Рішення від 09.11.2021 по справі 905/1467/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ

іменем України

09.11.2021 Справа № 905/1467/21

Суддя - Говорун О.В.

Секретар судового засідання - Циктич А.Р.

Позивач - Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області.

Відповідач - Акціонерне товариство "ДТЕК Донецькі Електромережі".

Про стягнення 7250,14 грн.

Представники учасників справи:

від позивача - ОСОБА_1 ;

від відповідача - Дем'яненко О.І.

Управління соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (далі - позивач) звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Акціонерного товариства "ДТЕК Донецькі Електромережі" (далі - відповідач) про стягнення 7250,14 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за укладеним між сторонами договором на фінансування витрат пов'язаних за наданням громадянам субсидії на відшкодування витрат за житлово-комунальні послуги №78 від 25.01.2018, в частині повернення різниці між сумою профінансованих компенсаційних виплат та фактичною сумою наданих послуг.

28.09.2021 до суду надійшов відзив, в якому представник відповідача зазначає, що починаючи з 01.01.2019 АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" не є постачальником електричної енергії. Відповідач здійснює діяльність з розподілу електричної енергії як оператор системи розподілу. Особові рахунки та суми переплат споживачів були передані до ТОВ "Донецькі енергетичні послуги". На момент передачі особових рахунків населення, послуги по постачанню електричної енергії були надані в повному обсязі і заборгованість по ним відсутня. Всі невикористані суми грошових коштів повернуті до бюджету.

18.10.2021 до суду надійшла відповідь на відзив в якому позивач зазначив, що в грудні 2019 році суми безготівкової субсидії, надмірно перераховані отримувачам субсидій через подання недостовірних даних про сімейний стан за період з травня 2018 року по січень 2019 року, були зняті з особових рахунків отримувачів субсидій шляхом перерахунків, здійснених в програмному комплексі "Житлові субсидії", перерахунок було здійснено на підставі Постанови КМУ від 21.10.1995 №848. Виходячи з приписів вказаної постанови, враховуючи здійснення позивачем перерахунку, відповідач мав повернути суми житлової субсидії, яка надавалась не у грошовій формі, шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидій.

09.11.2021 до суду надійшли додаткові пояснення в яких представник відповідача зазначає, що позивачем не надано доказів здійснення перерахунку отриманої субсидії особам, відносно яких була здійснена перевірка. Також, враховуючи, що з 01.01.2019 відповідач не є постачальником електричної енергії та не має доступу до особових рахунків отримувачів субсидій, зняти відповідні суми з особових рахунків отримувачів субсидій не має можливості.

Суд, дослідивши письмові докази у справі, встановив наступні факти та відповідні ним правовідносини.

25.01.2018 між Управлінням соціального захисту населення Покровської міської ради Донецької області (далі - управління) та Публічним акціонерним товариством "ДТЕК Донецькобленерго" (далі - підприємство) укладено договір на фінансування витрат пов'язаних з наданням громадянам субсидій на відшкодування витрат за житлово-комунальні послуги №78 відповідно до п.1.1 якого, предметом договору є фінансування управлінням житлових субсидій, що були фактично надані підприємством населенню міста по електроенергії, за рахунок коштів державного бюджету (а.с.5-6).

Цей договір набуває чинності з 01.01.2018 та діє до 31.12.2018 або до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п.6.1 договору).

Позивачем до матеріалів справи надано перелік уповноважених власників/наймачів, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг за грудень 2019 року, за змістом якого донарахування особам, зазначеним в цьому переліку, становить 4786,86 грн (а.с.7-9).

Позивач звертався до відповідача з листами в яких просив терміново вжити заходи щодо відшкодування коштів в розмірі 7250,14 грн, нарахованих за наслідками здійсненого перерахунку за період з листопада 2018 року по грудень 2018 рік наданих субсидій громадянам міста на оплату житлово-комунальних послуг з постачання електроенергії (а.с.10-11).

