОВ “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» з Пенсійним фондом станом на 1 січня 2004 р. (звітного періоду), хоча керівник Товариства звертався до УПФУ в Волноваському районі листом від 07.07.04р. з відповідним клопотанням про проведення даної звірки.

Представник позивача протягом розгляду справи підтримував адміністративний позов.

Відповідач, Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі, надав заперечення на позовну заяву (вх. № 02-41/23671 від 26.06.2006р.), в якому проти адміністративного позову заперечує, посилаючись на те, що фінансову санкцію та пеню застосовано до підприємства на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зміна керівництва на підприємстві не звільняє Товариство від застосування до нього фінансових санкцій та пені, оскільки підприємство є страхувальником (роботодавцем), який використовує працю фізичних осіб відповідно до п.1 ч.1 ст. 14 Закону. Зазначив, що ТОВ “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» є платником страхових внесків, а відповідно до п.6 ч.2 ст. 17 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в встановлені строки і повному обсязі страхові внески. Пояснив, що розрахунок фінансових санкцій та пені здійснювався на підставі даних карки особового рахунку підприємства відповідно до п.9.3.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003р. № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663.

У запереченнях на позовну заяву (вх. № 02-41/34303 від 12.09.06р.) відповідач посилається на порушення позивачем граничних строків сплати внесків, а саме абз. 1 ч. 6 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.03р., тому до позивача відповідно ч. 10 ст. 20 даного Закону рішенням № 281 від 28.12.05р. застосована фінансова санкція та пеня.

Рішення Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі № 281 від 28.12.05р. оскаржувалось в адміністративному порядку ТОВ “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас», однак рішеннями про результати розгляду скарги Головного управління Пенсійного фонду України м. Донецька № 1289/04-1 від 03.02.06р. та Пенсійного фонду України № 3481/07-10 від 23.03.06р. було залишено без змін, а скарга ТОВ “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» - без задоволення.

Відповідач у запереченнях від 27.09.06р. вх. № 02-41/36578 розглянув питання керівника по ряду питань ТОВ “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» до УПФУ у Волноваському районі.

На питання, чому не обліковуються в Пенсійному фонді внески в сумі 87 924,56грн., які підлягали сплаті у 2004 р. при видачі заборгованості по заробітній платі за 2003 р. в сумі 212 496,81грн., пояснив, що фінансова санкція була застосована відповідно Закону України № 1058 та не має відношення до сплати внесків від заборгованості по заробітній платі попередніх років, порядок сплати якої відповідає нормам Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000р.

Стосовно питання позивача, чому облік внесків ведеться тільки по двох рахунках, відповідач зазначив, що для сплати внесків, нарахованих з 2004р. було відкрито два нових рахунки за ставкою 32% та 4% і за ставкою 1% та 2%, за якими у позивача виникла заборгованість зі сплати внесків в зв'язку з наявністю заборгованості по заробітній платі, при видачі якої необхідно пропорційно сплатити внески та ще й незалежно від видачі заробітної плати, нарахованої в 2004 р., необхідно було сплатити внески за 2004р.

Непроведення звірки з ТОВ “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» по розрахункам з Пенсійним фондом на запит від 07.07.04р. за № 12 відповідачем пояснено тим, що в листі від 07.07.04р. № 12 про складання акту звірки мова не йшлась.

Звірка розрахунків з 01.01.04р. по 01.01.05р. не була проведена відповідачем з ТОВ “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас», оскільки проводилась шляхом складання акту документальних перевірок № 7 від 30.01.04р., № 38 від 29.04.05р. та актом перевірки картки особового рахунку платника, з розрахунком яких платник погодився, заперечень по нарахуванню не надходило.

Акт перевірки картки особового рахунку платника надсилався тільки з метою узгодження заборгованості або переплати, нарахувань та перерахувань внесків, що і служило актом звірки розрахунків з Пенсійним фондом.

Також платник не висував заперечень по розрахунку фінансових санкцій та пені, які застосовувались виключно за даними звітів платника та виписок банку.

