Рішення від 08.11.2021 по справі 922/3140/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"08" листопада 2021 р.м. ХарківСправа № 922/3140/21

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Рильової В.В.

при секретарі судового засідання Сіліній М.Г.

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеко", місто Харків

до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", місто Харків

про визнання недійсним та скасування рішення

за участю представників:

позивача - Іванцов Я.І. довіреність № 9-с від 12.10.2021 (адвокат);

відповідача - Смолякова І.О. довіреність № Др-200-1220 від 28.12.2020 (адвокат);

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Алеко" (ТОВ "Алеко" /позивач) звернулася до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" (АТ "Харківгаз" /відповідач), в якому просить Суд визнати недійсним та скасувати рішення комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Зміївському відділенню АТ "Харківгаз" про задоволення акта про порушення № КН 005043 від 02.04.2021, оформленого протоколом № 005043/1 від 25 травня 2021 року, та рішення про донарахування ТОВ "Алеко" об'єму природного газу в обсязі 9512,32 м. куб., на суму 109 965,92 грн., яке оформлено Актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 25 травня 2021 року.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 11.08.2021 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеко" прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/3140/21; постановлено розглядати справу в порядку (за правилами) загального позовного провадження.

Розгляд справи № 922/3140/21 в підготовчому засіданні неодноразово відкладався задля забезпечення принципу змагальності та реалізації прав сторін на повне та об'єктивне встановлення всіх обставин справи. Учасники справи виклали письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору у заявах по суті справи - відзиві АТ "Харківгаз" на позовну заяву (від 30.08.2021 вх. № 20004); відповіді ТОВ "Алеко" на відзив (від 16.09.2021 вх. № 21686); запереченнях та письмових поясненнях АТ "Харківгаз" (від 30.09.2021 вх. № 22904 і 18.10.2021 вх. № 24230).

За результатами підготовчого засідання 14.10.2021 Судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі № 922/3140/21 і призначено справу до розгляду по суті на 18 жовтня 2021 року, на підставі частини другої статті 185, частини першої статті 195 ГПК України. Відповідну ухвалу занесено до протоколу підготовчого засідання (без виходу до нарадчої кімнати).

За клопотанням представника ТОВ "Алеко" (вх. № 24230) розгляд справи № 922/3140/21 в судовому засіданні 18.10.2021 було відкладено на 08 листопада 2021 року о 15:30 годині, на підставі пункту 2 частини другої статті 202 Господарського процесуального кодексу України. Відповідну ухвалу занесено до протоколу судового засідання (без виходу до нарадчої кімнати).

Представник позивача, який брав участь в судовому засіданні 08 листопада 2021 року, позовні вимоги підтримував в повному обсязі та просив суд їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні 08 листопада 2021 року проти позову заперечував та просив Суд відмовити в його задоволенні повністю.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а також заперечення відповідача, об'єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Правовідносини між сторонами у даній справі врегульовано Законом України "Про ринок природного газу", Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2494, Правилами безпеки систем газопостачання України, що затверджені наказом Міністерства вугільної енергетики та вугільної промисловості від 15 05 2015 № 285 тощо. Так, Законом України "Про ринок природного газу" визначено наступних суб'єктів ринку природного газу: оператор газотранспортної системи, оператор газорозподільної системи, оператор газосховища, оператор установки LNG, замовник, оптовий продавець, оптовий покупець, постачальник, споживач.

Постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 за № 2494, відповідно до Закону України "Про ринок природного газу" (далі також - Закон) затверджено Кодекс газорозподільних систем (Кодекс ГРС), який визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем.

Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" є Оператором газорозподільних мереж (далі також - Оператор ГРМ), який здійснює господарську діяльність з розподілу природного газу відповідно до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП № 201 від 16.02.2017.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Алеко", в свою чергу, має статус споживача (згідно пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, об'єкти якої в установленому порядку подключені до/через ГРМ Оператора ГРМ, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу).

