ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"13" грудня 2021 р. справа № 300/5094/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Тимощука О.Л., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області
до Тязівської гімназії Ямницької сільської ради Івано-Франківської області
про застосування заходів реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) Тязівської гімназії Ямницької сільської ради Івано-Франківської області, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки,
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (надалі, також - позивач, ГУ ДСНС в Івано-Франківській області) 13.09.2021 звернулося в суд з позовною заявою до Тязівської гімназії Ямницької сільської ради Івано-Франківської області (надалі, також - відповідач, Тязівська гімназія) про застосування заходів реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівель (споруд, приміщень) гімназії, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
В обґрунтування позовних вимог представником позивача зазначено, що відповідачем протиправно здійснюється експлуатація будівель (споруд, приміщень) Тязівської гімназії за адресою: вул. Галицька, 6, с. Тязів, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, з порушеннями вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що встановлено за результатами проведеної перевірки додержання вимог законодавства з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту і підтверджується актом перевірки, складеним 25.06.2021 за №102/21-47.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), згідно із правилами, встановленими статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) (а.с.28-29).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву №70/01-17 від 05.10.2021, який надійшов на адресу суду 06.10.2021 (а.с. 33). У поданому відзиві представниця відповідача зазначила, що рішенням сесії Ямницької сільської ради від 08.07.2021 «Про внесення змін до бюджету Ямницької сільської територіальної громади на 2021 рік» виділено кошти на усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки в Тязівській гімназії, зокрема, на проведення поверхневого вогнезахисту дерев'яних конструкцій виділено 90 000 грн, на обладнання приміщення гімназії системою протипожежного захисту - 50 000 грн, на обладнання будівель гімназії захистом від прямих попадань блискавки - 50 000 грн. Зауважила, що станом на 05.10.2021 встановлено автоматичну пожежну сигналізацію в приміщенні Тязівської гімназії, проведено обробку вогнетривким розчином дерев'яних конструкцій горищних приміщень, а також ведуться роботи з улаштування блискавкозахисту будівель закладу, на підтвердження чого надала копії письмових доказів.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив такі обставини.
Посадовими особами позивача на підставі наказу т.в.о. начальника ГУ ДСНС в Івано-Франківській області від 08.06.2021 №Нс-134/54 (а.с. 10-13) та посвідчення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 09.06.2021 №163/21-44 (а.с.14), у період з 22.06.2021 по 29.06.2021 проведено позапланову перевірку виконання Тязівською гімназією вимог припису про усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки від 20.01.2020 №13, про що 25.06.2021 складено відповідний акт за №102/21-47 (а.с.15-22).
Даним актом зафіксовано ряд порушень вимог законодавства, які створюють загрозу життю і здоров'ю людей, у сфері техногенної та пожежної безпеки, а саме:
- не проведено поверхневий вогнезахист дерев'яних конструкцій з метою зниження показників пожежної небезпечності будівлі та підвищення її вогнестійкості (пункт 2.5 розділу III Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014 №1417 (надалі, також - Наказ №1417));
- не обладнано приміщення гімназії системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Системи протипожежного захисту», а саме автоматичною пожежною сигналізацією та системою оповіщення про пожежу (пунк 1.2 розділу V Наказ №1417);
- не обладнано будівлю гімназії захистом від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавкозахисту будівель і споруд» (пункт 1.21 розділу IV Наказу №1417).
Акт перевірки підписано та примірник отримано директором Тязівської гімназії Ямницької сільської ради Івано-Франківської області Щербій О.Я. 25.06.2021 (а.с. 22).
За наслідками проведеної перевірки та виявлених порушень припис про усунення порушень вимог законодавства відповідачем не виносився, оскільки чинним та невиконаним є припис №13, складений 20.01.2020 за наслідком перевірки здійсненої 08.01.2020-20.01.2020, у якому вимагалося вжити заходів для усунення всіх виявлених порушень в межах узгодженого строку - до 22.03.2020 (а.с.23-24).
Вказаний припис підписано, а примірник отримано директором Тязівської гімназії Щербій О.Я. 20.01.2020 (а.с.24).
