Справа № 576/2597/21
Провадження № 3/576/1120/21
10.12.21 м. Глухів
Суддя Глухівського міськрайонного суду Сумської області Сапон О.В., з участю секретаря Самойленко О.В., прокурора Тищенка О.О., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, яка надійшла від Управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Кириківка Великописарівського району Сумської області, українки, громадянки України, освіта вища, пенсіонерки, до грудня 2020 депутат Глухівської міської ради Сумської області, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
- за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, -
Старшим оперуповноваженим 1-го сектору (протидії корупції) управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України Шосталем О.О. у відношенні ОСОБА_1 був складений протокол про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, що передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Протокол мотивується тим, що ОСОБА_1 , являючись суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією, маючи рівні можливості з іншими декларантами, несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, подавши її 04 серпня 2021 року, чим вчинила правопорушення, яке пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», відповідальність за що встановлена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Допитана в судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому правопорушенні визнала повністю, пояснивши несвоєчасність подачі декларації у визначені законом строки недостатньою обізнаністю з вимогами законодавства. Зазначивши, що у 2015 році її було обрано депутатом Глухівської міської ради Сумської області. У грудні 2020 року вона припинила свої повноваження. Щодо обов'язку подання декларацій, їй відомо, що депутати місцевих рад зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати декларацію за минулий рік, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, що вона і робила будучи депутатом. Також нею було подано декларацію "перед звільненням" за період, який не був охоплений раніше поданими деклараціями з 01.01.2020 по 01.12.2020. Однак, щодо необхідності подання такої декларації наступного року після припинення своїх повноважень, як депутата Глухівської міської ради, вона не знала, оскільки під час вивчення Закону України «Про запобігання корупції» не звернула увагу на таку вимогу даного Закону, через що і не подала декларацію своєчасно. В скоєному щиро кається.
Прокурор в судовому засіданні зазначив про наявність у діях ОСОБА_1 ознак адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, посилаючись на доведеність її винуватості зібраними доказами, які містяться в матеріалах справи, просив суд притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення учасників судового розгляду, суд дійшов до наступних висновків:
Так, згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
А відповідно до ст. 280 КУпАП суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, положеннями частини 1 статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за порушення вимог фінансового контролю, зокрема в частині несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Приміткою даної статті визначено, що суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Абзацом другим ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до підпункту "б" п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» депутати місцевих рад являються суб'єктами на яких поширюється дія цього Закону.
Судом встановлено, що за результатами чергових місцевих виборів у 2015 році ОСОБА_1 було обрано депутатом Глухівської міської ради Сумської області, повноваження якого вона виконувала до грудня 2020 року. 01 грудня 2020 року її повноваження, як депутата Глухівської міської ради Сумської області були припинені.
Таким чином, відповідно до підпункту "б" п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції»ОСОБА_1 являється суб'єктом декларування, яка відповідно до абз. 2 ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язана подати декларацію особи, яка припинила виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік до 01.04.2021 шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Як вбачається з матеріалів справи, а також цього не заперечує і сама ОСОБА_1 , електронна декларація особи, яка припинила виконання функції держави або місцевого самоврядування за 2020 рік подана останньою до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування 04 серпня 2021 року, тобто із запізненням, що є порушенням вимог ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Проте, відповідно до ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Таким чином, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 формально вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Однак, враховуючи ті обставини, що ОСОБА_1 є особою похилого віку, до адміністративної відповідальності притягується вперше, свою вину у вчиненому правопорушенні визнала повністю, в скоєному щиро кається, має на утриманні неповнолітню дитину, а також приймаючи до уваги відсутність будь-яких збитків та шкідливих наслідків від її дій для суспільних інтересів, та те, що дане правопорушення було вчинене з необережності,суд вважає за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності внаслідок малозначності вчиненого нею адміністративного правопорушення, обмежитись відносно неї усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
Керуючись ст.ст. 22, 221, 283 КУпАП,-
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з малозначністю вчиненого нею адмінправопорушення, обмежитись відносно неї усним зауваженням, а провадження у справі закрити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Сумського апеляційного суду через Глухівський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційна скарга не була подана протягом 10 днів. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В. Сапон