Відповідно до пункту 1 розділу 3 глави VI Кодексу ГРС споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.

Пунктом 3 глави 3 розділ VI Кодексу ГРС визначено, що договір розподілу природного газу с публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.

Типовий договір розподілу природного газу затверджено Постановою НКРЕКП № 2498 від 30.09.2015 "Про затвердження Типового договору розподілу природного газу". Типовий договір розподілу природного газу є публічним (стаття 633 Цивільного кодексу України) та договором приєднання (стаття 634 Цивільного кодексу України). Умови Типового договору є однаковими для всіх споживачів України. Фактом приєднання Споживача до умов цього Договору (акцептування договору) є вчинення Споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти Договір, зокрема надання підписаної Споживачем заяви - приєднання до цього Договору, яку в установленому порядку Оператор ГРМ направляє Споживачу, та/або сплата рахунка Оператора ГРМ, та/або документально підтверджене споживання природного газу.

Так, 01 січня 2016 року між Публічним акціонерним товариством "Харківгаз" (станом на час розгляду справи Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз") та Товариством з обмеженою відповідальністю "Алеко" укладено письмову форму Типового договору № 09420L51KBP016 розподілу природного газу на об'єкт ведення господарської діяльності, що знаходиться за адресою смт. Нова Водолага, вул. Пушкіна, 49, корп. А, де знаходиться точка комерційного обліку. Облік використаного ТОВ "Алеко" на об'єкті природного газу здійснюється ВОГ за допомогою встановленого вимірювального комплексу КВР-1.01-G25-40-0,25-07, заводський № 01023 (виробник СП "Радміртех").

Пунктами 1, 5 глави 1 розділу X Кодексу ГРС передбачено, що приладовий облік природного газу в ГРМ організовується та здійснюється з метою отримання та реєстрації за допомогою комерційного ВОГ інформації про об'єми передачі (розподілу, споживання) природного газу в точках вимірювання та подальшого її використання при забезпеченні комерційного обліку природного газу між суб'єктами ринку природного газу.

Для визначення об'єму спожитого (розподіленого) природного газу по об'єкту споживача використовуються дані комерційного вузла обліку Оператора ГРМ. У разі відсутності комерційного ВОГ у Оператора ГРМ використовуються дані комерційного ВОГ споживача.

Згідно з пунктом 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ). Пунктом 9 глави 2 розділу IX Кодексу ГРМ також встановлено, що суб'єкт ринку природного газу, який не є власником комерційного ВОГ (вузла обліку газу), має право контролювати правильність експлуатації комерційного ВОГ, здійснювати його плановий або позаплановий контрольний огляд та/або технічну перевірку.

Відповідно до пункту 1 глави 9 розділу X Кодексу ГРС Суміжні суб'єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі в разі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об'єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо:

1) відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору;

2) працездатності та/або придатності ЗВТ до застосування на підставі результатів перевірки їх метрологічних характеристик, зокрема загальної похибки вимірювання;

3) відсутності ознак пошкодження ЗВТ та/або пошкодження пломб;

4) відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу;

5) перевірки стану підвідного газопроводу, зокрема способу прокладання та відсутності можливості відбору газу поза вузлом обліку, в тому числі шляхом обстеження газопроводів приладовим методом на предмет відсутності підключень до підземних та надземних підвідних, розподільчих та транзитних газових мереж поза комерційним ВОГ, візуального обстеження способів монтажу і обв'язки газового та газорегулюючого обладнання;

6) відсутності несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).

Оператор ГРМ повинен здійснювати контрольний огляд вузла обліку у строки, визначені цим Кодексом.

З матеріалів справи вбачається, що 21.07.2020 представниками АТ "Харківгаз" здійснено технічну перевірку вузла обліку, зауважень щодо роботи лічильника газу на дану дату не було, про що складено Акт № 4471 (том І, арк.с. 53, 54).

