ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
07 грудня 2021 року Справа № 903/466/21
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Маціщук А.В., суддя Петухов М.Г. , суддя Мельник О.В.
секретар судового засідання Шилан О.С.
за участю представників сторін:
прокурора - Гарбарука В.А.
позивача - не з'явився
відповідача - адв. Кумановського Л.М.
розглянувши апеляційну скаргу Заступника керівника Волинської обласної прокуратури
на рішення Господарського суду Волинської області від 23.09.2021р. ухваленого у м.Луцьку, повний текст складено 04.10.2021р.
у справі № 903/466/21 (суддя Дем'як В.М.)
за позовом Виконувача обов'язків заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради
до Приватного підприємства "Пресс-Інформ"
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Відповідно до рішення Господарського суду Волинської області від 23.09.2021 р. у справі № 903/466/21 відмовлено у позові виконувача обов'язків заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради.
Не погоджуючись із рішенням суду першої інстанції, заступник керівника Волинської обласної прокуратури звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить скасувати рішення Господарського суду Волинської області від 23.09.2021 р. у справі № 903/466/21 та ухвалити нове рішення, яким задоволити позовну заяву виконувача обов'язків заступника керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради до Приватного підприємства “Пресс-Інформ” про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Вважає, що оскаржуване рішення Господарського суду Волинської області не відповідає вимогам ст. 236 ГПК України.
Зазначає, що незрозумілим та недоречним є посилання суду на правовий висновок щодо обов'язковості прийняття міською радою відповідного рішення про затвердження нормативної грошової оцінки та введення його в дію, викладений у постанові Верховного Суду від 03.03.2020 р. у справі № 924/328/19, оскільки сторонами з часу укладення договору оренди земельної ділянки від 18.03.2008 двічі, 22.09.2014 р. та 20.03.2015 р., змінювався розмір її нормативної грошової оцінки на підставі витягів про нормативну-грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 0710100000:11:062:0012 від 10.07.2014 р. та 17.03.2015 р., виданих уповноваженим органом, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Разом з тим, такі зміни внесено за відсутності прийнятих та оприлюднених рішень Луцької міської ради про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луцька.
Стверджує, що з умов договору та витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 05.05.2021 р. за № 97-3-0,27-490/162-21 (уточнений у подальшому витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 19.07.2021 р. №07-3-0.27-669/162-21), земельна ділянка з кадастровим номером 0710100000:11:062:0012 відноситься до категорії земель транспорту, а цільове призначення земель останньої зазначено за кодом 1 12.04 - для розміщення та експлуатації будівель і споруд автомобільного транспорту та дорожнього господарства. Відповідно коефіцієнт, який характеризує функціональне використання вказаної земельної ділянки становить 1,0.
За результатами опрацювання витягу з нормативної грошової оцінки від 17.03.2015 р., на підставі якого вносились останні зміни до договору оренди, встановлено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки змінився з показника 0,5 на 1,0.
Відтак збільшилась вартість грошової оцінки землі в цілому та становить 3227285,60 грн., відповідно - збільшився розмір орендної плати за договором.
Виходячи зі змісту ст. 632, 651 Цивільного кодексу України та ст. 30 Закону України «Про оренду землі», за загальним правилом зміна умов договору, в тому числі в частині розміру орендної плати, здійснюється за взаємною згодою сторін. За відсутності такої згоди такий договір може бути змінений за рішенням суду лише у випадках, встановлених умовами договору або в силу закону. Пунктом 12 договору оренди від 18.03.2008 р. встановлено, що розмір орендної плати переглядається, зокрема, у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством та в інших випадках передбачених законом.
Відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від від 05.05.2021 р. за № 97-3-0.27-490/162-21 (уточнений у подальшому 19.07.2021 р.), виданого на підставі Порядку № 489 компетентним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ГУ Держгеокадастру у Волинській області), змінена нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки становить 3227285,6 гривень. З огляду на умови п. 12 договору оренди та на те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, а нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати, зміна розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є обов'язковою підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої сторонами в договорі оренди.
