ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"13" грудня 2021 р. Справа № 300/8026/21
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Могила А.Б. розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Візінський Василь Васильович до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Візінський Василь Васильович, звернувся в суд із адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною бездіяльність щодо недоплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік відповідно до положень статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги, як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком та здійснити виплату суми недоплаченої частини разової грошової допомоги з урахуванням раніше виплаченої суми.
Частиною 1 ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу та чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до положень частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2, 6 Кодексу адміністративного судочинства України.
Гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у звичайних законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим.
Таким чином, захисту в порядку адміністративного судочинства підлягають лише порушені права та інтереси осіб, а задоволенню ті позовні вимоги, які відновлюють порушені права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Виходячи з викладеного, обов'язковою умовою для задоволення позовних вимог є участь позивача у правовідносинах, які вказана оспорювана норма регулює.
Обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, не можуть бути лише самі по собі посилання позивача на бездіяльність відповідача без зазначення у чому вона виявилася та надання належних доказів.
Позивачем позовні вимоги скеровано до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради. Спірним у цій справі є нарахування та виплата разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі меншому, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Слід відмітити, що органом, уповноваженим здійснювати безпосередню виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня є органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат за місцем проживання позивача.
З матеріалів позовної заяви не вбачається, який суб'єкт здійснив безпосередню виплату позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в 2021 році в розмірі 1 491 грн. Позивачем не додану документів, на підтвердження того, що позивач звертався до Департаменту про донарахування такої виплати. А із виписки банківської установи вбачається, що допомога у розмірі 1491 грн. позивачу виплачена Військовою частиною НОМЕР_1 .
Тобто, обов'язковою ознакою бездіяльності суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язковий характер.
З аналізу викладеного слідує, що позивач під час звернення до суду з позовом про оскарження бездіяльності, повинен надати докази, на підтвердження того, що суб'єктом, який допустив бездіяльність по відношенню позивача, є саме Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради.
Адміністративний позов не містить обґрунтування та доказів порушення прав позивача, у зв'язку з бездіяльністю відповідача.
Згідно частини 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору (ч.1 ст.94 Кодексу). Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом (ч.2 ст.94 Кодексу).
Відповідно до ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, позивачу необхідно усунути зазначені вище недоліки позовної заяви.
У зв'язку з вищевикладеним, згідно з вимогами ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.160, 161, 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Візінський Василь Васильович до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) копії цієї ухвали для усунення вказаних недоліків шляхом подання:
- належним чином засвідчених доказів, щодо здійснення безпосередньої виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в 2021 році в розмірі 1 491 грн. саме Департаментом соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради;
- доказів звернення позивача до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради, щодо виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі меншому, ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя /підпис/ Могила А.Б.