707/2995/21
3/707/1744/21
13 грудня 2021 року м. Черкаси
Суддя Черкаського районного суду Черкаської області Миколаєнко Т.А., розглянувши матеріали справ про адміністративні правопорушення, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , працюючої бібліотекарем Байбузівського ЗЗСО І-ІІІ ступенів Мошнівської сільської ради, про притягнення її до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,-
До Черкаського районного суду Черкаської області надійшли матеріали про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , щодо якої складено адміністративні протоколи, а саме: протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 466/2021 від 01 грудня 2021 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, справа 707/2995/21; протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 467/2021 від 01 грудня 2021 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, справа 707/2996/21; протокол протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 468/2021 від 01 грудня 2021 року за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, справа 707/2997/21.
Згідно з вимогами ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Враховуючи викладене, постановою Черкаського районного суду Черкаської області від 13 грудня 2021 року вказані справи про адміністративні правопорушення було об'єднано в одне провадження за унікальним номером 707/2995/21, провадження № 3/707/1744/21.
Так, судом встановлено, що гр. ОСОБА_1 , будучи депутатом Байбузівської сільської ради Черкаського району Черкаської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, всупереч вимогам частини першої статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подала до Національного агентства з питань запобігання корупції «щорічну декларацію» особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, а саме: фактично подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік, 29 жовтня 2021 року, хоча граничний термін подачі визначений був до 00 годин 00 хвилин 01 червня 2020 року.
Вона ж, припинивши повноваження депутата Байбузівської сільської ради Черкаського району Черкаської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування («перед звільненням»), оскільки граничний термін подачі був до 00 годин 00 хвилин 18 грудня 2020 року, а декларація фактично подана 29 жовтня 2021 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, гр. ОСОБА_1 , припинивши повноваження депутата Байбузівської сільської ради Черкаського району Черкаської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог частини 2 статті 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування («після звільнення»), оскільки граничний термін подачі був до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року, а декларація фактично подана 29 жовтня 2021 року, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, подавши до суду заяву, у якій просила розгляд справи повести без її участі, вину у скоєних правопорушеннях визнала та щиро каялась.
Прокурор Черкаського відділу Черкаської окружної прокуратури Гадіон Н.М. у судовому засіданні підтримала обставини, викладені у протоколах про адміністративні правопорушення, пов'язаних з корупцією, зазначивши про наявність в діях гр. ОСОБА_1 складу адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та просила накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу.
Дослідивши письмову заяву ОСОБА_1 , заслухавши думку прокурора, вивчивши матеріали справи, вважаю необхідним зазначити наступне.
Як вбачається із протоколу 1 сесії Байбузівської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 10 листопада 2015 року, ОСОБА_1 визнано депутатом Байбузівської сільської ради VIІ скликання.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 року № 728-р, до складу Мошнівської територіальної громади Черкаської області включено Мошнівську, Байбузівську, Кумейківську, Софіївську, Тубільцівську, Яснозірську, сільські ради.
Згідно з рішенням Мошнівської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 1-1/VIII від 19 листопада 2020 року «Про початок повноважень депутатів Мошнівської сільської ради», повноваження депутатів сільських рад VII скликання, територія яких включена до території сформованої Мошнівської територіальної громади, у тому числі ОСОБА_1 , закінчилися 19 листопада 2020 року, в день відкриття першої сесії Мошнівської сільської ради восьмого скликання.
За змістом статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно з вимогами підпункту "б" пункту 1 частини першої статті 3 вищевказаного Закону суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є, зокрема, депутати місцевих рад.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» визначено, що депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до частин 1-2 статті 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
За змістом частини 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції". Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Відтак, суд вважає доведеним той факт, що гр. ОСОБА_1 згідно з підпунктом «б» пункту 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за вчинення корупційних правопорушень і правопорушень, пов'язаних з корупцією, та є суб'єктом декларування.
Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» (у редакції, що діяла на час вчинення адміністративного правопорушення), передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
За змістом частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно із п. 5 ч. 1, ч. 9 ст. 12 Закону, Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти. Нормативно-правові акти Національного агентства підлягають державній реєстрації Міністерством юстиції України та включаються до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів. Нормативно-правові акти Національного агентства, що пройшли державну реєстрацію, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самим актом, але не раніше дня офіційного опублікування. Нормативно-правові акти Національного агентства після включення до Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів опубліковуються державною мовою в офіційних друкованих виданнях.