05.05.2020 відповідач надав відповідь позивачу та зазначив, що відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" №2019-VIII від 13.04.2017, а також відповідно до роз'яснень НКРЕКУ №9677/20.1/7-19 від 12.09.2019, з 01.01.2019 АТ "ДТЕК Донецькі Електромережі" не здійснюють постачання електроенергії споживачам. Відповідач виконав зобов'язання згідно чинного законодавства та вимог НКРЕКУ. Всі особові рахунку і суми переплат споживачів були передані в ТОВ "Донецькі Енергетичні послуги", який здійснює ліцензійну господарську діяльністю з постачання електроенергії споживачам. На момент передачі особових рахунків населення, послуги постачання електричної енергії були надані у повному обсязі та заборгованість по ним відсутня. Згідно з п.125 Постанови КМУ №848 від 21.10.1995, сума житлової субсидії, яка надавалась не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидій (а.с.17,19).

06.07.2020, 21.05.2020, 07.05.2020, 20.03.2020, 23.01.2020, позивач звертався до ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" в яких просив повернути кошти, які були перераховані за рахунок коштів субвенції, в розмірі 7250,14 грн (а.с.12-16).

27.05.2020 ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" була надана відповідь №704 в якій зазначено, що починаючи з 01.01.2019 постачання електричної енергії населенню проводиться "Постачальником універсальної послуги". До 01.01.2019 ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" та Управління соціального захисту населення Покровської міської ради не перебували в договірних відносинах. ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" не є правонаступником та АТ "ДТЕК Донецькі електромережі", а отже не має можливості вжити заходи щодо відшкодування зазначеної суми за вказаний вами період (а.с.18).

Відповідно до банківської виписки, 27.06.2019 відповідачем, згідно з постановою КМУ №534 від 23.08.2016, повернуто УСЗН Покровської міської ради Донецької області невикористану суму субсидій у розмірі 172240,12 грн (а.с.103).

Відповідачем, на підтвердження перерахування ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" коштів (попередню оплату/аванс/переплату), що сплачені по договорам на постачання електричної енергії, які рахувались по особовим рахункам споживачів як переплата за поставлену електричну енергію станом на 01.01.2019, надані відповідні повідомлення та банківські виписки, відповідно до яких відповідачем перераховано ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" 65620461,8 грн (а.с.108-115).

Також, згідно з листа від 20.11.2019 №760 ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" зазначено, що за особовими рахунками споживачів - отримувачів субсидій, яка утворилась станом на 01.01.2019 у попереднього постачальника була останнім повернута до державного бюджету на виконання вимог постанови КМУ від 23.08.2016 №534. Тобто фактично споживачі були позбавлені можливості використати такі суми субсидій в опалювальний період з 01.01.2019 до початку монетизації.

З метою вирішення цього питання, на виконання роз'яснень НКРЕКП та Мінсоцполітики, ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" було отримано від попередніх постачальників електричної енергії Донецької області, зокрема, АТ "Донецькі електромережі", розрахунки сум, які вони повернули до державного бюджету.

Відповідно до отриманої інформації, згідно з ПКМУ від 23.08.2016 №534, ТОВ "Донецькі енергетичні послуги" виконано розрахунки та оформлені відповідні коригування сум зазначених в актах розрахунку невикористаних сум субсидій, які були отримані від операторів системи розподілу. Вказані розрахунки та корегування у встановленому ПКМУ від 23.08.2016 №534 порядку надано до УСЗН області до 01.10.2019 (а.с.22 зворотній бік).

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №848 "Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" (далі - Положення №848).

Відповідно до п. 9 Положення №848 призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.

Згідно з п.18 Положення №848, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг надається: громадянам, які звернулися за призначенням житлової субсидії до 31 грудня 2018, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам шляхом перерахування коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку та виконавців комунальних послуг; громадянам, які звернулися за призначенням житлової субсидії з 1 січня 2019 року, за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі, шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ "Ощадбанк" на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ "Ощадбанк" договору.