Не виконані відповідачем вимоги припису від 20.01.2020 та зазначені в акті перевірки від 25.06.2021 №102/21-47 порушення вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, на думку позивача, створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей (як працівникам та учням Тязівської гімназії, так й іншим громадянам, а також особам, які будуть здійснювати гасіння виниклої пожежі), а саме:
- відсутність інженерного захисту (обробки вогнетривким розчином дерев'яних конструкцій) призведе до легкого займання, швидкого горіння з високою димоутворювальною здатністю та за токсичністю продуктів горіння, зменшення межі вогнестійкості несучих елементів конструкції, оскільки вогнезахисне обробляння дерев'яних конструкцій дозволяє отримати додатковий час для порятунку людей та організації гасіння пожежі. Виявлене порушення створює загрозу життю та здоров'ю людей в приміщеннях та ускладнить гасіння пожежі працівниками об'єкту та підрозділами Державної служби України з надзвичайних ситуацій;
- відсутність систем протипожежного захисту призведе до пізнього виявлення пожежі, в зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть неефективними, не відбудеться оповіщення людей, які перебувають у приміщеннях, в зв'язку з чим продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію з приміщень та призведе до отруєння людей, що перебуватимуть у приміщенні;
- відсутність захисних пристроїв (блискавкозахисту) при прямому попаданні блискавки в будівлі (споруди) об'єкту призведе до швидкого займання, а протікання великих імпульсних струмів, призведе до загибелі людей.
Враховуючи наведене, реалізуючи приписи частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України, позивач звернувся із цим позовом до суду.
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із таких підстав та мотивів.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (надалі, також - Закон №5403-VІ) та Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерства внутрішніх справ України №1417 від 30.12.2014 (надалі, також - Наказ №1417).
Згідно зі статтею 1 Закону №5403-VІ державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі по тексту - органи державного нагляду (контролю) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №5403-VІ, державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина 4 статті 4 Закону №5403-VІ).
Частиною 7 статті 7 Закону №5403-VІ визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Згідно зі змістом статті 64 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати і здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань такої безпеки.
Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в областях.
До складу центрального органу виконавчої влади і його територіальних органів, які здійснюють вказаний нагляд, серед іншого, входять органи державного нагляду у сфері техногенного та пожежного нагляду.
У відповідності до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.
Частиною 1 статті 67 Кодексу цивільного захисту України визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері пожежної безпеки і цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки роботи, серед іншого, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також зупинення надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1052, Державна служба України з надзвичайних ситуацій (надалі, також - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Основними завданнями ДСНС України є, серед іншого, реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки.
ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи.
Таким чином, ГУ ДСНС в Івано-Франківській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контроль) за додержанням та виконанням вимог законодавства у вказаній сфері безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також зупинення надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Санкції за порушення вимог законодавства з питань пожежної безпеки визначені статтею 68 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до якої посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань такої безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України однією із підстав для звернення в такому випадку до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень є, зокрема, недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами. Згідно з частиною 2 цієї статті Кодексу повне або часткове зупинення об'єктів і надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Аналіз викладених правових норм дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення об'єктів і надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Згідно з частиною 2 статті 51 та частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.
Слід зазначити, що в ході розгляду даної адміністративної справи відповідач подав відзив на позов, до якого долучив належні та допустимі докази, з яких суд встановив обставини щодо вчинення дій, спрямованих на усунення виявлених порушень, а саме:
1. Виконано роботи з поверхневого вогнезахисного просочування дерев'яних конструкцій даху будівлі (в межах горища) для забезпечення І-ої групи вогнезахисної ефективності на об'єкті «Будівлі навчальних корпусів початкової школи та гімназії на вул. Галицька, 6 в с. Тязів Тисменицького району Івано-Франківської області», загальна площа поверхонь дерев'яних конструкцій - 822,0 кв.м, що підтверджується договором підряду №12 від 24.09.2021, укладеним між Тязівською гімназією Ямницької сільської ради Іван-Франківської області (замовник) та Приватним підприємством «Пожежна безпека - захист» (підрядник) (а.с. 48-50), актом №79-0-1-1 від 27.09.2021 приймання виконаних будівельних робіт (а.с. 53-54) та актом №14 від 27.09.2021 прийняття виконаних робіт з поверхневого вогнезахисного просочування щодо виконання зазначених робіт на дерев'яних конструкціях даху будівлі (в межах горища) для забезпечення І-ої групи вогнезахисної ефективності на об'єкті: «Будівлі навчальних корпусів початкової школи та гімназії на вул. Галицька, 6 в с. Тязів Тисменицького району Івано-Франківської області» (а.с. 55).