Посилається на аналогічні висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 06.11.2019 р. у справі № 924/187/18, від 03.06.2020 р. у справі № 904/3262/19, від 27.01.2021 р. у справі № 924/725/18 у подібних правовідносинах.
Зазначає, що судом при постановленні оскаржуваного рішення зроблено посилання на правову позицію Верховного Суду у справі № 924/328/19 щодо обов'язковості прийняття рішення міською радою про затвердження нормативної грошової оцінки. Разом з тим, аналізуючи наведену судом постанову слід зазначити, що у даній справі йшлося про прийняття рішення про встановлення місцевих податків і зборів, у якому сторона визначила у додатку до рішення органу місцевого самоврядування розмір орендної плати за землю шляхом можливого запровадження нових орендних ставок залежно від видів економічної діяльності землекористувача. Вважає, що наведені правовідносини є відмінними від тих, що виникли при розгляді справи №903/466/21.
На думку прокурора, не відповідають матеріалам господарської справи також висновки суду першої інстанції за результатами аналізу додаткової угоди №2 від 20.03.2015 до договору оренди землі.
Так, судом зазначено, що сторони у договорі визначили умову, за настання якої виникає обов'язок здійснення нормативно грошової оцінки, а саме: «введення готового об'єкта на орендованій земельній ділянці в експлуатацію».
Разом з тим, у п.3 додаткової угоди, якою внесено зміни у п.9 основного договору оренди йшлося про зміни розміру орендної плати, зокрема ... «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі: - на період будівництва (до здачі в експлуатацію готового об'єкта) 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 27 920,35 грн; - після закінчення будівництва (після здачі в експлуатацію готового об'єкта) 6% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки».
Також при постановленні Господарським судом Волинської області оскаржуваного рішення від 23.09.2021 р. судом не враховано, що підставою для нарахування земельного податку, орендної плати є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України).
На підставі викладеного просить скасувати рішення Господарського суду Волинської області від 23.09.2021 у справі № 903/466/21 та ухвалити нове рішення, яким задоволити повністю позовну заяву керівника Луцької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради до Приватного підприємства «Пресс-Інформ» про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Приватне підприємство «Пресс-Інформ» подало до суду відзив у якому зазначає про безпідставність доводів апеляційної скарги.
Посилається на ст.93 Земельного кодексу України, ст.ст. 13, 15, 21 Закону України «Про оренду землі» та доводить, що орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Пояснює, що оскільки між сторонами - Луцькою міською радою та ПП «Пресс-Інформ» на підставі договору оренди та додаткових угод до нього виникли взаємовідносини щодо строкового платного користування земельною ділянкою, яка відноситься до земель промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, і вказана земельна ділянка належить до комунальної власності, тому щодо строків та розмірів внесення орендної плати слід керуватись нормами Податкового кодексу України.
Стверджує, що у даному спорі платник земельного податку (відповідач) правильно задекларував сплату земельного податку за 2021 рік, що підтверджується наданими суду податковою декларацією, збитків або порушення інтересів держави внаслідок такого декларування судом не встановлено, а позивачем не доведено, оскільки платник самостійно у відповідності до статті 286 ПК України обчислює суму плати за землю шляхом подання відповідної податкової декларації.
В той же час прокурор посилається в позові на захист інтересів держави внаслідок не звернення Луцької міської ради до суду, що начебто призвело до ненадходження значної суми коштів. Зазначає, що прокурором не було надано жодного доказу і матеріалами справи не доведено ненадходження значної суми коштів до бюджету міста за користування земельною ділянкою. Більше того, в матеріалах справи міститься лист Луцької міської ради за № 1.1-9/2460/2021 від 13.05.2021 р., який підтверджує позицію відповідача, викладену у відзиві щодо порядку сплати орендної плати.
Вважає, що на підставі статті 15 ЦК України позивачем не було доведено необхідності захисту порушеного права Луцької міської ради та її інтересів.
Пояснює, що із поданої прокурором апеляційної скарги є незрозумілим, яким чином порушуються інтереси держави. Вважає, що у позові і в апеляційній скарзі не обґрунтовано, які саме інтереси держави зачіпаються у нашій справі, яким чином ці інтереси порушуються та, як наслідок, чому вони підлягають захисту прокуратурою.