В подальшому, 02.04.2021 представниками АТ "Харківгаз" також було здійснено виїзд на об'єкт ТОВ "Алеко" за адресою смт. Нова Водолага, вул. Пушкіна, 49, корп. А для перевірки технічного стану вузла обліку газу та виявлено відсутність індикації на табло вимірювального комплексу КВР- 1.01-G25-40-0,25-07.

Тобто, під час огляду ВОГ було встановлено порушення пункту 3.1. глави 2 розділу XI Кодексу ГРС пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, у зв'язку з чим, відповідно до вимог пункту 1 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС представниками АТ "Харківгаз" було складено Акт про порушення № 005043 від 02.04.2021, копію якого позивачем додано до позову (том І, арк.с. 9, 10).

Зазначеним Актом зафіксовано, що лічильник промисловий КВР- 1.01-G25-40-0,25-07 не реагував на натиски на елементи управління, відсутня індикація на табло. Дана обставина зафіксована також у Акті технічної перевірки вузла обліку № 5101 від 02.04.2021 (том І, арк.с. 55).

Згідно пункту 6 глави 6 розділу X Кодексу ГРС У разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.

Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:

1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;

2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;

3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;

4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;

5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;

6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.

Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.

Технічне обслуговування елементів комерційного ВОГ, зокрема здійснення ревізії запірних пристроїв та фільтрів, повірки та ремонту ЗВТ, проводить власник цього комерційного ВОГ або суб'єкти господарювання, що здійснюють його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, згідно з експлуатаційними документами в спеціалізованих сервісних центрах (пункт 1 глави 6 розділу X Кодексу ГРС).

Враховуючи вищевикладене споживачу було надано час для усунення виявлених порушень - до 09.04.2021, а саме необхідно було надати доступ для демонтажу лічильника для проведення позачергової повірки (повірка лічильника газу - встановлення придатності до застосування лічильника газу на підставі результатів контролю його метрологічних характеристик, що здійснюється в установленому законодавством порядку).

13 квітня 2021 року представниками АТ "Харківгаз" було здійснено технічну перевірку вузла обліку щодо усунення виявлених 02.04.2021 порушень. Станом на 13.04.2021 порушення не усунуті, що зафіксовано у Акті б/н (том І, арк.с. 11, 12). В подальшому - 15 квітня 2021 року ТОВ "Алеко" було надано доступ АТ "Харківгаз" для демонтажу лічильника для проведення його позачергової повірки про що складено протокол (том І, арк.с. 56).

За результатом проведеної позачергової повірки лічильника КВР- 1.01-G25-40-0,25-07. ДП "Укрметртестстандарт" було видано Довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-3/11844 від 19.04.2021 (том І, арк.с. 14), згідно якої підстави для визнання ЗВТ непридатним: "Наявність дефектів, що перешкоджають зчитуванню показів індикатора комплексу. Наявні пошкодження різьбової нарізі приєднувальних фланців".

Звертаючись до суду із даним позовом ТОВ "Алеко" зазначає, що співробітниками АТ "Харківгаз" не було встановлено несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ. Так, зазначений у Довідці про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки за № 39-1-3/11844 термін "зчитування" за своїм значення не є тотожнім з термінами "не обліковується або обліковується некоректно". В даному випадку у довідці про непридатність не вказано, що ВОГ не обліковував об'єми газу або обліковував їх некоректно. Сама по собі несправність табло не означає, що ВОГ не обліковував об'єми газу або обліковував їх некоректно.

Тобто на переконання позивача, Акціонерне товариство "Харківгаз" у даному випадку безпідставно визначило цю несправність ВОГ, як порушення визначене пункту 3.1. глави 2 розділу XI Кодексу ГРС.