Заборгованість по заробітній платі за 2003 р. та пропорційна сплата від неї внесків у 2004р. взагалі немає ніякого відношення до застосованої фінансової санкції, тому що їх облік ведеться на іншому рахунку.

Просить суд в адміністративному позові Товариству з обмеженою відповідальністю Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» м. Волноваха Донецької області про відміну рішення № 281 від 28.12.2005р. Управління Пенсійного фонд у Волноваському районі Донецької області, відмовити.

Ухвалами суду від 25.07.2006 року та від 12.09.06р. провадження по справі № 19/183а зупинялось для надання сторонам часу для примирення.

Ухвалою від 27.09.2006 р. провадження у справі було поновлено у зв'язку з закінченням строку, наданого сторонам для примирення. Сторони примирення не досягли.

У зв'язку з призначенням ухвалою суду від 03.10.2006 р. проведення судової економічної експертизи провадження у справі зупинялося до отримання господарським судом Донецької області її результатів.

Ухвалою суду від 24.09.07р. провадження у справі поновлено в зв'язку з надходженням до господарського суду Донецької області від Науково-дослідного інституту судових експертиз повідомлення про закінчення експертного дослідження по матеріалам справи № 19/183 за позовом ТОВ Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» до Управління Пенсійного фонду України в м. Волноваха Донецької області разом з висновком № 5399/24 економічної експертизи по адміністративній справі № 19/183а та справою № 19/183а.

В судові засідання 27.09.2007 р. та 04.10.2007 р. представник позивача не з»явився, про поважність причин не повідомив. По результатах судового засідання 27.09.2007 р. судовий розгляд справи відкладався в зв»язку з неявкою представника позивача.

В матеріалах справи наявні відомості про належне повідомлення позивача про судові засідання.

Згідно приписів ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України, особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки.

Відповідно ст. 40 Кодексу адміністративного судочинства України, особи, які беруть участь у справі, які не можуть з поважних причин прибути до суду, зобов'язані завчасно повідомити про це суд.

Письмового повідомлення про поважність причин неприбуття в судове засідання від позивача не надходило, тому суд вбачає можливість закінчення судового розгляду за відсутності представника позивача.

У відповідності до п.п.2, 3, 4 частини 3 ст.129 Конституції України, основними засадами судочинства є рівність усіх учасників судового процесу перед законом та судом, забезпечення доведеності вини, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України - розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Стаття 71 Кодексу адміністративного судочинства України зазначає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно п. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу ( ст. 9 КАС України).

З огляду на матеріали справи та норми чинного законодавства, слід зазначити наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» є юридичною особою, зареєстровано Волноваською районною державною адміністрацією (свідоцтво про державну реєстрацію сер. АОО № 328018, та діє на підставі Статуту. Включено до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (довідка № 7-22-604 з ЄДРПОУ); є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України у Волноваському районі Донецької області.

12.12. 2005р. головним спеціалістом відділу надходження доходів Управління Пенсійного фонду України у Волноваському районі Костюченко Н.О. проведено перевірку картки особового рахунку платника ТОВ “Агрофірма Дабл ю Джей Донбас». Перевіряємий період: з 01.01.2004р. по 01.04.2005р.

За результатами перевірки складений акт № 81 перевірки картки особового рахунку платника ТОВ Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» від 12.12.2005р., яким встановлено наступне.

За період з 01.01.2004р. по 01.07.2004р. відповідальними за фінансово-господарську діяльність були: генеральний директор ТОВ АФ “Дабл ю Джей Донбас» Любій І.І. - з правом першого підпису; головний бухгалтер Кожухарова С.А. - з правом другого підпису.

За період з 02.07.2004р. по 01.04.2005р. відповідальними за фінансово-господарську діяльність були: генеральний директор ТОВ АФ “Дабл ю Джей Донбас» Ніколаєв Л.І. - з правом першого підпису на розрахункових документах; з 15.09.2004р. згідно наказу № 102-к - головний бухгалтер Гринько Л.Ю. - з правом другого підпису.

