Рішення від 13.12.2021 по справі 480/10581/21

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2021 року Справа №480/10581/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гелети С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:

1. Визнати протиправними дії відповідача щодо відмови провести підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше нарахованої пенсії з 01.01.2018 р. на підставі постанов КМ України №704 від 30.08.2017р. та № 103 від 21.02.2018р. з врахуванням 88% грошового забезпечення

2. Зобов'язати відповідача на підставі постанов КМ України №704 від 30.08.2017р. та №103 від 21.02.2018р., здійснити підвищення і перерахунок попереднього розміру раніше призначеної пенсії з 01.01.2018р., з врахуванням 88% грошового забезпечення та сплачувати її в подальшому, а також сплатити заборгованість, враховуючи раніше проведені виплати.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду відповідачем проведений перерахунок пенсії позивача, виходячи з 70% грошового забезпечення, на підставі ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ внаслідок чого розмір грошового забезпечення зменшився. Після отримання перерахованої пенсії позивач звернулась до відповідача із заявою щодо перерахунку та виплати пенсії виходячи із розміру 88% грошового забезпечення, однак відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, у зв'язку із чим звернулась до суду за захистом своїх прав.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином (а.с. 12), проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав.

Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Провадження у справі відкрито за правилами спрощеного позовного провадження без виклику осіб.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 по справі №480/7006/20, позивачу перераховано пенсію з 01.01.2018 у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення (https://reyestr.court.gov.ua/Review/93332908).

На виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 по справі №480/4785/21 (а.с. 7-8), що набрало законної сили 15.08.2021, ГУ ПФУ в Сумській області був проведений перерахунок пенсії позивача виходячи з 70% грошового забезпечення, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії (а.с. 16).

Не погодившись саме із вищевказаним перерахунком, позивач звернулась до відповідача із заявою від 06.09.2021 (а.с. 4) у якій просила здійснити перерахунок пенсії згідно розрахунку 88% від грошового забезпечення.

Листом від 05.10.2021 №8403-9390/С-02/8-1800/21 (а.с. 5) на звернення позивача, відповідач повідомив, що виплата пенсії у розмірі 88% грошового забезпечення, обчисленої на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 07.12.2020 у справі №480/7006/20 головним управлінням здійснювались до набрання законної сили рішення від 12.07.2021 у справі №480/4785/21, де застосовані норми законодавства, які діяли на час проведення перерахунку. Отже, при проведенні перерахунку пенсії згідно з довідкою про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, головним управлінням застосовані норми чинного законодавства.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.

Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу призначена в розмірі 88% грошового забезпечення (а.с. 15).

Однак при перерахунку пенсії, згідно рішення Сумського окружного адміністративного суду від 12.07.2021 по справі №480/4785/21, на підставі довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, позивачу було зменшено до 70% грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем у листі від 05.10.2021 №8403-9390/С-02/8-1800/21. Факт перерахунку пенсії з 01.04.2019 в розмірі 70% підтверджується відповідним протоколом перерахунку пенсії (а.с. 16).

Разом із тим, задоволенню не підлягають вимоги позивача щодо обов'язку відповідача здійснювати перерахунок пенсії з 01.01.2018 із розрахунку 88% грошового забезпечення на підставі отриманої довідки Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 13.04.2021 № 11/49466/356, враховуючи наступне.

В даному випадку, виплата пенсії із розрахунку 70% грошового забезпечення здійснювалося до перерахунку пенсій на підставі рішення суду від 12.07.2021 по справі №480/4785/21, що не заперечується відповідачем у листі від 05.10.2021 №8403-9390/С-02/8-1800/21.

Такий перерахунок відбувався на підставі судового рішення та отриманої відповідачем довідки Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 13.04.2021 № 11/49466/356 та.

При цьому розмір грошового забезпечення позивача визначений станом на 05.03.2019, і тому відповідач зобов'язаний здійснювати перерахунок пенсії з 01.04.2019, про що встановлено судом в межах справи №480/4785/21 та зазначено в резолютивній частині рішення від 12.07.2021.

Таким чином, відповідачем повторно протиправно було зменшено розмір пенсії позивачу під час перерахунку пенсії з 01.04.2019 та здійснено перерахунок виходячи із розрахунку 70% грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами справи.

Саме з 01.04.2019 - з дня проведення перерахунку пенсії, який здійснений на підставі рішення суду, а не з 01.01.2018, як помилково вважає позивач, у відповідача виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19, ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, зменшення максимального обсягу пенсії у відсотках при її перерахунку не може застосовуватися для зменшення встановленого законом на момент первісного її призначення чи досягнутого пізніше максимального обсягу пенсії.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Нараховані суми пенсії, не отримані пенсіонером з вини органу Пенсійного фонду України, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ч. 2 ст. 55 Закону).

Так, при проведенні перерахунку відповідач керувався нормою, яка застосовується виключно при призначенні пенсії, та не підлягає застосуванню при проведенні перерахунку раніше призначених пенсій в силу чинності норми про незворотність дії законів та інших нормативно-правових актів у часі (ст. 58 Конституції України).

Таким чином, з вини органу Пенсійного фонду України позивачем не отримано 18% розміру пенсії, які підлягають стягненню з відповідача на підставі ст. 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне обрати належний захист порушеного права позивача та із врахуванням ст. 9 КАС України визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019 та вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи з 88% відповідних сум грошового забезпечення, визначеного станом на 01.04.2019.

Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача суму судового збору в розмірі 908,00 грн., сплачену позивачем при зверненні до суду, що підтверджується квитанцією від 18.10.2021, оригінал якої знаходиться в матеріалах справи (а.с.3).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 88% до 70% відповідних сум грошового забезпечення з 01.04.2019, згідно оновленої довідки Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 13.04.2021 № 11/49466/356.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) з 01.04.2019 на підставі отриманої довідки Сумським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки від 13.04.2021 № 11/49466/356 у розмірі 88% відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні інших вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , і.к. НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 908,00 грн.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено та підписано 13.12.2021.

Суддя С.М. Гелета