Рішення від 08.12.2021 по справі 915/371/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 грудня 2021 року Справа № 915/371/21

м. Миколаїв

Господарський суд Миколаївської області,

головуючий суддя Давченко Т.М.

за участі секретаря Кнауб А.А.

та представників сторін:

від позивача ? Тимошина Ю.В.;

від відповідача ? Колодажної Ю.А., Котенка О.О.

від третьої особи ? Стасюка О.Д.;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 915/371/21

за позовом ОСОБА_1 ,

АДРЕСА_1 ;

ІНФОРМАЦІЯ_1;

до акціонерного товариства "Миколаївобленерго",

вул. Громадянська, 40, м. Миколаїв, 54017;

kanc@energy.mk.ua;

третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача ? Фонд державного майна України,

вул. Генерала Алмазова, 18/9, м. Київ, 01133;

info@spfu.gov.ua;

про визнання незаконними та скасування рішень наглядової ради,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 пред?явлено до акціонерного товариства (АТ) "Миколаївобленерго" позов про визнання незаконними та скасування рішень наглядової ради АТ "Миколаївобленерго", оформлених протоколами від 12.02.2021 № 83 та від 16.02.2021 № 81.

Позов обґрунтований тим, що рішенням відповідача, оформленим протоколом від 09.04.2020 № 66, ОСОБА_1 обраний виконуючим обов?язки генерального директора товариства. Рішенням наглядової ради, оформленим протоколом від 12.02.2021 № 83, позивача відсторонено від здійснення повноважень виконуючого обов?язки генерального директора, а рішенням наглядової ради, оформленим протоколом від 16.02.2021 № 84, припинено виконання позивачем обов?язків генерального директора та розірвано укладений з ним контракт від 10.04.2020 № 773.

Позивач стверджує, що оскаржувані рішення прийняті неправомочним складом наглядової ради, а саме, з порушенням п. 17.5.1 статуту відповідача, ст. 53 Закону України "Про акціонерні товариства", ст. 11-2 Закону України "Про управління об?єктами державної власності" ? у зв?язку з відсутністю у складі ради щонайменше трьох незалежних директорів.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.03.2021, справі присвоєно єдиний унікальний номер 915/371/21 та визначено головуючим у справі суддю Ржепецького В.О.

Ухвалою Господарського суду Миколаївської області 29.03.2021 даний позов повернуто ОСОБА_1 без розгляду з посиланням на об?єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства.

Постановою Південно-західного апеляційного господарського суду від 12.05.2021 задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 , скасовано ухвалу Господарського суду Миколаївської області від 29.03.2021, а справу передано на розгляд до Господарського суду Миколаївської області.

Матеріали справи 25.05.2021 повернені до Господарського суду Миколаївської області.

Ухвалою від 25.05.2021 задоволено заяву головуючого судді Ржепецького В.О. про самовідвід та вирішено позовну заяву з додатками передати для визначення головуючого судді в порядку встановленому статтею 32 Господарського процесуального кодексу України.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, даний позов розподілено для розгляду судді Давченко Т.М.

Ухвалою від 27.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній справі; вирішено розглядати справу за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 17.06.2021.

Цією ж ухвалою залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних позовних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Фонд державного майна України (далі ? Фонд) та встановлено сторонам та третій особі строки для подання документів по суті справи.

Ухвалою від 17.06.2021 продовжено строк підготовчого провадження та відкладено підготовче засідання на 27.07.2021.

Ухвалою від 27.07.2021, занесеною до протоколу судового засідання, закрито підготовче провадження в даній справі та призначено її до розгляду по суті на 14.09.2021.

У засіданні 14.09.2021 оголошено перерву до 19.10.2021.

У засіданні 19.10.2021 оголошено перерву до 02.11.2021, проте в указану дату засідання не відбулося у зв?язку з перебуванням головуючого в даній справі судді на лікарняному.

Після усунення зазначеної вище обставини ухвалою від 19.11.2021 призначено справу до розгляду на 08.12.2021.

АТ "Миколаївобленерго" у відзиві від 14.06.2021 позов не визнало, вважаючи його необґрунтованим та безпідставним, а оскаржувані рішення наглядової ради АТ "Миколаївобленерго" ? такими, що прийняті у відповідності до вимог законодавства.

Так, відповідач зазначає, що вимоги ч. 4 ст. 53 Закону України "Про акціонерні товариства" в редакції Закону України від 07.04.2015 № 289-VIІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів" "щодо включення щонайменше двох незалежних директорів" застосовуються до AT "Миколаївобленерго" лише з 01.01.2018, у відповідності до п. 2 ч. ІІ Прикінцевих положень Закону України від 07.04.2015 № 289-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів".

При цьому статтею 53 Закону України "Про акціонері товариства" перебачено, що члени наглядової ради публічного акціонерного товариства обираються акціонерами під час проведення загальних зборів товариства на строк до наступних річних зборів товариства. Кількісний склад наглядової ради встановлюється статутом акціонерного товариства. Мінімальна кількість членів наглядової ради публічного акціонерного товариства не може бути меншою ніж 5 осіб.

АТ "Миколаївобленерго" звертає увагу суду на те, що 13.04.2017 були проведені річні Загальні збори акціонерів ПАТ "Миколаївобленерго" (протокол № 26), на яких прийнято рішення про обрання членів наглядової ради товариства у кількості 7 осіб.

Відповідно до змін до ст. 53 Закону, згідно із Законом України від 16.11.2017 № 2210-VIII (набрання чинності 06.01.2018), члени наглядової ради акціонерного товариства обираються акціонерами під час проведення загальних зборів товариства на строк не більший ніж три роки.

19.04.2018 були проведені річні Загальні збори акціонерів ПАТ "Миколаївобленерго" (протокол № 27). До порядку денного було включено питання про припинення повноважень Голови та членів наглядової ради Товариства. Рішення не було прийнято.

08.04.2019 були проведені річні Загальні збори акціонерів AT "Миколаївобленерго" (протокол № 28). До порядку денного не було включено питання про обрання/припинення повноважень Голови та членів наглядової ради Товариства.

Наступні, щорічні Загальні збори акціонерів АТ "Миколаївобленерго" було заплановано провести 21.04.2020, проте в указану дату збори не відбулися у зв?язку з введенням на території України обмежувальних карантинних заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а саме, згідно розділу XVII "ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" Закону України "Про акціонерні товариства", в редакції Закону України від 30.03.2020 № 540-ІХ.