Наказом НАЗК № 168/19 від 12.12.2019, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.12.2019 за № 1300/34271 «Про затвердження змін до рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3, внесено зміни до Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 3, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 липня 2016 року за № 959/29089, та, зокрема, визначено, що:
- «щорічна декларація» - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року;
- «декларація перед звільненням» - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб'єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду. Останнім днем такого періоду є день припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону;
- «декларація після звільнення» - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року. Інформація про місце роботи (проходження служби) та займану посаду суб'єкта декларування у такій декларації зазначається відповідно до місця роботи (проходження служби) та займаної посади, перебування (проходження) на яких зумовили обов'язок подання такої декларації.
17 березня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким, серед іншого, було внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», згідно з якими у 2020 році продовжено до 1 червня термін подання щорічних декларацій та декларацій після звільнення.
Під припиненням діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, мають на увазі наступне: а) фактичне звільнення; б) перехід на посаду, яка не підпадає під дію пункту 1, підпункту "а" пункту 2 частини першої статті 3 Закону, тобто не потребує подання декларації.
З огляду на вищевикладене, враховуючи, що гр. ОСОБА_1 припинила діяльність особи, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, 19 листопада 2020 року, суд констатує, що вона була зобов'язана:
- у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2020 року до 00 годин 00 хвилин 01 червня 2020 року подати до Національного агентства з питань запобігання корупції «щорічну декларацію» особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік;
- у період з 00 годин 00 хвилин 20 листопада 2020 року до 00 годин 00 хвилин 18 грудня 2020 року подати до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію «перед звільненням» особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування;
- у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2021 року до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2021 року подати до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію «після звільнення» особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з відомостями, отриманими з офіційного вебсайту Національного агентства з питань запобігання корупції, декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування: щорічна за 2019 рік, перед звільненням та після звільнення подані гр. ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, 29 жовтня 2021 року, тобто з пропуском встановленого законом строку.
З матеріалів справи вбачається, що із встановленими Законом України «Про запобігання корупції» вимогами та обмеженнями ОСОБА_1 була ознайомлена, так як мала попередній досвід подання декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та усвідомлювала обов'язок подати до Національного агентство з питань запобігання корупції зазначені вище декларації.
За вказаних обставин суд дійшов висновку, що в діях гр. ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вина гр. ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, стверджується наступними доказами по справі:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 466/2021 від 01 грудня 2021 року;
- даними протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 467/2021 від 01 грудня 2021 року;
- даними протоколу про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, № 468/2021 від 01 грудня 2021 року;
- рапортом оперуповноваженої УСР в Черкаській області ДСР НП України лейтенанта поліції Хоменко В.А.;
- результатом пошуку в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування;
- копіями електронних декларацій гр. ОСОБА_1 від 29 жовтня 2021 року;
- даними протоколу 1 сесії Байбузівської сільської ради Черкаського району Черкаської області VII скликання від 10 листопада 2015 року;
- копією рішення Мошнівської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 1-1/VIII від 19 листопада 2020 року;
- копією листа начальника Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області № 5149/55/122/01-2021 від 07 жовтня 2021 року;
- копією листа виконавчого комітету Мошнівської сільської ради Черкаського району Черкаської області № 942/02-09 від 28 жовтня 2021 року;
- відомостями про результати голосування від 25 жовтня 2015 року;
- заявою гр. ОСОБА_1 від 13 грудня 2021 року.
Оцінюючи кожен наведений вище доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність цих зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, суд, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження в справі про адміністративне правопорушення, не вбачає будь-яких підстав не довіряти цим доказам. При цьому, наведені докази жодним чином не спростовуються іншими доказами чи матеріалами справ.
Доказів, які б свідчили про об'єктивні обставини, що унеможливлювали подання гр. ОСОБА_1 зазначених декларацій, суду не надано.
При накладенні адміністративного стягнення на гр. ОСОБА_1 , суд враховує характер вчиненого нею правопорушення, особу правопорушниці, ступінь її вини та майновий стан.
Обставиною, що пом'якшує відповідальність гр. ОСОБА_1 , є щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність гр. ОСОБА_1 , не вбачаю.
З огляду на вищевикладене та з урахуванням вимог ст. 36 КУпАП, вважаю, що до гр. ОСОБА_1 необхідно застосувати адміністративне стягнення у межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу в мінімальному розмірі, так як воно є необхідним і достатнім для її виправлення.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП та Закону України «Про судовий збір», із гр. ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір на користь держави.
На підставі викладеного, керуючись ст. 36, ч. 1 ст.172-6, ст.ст. 280,283,284 КУпАП,-
Визнати гр. ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить суму 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок.
Стягнути з гр. ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить суму 454 (чотириста п'ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Апеляційна скарга може бути подана до судової палати у кримінальних справах Черкаського апеляційного суду через Черкаський районний суд Черкаської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: Т. А. Миколаєнко