Перевіркою картки особового рахунку платника встановлено, що за період з 20.02.2004р. по 11.05.2004р. та з 20.05.2004р. по 30.08.2004р. платником порушувалася ст. 20 п.6 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р. а саме: порушення граничних строків перерахування внесків.

28.12.2005р. відповідачем було прийнято рішення № 281 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, за яким на підставі п.2 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» застосовано фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 22 593,92грн. та нарахування пені в розмірі 5 574,23грн.

Суми, зазначені у рішенні, підлягають сплаті в 10-денний строк з дня одержання цього рішення.

Оскарження рішення платником страхових внесків може бути здійснено протягом 10 робочих днів з дня отримання цього рішення у порядку, визначеному частиною 13 статті 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Вищенаведене рішення було надіслано позивачу поштою за супровідним листом № 4157/04 від 28.12.2005р., та отримане позивачем 29.12.2005 року, про що свідчить поштове повідомлення № 1616.

Отже, фінансові санкції та пеня застосовані до позивача за період з 20.02.2004р. по 11.05.2004р. та з 20.05.2004р. по 30.08.2004р., коли платником ( позивачем) порушувалася ст. 20 п.6 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІV від 09.07.2003р. а саме: порушення граничних строків перерахування внесків.

Рішення № 281 від 28.12.2005р. оскаржено позивачем до головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та до Пенсійного фонду України.

Рішенням головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про результати розгляду скарги від 03.02.2006р. вих. № 1289/04-1 рішення управління Пенсійного фонду України в Волноваському районі залишено без змін, скарга позивача - без задоволення.

Рішенням Пенсійного фонду України про результати розгляду скарги від 23.02.2006р. вих. № 3481/07-10 рішення управління Пенсійного фонду у Волноваському районі залишено без змін, скарга позивача - без задоволення.

Позивач просить відмінити рішення № 281 від 28.12.2005р. Управління Пенсійного фонд у Волноваському районі Донецької області в цілому.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених Законом. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та Законів України ( ст. ст. 67,68 Конституції України).

З 1 січня 2004 року набрав чинності Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р.

Цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

При цьому, статтею 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р. визначено, що сферою дії Закону є регулювання відносин, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками, та інш.

За приписами ст. 58 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Статтею 1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Статтею 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р. встановлено, що платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в ст. 14 цього Закону.

Згідно пункту 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р. страхувальниками, зокрема, - є роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру, - для осіб, зазначених у пунктах 1, 10, 15 ст. 11 цього Закону.

Пунктом 6 частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р. до обов'язків страхувальника віднесено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Страхові внески до солідарної системи нараховуються для роботодавця - на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності ( ч.1 ст. 19 Закону № 1058).

Страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати ( п.6 ст. 19 Закону № 1058).

Приписами ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування, на ці внески не поширюється податкове законодавство. Законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.

Пунктом 15 Розділу XV “Прикінцеві положення» Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 від 09.07.2003р. встановлено, що до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

За приписами ст. 20 Закону страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється в пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.

Базовим звітним періодом для Товариства з обмеженою відповідальністю “Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас», як страхувальника, визначеного ч.1 ст. 14 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є календарний місяць.

Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст. 20 Закону).

За рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій ( п. 5 ст. 106 Закону).

Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч.10 ст. 20 Закону).

Відповідно ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею ( п. 1).

Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій ( п. 2).

Пунктом 2 частини 9 ст. 106 Закону передбачено, що виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п.9.3.2 п.9.Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663, розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується ( п. 15 ст. 106 Закону).

Про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій ( ч.13ст. 106 Закону).

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено підстав для звільнення страхувальника від відповідальності у вигляді фінансових санкцій (штрафу) за несплату (неперерахування) чи несвоєчасну) сплату (несвоєчасне перерахування) страхових внесків.

Отже, наведені факти, які позивач вважає підставами для скасування рішення № 281 від 28.12.2005 р., не можуть бути прийняті судом як обґрунтовані.