Так, наглядовою радою було прийняте рішення, оформлене протоколом від 17.04.2020 № 67, про перенесення дати проведення річних Загальних зборів Товариства, які були заплановані на 21.04.2020.

За такого, на думку відповідача, повноваження наглядової ради Товариства, обраної загальними зборами 13.04.2017 у 2018, 2019, 2020 роках не припинено, що свідчить про те, що склад наглядової ради, яким прийняті оскаржувані рішення, був правомочним.

ОСОБА_1 у відповіді від 29.06.2021 на відзив виклав незгоду з запереченнями відповідача.

Так, на переконання позивача, Закон України "Про управління об?єктами державної власності" є спеціальним по відношенню до Закону України "Про акціонерні товариства" в частині здійснення управління АТ "Миколаївобленерго".

При цьому частиною 3 розділу II "Прикінцеві положення" Закону № 1405-VІII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об?єктами державної та комунальної власності", який набрав законної сили з 25.06.2016, визначено, шо закони та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Частиною 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону № 1405-VІІІ передбачено, що статут і внутрішні положення державних і комунальних унітарних підприємств господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі чи територіальній громаді, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із цим Законом не пізніш як протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом.

За такого, на думку позивача, АТ "Миколаївобленерго" було зобов?язане до 25.06.2017 привести статут та внутрішні положення у відповідність до вимог законодавства, у т.ч. і щодо складу наглядової ради, чого відповідачем зроблено не було.

У зв?язку з цим п. 17.5.1 статуту відповідача суперечить положенням ст. 11-2 Закону України "Про управління об?єктами державної власності", а саме, статутом передбачено, що загальна кількість незалежних директорів у наглядовій раді має бути не меншою, ніж 1/3, при цьому кількість незалежних директорів не може становити менше 2-х осіб; натомість, згідно указаних вище положень законодавства, кількість незалежних директорів у наглядовій раді має становити більшість від загального складу.

Позивач також звертає увагу на те, що 16.11.2017 прийнято Закон № 2210-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів", у відповідності до вимог якого внесено зміни до ч. 4 ст. 53 Закон України "Про акціонерні товариства", а саме в абзаці першому слова "включати щонайменше двох незалежних директорів" замінено словами "складатися не менш ніж на одну третину з незалежних директорів, при цьому кількість незалежних директорів не може становити менше двох осіб".

Згідно п. 1 розділу II указаного Закону, він набирає чинності з 01.01.2018; пунктом 13 цього розділу встановлено, що статути та внутрішні положення підлягають приведенню у відповідність із цим Законом: для публічних акціонерних товариств та банків до 01.01.2019; для всіх інших акціонерних товариств до 01.01.2020.

Пунктом 21 розділу II Закону № 2210-VIII постановлено акціонерним товариствам протягом року з дня набрання чинності цим Законом забезпечити приведення складу наглядової ради та її комітетів, а також інших органів управління у відповідність із вимогами цього Закону.

При цьому, згідно ч. 1 ст. Закону України "Про акціонерні товариства" в редакції Закону № 2210-VIII, якщо у встановлений цим Законом строк загальними зборами не прийняті рішення, передбачені пунктами 17 та 18 частини другої статті 33 цього Закону, повноваження членів наглядової ради припиняються, крім повноважень з підготовки, скликання і проведення загальних зборів.

За такого, на думку позивача, з 01.01.2018 до 01.01.2019 відповідач був зобов?язаним привести статут та внутрішні положення, склад наглядової ради та ї комітетів, а також інших органів управління у відповідність до вимог Закону № 2210-VIII. Таким чином, з 01.01.2019 повноваження членів наглядової ради припинено, крім повноважень з підготовки, скликання і проведення загальних зборів.

Викладене свідчить про те, що станом на дати прийняття оскаржуваних рішень склад наглядової ради відповідача не був приведеним у відповідність до вимог законодавства.

Позивач також звертає увагу на те, що, враховуючи положення вимог ст. 11-2 Закону України "Про управління об?єктами державної власності", склад наглядової ради акціонерного товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, повинен існувати в наступному складі:

- до 25.06.2016 кількісний склад наглядової ради встановлювався загальними зборами (ч. 7 ст. 53 Закону України "Про акціонерні товариства" у відповідній редакції);

- з 25.06.2016 по 01.01.2018 - кількість незалежних директорів у наглядовій раді мала становити більшість від загального складу ( ст. 11-2 Закону України "Про управління об?єктами державної власності");

- з 01.01.2018 року кількість незалежних директорів у наглядовій раді має становити щонайменше дві особи (ч. 4 ст. 53 Закону України "Про акціонерні товариства" у редакції яка не набрала чинності) та складатися не менш ніж на одну третину з незалежних директорів, при цьому кількість незалежних директорів не може становити менше двох осіб (ч. 4 ст. 53 Закону України "Про акціонерні товариства" зі змінами, внесеними Законом № 2210-VIІІ).

ОСОБА_1 наголошує, що у будь-якому випадку з 25.06.2016 до складу наглядової ради акціонерного товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, повинно бути включено незалежних директорів, чого у даному випадку не було.

АТ "Миколаївобленерго" у запереченнях від 22.07.2021 наполягало на безпідставності позовних вимог, а також звернуло увагу на те, що, з урахуванням вимог Порядку утворення наглядової ради та Порядку проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 142, відбір незалежних членів наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, пропонуються суб?єктом управління об?єктами державної власності ? Фондом. При цьому в даному випадку відповідач жодним чином не порушив вимоги законодавства, зокрема, Закону України "Про акціонерні товариства".

Фонд у поясненнях від 14.07.2021 підтримав доводи відповідача, вважаючи позов необґрунтованим та безпідставним, та наполягав на правомочності складу наглядової ради, яким прийняті оскаржувані рішення, та на законності цих рішень.

АТ "Миколаївобленерго" у додаткових поясненнях від 06.10.2021 наголосило на тому, що постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 142 "Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі" визначені та затверджені:

- критерії, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов?язковим на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі ? критерії);

- порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради державного унітарного підприємства та її комітетів;

- порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб?єктом управління об?єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради;

- вимоги до незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі.