Пунктом п.94 Положення №848 встановлено, що у разі необхідності проведення перерахунку житлових субсидій за минулі періоди строк, за який здійснюється такий перерахунок, не обмежується.

Як зазначає позивач, у зв'язку з поданням отримувачами субсидій недостовірних даних про сімейний стан, в грудні 2019 року проведено перерахунок наданої субсидії за період з травня 2018 року по січень 2019 року.

Абзацом третім пункту 92 Положення №848 передбачено, що перерахунок житлової субсидії в межах установленого строку її призначення без звернення громадян здійснюється у разі отримання за запитом уточненої інформації про доходи осіб, зазначених у пунктах 24-28 цього Положення (крім житлової субсидії на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива).

Відповідно до п. 119 Положення №848, за рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється, у тому числі за поданням управителів, об'єднань, виконавців комунальних послуг у разі, коли: домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг); громадянин не виконує зобов'язання за договором про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг; у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії; громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 90 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення.

Отже, Положенням №848 визначені підстави для здійснення перерахунку, а також дії підрозділу з питань соціального захисту у разі виявлення відомостей, які впливають на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру.

В той же час, позивачем не надано доказів на підтвердження наявності підстав (отримання уточненої інформації) для здійснення перерахунку отриманої субсидії відповідним фізичним особам, зокрема щодо подання отримувачами субсидії недостовірних даних про сімейний стан.

Також, не надано доказів прийняття рішень структурним підрозділом з питань соціального захисту населення про припинення надання раніше призначеної житлової субсидії особам, вказаним позивачем в переліку.

Таким чином, позивачем не доведено як наявність підстав для здійснення перерахунку отриманої фізичними особами субсидії, так і факт прийняття позивачем рішення за наслідками аналізу отриманої уточненої інформації.

Позивачем не надано і документів на підтвердження перерахування сум субсидій виконавцю послуг за переліком осіб, відносно яких було здійснено перевірку та встановлений факт відсутності права на отримання державної підтримки.

Крім того, відповідно до п.125 Положення (в редакції станом на час здійснення перерахунку), у випадках, зазначених в абзацах четвертому - сьомому пункту 119 цього Положення, на вимогу структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидію, сума надміру перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином, а сума житлової субсидії, яка надавалася не у грошовій формі, повертається управителем, об'єднанням, виконавцем комунальних послуг шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії.

Отже, Положенням №848 чітко визначений порядок повернення суми надмірно перерахованої житлової субсидії, наданої не у грошовій формі. Такі кошти повертаються виконавцем комунальних послуг шляхом їх зняття з відповідних особових рахунків отримувачів субсидій.

Постановою №1532 від 27.11.2018 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг анулювала АТ "ДТЕК Донецькі електромережі" ліцензію на право провадження господарської діяльності з передачі електричної енергії місцевим (локальними) електричними мережами та ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії за регульованим тарифом та зобов'язала до 01.01.2019 забезпечити завершення організаційних заходів, пов'язаних з анулюванням ліцензії.

Таким чином, починаючи з 01.01.2019 відповідач не є постачальником електричної енергії споживачам, а здійснює діяльність з її розподілу.

Всі особові рахунки та суми переплат споживачів були передані ТОВ "Донецькі енергетичні послуги", що унеможливлює повернення відповідачем суми надміру перерахованої житлової субсидії у спосіб визначений п.125 Положення №848.

Враховуючи вищевикладене суд відмовляє у задоволенні позову повністю.

Згідно з ч.1 ст.74 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу.

Судові витрати, за приписами статті 129 ГПК України, покладаються на позивача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 129, 236-238 ГПК України, господарський суд

В И Р I Ш И В:

В позові відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня проголошення рішення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 19.11.2021.

Суддя О.В. Говорун