Крім того, в акті про порушення № КН 005043 вказано, що він складений за участю представника споживача директора ТОВ "Алеко" Єрощенкова Д.С., а сам акт підписаний Задорожньою О.І. Однак, на час складання цього акту Єрощенкова Д.С. взагалі не було не об'єкті., а Задорожня О.І. жодним чином не була уповноважена на представництво ТОВ "Алеко" у відносинах з АТ "Харківгаз". Тобто відповідачем порушено порядок складання Акту про порушення № КН 005043 від 02.04.2021 і його не можна вважати дійсним.

Також позивач вказує на те, що в Акті про порушення № 005043 зазначено дату засідання комісії з розгляду актів про порушення, а саме 21 квітня 2021 року о 10:00 годині у місті Зміїв, Таранівське шосе, 1-А, але вказано контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації воду о часу та місця засідання комісії), що є порушенням вищезазначеної норми Кодексу ГРС. Зі змісту Протоколу засідання комісії з розгляду акту про порушення № 005043 від 21 квітня 2021 року вбачається, що комісія перенесла розгляд акту про порушення на 25 травня 2021 року, однак, відповідач не повідомив ТОВ "Алеко" про дату та орієнтовний час проведення засідання комісії. Таким чином відповідач порушив норми пункту 8 глави 5, розділу XI Кодексу ГРС.

Надаючи оцінку зазначеним обставинам, суд зазначає, що відповідно до пункту 3 глави 2 розділу XІ Кодексу ГРС до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:

1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;

2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;

4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.

У даному випадку за результатом повірки було встановлено, що вимірювальний комплекс КВР-1.01-G25-40-0,25-07 не відповідає нормативним вимогам, є дефекти які перешкоджають зчитуванню показів індикатора комплексу, що в свою чергу, призводить до некоректного обліку спожитого природного газу та є підставою для перерахунку спожитого об'єму газу споживачу. Відповідно, АТ "Харківгаз" обґрунтовано нормами чинного законодавства правомірність дій щодо проведеного перерахунку розподіленого ТОВ "Алеко" об'єму природного газу.

Пунктами 1, 2, 3 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 20 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Отже, Кодексом газорозподільних систем не визначено обов'язку Оператора ГРМ перевіряти повноваження представника споживача на представництво інтересів такої особи, у тому числі представництво інтересів споживача під час проведення контрольного огляду, складання Акту про порушення, чи інше. Акт про порушення засвідчується підписом представника споживача за умови посвідчення його особи.

Водночас відповідно до пункту 3.1. глави 3 розділу V "Правил безпеки систем газопостачання", затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 15.05.2015 на підприємстві де експлуатується система газопостачання власними силами, повинна бути створена газова служба, затверджено відповідне положення про газову службу та визначено особу, відповідальну за газове господарство.

З матеріалів справи вбачається, що Акт про порушення № КН 005043 від 02.04.2021 зі сторони споживача без жодних зауважень підписано представником Задорожною О.І. яка згідно наказу № 161-ОД від 15.10.2020 є відповідальною особою за безпечну експлуатацію газового господарства на підприємстві ТОВ "Алеко" (том І, арк.с. 58, 59). Позивачем, в свою чергу, не подано до суду доказів на підтвердження наявності відповідних повноважень у іншої особи (довіреності чи інш.).

З огляну на викладене, суд приходить до висновку, що позивачем не доведено порушення АТ "Харківгаз" норм чинного законодавства при складанні Акту про порушення № КН 005043 від 02.04.2021.

Відповідно також до пунктів 8, 10, 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи. У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що вперше, розгляд Акту про порушення № 005043 від 02.04.2021 по об'єкту споживача ТОВ "Алеко" розташованого за адресою Харківська область, смт. Нова Водолага вул Пушкіна. 49. корп. А проводився на засіданні комісії АТ "Харківгаз" 21.04.2021, про що складено протокол та прийнято рішення про перенесення засідання комісії у зв'язку з неявкою відповідача на засідання комісії, було прийнято рішення про перенесення розгляду акту про порушення на 25.05.2021 (том І, арк.с. 17).