При цьому на Фонд державного майна України покладені обов?язки щодо:

- ініціювання проведення загальних зборів акціонерів (учасників) господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать держані (далі ? господарські товариства), в яких утворення наглядових рад є обов?язковим, на яких розглянути питання про приведення їх установчих документів у відповідність з вимогами Закону України від 02.06.2016 № 1405-VІІI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об?єктами державної та комунальної власності";

- затвердження положення про принципи формування наглядових рад;

- початку після проведення загальних зборів акціонерів (учасників) господарських товариств відповідно до абзацу четвертого цього підпункту проведення конкурсного відбору кандидатів па посади незалежних членів наглядової ради господарського товариства;

- забезпечення залучення професійних консультантів з відбору персоналу на безоплатній або платній основі за рахунок коштів державного бюджету, коштів державного унітарного підприємства та господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, та інших джерел, не заборонених законодавством;

- протягом 60 днів після завершення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства забезпечення обрання (призначення) загальними зборами акціонерів (учасників) господарського товариства незалежних членів наглядової ради.

Діючим законодавством України чітко визначені умови відбору незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі та чітко встановлені суб?єкти, які повинні здійснити дії по відбору незалежного члена наглядової ради господарського товариства.

Дирекція AT "Миколаївобленерго", відповідно до п. 16.7 статуту товариства може скликати позачергові загальні збори щодо обрання незалежних членів наглядової ради тільки після того, як Фондом державного майна України буде здійснено залучення професійних консультантів для відбору незалежних членів наглядової ради товариства та проведення конкурсного відбору кандидатів па посади незалежних членів наглядової ради господарського товариства.

Відповідач зазначає, що згідно п. 3 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 142, підставою для оголошення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства, крім банку, вартість активів якого за даними останньої річної фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу якого перевищує 1,5 млрд. гривень, є наказ відповідного суб?єкта управління або у випадку, якщо суб?єкт управління протягом 30 днів з моменту відкриття, відповідної вакансії не оголосив відбір, ? відповідне рішення Кабінету Міністрів України перший віце-прем?єр-міністр України ? Міністр економіки повинен протягом 30 днів з моменту, коли у Кабінету Міністрів України виникло право оголосити відбір, подати до Кабінету Міністрів України проект відповідного рішення про оголошення відбору членів наглядової ради особливо важливого для економіки підприємства. В даному випадку оголошення конкурсного відбору кандидатів па посаду незалежних членів наглядової ради товариства було розмішене на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України 05.03.2021.

Отже, Кабінетом Міністрів України тільки з березня 2021 року розпочата процедура конкурсного відбору незалежних членів наглядової ради товариства. Як наслідок, дирекція ні в 2019, ні в 2020 році не мала підстав для ініціювання скликання позачергових загальних зборів.

ОСОБА_1 у запереченнях від 19.10.2021 виклав незгоду з доводами відповідача, зазначивши, що Закон №1405-VIІІ та Закон № 2210-VІІІ поклали обов?язок щодо прийняття рішення про приведення складу наглядової ради у відповідність (включення незалежних директорів) саме на акціонерні товариства, а не на Фонд державного майна України.

На виконання приписів зазначених Законів відповідачем (органом управління у вигляді Загальних зборів) повинно бути прийнято два рішення:

- п. 18 ч. 1 ст. 33 Закону України "Про акціонерні товариства" ?? про припинення повноважень членів наглядової ради;

- п. 17 ч. 1 ст. 33 Закону України "Про акціонерні товариства" ? про обрання членів наглядової ради.

Відповідачем не наведено обґрунтувань неможливості прийняття рішення про припинення повноважень членів наглядової ради у строк визначений Законом № 2210-VIII.

Позивач зазначає, що частиною 1 статті 57 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що загальні збори акціонерного товариства можуть прийняти рішення про дострокове припинення повноважень членів наглядової ради та одночасне обрання нових членів. Зазначена норма свідчить про те, що загальні збори можуть прийняти рішення про дострокове припинення повноважень членів наглядової ради та одночасне обрання нових членів, а можуть приймати такі рішення почергово ? спочатку про припинення, а потім про обрання.

На думку позивача, саме такий підхід буде свідчити про суворе дотримання вимог Закону №1405-VIII, Закону № 2210-VIII, Закону України "Про акціонерні товариства" та власного статуту.

Бездіяльність Фонду державного майна України, як суб?єкту управління об?єктами державної власності, щодо не проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради, не зупиняє дію Закону №1405-VIII, Закону № 2210-VIII та Закону України "Про акціонерні товариства".

На думку позивача, відповідачем (загальними зборами) допущено бездіяльність у вигляді не приведення складу наглядової ради у відповідність до наведених вище вимог законодавства та власного статуту, не прийнято рішення про припинення повноважень наглядової ради. При цьому відповідачем (наглядовою радою) прийняті оскаржувані рішення колегіально, в складі виключно представників акціонера Фонду державного майна України, в той час як до складу наглядової ради не включено жодного незалежного директора, тобто вона є неповноважною.

АТ "Миколаївобленерго" у додаткових поясненнях від 26.10.2021 зазначило, що вважає безпідставними висновки позивача про бездіяльність відповідача у вигляді не приведення складу наглядової ради у відповідність до вимог законодавства, оскільки на виконання вимог Закону України "Про акціонерні товариства" АТ "Миколаївобленерго" при проведенні загальних зборів неодноразово було ініційовано розгляд питання переобрання членів наглядової ради товариства. Попри це, акціонери товариства, згідно наданих їм прав, не приймали рішень з даних питань. Тому ні відповідач, ні його виконавчий орган не може самостійно вирішити питання припинення та/або обрання членів наглядової ради товариства.

Інших документів по суті справи від сторін та третьої особи не надійшло.

Вислухавши представників учасників справи, які на полягали на доводах, викладених у відповідних документах по суті справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого.

За твердженнями позивача, щодо яких не заперечував відповідач, рішенням наглядової ради АТ "Миколаївобленерго", оформленим протоколом від 09.04.2020 № 66, обрано ОСОБА_1 виконуючим обов?язки генерального директора AT "Миколаївобленерго", а також затверджено умови контракту з позивачем.

У подальшому між сторонами у справі укладено контракт від 10.04.2020 № 773 (далі ? контракт), згідно умов якого ОСОБА_1 (керівник) зобов?язався здійснювати поточне управління (керівництво) АТ "Миколаївобленерго" (роботодавцем), забезпечувати його високоприбуткову діяльність, ефективне використання і збереження належного роботодавцю майна, в т.ч. державного майна, що не увійшло до складу статутного капіталі роботодавця, забезпечувати виконання рішень загальних зборів акціонерів та наглядової ради, а роботодавець зобов?язався створювати належні умови для матеріального забезпечення та організації праці керівника (п. 1.1 контракту).