Крім того, звертаючись із апеляційною скаргою до суду прокурор обґрунтовував наявність підстав для представництва Луцької міської ради в суді порушенням інтересів держави, в той же час фактично захищаючи комунальну власність, якою є орендована земельна ділянка, що належить до комунальної, а не державної власності.
Просить врахувати викладене і залишити рішення Господарського суду Волинської області від 23.09.2021 р. у справі № 903/466/21 без змін, а апеляційну скаргу заступника керівника Волинської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Луцької міської ради - без задоволення.
Луцька міська рада відзиву на апеляційну скаргу суду не подала.
Прокурор у судовому засіданні підтримав доводи та вимоги, викладені у апеляційній скарзі. Представник відповідача Приватного підприємства “Пресс-Інформ” заперечив проти задоволення апеляційної скарги прокурора.
Позивач не забезпечив явку представників у судове засідання, тоді як був повідомлений судом про дату, час і місце розгляду справи в установленому порядку, що підтверджено рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення /а.с.146 у т.1/.
Відповідно до ч.12 ст.270 ГПК України неявка учасників справи, повідомлених в установленому порядку про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи. Визначальним з урахуванням наведених норм є можливість розгляду справи в даному судовому засіданні, а не явка в судове засідання представників сторін/учасників.
Зважаючи, що судом вжито необхідних заходів для завчасного повідомлення позивача про час і місце розгляду справи, явка представників сторін в судове засідання обов'язковою не визнавалась та додаткові докази судом не витребовувались і сторонами не надавались, колегія суддів дійшла висновку про можливість розгляду апеляційної скарги без участі представника позивача за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши у судовому засіданні пояснення прокурора і представника відповідача, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення місцевим господарським судом, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» визначено, що прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
В обґрунтування підстав для звернення до суду з даним позовом в інтересах держави в особі Луцької міської ради, прокурор зазначає, що порушення інтересів держави полягає в тому, що Луцька міська рада не отримує до місцевого бюджету у належному розмірі кошти за користування наданою в оренду земельною ділянкою, що впливає на економічне становище міської ради. Прокурором визначено орган, уповноважений державою здійснювати функції у спірних правовідносинах - Луцької міської ради.
Матеріалами справи підтверджено, що Луцька окружна прокуратура листами від 13.04.2021 р. № 53-722 вих. 21, від 28.04.2021 р. № 53-1164 вих. 21 зверталася до Луцької міської ради для отримання інформації щодо обставин укладення договору, вжитих Луцькою міською радою заходів до внесення змін до договору оренди та чи планує остання звертатися з позовом до суду/а.с.14, 39 у т.1/.
У відповідь на ці звернення Луцька міська рада надіслала прокуратурі лист № 1.1-9/2460/2021 від 13.05.2021 р., за змістом якого повідомила, що орендар самостійно має щороку уточнювати нормативної грошової оцінки для обчислення плати за землю та подавати до відповідного контролюючого органу за місцем знаходження земельної ділянки земельну декларацію, тоді як контроль за своєчасністю, достовірністю та повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів покладається на податковий орган.
Листом від 31.05.2021 р. № 53-1886 вих.21 Луцька окружна прокуратура повідомила Луцьку міську раду про намір пред'явити позов в інтересах держави в особі Луцької міської ради до Приватного підприємства “Пресс-Інформ” про внесення змін до договору оренди земельної ділянки /а.с.45 у т.1/. Цей лист Луцька міська рада залишила без реагування.
Таким чином, Луцькою окружною прокуратурою вживалися заходи щодо встановлення причин неналежного здійснення позивачем своїх повноважень у спірних правовідносинах, а також вживались заходи спонукання до внесення змін до договору оренди.
Позиція Луцької міської ради в судовому процесі була пасивною, оскільки відзиву, жодних заяв та клопотань до суду першої та апеляційної інстанції подано не було. Участь представників в судових засіданнях міська рада не забезпечила. Колегія суддів за наведених обставин погоджується із висновком суду першої інсчтанції, що прокурор, звертаючись до суду з даним позовом, дотримався порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", обґрунтував необхідність представництва інтересів держави в суді внаслідок бездіяльності органу місцевого самоврядування.
