Справа №498/244/21
Провадження по справі№3-в/498/16/21
18 листопада 2021 року суддя Великомихайлівського районного суду Одеської області Чернецька Н.С., розглянувши подання начальника Великомихайлівського РС філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області Терлецької І.М відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 гр. України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт адміністративним штрафом,
встановив:
29 жовтня 2021 року до Великомихайлівського районного суду Одеської області надійшло подання начальника Великомихайлівського РС філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт штрафом стосовно ОСОБА_1 .
Подання обґрунтовано тим, що постановою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 21 квітня 2021 року ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.173-2 КУпАП та призначено покарання у вигляді 30 годин громадських робіт.
Правопорушнику ОСОБА_1 уповноважений орган з питань пробації 23.06.2021 року було видано направлення за № 28/8/487/ТР-21 та ознайомлено з порядком та умовами відбування адміністративного стягнення у вигляді 30 годин громадських робіт, а також ознайомлений з наслідками ухилення від відбування адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт. 24.06.2021 року ОСОБА_1 був ознайомлений з наслідками ухилення від відбування адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт. 24.06.2021 року ОСОБА_1 був ознайомлений з розпорядженням та графіком виходу на роботу та в той же день приступив до відпрацювання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт. Але 25.06.2021 року, 29.06.2021 року та 30.06.2021 року він на відпрацювання громадських робіт не вийшов та про причини не повідомив. Також 30.06.2021 року ним було здійснено перевірку виконання порушником адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт на яких згідно графіку виходу на відпрацювання ОСОБА_1 був відсутній про що складено відповідний акт. Та 02.07.2021 року направлено виклик для з'ясування причин та обставин які перешкоджали виходу на відпрацювання громадських робіт. При розмові по телефону з ОСОБА_1 він був повторно ознайомлений з наслідками від відпрацювання адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт. Та повідомив, що відмовляється з'являтися за викликом до уповноваженого органу з питань пробації та відмовляється відпрацьовувати накладене судом адміністративне стягнення у вигляді громадських робіт через те, що працює по найму та не має бажання відпрацьовувати громадські роботи.
Представник Великомихайлівського РС філії ДУ « Центр пробації» в Одеській області в судове засідання не з'явився.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Дослідивши матеріали подання, суддя вважає, що подання не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Великомихайлівського районного суду Одеської області від 21 квітня 2021 року ОСОБА_1 , притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 173-2 КУпАП та призначено стягнення у вигляді громадських робіт на строк 30 годин.
Відповідно до пункту 3.12. Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 19.03.2013 року № 474/5, якщо порушник не з'явився до уповноваженого органу з питань пробації після двох викликів, то уповноважений орган з питань пробації надсилає запит до відповідного органу реєстрації, органу поліції з метою з'ясування факту проживання (перебування) порушника за вказаним у постанові суду місцем проживання.
Згідно з пунктом 3.16.Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт, якщо наявні підстави, що унеможливлюють виконання постанови суду, уповноважений орган з питань пробації вносить до суду, який виніс постанову, подання щодо вирішення питань, пов'язаних з виконанням постанови.
Як передбачено пунктом 3.22. Порядку виконання адміністративних стягнень у вигляді громадських робіт та виправних робіт щодо порушників, які ухиляються від відбування громадських робіт, кримінально-виконавча інспекція надсилає подання про заміну невідбутої частини адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт (додаток 13) та особову справу до суду для вирішення питання про заміну невідбутого строку громадських робіт штрафом або адміністративним арештом.
Відповідно до частини 3 статті 321-1КУпАП у разі втрати працездатності, призову на строкову військову службу, взяття під варту, засудження до кримінального покарання у виді позбавлення або обмеження волі, або якщо невідоме місцезнаходження особи, постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, громадські роботи замінюються штрафом, розмір якого визначається з розрахунку, що чотири години невідбутих громадських робіт дорівнюють одному неоподатковуваному мінімуму доходів громадян.
Відповідно до статті 321-4КУпАП у разі ухилення порушника від відбування громадських робіт постановою суду (судді) за поданням органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері виконання кримінальних покарань, невідбутий строк громадських робіт може бути замінено штрафом або адміністративним арештом. Заміна громадських робіт штрафом застосовується за умови, що санкція статті, за якою на порушника накладено адміністративне стягнення, передбачає можливість застосування штрафу.
Матеріали особової справи відносно ОСОБА_1 не містять обґрунтованих доказів та підстав вважати, що він не має можливості виконати накладене на нього адміністративне стягнення у виді громадських робіт. Оскільки, в матеріалах справи відсутні докази офіційного працевлаштування правопорушника, а отже і його спроможності сплатити штраф.
У зв'язку з неявкою у судове засідання правопорушника, суд позбавлений можливості з'ясувати істотні причини та обставини невиконання ним призначеного покарання.
Надісланим поданням Великомихайлівського РС філії ДУ «Центр пробації» в Одеській області нівелюється мета адміністративного стягнення визначеного у ст. 23 КУпАП, згідно якої адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про відсутність передбачених законом підстав для задоволення подання про заміну невідбутого адміністративного стягнення у виді громадських робіт штрафом відносно ОСОБА_1 .
Отже, з огляду на викладене, підстав для заміни адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт на адміністративний арешт не вбачається, подання є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 304,321-1,321-4 КУпАП, суддя,
постановив:
В задоволенні подання начальника Великомихайлівського РС філії ДУ « Центр пробації» в Одеській області Терлецької І.М. про заміну адміністративного стягнення у вигляді громадських робіт адміністративним штрафом ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Великомихайлівський районний суд Одеської області протягом 10 днів з моменту її винесення.
Суддя Н.С. Чернецька