Пунктом 7.3 контракту встановлено, що його дія припиняється, зокрема, до закінчення строку дії контракту у випадках, передбачених пунктами 7.4 та 7.5 цього контракту.

У відповідності до п. 7.4 контракту, повноваження керівника можуть бути припинені, а контракт розірваний у будь-який час до закінчення його дії за рішенням наглядової ради.

Оскаржуваним рішенням наглядової ради відповідача, оформленим протоколом від 12.02.2021 № 83, позивача відсторонено від здійснення повноважень виконуючого обов?язки генерального директора.

У подальшому іншим оскаржуваним рішенням наглядової ради відповідача, оформленим протоколом від 16.02.2021 № 84, припинено виконання позивачем обов?язків генеральною директора і розірвано укладений з ним контракт від 10.04.2020 № 773.

За твердженнями позивача, оскаржувані рішення прийняті неправомочним складом наглядової ради відповідача, з порушенням п. 17.5.1 статуту відповідача, ст. 53 Закону України "Про акціонерні товариства", ст. 11-2 Закону України "Про управління об?єктами державної власності" ? у зв?язку з відсутністю у складі наглядової ради щонайменше трьох незалежних директорів.

Викладені обставини зумовили звернення позивача до суду з позовом у даній справі.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, відповідач є акціонерним товариством, власником 70% статутного капіталу котрого є Держава Україна.

У відповідності до ч. 1 ст. 13 Закону України "Про акціонерні товариства", установчим документом акціонерного товариства є його статут.

Статутом АТ "Миколаївобленерго" в редакції, затвердженій загальними зборами товариства 08.04.2019, визначено, що управління діяльністю та контроль за фінансово-господарською діяльністю товариства здійснюють його органи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається зазначеним статутом та чинним законодавством України (п. 15.1 статуту).

Органами товариства є: вищий орган товариства ? загальні збори; наглядова рада; виконавчий орган товариства (колегіальний) ? дирекція. Органи Товариства діють в межах своїх повноважень та компетенції, що визначається цим статутом (п.п. 15.2-15.3 статуту).

Посадовими особами органів товариства є фізичні особи ? голова та члени наглядової ради, генеральний директор та члени дирекції (п. 15.4 статуту).

Обрання та припинення повноважень посадових осіб органів товариства здійснюється відповідно до Статуту та законодавства України (п. 15.5 статуту).

У відповідності до п. 1.71 статуту, наглядова рада є колегіальним органом, що здійснює захист прав акціонерів товариства і в межах, компетенції, визначеної статутом та Законом України "Про акціонерні товариства", здійснює управління товариством, а також контролює та регулює діяльність дирекції.

Указане положення статуту кореспондується з приписами ч. 1 ст. 51 Закону України "Про акціонерні товариства".

До виключної компетенції наглядової ради належить, зокрема, обрання та припинення повноважень генерального директора, обрання членів дирекції (директорів) за поданням генерального директора та припинення їх повноважень; прийняття рішення про відсторонення генерального директора та/або члена дирекції (директора) від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження генерального директора та/або директора (пп.пп. 12, 14 п. 17.3 статуту).

Аналогічно, згідно п.п. 8, 10 ч. 2 ст. 52 Закону України "Про акціонерні товариства", до виключної компетенції наглядової ради належить, зокрема, обрання та припинення повноважень голови і членів виконавчого органу; прийняття рішення про відсторонення голови або члена виконавчого органу від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження голови виконавчого органу.

Частиною 1 статті 61 Закону України "Про акціонерні товариства" визначено, що повноваження голови колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу) припиняються за рішенням наглядової ради з одночасним прийняттям рішення про призначення голови колегіального виконавчого органу (особи, яка здійснює повноваження одноосібного виконавчого органу) або особи, яка тимчасово здійснюватиме його повноваження, якщо статутом акціонерного товариства це питання не віднесено до компетенції загальних зборів.

Підстави припинення повноважень голови та/або члена виконавчого органу встановлюються законом, статутом товариства, а також контрактом, укладеним з головою та/або членом виконавчого органу.

Статутом відповідача також визначено, що керівництво поточною діяльністю товариства здійснює колегіальний виконавчий орган товариства ? дирекція. Очолює та керує діяльністю дирекції генеральний директор, який обирається та повноваження якого припиняються наглядовою радою (п.п. 18.1-18.2 статуту).

Прийняття наглядовою радо рішення про обрання особи на посаду генерального директора та/або директора є підставою для укладення з особою, обраною на вказану посаду, трудового договору (контракту) з товариством. Посадові повноваження особи, обраної на посаду генерального директора та/або директора, дійсні з моменту її обрання, якщо інше не встановлено у відповідному рішенні наглядової ради. Особа, обрана на посаду генерального директора та/або директора, здійснює свої повноваження на підставі цього статуту та укладеного з нею трудового договору (контракту) (п. 18.9 статуту).

Контракт з генеральним директором та/або директором укладає (підписує) та/або розриває (припиняє) від імені товариства наглядова рада (п. 18.10 статуту).

Генеральний директор та/або директор можуть бути відсторонені від здійснення повноважень за рішенням наглядової ради (п. 18.12 статуту).

Наглядова рада має право у будь-який момент прийняти рішення про припинення повноважень генерального директора та/або директора та розірвання з ним трудових відносин, а також трудового контракту, або рішення про відсторонення генерального директора та/або директора. Таке рішення наглядова рада має право прийняти незалежно від строку перебування обраної особи на посаді генерального директора та/або директора (п.18.5 статуту).

Повноваження особи, яка була обрана на посаду генерального директора та/або директора, припиняються в момент прийняття наглядовою радою рішення про припинення повноважень генерального директора та/або директора, якщо інше не встановлено у відповідному рішенні наглядової ради. Наслідком прийняття наглядовою радою рішення про припинення повноважень генерального директора є розірвання з ним трудового договору (контракту) та припинення трудових відносин з товариством (п. 18.16 статуту).

Положення розділу 18 статуту відповідача кореспондуються з приписами ст.ст. 58-61 Закону України "Про акціонерні товариства".