Листом від 14.05.2021 ТОВ "Алеко" було повідомлено про дату наступного заедания комісії, яке призначене на 25.05.2021, що підтверджується підписом Задорожної О.І. та відміткою щодо отримання його 14.05.2021 (подано відповідачем - том І, арк.с. 57). Відповідні обставини спростовують твердження позивача про неповідомлення його про дату та час проведення засіданні комісії.

На засіданні 25.05.2021 комісія АТ "Харківгаз" з розгляду актів про порушення прийняла остаточне рішення - Протокол № 005043/1:

- акт про порушення № 005043 від 02.04.2021 визнати таким, що відповідає вимогам Кодексу ГРС та задовольнити в повному обсязі;

- провести нарахування об'єму переданого (прийнятого) природного газу споживачу ТОВ "Алеко" за номінальною потужністю газового обладнання за період з 07:00 год. 01.04.2021 по 11:20 год. 15.04.2021.

Відповідно до абзацу першого пункту 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України "Про судову експертизу").

До складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника (пункт 9 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРМ).

Обґрунтовуючи позов ТОВ "Алеко" зазначає, що з Протоколу засідання комісії з розгляду акту про порушення № 005043 від 21 квітня 2021 року вбачається, що у складі комісії відсутні уповноважений представник метрологічної організації та територіального органу Регулятора. Також у протоколах комісії не зазначено про відмову метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії та відсутній наказ Оператора ГРМ про остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення, що ставить під сумнів легітимність складу такої комісії.

Разом з тим, згідно письмових пояснень та поданих до матеріалів справи АТ "Харківгаз" доказів, на виконання пункту 9 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРС відповідач письмово запросив ДП "Укрметртестстандарт" для участі у засіданні комісій з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, проте ДП "Укрметртестстандарт" письмово відмовило позивачу (копії листів том І, арк.с. 108, 109). Крім того, АТ "Харківгаз" письмово щорічно (раз на півроку) надає до НКРЕКП графіки засідань комісій з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ та запрошує НКРЕКП надати представника для участі в них (копія листа - том І, арк.с. 110).

Зважаючи на те, що остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ, відповідачем також надано копію Наказу Зміївського відділення АТ "Харківгаз" від 04.01.2018 "Про роботу комісії з розгляду актів про порушення". Даний наказ визначає остаточний персональний склад членів комісії та не потребує внесення змін, у разі відсутності представників метрологічної організації та членів НКРЕКП. Він не змінювався після направлення АТ "Харківгаз" листа до НКРЕКП у 2020 році, оскільки явку представника НКРЕКП забезпечено не було. Враховуючи вищевикпадене, та той факт, що АТ "Харківгаз" виконало всі вимоги Кодексу ГРС щодо вчинення дій для створення комісії та її правомочності при прийнятті рішень, остаточне рішення, прийняте її членами на засіданні, яке відбулось 25.05.2021 відповідає вимогам Кодексу ГРМ, а отже, є законним.

Також суд звертає увагу на те, що порядок проведення нарахування об'єму переданого природного газу у разі виникнення позаштатного режиму роботу передбачено пунктом 8 глави 3 розділу XI Кодексу ГРС, відповідно до якого у разі виявлення Оператором ГРМ позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

У разі своєчасного (до виявлення порушення представником Оператора ГРМ) письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про позаштатний режим роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу процедура, передбачена абзацом другим цього пункту, не застосовується, а визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня письмового повідомлення споживачем Оператора ГРМ про позаштатний режим роботи лічильника газу та з урахуванням строку на його усунення.

Згідно з пунктом 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі. Якщо об'єм та/або вартість необлікованого (донарахованого) природного газу буде оскаржуватися споживачем (несанкціонованим споживачем) у судовому порядку, тоді до винесення остаточного рішення у судовій справі заборгованість за необлікований (донарахований) об'єм природного газу не вважається простроченою.

