Ухвала від 14.12.2021 по справі 420/2288/16-а

Дата документу 14.12.2021

ЄУ № 420/2288/16-а

Провадження №6-а/942/1/21

УХВАЛА

Іменем України

09 грудня 2021 року Новопсковський районний суд Луганської області

у складі головуючого судді Стеценко О.С.,

за участю секретаря Стєніної А.В.,

представника заінтересованої особи Пономарьової А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Новопсков заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження шляхом заміни боржника його правонаступником, заінтересовані особи - Новопсковська районна рада, Старобільська районна рада,

ВСТАНОВИВ:

Заявник звернулася до суду з заявою, в якій просить замінити сторону виконавчого провадження шляхом заміни боржника його правонаступником у виконавчому листі Новопсковського районного суду Луганської області ЄУ № 420/2288/16-а від 11.05.2017, а саме боржника Новопсковську районну раду на правонаступника Старобільську районну раду.

Заява обґрунтована тим, що постановою Новопсковського районного суду Луганської області від 11.05.2017 у справі ЄУ № 420/2288/16-а ОСОБА_1 поновлено на посаді заступника голови Новопсковської районної ради сьомого скликання. Постанова набрала законної сили та є обов'язковою до виконання. Однак до цього часу рішення суду в частині поновлення на посаді не виконано, а трудові та конституційні права заявника залишаються тривалий час порушеними та не відновленими. Заявник зазначає, що Старобільська районна рада, як правонаступник Новопсковської районної ради, з січня по листопад 2021 року виступала відповідачем у всіх судових розглядах щодо стягнення середнього заробітку за час затримки виконання судового рішення, здійснювала відшкодування середнього заробітку та утримувала з виплачених сум податки, обов'язкові платежі. Таким чином з метою виконання судового рішення у справі № 420/2288/16-а та відновлення порушених прав ОСОБА_1 заявник вважає за необхідне замінити сторону виконавчого провадження з боржника Новопсковської районної ради на правонаступника Старобільську районну раду.

Ухвалою Новопсковського районного суду Луганської області від 01.12.2021 заява прийнята до провадження та призначена до розгляду в судовому засіданні на 09.12.2021.

Заявник до судового засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, надала заяву про розгляд справи без її участі.

Представник заінтересованої особи Старобільської районної ради у судовому засіданні проти вимог заявника заперечувала, у задоволенні заяви просила відмовити.

У своєму заперечення Старобільська районна рада просить у задоволенні заяви ОСОБА_1 відмовити повністю. В обґрунтування заперечення зазначає, що поновлення позивача ОСОБА_1 на посаді заступника голови Новопсковської районної ради на даний момент є неможливим, оскільки повноваження районних рад, які представляли інтереси територіальних громад районів, ліквідованих Верховною Радою України, закінчуються в день набуття повноважень обраними на відповідних перших місцевих виборах районними радами районів, утворених Верховною Радою України. 11.12.2020 відбулася перша сесія Старобільської районної ради восьмого скликання та прийнято рішення № 1/1 «Про початок повноважень депутатів Старобільської районної ради восьмого скликання». Новопсковська районна рада сьомого скликання, депутатом якої залишалася ОСОБА_1 , припинила своє існування 11.12.2020. Депутатські повноваження ОСОБА_1 припинилися відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Отже ОСОБА_1 з 11.12.2020 не є депутатом Новопсковської районної ради, не переобрана на новий строк депутатом Старобільської районної ради, а тому не має жодного відношення до Старобільської районної ради та не вправі вимагати поновлення її на роботі в даній установі. Крім того, з 01.04.2021 Новопсковська районна рада Луганської області є припиненою, а тому відсутня установа, в яку можливо було б поновити позивача. Також Старобільська районна рада вважає, що вона не є правонаступником трудових правовідносин після Новопсковської районної ради.

Згідно із ч. 2 ст. 379 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду, тому суд вважає за можливе розглянути заяву без участі заявника.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника заінтересованої особи, суд вважає заяву такою, що не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником. Суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду. Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому цим Кодексом. Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Згідно із ст. 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.

Судом встановлено, що відповідно постанови Новопсковського районного суду Луганської області від 11 травня 2017 року у справі № 420/2288/16-а позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені частково та серед іншого визнано протиправним та скасовано рішення Новопсковської районної ради сьомого скликання від 03 червня 2016 року № 6/1 «Про дострокове припинення повноважень заступника голови Новопсковської районної ради сьомого скликання ОСОБА_1 », поновлено ОСОБА_1 на посаді заступника голови Новопсковської районної ради сьомого скликання та стягнуто середній заробіток за час вимушеного прогулу у сумі 120992,76 грн. Постанову суду в частині поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу допущено до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць.

На виконання постанови суду видано 17.05.2017 виконавчий лист Новопсковського районного суду Луганської області № 420/2288/16-а в частині поновлення ОСОБА_1 на посаді заступника голови Новопсковської районної ради сьомого скликання та стягнення з Новопсковської районної ради на користь ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу у сумі 120992,76 грн., боржник - Новопсковська районна рада, стягувач - ОСОБА_1 .