Із змісту наведених положень статуту відповідача та приписів законодавства вбачається, що повноваження в.о. генерального директора можуть бути припинені, а контракт розірваний у будь-який час до закінчення строку його дії за рішенням наглядової ради AT "Миколаївобленерго". Крім того, до виключної компетенції наглядової ради товариства віднесено відсторонення генерального директора та/або члена дирекції від здійснення повноважень та обрання особи, яка тимчасово здійснюватиме повноваження генерального директора та/або директора.

Викладені факти позивачем не оспорюються.

Таким чином, дослідженню судом підлягає факт правомочності або неправомочності складу наглядової ради, яким прийняті оскаржувані рішення.

Судом встановлено, що 01.05.2016 набрав чинності Закон України від 07.04.2015 № 289-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів", підпунктом 26 пункту 10 розділу І якого статтю 53 Закону України "Про акціонерні товариства" було викладено у такій редакції:

"Стаття 53. Обрання членів наглядової ради

1. Члени наглядової ради публічного акціонерного товариства обираються акціонерами під час проведення загальних зборів товариства на строк до наступних річних зборів товариства.

Якщо річні збори публічного акціонерного товариства не були проведені у строк, встановлений статтею 32 цього Закону, або не було прийнято рішення, передбачені пунктами 17 та 18 частини другої статті 33 цього Закону, повноваження членів наглядової ради припиняються, крім повноважень з підготовки, скликання і проведення річних зборів товариства.

Особи, обрані членами наглядової ради, можуть переобиратися необмежену кількість разів.

2. Членом наглядової ради акціонерного товариства може бути лише фізична особа. Член наглядової ради не може бути одночасно членом виконавчого органу та/або членом ревізійної комісії (ревізором) цього товариства.

3. До складу наглядової ради обираються акціонери або особи, які представляють їхні інтереси (далі - представники акціонерів), та/або незалежні директори.

4. Наглядова рада публічного акціонерного товариства та акціонерного товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, а також акціонерного товариства, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) якого знаходяться у статутних капіталах господарських товариств, частка держави в яких становить 100 відсотків, має включати щонайменше двох незалежних директорів.

5. Під час обрання членів наглядової ради разом з інформацією про кожного кандидата (прізвище, ім?я, по батькові (найменування) акціонера, розмір пакета акцій, що йому належить) у члени наглядової ради в бюлетені для кумулятивного голосування зазначається інформація про те, чи є такий кандидат акціонером, представником акціонера або групи акціонерів (із зазначенням інформації про цього акціонера або акціонерів) або чи є він незалежним директором.

6. Повноваження члена наглядової ради, обраного кумулятивним голосуванням, за рішенням загальних зборів можуть бути припинені достроково лише за умови одночасного припинення повноважень усього складу наглядової ради. У такому разі рішення про припинення повноважень членів наглядової ради приймається загальними зборами акціонерів простою більшістю голосів акціонерів, які зареєструвалися для участі у зборах. Положення цієї частини не застосовується до права акціонера (акціонерів), представник якого (яких) обраний до складу наглядової ради, замінити такого представника - члена наглядової ради.

Член наглядової ради, обраний як представник акціонера або групи акціонерів згідно з частиною п?ятою цієї статті, може бути замінений таким акціонером або групою акціонерів у будь-який час.

7. Повноваження члена наглядової ради дійсні з моменту його обрання загальними зборами. У разі заміни члена наглядової ради - представника акціонера повноваження відкликаного члена наглядової ради припиняються, а новий член наглядової ради набуває повноважень з моменту отримання акціонерним товариством письмового повідомлення від акціонера (акціонерів), представником якого є відповідний член наглядової ради.

Повідомлення про заміну члена наглядової ради - представника акціонера повинно містити інформацію про нового члена наглядової ради, який призначається на заміну відкликаного (прізвище, ім?я, по батькові (найменування) акціонера (акціонерів), розмір пакета акцій, що йому належить або їм сукупно належить).

Порядок здійснення повідомлення про заміну члена наглядової ради - представника акціонера може бути визначений у статуті акціонерного товариства. Таке письмове повідомлення розміщується публічним акціонерним товариством на власному веб-сайті протягом одного робочого дня після його отримання товариством.

Акціонер (акціонери), представник якого (яких) обраний членом наглядової ради, може обмежити повноваження свого представника як члена наглядової ради.

8. Акціонери та член наглядової ради, який є їхнім представником, несуть солідарну відповідальність за відшкодування збитків, завданих акціонерному товариству таким членом наглядової ради.

9. Акціонери товариства в порядку, передбаченому частиною другою статті 78 цього Закону, мають право на ознайомлення з письмовими повідомленнями, зазначеними у частині шостій цієї статті.

10. Обрання членів наглядової ради публічного акціонерного товариства здійснюється виключно шляхом кумулятивного голосування.

Обрання членів наглядової ради приватного акціонерного товариства здійснюється шляхом кумулятивного голосування, якщо інший спосіб не встановлений статутом акціонерного товариства.

11. Кількісний склад наглядової ради встановлюється статутом акціонерного товариства. Мінімальна кількість членів наглядової ради публічного акціонерного товариства не може бути меншою ніж 5 осіб.

12. Якщо кількість членів наглядової ради, повноваження яких дійсні, становить менше половини її кількісного складу, обраного відповідно до вимог закону загальними зборами акціонерного товариства, товариство протягом трьох місяців має скликати позачергові загальні збори для обрання решти членів наглядової ради, а в разі обрання членів наглядової ради шляхом кумулятивного голосування - для обрання всього складу наглядової ради акціонерного товариства".

Разом із тим, у відповідності до пункту 2 прикінцевих положень зазначеного закону, вимоги абзацу другого підпункту 11, абзаців четвертого, восьмого та двадцятого підпункту 26, підпункту 27 пункту 10 розділу I цього Закону до 01.01.2018 застосовуються до публічних акціонерних товариств, акції яких включені до біржового реєстру.

Відповідно до Положення про функціонування фондових бірж, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 22.11.2012 № 1688 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2012 за № 2082/22394, біржовий список ? документ фондової біржі, який містить інформацію щодо цінних паперів, які на відповідну дату допущені до торгівлі в режимі регулярних торгів на фондовій біржі за категорією лістингових цінних паперів або за категорією позалістингових цінних паперів;

біржовий реєстр ? складова біржового списку, що містить інформацію щодо лістингових цінних паперів.