Крім того, господарський суд ухвалою від 03.10.06р. призначив судову економічну експертизу по справі та її проведення доручив Донецькому науково-дослідному інституту судових експертиз.

На вирішення експерту були поставлені наступні питання:

1.Чи мало місце порушення позивачем граничного терміну сплати суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи положення приписів Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997р. № 400/97-ВР, Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІІІ від 09.07.2003р., Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000 р., відповідних інструкцій, що прийняті на виконання зазначених законів, - за період з 01.01.2004 р. по 01.05.2005р.

2. Чи відповідає розмір та сума застосованої Рішенням № 281 від 28.12.2005р. фінансової санкції та нарахованої пені первинним документам бухгалтерського обліку та даним карток особового рахунку по Товариству з обмеженою відповідальністю Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас»?

За результатами проведення експертизи від Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз до господарського суду надійшов Висновок № 5399/24 економічної експертизи по адміністративній справі № 19/183а, згідно якого експертом зроблені наступні висновки:

- по першому питанню: в результаті дослідження порушень позивачем ТОВ “Дабл ю Джей Донбас» граничного періоду оплати суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування згідно Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» № 400/97-ВР від 26.06.97р. зі змінами та доповненнями, “Інструкції про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями і громадянами збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також облік їх надходження до Пенсійного фонду України», затвердженій Постановою правління Пенсійного фонду України № 16-6 від 19.10.01р. зі змінами та доповненнями, Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-ІІІ від 21.12.2000р. не встановлено.

В результаті дослідження встановлено порушення позивачем ТОВ “Дабл ю Джей Донбас» в період з 01.01.04р. по 31.08.04р. граничного періоду сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-ІІІ від 09.07.03р. та Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р. зі змінами та доповненнями.

- по другому питанню: в результаті встановлено, що сума в розмірі 28 168,15грн., застосованої Рішенням № 281 від 28.12.05р. фінансової санкції і нарахованої пені не відповідає первинним платіжним документам бухгалтерського обліку і даним карток особового рахунку ТОВ “Дабл ю Джей Донбас».

За даними Пенсійного фонду розрахунок пені і штрафних санкцій за несвоєчасну сплату ТОВ “Дабл ю Джей Донбас» страхових внесків у розмірі 43 133,36грн. за травень 2004р. (по строку сплати до 20.06.04р., а сплачену виходячи з карток особових рахунків у квітні 2005р.) при винесенні Рішення № 281 від 28.12.05р. не здійснювався, в результаті чого сума фінансової санкції і пені занижена.

Після ознайомлення з матеріалами експертизи за пропозицією суду від сторін надійшли письмові пояснення про погодження з Висновком економічної експертизи. Генеральний директор ТОВ “Дабл ю Джей Донбас» Ніколаєв Л.І. у письмових поясненнях від 05.07.07р. вх. № 02-41/27172 заявив про повне погодження з Висновком економічної експертизи.

Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що Рішення Управління Пенсійного фонд у Волноваському районі Донецької області № 281 від 28.12.2005 р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, прийняте відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням наданих повноважень; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено) та добросовісно.

Обґрунтованість прийняття відповідачем Рішення № 281 від 28.12.2005 р. підтверджено документами, наданими відповідачем до матеріалів справи, та Висновком економічної експертизи.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що вимоги позивача про відміну рішення № 281 від 28.12.2005р. Управління Пенсійного фонд у Волноваському районі Донецької області, не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 17, 48, 49, 51, 60, 69, 71, 86, 122-154, 160, 162, 163, 167, 185, 186, 254 пункту 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю Агрофірма “Дабл ю Джей Донбас» м. Волноваха Донецької області у задоволенні позову до Управління Пенсійного фонду в м. Волноваха Донецької області про відміну рішення № 281 від 28.12.2005р. Управління Пенсійного фонд у Волноваському районі Донецької області.

В судовому засіданні 04.10.2007 р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 08.10.2007 р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня виготовлення постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя Дучал Н.М.

Вик. М.В.В.

Надруковано в 3 екземплярах:

1 - позивачу;

1- відповідачу;

1- у справу.