Відповідно до трудової книжки серія НОМЕР_1 , виданої 05.09.1993, ОСОБА_1 03.06.2016 звільнена з Новопсковської районної ради на підставі п.4 ст. 40 КЗпП України.

З рішення № 2/4 від 18.12.2020 «Про початок реорганізації Новопсковської районної ради Луганської області шляхом приєднання до Старобільської районної ради Луганської області» вбачається, що розпочата процедура реорганізації Новопсковської районної ради шляхом приєднання до Старобільської районної ради. Старобільська районна рада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків Новопсковської районної ради.

Закон України «Про місцеве самоврядування в України» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) відповідно до Конституції України визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до статті 2 Закону № 280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.

Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Статтею 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-ІУ передбачено, що юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ним органом, за судовим рішенням або за рішенням державного органу, прийнятим у випадках, передбачених законом.

17 липня 2020 року Верховна Рада України прийняла постанову № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів», відповідно до абзацу восьмого підпункту 12 пункту 1 утворено у Луганській області Старобільський район (з адміністративним центром у місті Старобільськ) у складі територій Біловодської селищної, Білолуцької селищної, Марківської селищної, Міловської селищної, Новопсковської селищної, Старобільської міської, Чмирівської сільської, Шульгинської сільської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Згідно з підпунктом 12 пункту 3 постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» ліквідовано у Луганській області: Антрацитівський, Біловодський, Білокуракинський, Довжанський, Кремінський, Лутугинський, Марківський, Міловський, Новоайдарський, Новопсковський, Перевальський, Попаснянський, Сватівський, Слов'яносербський, Сорокинський, Станично-Луганський, Старобільський, Троїцький райони.

Пунктом 4 постанови Верховної Ради України від 17 липня 2020 року № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» установлено, що: вибори депутатів районних рад у районах, ліквідованих відповідно до пункту 3 цієї Постанови не проводяться; повноваження депутатів районних рад у районах, ліквідованих відповідно до пункту 3 цієї Постанови, припиняються в день набуття повноважень депутатів районних рад, обраних на перших виборах до районних рад у районах, утворених відповідно до пункту 1 цієї Постанови.

Відповідно до підпункту 3 пункту 6-2 Розділу V «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до прийняття закону про адміністративно-територіальний устрій України припинення повноважень районних рад, а також припинення районних рад як юридичних осіб у зв'язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України здійснюються з урахуванням таких положень: районна рада, яка представляє спільні інтереси територіальних громад новоутвореного району, з дня набуття нею повноважень є правонаступником всього майна, прав та обов'язків районних рад, які представляли спільні інтереси територіальних громад ліквідованих районів, території яких включені до складу новоутвореного району, якщо інше не передбачено цим Законом.

Так, 11.12.2020 відбулася перша сесія Старобільської районної ради восьмого скликання, на засіданні якої було прийнято рішення № 1/1 «Про початок повноважень депутатів Старобільської районної ради восьмого скликання».

Отже 11.12.2020 Новопсковська районна рада сьомого скликання припинила своє існування, а депутатські повноваження ОСОБА_1 припинилися відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», якою передбачено, що повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року у справі № 360/3350/21 встановлено, що позивач не перебувала у трудових відносинах із Старобільською районною радою, яка, в свою чергу, не є правонаступником трудових правовідносин Новопсковської районної ради.

Відповідно до ч.4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Суд погоджується з доводами заінтересованої особи, що повноваження ОСОБА_1 як депутата припинилися. Посада заступника голови Новопсковської районної ради є виборною з числа діючих депутатів. Соловйова не є депутатом Старобільської районної ради, а тому не може бути обрана та поновлена на цю посаду саме в Старобільській районній раді.

Суд не приймає до уваги посилання заявника на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2020 року у справі № 360/3547/20, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 23.02.2021, ухвалу Першого апеляційного адміністративного суду від 12.04.2021 у справі 360/4491/19, відповідно до якої замінено відповідача Новопсковську районну раду на Старобільську районну раду, та рішення Луганського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2021 року у справі № 360/3350/21, оскільки правовідносини сторін виникли внаслідок не виконання рішення суду і допускали правонаступництво.

В цій справі Луганським окружним адміністративним судом зроблено висновок, що позивач не перебувала у трудових відносинах із Старобільською районною радою, яка, в свою чергу, не є правонаступником трудових правовідносин Новопсковської районної ради.

А за таких обставин підстав здійснювати заміну відповідача її правонаступником не вбачається.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження шляхом заміни боржника його правонаступником.

Керуючись статтями 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження шляхом заміни боржника його правонаступником, заінтересовані особи - Новопсковська районна рада, Старобільська районна рада відмовити.

Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів пп. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст ухвали складено 14 грудня 2021 року.

Суддя: О.С. Стеценко