За твердженнями позивача, не спростованими відповідачем, цінні папери AT "Миколаївобленерго" допущені до торгів без рівня лістингу, тобто належить до категорії позалістингових цінних паперів, тому входять в біржовий список, але не в біржовий реєстр. Викладене підтверджується інформацією з офіційного сайту AT "Українська біржа" (т. 1, а.с. 231).

Отже, вимоги ч. 4 ст. 53 Закону України "Про акціонерні товариства" в редакції Закону України від 07.04.2015 № 289-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту прав інвесторів" застосовуються до AT "Миколаївобленерго" з 01.01.2018.

Судом також встановлено, що, відповідно до абз. 2 ч. 3 ст. 1 Закону України "Про акціонерні товариства", що визначає сферу застосування цього закону, передбачено, що управління акціонерними товариствами, у статутних капіталах яких є корпоративні права держави або територіальної громади, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених законом. Зокрема, правові основи управління об?єктами державної власності, в тому числі корпоративними правами, що належать державі у статутних капіталах господарських організацій, визначає Закон України "Про управління об?єктами державної власності".

Відповідно до частини 2 статті 11-2 цього Закону (із змінами гідно із Законом України від 02.06.2016 № 1405-VIII, що набрав чинності 25.06.2016), до складу наглядових рад господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, включаються незалежні члени наглядової ради, кількість яких повинна становити більшість членів наглядової ради. Кандидатури осіб, які пропонуються суб?єктом управління об?єктами державної власності, що здійснює управління корпоративними правами держави в господарському товаристві, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, до обрання членами наглядової ради господарського товариства, відбираються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а самі члени наглядової ради обираються згідно із Законом України "Про акціонерні товариства", іншими законами, що регулюють діяльність таких господарських товариств.

Кандидатури осіб, які пропонуються суб?єктом управління об?єктами державної власності, що здійснює управління корпоративними правами держави в господарському товаристві, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, до обрання членами наглядової ради господарського товариства, відбираються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, а самі члени наглядової ради обираються згідно із Законом України "Про акціонерні товариства", іншими законами, що регулюють діяльність таких господарських товариств.

Відповідно до підпункту 29 пункту 10 розділу І Закону України від 16.11.2017 № 2210-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів" (набрав чинності 06.01.2018) в абзаці першому частини 4 статті 53 Закону України "Про акціонерні товариства" слова "включати щонайменше двох незалежних директорів" замінені словами "складатися не менш ніж на одну третину з незалежних директорів, при цьому кількість незалежних директорів не може становити менше двох осіб".

Отже, як Закон України "Про акціонерні товариства" ( з 01.05.2016), так і Закон України "Про управління об?єктами державної власності" (з 25.06.2016) передбачав обрання до складу наглядових рад господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, незалежних членів наглядової ради. Відмінність полягала у тому, що відповідно до Закону України "Про акціонерні товариства" наглядова рада акціонерного товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, мала включати щонайменше двох незалежних директорів, а відповідно до Закону України "Про управління об?єктами державної власності" - кількість незалежних членів повинна була становити більшість членів наглядової ради.

При цьому частиною 5 статті 18 Закону України "Про управління об?єктами державної власності", який набрав законної сили з 25.06.2016, визначено, шо Законодавчі та інші нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Пунктом 13 прикінцевих та перехідних положень Закону України від 16.11.2017 № 2210-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів" встановлено, що статути та внутрішні положення підлягають приведенню у відповідність із цим Законом: для публічних акціонерних товариств та банків до 01.01.2019; для всіх інших акціонерних товариств до 01.01.2020.

Водночас, відповідно до пункту 21 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 16.11.2017 № 2210-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів", що набрав чинність 06.01.2018, зобов?язано акціонерні товариства (у тому числі, господарські товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі) протягом року з дня набрання чинності цим законом забезпечити приведення складу наглядової ради та її комітетів, а також інших органів управління у відповідність із вимогами Закону № 2210.

Як вже зазначалось вище, Законом № 2210 внесено зміни, в тому числі до частини 4 статті 53 Закону України "Про акціонерні товариства" та визначено, що наглядова рада акціонерного товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, має складатися не менш ніж на одну третину з незалежних директорів, при цьому кількість незалежних директорів не може становити менше двох осіб.

Отже, акціонерні товариства, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, до 06.01.2019 зобов?язані були привести склад наглядової ради у відповідність із вимогами саме Закону № 2210, яким, зокрема, внесено зміни до частини 4 статті 53 Закону України "Про акціонерні товариства".

Поряд із цим належить врахувати наступні обставини.

Згідно ст. 1 Закону України "Про Фонд державного майна України", Фонд державного майна України є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об?єктами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об?єктів державної власності, що належать до сфери його управління, а також у сфері державного регулювання оцінки майна, майнових прав та професійної оціночної діяльності.

Згідно з ст. 5 указаного Закону, до повноважень Фонду належить, зокрема здійснення повноважень власника державного майна.

Як зазначалося вище, власником 70% статутного капіталу АТ "Миколаївобленерго" є Держава Україна.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 142 "Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі" визначено та затверджено критерії, відповідно до яких утворення наглядової ради є обов?язковим на державних унітарних підприємствах та в господарських товариствах, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - критерії). Указаною постановою затверджено "Порядок утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради державного унітарного підприємства та її комітетів" (далі ? Порядок утворення наглядової ради), який визначає процедуру утворення, організації діяльності та ліквідації наглядової ради та її комітетів.

Згідно з п. 2 Порядку утворення наглядової ради, суб?єкт управління об?єктами державної власності (Фонд державного майна України) приймає рішення про проведення конкурсного відбору кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради, визначає представників держави в наглядовій раді, затверджує положення про наглядову раду та її склад.

Компетенція наглядової ради, її кількісний склад, порядок скликання, проведення засідання, прийняття рішень та інші питання внутрішньої організації діяльності наглядової ради визначаються в статуті підприємства та положенні про наглядову раду (п. 4 Порядку утворення наглядової ради).

Пунктом 7 Порядку утворення наглядової ради встановлено, що строк повноважень члена наглядової ради становить три роки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 142 також затверджено "Порядок проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради державного унітарного підприємства та їх призначення, а також проведення конкурсного відбору кандидатів на посаду незалежного члена наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, що пропонуються суб?єктом управління об?єктами державної власності до обрання на посаду незалежних членів наглядової ради" (далі ? Порядок проведення конкурсного відбору), який визначає процедуру проведення конкурсного відбору з визначення кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради на посаду незалежних членів наглядової ради.