З матеріалів справи вбачається, що 08.06.2021 ТОВ "Алеко" було направлено окремий платіжний рахунок АТ "Харківгаз" на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, який отримано позивачем 09.06.2021. Технічний розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму газу проведений за номінальною потужністю неопломбованого газового обладнання ТОВ "Алеко" за період з 07:00 год. 01.04.2021 по 11:20 год. 15.04.2021.

В роботі застосовується вищезазначене газосложиваюче обладнання сумарна витрата природного газу яких складає 60.34 м3/год. Час роботи ГСО з 7:00 год. 01.04.2021 по 11:20 год. 15.04.2021 становить 340 год 20 хв.

Отже, кількість спожитого природного газу газоспоживаючим обладнанням споживача складає 60.34 м3/год * 340 год. 20 хв. = 20 533,58 м3.

При цьому, обсяг спожитого природного газу складав за даними лічильника складав 10 848,93 м3 + 172,33 * 11 021,26 м3.

Тобто, 20 533,58 - 11 021,26 = 9512,32 м3. Вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу за цінами закупівлі АТ "Харківгаз" склала 102 965,92 грн. (ціна закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу 10,82448 грн. за 1 куб.м).

Виходячи з вищевикладеного, АТ "Харківгаз" при здійсненні перерахунку об'єму розподіленого природного газу (який було здійснено у відповідності з вимогами Кодексу газорозподільних систем - глави 5 розділу XI), було віднято об'єм природного газу, фактично сплаченого споживачем протягом періоду порушення.

Статтею 129 Конституції України унормовано, що до основних засад судочинства відносяться, зокрема, рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до приписів статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Також статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Приймаючи до уваги наведене вище у сукупності, враховуючи, що обставини і доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеко", викладені в позовній заяві, спростовуються наявними в матеріалах справи документами, суд дійшов до висновку, що подані позивачем докази не можуть бути прийняті судом як належні, оскільки не є беззаперечними у взаємному зв'язку та не дають змогу повно, чітко, об'єктивно та достовірно встановити ті обставини, на підтвердження яких вони надані, а саме: наявність підстав для визнання недійсним та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, проведення донарахування споживачам природного газу за порушення вимог Кодексу газорозподільних систем по Зміївському відділенню АТ "Харківгаз" про задоволення акта про порушення № КН 005043 від 02.04.2021, оформленого протоколом № 005043/1 від 25 травня 2021 року, та рішення про донарахування ТОВ "Алеко" об'єму природного газу в обсязі 9512,32 м. куб., на суму 109 965,92 грн., яке оформлено Актом-розрахунком не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу і його вартості від 25 травня 2021 року. З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є такими, що задоволенню не підлягають.

Частиною четвертою статті 11 Господарського процесуального кодексу України також унормовано, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09 грудня 1994 року).

Так, решта доводів учасників процесу, їх письмових пояснень, поданих до матеріалів справи документів та наданих усних пояснень представників сторін були ретельно досліджені судом, і наведених вище висновків суду не спростовують.

Витрати Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеко" зі сплати судового збору за подання позовної заяви, а також витрати на професійну правничу допомогу, відповідно приписів статті 129 Господарського процесуального кодексу України, залишаються за позивачем.

Керуючись статтями 124, 129, Конституції України, статтями 1, 13, 73-80, 86, 123, 129, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Алеко" - відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому статтею 256 ГПК України.

З причин неможливості судді Рильової В.В. відправляти правосуддя у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю з 10 листопада по 10 грудня 2021 року (перебування на лікарняному відповідно до листків непрацездатності № 1454271-2002655091-1; № 1454271-2003149893-1 та № 1454271-2003438090-1), повне судове рішення підписано у перший робочий день після закінчення тимчасової непрацездатності судді.

Повне рішення складено "13" грудня 2021 р.

Суддя В.В. Рильова

справа № 922/3140/21