№ 522/16470/21, 3/522/14994/21
13.12.2021 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Гаєва Л.В., розглянувши матеріали справи, які надійшли із відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , який раніше до адміністративної відповідальності не притягався,
за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП,
У протоколі про адміністративне правопорушення зазначено про те, що 01.08.2021 року о 23 годині 50 хвилин ОСОБА_1 знаходився на робочому місці у закладі «Радіоактив», не вдягнув захисну маску, чим порушив вимоги п.п.7 п.2-1 Постанови КМУ №1236 від 05.11.2020 року, у редакції №677 від 29.06.2021 року, та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про явку до судового засідання був повідомлений належним чином, судовою повісткою, шляхом направлення йому судової повістки про виклик до суду на 8 годину 13.12.2021 року, та виставленням інформації на сайті Приморського районного суду м. Одеси.
Дослідивши адміністративні матеріали разом із наявними у них доказами, суддя приходить до наступного.
Відповідно до ч.1 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно до ч.2 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.44-3 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Згідно до ч.2 ст.44-3 КУпАП передбачена відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Відповідальність за указане правопорушення, передбачена ч.2 ст.44-3 КУпАП, яка була доповнена згідно до Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 06.11.2020 року, який набрав чинності 21.11.2020 року.
Відповідно до вимог ст.222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про адміністративні правопорушення за ч.2 ст.44-3 КУпАП.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 16.09.2021 року справу про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.2 ст.44-3 КУпАП було повернуто до відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області для її розгляду по суті, як органу, який уповноважений розглядати такі справи у відповідності до ст.222 КУпАП.
Згідно до ст.129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ч.2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
У порушення вимог ч.2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» постанова Приморського районного суду м. Одеси від 16.09.2021 року про повернення вище зазначеного протоколу про адміністративне правопорушення до відділу поліції №5 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області для її розгляду по суті, як органу, який уповноважений розглядати такі справи у відповідності до ст.222 КУпАП, яка є обов'язковою до виконання, не була виконана, та працівник поліції ОСОБА_2 наполягав на розгляді адміністративної справи за ч.1 ст.44-3 КУпАП, та повторно, після завершення строків для притягнення до адміністративної відповідальності 02.12.2021 року направив протокол про адміністративне правопорушення для розгляду до Приморського районного суду м. Одеси.
Як вбачається, із п.2-1 постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року, у редакції постанови Кабінету Міністрів України №677 від 29.06.2021 року, “зелений”, “жовтий” та “помаранчевий” рівні епідемічної небезпеки визначаються керівником робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, пов'язаної із поширенням на території України COVID-19, за результатами щоденної оцінки відповідних ознак епідемічної небезпеки. Інформація про зазначені рівні розміщується на офіційному інформаційному порталі Кабінету Міністрів України (за посиланням http://covid19.gov.ua) та веб-сайті Міністерства охорони здоров'я (за посиланням https://moz.gov.ua ).
У протоколі про адміністративне правопорушення працівником поліції було зазначено про порушення ОСОБА_1 вимог п.п.7 п.2-1 постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року, у редакції постанови Кабінету Міністрів України №677 від 29.06.2021 року, у якій відсутній п.п.7 п.2-1, та у якій не заборонено перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Відповідно до п.п.1 п.2-2 постанови КМУ №1236 від 09.12.2020 року, що станом на 01.08.2021 року були визначені, у редакції постанови Кабінету Міністрів України №677 від 29.06.2021 року, з 17 червня 2021 р. на території України встановлюється “зелений” рівень епідемічної небезпеки, відповідно до якого забороняється: перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Суддя вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутня об'єктивна сторона адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена у ч.1 ст.44-3 КупАП, так як у протоколі про адміністративне правопорушення не були зазначені порушення відповідальність за порушення яких указана у диспозиції ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення не були долучені докази того, що 01.08.2021 року ОСОБА_1 перебував в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Суддя не приймає до уваги ксерокопію фотографії, що долучена до матеріалів адміністративної справи, так як на ній відсутній час, дата, та місце фотографування, указана ксерокопія фотографії не свідчить про порушення ОСОБА_1 ч.1 ст.44-3 КУпАП, та є недопустимим доказом по справі.
До протоколу про адміністративне правопорушення працівниками поліції не були долучені відеозаписи, що підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
У протоколі про адміністративне правопорушення не були зазначені свідки, що можуть підтвердити обставини зазначені у протоколі про адміністративне правопорушення.
Також суддя приходить до висновку, що ОСОБА_1 01.08.2021 року не порушив правила щодо карантину людей, санітарно-гігієнічні, санітарно-протиепідемічні правила і норм, передбачені Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", інші акти законодавства, а також рішення органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами, тобто у його діях відсутня об'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Працівники поліції при оформленні матеріалів адміністративної справи не долучили до протоколу про адміністративне правопорушення ні одного доказу на підтвердження обставин, зазначених у протоколі.
Суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення. Адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
При оформленні матеріалів працівник поліції не приєднав будь-яких доказів того, що ОСОБА_1 вчинив 01.08.2021 року указане адміністративне правопорушення, відповідальність за яке, передбачена ч.1 ст.44-3 КУпАП.
На підставі зазначеного, суддя приходить до висновку, що у діях ОСОБА_1 01.08.2021 року відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП, та відсутня подія указаного адміністративного правопорушення.
Тому суддя вважає необхідним закрити адміністративне провадження.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, 280, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, суддя
Провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП - закрити, у зв'язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Гаєва Л.В.