У відповідності до п. 2 Порядку проведення конкурсного відбору, конкурсний відбір з визначення кандидатів на посаду незалежних членів наглядової ради підприємства, товариства (далі - наглядова рада) здійснюється відповідно до положення про принципи формування наглядової ради згідно з профілем діяльності та стратегією підприємства, товариства.

Зазначене положення затверджується щодо підприємства, товариства, у статутному капіталі якого 100 відсотків акцій (часток) належать державі, суб?єктом управління, а щодо товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, ? загальними зборами акціонерів (учасників) товариства.

У відповідності до пунктів 3.1, 3.2, п.п. 3.3.1 "Положення про принципи формування наглядової ради публічного акціонерного товариства "Миколаївобленерго"", затвердженого річними загальними зборами акціонерів товариства "Миколаївобленерго" (протокол від 13.04.2017 № 26), розробленого відповідно до норм Законів України "Про управління об?єктами державної власності", "Про акціонерні товариства" та на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 142 "Деякі питання управління державними унітарними підприємствами та господарськими товариствами, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі" та від 10.03.2017 № 143 "Деякі питання управління об?єктами державної власності", члени наглядової ради обираються акціонерами під час проведення загальних зборів шляхом кумулятивного голосування на строк визначений статутом товариства. Порядок проведення кумулятивного голосування, а також підрахунок голосів здійснюється в порядку, визначеному статутом товариства та/або законом.

До складу наглядової ради обираються акціонери або особи, які представляють їхні інтереси (далі ? представники акціонерів) та незалежні члени наглядової ради (далі ? незалежні директори).

Повноваження члена наглядової ради дійсні з моменту його обрання загальними зборами. У разі заміни члена наглядової ради-представника акціонера повноваження відкликаного члена наглядової ради припиняються, а новий член наглядової ради набуває повноважень з моменту отримання товариством письмового повідомлення від акціонера (акціонерів), представником якого є відповідний член наглядової ради.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 10.03.2017 № 142 постановлено суб?єктам управління об?єктами державної власності у п?ятнадцятиденний строк, зокрема:

- ініціювати проведення загальних зборів акціонерів (учасників) господарських товариств, у статутному капіталі яких більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі (далі - господарські товариства), в яких утворення наглядових рад є обов?язковим згідно з абзацами другим і третім критеріїв, на яких розглянути питання про приведення їх установчих документів у відповідність з вимогами Закону України від 2 червня 2016 p. № 1405-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо управління об?єктами державної та комунальної власності" та затвердження положення про принципи формування наглядових рад;

- розпочати після проведення загальних зборів акціонерів (учасників) господарських товариств відповідно до абзацу четвертого цього підпункту проведення конкурсного відбору кандидатів на посади незалежних членів наглядової ради господарського товариства.

Отже, із змісту наведених вище положень законодавства та підзаконних актів вбачається, що відбір незалежних членів наглядової ради господарського товариства, у статутному капіталі якого більше 50 відсотків акцій (часток) належать державі, мав бути здійсненим суб?єктом управління об?єктами державної власності ?? Фондом державного майна України.

Доказів того, що Фондом були вчинені відповідні дії матеріали справи не містять.

При цьому належить взяти до уваги і те, що, у відповідності до ст. 53 Закону України "Про акціонерні товариства" із змінами, внесеними згідно із Законом від 16.11.2017 № 2210-VIII (набрання чинності 06.01.2018), члени наглядової ради акціонерного товариства обираються акціонерами під час проведення загальних зборів товариства на строк не більший ніж три роки. Статутом приватного акціонерного товариства може бути передбачено інший строк повноважень наглядової ради, але такий строк не може перевищувати три роки.

Статутом АТ "Миколаївобленерго" передбачено, що члени наглядової ради обираються акціонерами під час проведення загальних зборів шляхом кумулятивного голосування на строк 3 роки. У разі не обрання нового складу наглядової ради по закінченню трирічного строку, повноваження членів наглядової ради припиняються, крім повноважень з підготовки, скликання і проведення загальних зборів, на яких, у тому числі, буде обраний новий склад наглядової ради (п. 17.6 статуту).

Судом встановлено, що 13.04.2017 були проведені річні загальні збори акціонерів ПАТ "Миколаївобленерго", оформлені протоколом № 26, на яких прийнято рішення про обрання членів наглядової ради товариства у кількості 7 осіб, а саме, обрано:

- Токарську Олену Вячеславівну ? представника акціонера ТОВ "ВЕНЧУРНІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ", яке діяла за рахунок та в інтересах ПЗНВІФ "МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ ВЕНЧУРНИЙ ФОНД";

- Лепявко Ірину Миколаївну ? представника акціонера товариства, юридичної особи ? Фонду державного майна України;

- Сачівка Андрія Івановича ? представника акціонера товариства, юридичної особи ? Фонду державного майна України;

- Вїзїра Олександра Сергійовича ? представника акціонера товариства, юридичної особи ? Фонду державного майна України;

- Холоднову Ірину Петрівну ? представника акціонера товариства, юридичної особи ? Фонду державного майна України;

- Павлюк Наталію Василівну ? представника акціонера товариства, юридичної особи ? Фонду державного майна України;

- Онищука Олександра Адамовича ? представника акціонера ТОВ "ВЕНЧУРНІ ІНВЕСТИЦІЙНІ ПРОЕКТИ", яке діяла за рахунок та в інтересах ПЗНВІФ "МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ ВЕНЧУРНИЙ ФОНД".

Суд зауважує, що у подальшому наказами Фонду від 26.09.2018 № 1241, від 20.11.2018 № 1472, від 02.08.2019 № 779, від 29.11.2019 № 1188, від 06.01.2021 № 6 здійснювалися заміни представників Фонду у складі наглядової ради.

Наступні річні загальні збори акціонерів ПАТ "Миколаївобленерго" були проведені 19.04.2018, і прийняті на них рішення оформлені протоколом № 27; до порядку денного указаних зборів було включено питання про припинення повноважень голови та членів наглядової ради товариства, проте рішення не було прийнято.

Подальші загальні збори акціонерів AT "Миколаївобленерго" відбулися 08.04.2019 та оформлені протоколом № 28; до порядку денного зазначених зборів питання про обрання/припинення повноважень голови та членів наглядової ради товариства включене не було.