Враховано при цьому пояснення прокурора, що у даному випадку необхідність захисту інтересів держави прокурором полягає у необхідності відновлення законності та справедливої рівноваги між інтересами суспільства (у даному випадку - місцевої громади) й орендаря, встановлення наявності/відсутності порушення порядку користування земельною ділянкою комунальної власності, дотримання принципу раціонального використання землі, наповнення місцевого бюджету, що відповідає стаття 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» відповідно до якої органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами.
Як доводить прокурор, сам факт незвернення до суду міської ради з позовом, що дало б змогу захистити, як стверджує прокурор, порушені інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження власника земельної ділянки, у зв'язку із чим у прокурора виникли підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади м. Луцька та звернення до суду з такою позовною заявою, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини.
По суті заявлених прокурором позовних вимог колегія суддів зазначає наступне.
18 березня 2008 року Луцькою міською радою як орендодавцем та Приватним підприємством “Прес-Інформ” як орендарем був укладений договір оренди землі /а.с.17 у т.1/.
За умовами п.1 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення - землі промисловості, транспорту та інші, яка знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 2а, кадастровий номер 110620012.
Пунктом 5 договору зазначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на березень 2008 року становить 901420,36 грн.
Відповідно до п. 8 договору сторонами визначено, що договір укладений на 5 років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право на поновлення його на новий строк.
Пунктом 12 встановлено, що розмір орендної плати переглядається у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджується документами;
- в інших випадках передбачених законом.
Згідно з актом про винесення в натуру меж земельної ділянки від 27.03.2008 р. представником Луцького реєстраційного-виробничого офісу ВРФ ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах” на підставі рішення Луцької міської ради № 24/53 від 05.03.2008 р. відведено в натурі земельну ділянку, яка виділена Приватному підприємству «Прес - Ін форм» для будівництва та обслуговування автозаправочної станції загальною площею 0,5021 га. /а.с. 20 у т.1/.
Відповідно до акту прийому-передачі земельної ділянки від 16.04.2008 р. орендодавець передав, а орендар прийняв у оренду земельну ділянку, яка є власністю Луцької міської ради, що знаходиться за адресою: м. Луцьк, вул. Карпенка-Карого, 2А кадастровий номер 110620012 /а.с. 28 у т.1/.
Додатковою угодою від 22 вересня 2014 року про поновлення договору оренди землі на підставі рішення Луцької міської ради від 25.06.2014 р. за № 61/80 “Про поновлення договору оренди землі Приватному підприємству “Пресс-Інформ”” укладеного між Луцькою міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством “Прес-Інформ” (орендар) було поновлено договір землі на новий строк з викладенням його у новій редакції /а.с.29-31 у т.1/.
Відповідно до п. 1-2 додаткової угоди орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оброни та іншого призначення, як заходиться: м. Луцьк, вул.Карпенка Карого,2а, кадастровий номер: 071010000:11:062:0012 загальною площею 0,5012 га..
Згідно з пунктом 8 договір укладений на 10 років.
Пунктом 9 додаткової угоди встановлено, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі 4 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить на 2014 рік - 145580,56 грн.
Пунктом 10 додаткової угоди передбачено, що обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється з урахуванням цільового призначення земельної ділянки та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору чи продовження його дії. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки розраховується управлінням Держземагенства у Луцькому районі Волинської області та уточнюється щороку для врахування офіційного річного коефіцієнта індексації.
Додатковою угодою № 2 від 20.03.2015 р. до договору оренди землі внесено зміни в пункт 5 договору оренди землі, наступного змісту /а.с.35 у т.1/:
“Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - на період будівництва (до здачі в експлуатацію готового об'єкта) 930678,20 грн.”.
Також сторони вказаною додатковою угодою вирішили внести зміни в пункт 9 договору оренди, виклавши його в новій редакції.
“Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та встановлюється у розмірі:
- на період будівництва (до здачі в експлуатацію готового об'єкта) - 3 (трьох) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 27920,35 грн.;
- після закінчення будівництва (після здачі в експлуатацію готового об'єкта) - 6 (шести) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Рішенням Луцької міської ради від 25.06.2015 р. за № 75/28 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька, зокрема вирішено:
п.1 затвердити технічну документацію з нормативно грошової оцінки земель м.Луцька;
п.2 ввести в дію з 01.01.2016 р. нормативну грошову оцінку земель м. Луцька для визначення нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок на території міста;
п.3 відділу інформаційної роботи Луцької міської ради (Балюк З.В.) оприлюднити рішення до 15.07.2015 р. в порядку, передбаченому чинним законодавством України;
п.4 Управлінню земельних ресурсів Луцької міської ради (Шабала С.О.) забезпечити передачу територіальному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, затверджену даним рішенням технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м.Луцька для здійснення ним видачі з 01.01.2016 р. витягів з технічної документації з нормативної грошової оцінки окремих земельних ділянок у м. Луцьку;
п.5 визнати таким, що втратило чинність з 01.01.2016 р. рішення Луцької міської ради від 26.03.2008 р. за № 25/62 “Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Луцька”.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 р. за № 489 затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель населених пунктів (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 19.12.2016 р. за № 1647/29777 та діє з 01.01.2017 р.), яким змінено коефіцієнти, що застосовуються для обрахунку нормативної грошової оцінки земельних ділянок.
Прокурор у позові доводить, що відповідно до витягу з нормативно грошової оцінки, на підставі якого вносились останні зміни до договору оренди, встановлено, що коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки становить 0,5, тоді як відповідно до витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 0710100000:11:062:0012 від 05.05.2021 р., коефіцієнт становить 1,0, грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 3245315,13 грн. /а.с.13 у т.1/.
Прокурор звернувся із позовом до суду 22.06.2021 р. і доводить, що зміни КФ, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, є безумовною підставою для збільшення розміру орендної плати та внесення відповідних змін до договору оренди.
На стадії підготовчого провадження прокурор надав суду інший витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 0710100000:11:062:0012 від 19.07.2021 р., де коефіцієнт становить 1,0, грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 3227285,60 грн. /а.с.85 у т.1/.
Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позову, оскільки не встановив безумовної підстави для зобов'язання внести зміни до договору, врахувавши, що прокурором не надано доказів затвердження нормативної грошової оцінки міською радою. Колегія суддів погоджується із таким висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Судом встановлено, що на умовах договору оренди землі від 18.03.2008 р. між сторонами склались правовідносини з оренди земельної ділянки, які врегульовані нормами гл.58 ЦК України та ст.ст.283-287, 291 ГК України, Законом України “Про оренду землі”.
Відповідно до статті 1,13 Закону України “Про оренду землі”, ч.1 ст. 93 Земельного кодексу України договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно із частиною першою статті 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно п.14.1.136 ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно з ч. 5 ст. 5, ч. 1 ст. 13 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується при визначенні розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно з п.289.1 ст.289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.
Згідно з п. 288.5.1 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років передбачений ст. 18 Закону України “Про оцінку земель”.
Отже, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Нормами статті 23 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою; витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Прокурор звернувся з позовом до суду 22.06.2021 р., і 20.07.2021 р. прокурор подав заяву про зміну предмета позову та просив внести зміни до пункту 5 договору оренди землі від 18.03.2008 р., з викладенням його у такій редакції: “нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить - 3227285,60 грн.”
До позовної заяви додано витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 0710100000:11:062:0012 від 05.05.2021 р., де коефіцієнт становить 1,0, грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 3245315,13 грн. /а.с.13 у т.1/ та від 19.07.2021 р., де коефіцієнт становить 1,0, грошова оцінка вказаної земельної ділянки становить 3227285,60 грн. /а.с.85 у т.1/.
