Справа № 559/3103/21
Провадження № 2-а/559/67/2021
(про залишення позовної заяви без руху)
13 грудня 2021 року місто Дубно Рівненська область
Суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Ралець Р.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до інспектора роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Житомирській області старшого лейтенанта поліції Ющенко Віталія Васильовича, Департаменту патрульної поліції про визнання дій протиправними та скасування постанови про нвкладення адміністративного стягнення,-
Позивач звернувся до суду із позовом про визнання незаконною та скасування постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності.
Ознайомившись із позовною заявою та долученими документами, суд встановив наступне.
Відповідно до ч.1ст.161КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків,визначених частиною другою цієї статті.
Згідно ч. 9 ст. 44 КАС України (із змінами, що внесені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи" від 27 квітня 2021 року N 1416-IX) у разі подання до суду документів в електронній формі учасник справи зобов'язаний надати доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Однак в порушення вказаних норм процесуального закону позивач, подавши позовну заяву в електронній формі через системи "Електронний суд", не додав до неї доказів надсилання її копії із додатками листом з описом вкладення інспектору роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Житомирській області старшому лейтенанту поліції Ющенко Віталію Васильовичу та Департаменту патрульної поліції.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг (пункт 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України).
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
На переконання суду, системний аналіз зазначених правових норм дає підстави вважати, що при розгляді справ про адміністративні правопорушення, зокрема, передбачених частиною 1 статті 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення, працівники органів (підрозділів) Національної поліції діють від імені органів Національної поліції, а належним відповідачем є саме відповідний орган (підрозділ) Національної поліції Департамент Патрульної поліції національної поліції України.
Відповідно до ч. 3ст. 48 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, до ухвалення рішення по справі за згодою позивача може замінити належним відповідачем первісного відповідача.
З урахуванням того, що позов пред'явлений до неналежного відповідача, оскільки належним відповідачем є саме відповідний орган (підрозділ) Національної поліції, а в даному випадку УПП у Житомирській області, а не інспектор роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Житомирській області старший лейтенант поліції Ющенко Віталій Васильович, виникає необхідність в роз'ясненні позивачу право подати до суду заяву про заміну первісного відповідача на належного.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху та надання позивачу строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали суду, а саме надати до суду доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 121-123, 160, 161, 168, 169, 286 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до інспектора роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Житомирській області старшого лейтенанта поліції Ющенко Віталія Васильовича, Департаменту патрульної поліції про визнання дій протиправними та скасування постанови про нвкладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Надати позивачу строку для усунення вказаних в ухвалі недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем копії ухвали суду.
Роз'яснити позивачу, що у випадку не усунення зазначених недоліків у встановлений строк, заява вважатиметься неподаною і буде йому повернута.
Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Ралець