Після цього щорічні загальні збори акціонерів AT "Миколаївобленерго" було заплановано провести 21.04.2020, проте в указану дату збори не відбулися у зв?язку з введенням на території України обмежувальних карантинних заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), а саме, згідно розділу XVII "ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" Закону України "Про акціонерні товариства", в редакції Закону України від 30.03.2020 № 540-ІХ.

Указаними вище положеннями законодавства передбачено, що тимчасово, у зв?язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), норми статті 32 Закону України "Про акціонерні товариства" щодо строків проведення річних загальних зборів акціонерів не застосовуються у 2020 році. При цьому проведення загальних зборів акціонерів у 2020 році в строки, встановлені цим Законом під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), не є порушенням цього Закону. Річні загальні збори акціонерів за результатами 2019 фінансового року мають бути проведені у строк не пізніше трьох місяців після дати завершення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

У разі якщо в силу дії обмежувальних заходів у зв?язку з дією карантину на території України неможливим є проведення загальних зборів акціонерів в порядку, встановленому цим Законом, загальні збори акціонерів можуть бути проведені дистанційно в порядку та строки, визначені тимчасовим порядком дистанційного проведення загальних зборів, затвердженого Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

В разі завершення строку повноважень членів наглядових рад акціонерних товариств у 2020 році повноваження таких членів наглядових рад продовжуються в повному обсязі до дати проведення загальних зборів акціонерів у порядку, встановленому пунктом 10 цього розділу.

Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку наказано невідкладно розробити та затвердити тимчасовий порядок скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів у зв?язку із здійсненням заходів щодо запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до Тимчасового порядку скликання та дистанційного проведення загальних зборів акціонерів та загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду, затвердженого рішенням Національної комісії з цінних паперів та фонового ринку від 16.04.2020 № 196, загальні збори, які були скликані у встановленому законодавством порядку до дати набрання чинності цим порядком, можуть бути за рішенням наглядової ради товариства перенесені та проведені дистанційно. Рішення наглядової ради про перенесення загальних зборів має відповідати вимогам пункту 8 цього порядку.

Наглядова рада товариства має право прийняти рішення про перенесення загальних зборів за умови дотримання всіх наступних вимог:

1) загальні збори акціонерів скликано з дотриманням вимог Закону України "Про акціонерні товариства", Закону України "Про інститути спільного інвестування" для загальних зборів учасників корпоративного інвестиційного фонду);

2) на дату прийняття такого рішення дата проведення загальних зборів зазначених в підпункті 1) цього пункту не наступила;

3) дата дистанційного проведення загальних зборів призначається не менше ніж через 35 днів;

4) на дату прийняття такого рішення діє карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби COVID-19.

Рішення наглядової ради передбачене пунктом 7 цього Порядку повинне містити всю наступну інформацію:

1) обґрунтування прийняття рішення;

2) інформацію щодо дати дистанційного проведення загальних зборів;

3) інформацію передбачену у пунктом 43 цього Порядку.

В даному випадку про перенесення дати річних загальних зборів товариства 17.04.2020 прийняте рішення наглядової ради, оформлене протоколом № 67. Відповідне повідомлення оприлюднене в загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР та на веб-сайті відповідача.

З урахуванням викладених обставин наступні річні загальні збори акціонерів АТ "Миколаївобленерго" відбулися 30.04.2021, і прийняті на них рішення оформлені протоколом № 30.

Ураховуючи викладені обставини, зокрема, те, що:

1) наглядову раду відповідача обрано 13.04.2017, і матеріали справи не містять доказів того, що рішення від 13.04.2017, оформлені протоколом № 26, визнані недійсними та скасовані;

2) що вимоги законодавства про включення до наглядової ради АТ "Миколаївобленерго" незалежних членів (директорів) могли б бути виконаними лише за умови вчинення Фондом відповідних дій для відбору таких осіб (проведення конкурсного відбору, визначення переможців, внесення відповідних пропозицій), докази чого в даному випадку відсутні;

3) що строк повноважень обраної 13.04.2017 наглядової ради становив 3 роки, що відповідає вимогам законодавства та статуту відповідача;

4) що після закінчення трирічного строку повноважень наглядової ради такі повноваження були продовженими з законних підстав ? у зв?язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), ?

суд визнає, що на момент прийняття оскаржуваних рішень, оформлених протоколами від 12.02.2021 № 83 та від 16.02.2021 № 81, склад наглядової ради АТ "Миколаївобленерго" був правомочним.

Господарським процесуальним законодавством визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 74, ч. 1 ст. 73 ГПК України).

Належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (ст. 76 ГПК України).

Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об?єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв?язок доказів у їх сукупності (ст. 86 ГПК України).

В даному випадку суд вважає за необхідне наголосити на тому, що 17.10.2019 набув чинності Закон України від 20.09.2019 № 132-IX "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні", яким було, зокрема внесено зміни до України змінено назву статті 79 ГПК з "Достатність доказів" на нову - "Вірогідність доказів" та викладено її у новій редакції, фактично впровадивши в господарський процес стандарт доказування "вірогідності доказів".

Стандарт доказування "вірогідності доказів", на відміну від "достатності доказів", підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.

У відповідності до ст. 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Тлумачення змісту цієї статті свідчить, що нею покладено на суд обов?язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.

Аналогічну правову позицію викладено у постанові Верховного Суду від 21.08.2020 у справі № 904/2357/20.

Ураховуючи викладене, суд визнає, що наявні у матеріалах справи докази у своїй сукупності не можуть бути визнаними такими, що свідчать про наявність підстав для задоволення позовних вимог та скасування указаних вище рішень наглядової ради відповідача.

За такого у задоволенні позову належить відмовити.

Суд додатково звертає увагу сторін на те, що оцінюючи доводи учасників справи під час розгляду справи, суд як джерелом права керується також практикою Європейського суду з прав людини.

Так, Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 у справі "Серявін та інші проти України" зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов?язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов?язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов?язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.

У справі "Трофимчук проти України" Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов?язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.

Вирішуючи питання про судові витрати у справі, суд виходить з того, що, згідно ст. 129 ГПК України, у разі відмови у позові, судовий збір підлягає покладенню на позивача.

У судовому засіданні 08.12.2021, згідно з ч. 1 ст. 240 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Керуючись ст.ст. 232, 233, 236-238 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 14.12.2021.

Суддя Т.М. Давченко