2. Здійснено проектування системи автоматичної пожежної сигналізації та системи керування евакуювання людей у Тязівській гімнації, виконано роботи про встановленню тривожної сигналізації та погоджено отримання послуг щодо підключення сигналізації об'єкта до пульту централізованого спостереження, цілодобового спостереження за роботою сигналізації та технічного обслуговування і ремонту сигналізації, на підтвердження чого відповідачем надано: договір надання послуг №156 від 11.08.2021, укладений між ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» (виконавець) та Відділом освіти Ямницької сільської ради (замовник) (а.с. 34-36), акт виконаних робіт №1 від 12.08.2021 щодо проектування системи автоматичної пожежної сигналізації та системи керування евакуювання людей (а.с. 37); договір надання послуг №158 від 16.08.2021, укладений між ФОП ОСОБА_1 (виконавець) та Відділом освіти Ямницької сільської ради (замовник) (а.с. 38-39) та складений на підтвердження виконання умов цього договору акт наданих послуг №1 від 17.08.2021 про виконання монтажу та пусконаладки, програмування тривожної сигналізації (а.с. 40), а також укладений між виконавцем ТОВ «Охоронна фірма «Галичина» та замовником Тязівською гімназією Ямницької сільської ради Івано-Франківської області договір про надання послуг з пожежного спостереження та технічного обслуговування засобів пожежної сигналізації №8-ПС від 17.09.2021 (а.с. 41).
3. Укладено з ПП «Електропожежсервіс» договір про виконання улаштування блискавкозахисту будівель Тязівської гімназії, відповідно до якого ПП «Електропожежсервіс» взяло на себе зобов'язання виконати роботи, які є предметом даного договору, в термін до 31.12.2021 (а.с. 57-58).
Подані відповідачем документи підтверджують виконання Тязівською гімназією пунктів 1 та 2 припису від 20.01.2020 №13, зокрема, здійснено обробку дерев'яних покриттів (крокв, лат) засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності та обладнано приміщення гімназії системами протипожежного захисту відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 «Системи протипожежного захисту», а саме автоматичною сигналізацією та системою оповіщення.
Також поданий відповідачем договір про улаштування блискавкозахисту будівель Тязівської гімназії підтверджує вчинення Тязівською гімназією дій, спрямованих на виконання вимог пункту 4 припису від 20.01.2020 №13 щодо захисту будівлі гімназії від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів. Зокрема, відповідно до умов цього договору ПП «Електропожежсервіс» взяло на себе зобов'язання щодо виконання у термін до 31.12.2021 робіт з улаштування блискавкозахисту будівель Тязівської гімназії.
З цього приводу суд зауважує, що долучений представницею відповідача договір щодо виконання ПП «Електропожежсервіс» робіт з улаштування блискавкозахисту не підтверджує виконання в повній мірі вимоги пункту 4 припису від 20.01.2020 №13 та усунення порушення пункту 1.21 розділу IV Наказу №1417, оскільки такі роботи на момент розгляду цієї справи тривають та мають бути виконаними у термін до 31 грудня 2021 року.
Разом з тим, цей договір свідчать про намір Тязівської гімназії у повному обсязі виконати вимоги припису та про те, що відповідач вживає зусиль з метою усунення усіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
Застосовуючи у спірних правовідносинах поняття "порушення вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей" суд зазначає таке.
Ні Кодекс цивільного захисту України, ні Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" не містять в собі юридичне визначення "конкретних обставин, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей", переліку відповідних "небезпечних чинників", "порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки", наявність яких створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Дана категорія понять є оціночною, у зв'язку з чим трактування "загрози життю та здоров'ю людей", що створюється певним порушенням у сфері пожежної безпеки, повинно визначатися контролюючим органом і судом в кожному конкретному випадку окремо.
Пунктом 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України визначено термін пожежна безпека, за змістом якого це відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Відповідно до пункту 43 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.
Згідно з пунктом 26 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник - це складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини.
Суд зазначає, що в контексті вищенаведених норм настання реальної загрози життю та здоров'ю людей у сфері пожежної безпеки слід пов'язувати з обставинами і небезпечними чинниками, які безпосередньо можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.
Заходи реагування застосовуються судом за позовом органу державного нагляду, останній же повинен обґрунтувати наявність підстав для цього, тобто вказати та довести, що виявлені порушення у сфері пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а також необхідність застосування конкретного заходу реагування залежно від характеру порушень та ступеню їх небезпеки.
Разом з тим, суд звертає увагу на те, що частиною 1 статті 8 Конституції України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
У Рішенні від 2 листопада 2004 року № 15-рп/2004 Конституційний Суд України зазначив, що верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.
Одним із елементів верховенства права є принцип пропорційності, який означає, зокрема, що заходи, передбачені в нормативно-правових актах, повинні спрямовуватися на досягнення легітимної мети та мають бути співмірними з нею.