Разом з тим, на час звернення прокурора із позовом до суду 22.06.2021 р. відсутні докази затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки від 05.05.2021 р., а також - від 19.07.2021 р. щодо земельної ділянки за адресою: м. Луцьк, вул. Карпенка Карого, 2а, кадастровий номер: 071010000:11:062:0012 площею 0,5012 га, тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для внесення змін у договір.
Правовий висновок щодо обов'язкового затвердження нормативного грошової оцінки та введення його в дію міською (селищною) радою шляхом прийняття відповідного рішення викладений у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів касаційного Господарського суду у справі 924/328/19 від 03.03.2020 р. і враховується колегією суддів відповідно до ч.6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ч.4 ст. 236 ГПК України.
Посилання прокурора на правову позицію викладену у постанові Верховного Суду від 06.11.2019 р. у справі № 924/187/18, від 03.06.2020 р. у справі № 904/3262/19, від 27.01.2021 р. у справі № 924/725/18 відхилюються колегією суддів, оскільки вказані постанови прийняті за інших фактичних обставин справи.
Також, не знайшло свого підтвердження доводи прокурора про ненадходження значної суми коштів до бюджету міста за користування земельною ділянкою внаслідок, тоді Головне управління ДПС у Волинській області листом від 11.05.2021 р. № 4908/5/03-20-04-05-05 підтвердило відсутність будь-якої заборгованості у Приватного підприємства “Пресс-Інформ” з орендної плати за землю станом на 11.05.2021 р./а.с.42 у т.1/.
Колегія суддів також звертає увагу, що норми ст. 18 Закону України “Про оцінку земель” передбачають порядок проведення нормативної грошової оцінки земель не рідше ніж один раз на 5-7 років.
20.03.2015 р. додатковою угодою № 2 до договору оренди земельної ділянки, яка укладена на виконання рішень Луцької міської ради (про що зазначено у самій додатковій угоді), були внесені зміни до нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Тому та обставина, що на час звернення прокурора із позовом до суду сторони не змінили відповідні умови договору про нормативну грошову оцінку та, відповідно, про розмір орендної плати не свідчить про порушення норм ст.18, 23 Закону України “Про оцінку земель”.
При цьому докази затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки від 05.05.2021 р., а також - від 19.07.2021 р. мали б існувати на час звернення прокурора із позовом до суду 22.06.2021 р., тоді як відомості про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки суду не надані на час ухвалення оскаржуваного рішення.
За наведених обставин суд першої інстанції правомірно відмовив у задоволенні позову.
Доводи прокурора про те, що сторонами з часу укладення договору оренди земельної ділянки від 18.03.2008 двічі, 22.09.2014 р. та 20.03.2015 р., змінювався розмір її нормативної грошової оцінки на підставі витягів про нормативну-грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 0710100000:11:062:0012 від 10.07.2014 р. та 17.03.2015 р., виданих уповноваженим органом, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за відсутності прийнятих та оприлюднених рішень Луцької міської ради про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Луцька, колегія суддів враховує тільки з точки зору дотримання норм ст..18 Закону України “Про оцінку земель”, тоді як обставини зміни умов договору (розмір її нормативної грошової оцінки) у попередні періоди не є предметом спору і дослідження у даній справі.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення Господарського суду Волинської області від 23.09.2021 р. у справі № 903/466/21 ґрунтується на матеріалах справи, відповідає чинному законодавству, а тому відсутні підстави для його зміни чи скасування. Доводи скаржника, викладені в апеляційній скарзі, не спростовують обґрунтованих висновків суду першої інстанції.
Витрати зі сплати судового збору за розгляд апеляційної скарги покладаються на скаржника згідно з ст.129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 129, 269, 270, 276, 281 - 282 Господарського процесуального кодексу України, суд
Апеляційну скаргу Заступника керівника Волинської обласної прокуратури залишити без задоволення. Рішення Господарського суду Волинської області від 23.09.2021р. у справі № 903/466/21 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Матеріали справи № 903/466/21 повернути Господарському суду Волинської області.
Повний текст постанови складений 14 грудня 2021 року
Головуючий суддя Маціщук А.В.
Суддя Петухов М.Г.
Суддя Мельник О.В.