Основоположні права і свободи людини і громадянина закріплені зокрема в Першому Протоколі до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4 листопада 1950 року), що набрала чинності для України з 11 вересня 1997 року та є складовою її правової системи відповідно до вимог статті 9 Конституції України.
Відповідно до статті 2 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод нікому не може бути відмовлено у праві на освіту.
За змістом абзаців 1-3 статті 53 Конституції України, кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.
Суд зазначає, що Тязівська гімназія Ямницької сільської ради Івано-Франківської області є діючим закладом освіти, тому повна заборона його експлуатації обмежить право учнів вказаного закладу на освіту, так як навчання у гімназії буде припинено.
З огляду на це, оцінюванню підлягає питання, а саме: чи є захід реагування співмірним до мети його застосування; чи таке втручання у права відповідача буде пропорційним; чи буде в такий спосіб досягнутий справедливий баланс між інтересами відповідача та публічними інтересами.
Метою застосування цього заходу є відвернення ймовірного настання для невизначеного кола осіб негативних наслідків виявлених порушень. Такі негативні наслідки полягають у завданні шкоди життю та здоров'ю людей, але їх настання є вірогідною подією.
У зв'язку з цим, враховуючи фактичне усунення відповідачем виявлених порушень, суд, на момент ухвалення рішення, вважає обраний позивачем захід реагування таким, що не в повній мірі відповідає критеріям пропорційності, а отже суд не вбачає підстав для висновку про те, що саме у такий спосіб буде досягнуто справедливого балансу між публічними інтересами та інтересами відповідача.
Системно аналізуючи положення частини 5 статті 4 Закону №5403-VІ та статей 68, 70 Кодексу цивільного захисту України, суд також приходить до висновку, що цими правовими нормами установлена можливість застосування як органом державного нагляду, так і судом різних заходів реагування за одні й ті самі порушення, при цьому критерієм їх розмежування є створення такими порушеннями загрози життю та здоров'ю людей і саме наявність такої загрози надає можливість для застосування адміністративним судом заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд чи окремих приміщень.
У контексті спірних правовідносин загрозу життю та здоров'ю людей створюють такі порушення суб'єктом господарювання вимог законодавства, які безпосередньо можуть призвести до виникнення пожежі як неконтрольованого процесу знищення або пошкодження вогнем майна, під час якого виникають чинники, небезпечні для істот та навколишнього природного середовища (пункт 32 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України).
Саме такі порушення вимагають вжиття заходів реагування адміністративним судом у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень.
Суд звертає увагу на те, що у даному випадку порушення, яке ще перебуває в процесі усунення та має бути усунутим до 31.12.2021, саме по собі не створює безпосереднього ризику виникнення і розвитку пожеж. Крім того, судом не встановлено, що таке порушення як відсутність захисту від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів, за умови фактичного усунення Тязівською гімназією решти суттєвих порушень, викликають необхідність застосування судом заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель, споруд і приміщень навчального закладу.
Так, всі інші порушення на час вирішення справи відповідачем усунуті, що підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами. Заявлені позивачем вимоги про повну заборону експлуатації Тязівської гімназії, за умови проведення відповідачем поверхневого вогнезахисту дерев'яних конструкцій та наявності автоматичної системи пожежної сигналізації, на переконання суду, не є належним та співмірним заходом реагування, обраним позивачем у спірних правовідносинах.
Окрім цього, суд зауважує, що у випадку невиконання сторонами договору щодо улаштування блискавкозахисту будівель Тязівської гімназії у визначений умовами такого договору термін, позивач не позбавлений можливості проведення повторного заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання Тязівською гімназією вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги є необґрунтованими і не підлягають задоволенню, оскільки обраний позивачем захід реагування, який має бути застосований судом до відповідача не відповідає критеріям законності і пропорційності у зв'язку із надлишковим характером способу захисту публічного інтересу та з урахуванням усунення відповідачем більшої частини порушень, і вжиттям ним заходів щодо повного забезпечення, найближчим часом, дотримання вимог законодавства у сфері протипожежної безпеки.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 263, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову відмовити.< Резолютивна частина рішення - НЕ ВИДАЛЯТИ >
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, адреса: вул. Франка, буд. 6, м. Івано-Франківськ, 76018 код ЄДРПОУ-38555228;
відповідач - Тязівська гімназія Ямницької сільської ради Івано-Франківської області, адреса: вул. Галицька, 6, с. Тязів, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77415, код ЄДРПОУ - 20562987.
Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.