264/1434/21
2/264/754/2021
(ЗАОЧНЕ)
"10" грудня 2021 р. Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області під головуванням судді Кузнецова Д. В., за участю секретаря судового засідання Дереклєєвої А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Маріуполі в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту (необліковану) електричну енергію,
В березні 2021 року АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» звернулось до суду із вказаним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є споживачами електричної енергії та фактично проживають в будинку за адресою: АДРЕСА_1 і за цією адресою на ім'я ОСОБА_2 відкрито особовий рахунок № НОМЕР_1 по сплаті за спожиту електричну енергію. 07.11.2018 року при перевірці представниками позивача вимог Закону України «Про ринок електричної енергії» та ПРРЕЕ під час проведення обстеження електроустановки споживача щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії за місцем проживання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 було виявлено порушення чинного законодавства, що виразилося у самовільному підключенні електроустановок, токоприймачів до електричної мережі Енергопостачальника з порушенням схеми обліку шляхом підключення фазного та нульового дротів поза приладом обліку живлення токоприймачів. Електрична енергія споживається, але приладом обліку не враховується. Місце самовільного підключення - фазний та нульовий дроти до приладу обліку під дахом, ізоляція дроту СІП порушена.
Виявлені порушення були зафіксовані в Акті про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії № 222067 від 07.11.2018 року. Акт було підписано без зауважень споживачем ОСОБА_1 , який був присутній при виявлені, фіксації та складанні акту.
Споживача було запрошено на засідання комісії Енергопостачальника, яке відбулось 28.11.2018 року, на якому складений акт був розглянутий. Відповідно до діючих нормативних актів, на підставі зазначеного акту визначено обсяг та вартість спожитої, але неврахованої електричної енергії, внаслідок порушення, на загальну суму 17509,9 грн. Розрахунок на вказану суму та протокол комісії ОСР з розгляду Актів про порушення ПРРЕЕ у зв'язку із відсутністю споживача було належним чином надіслано відповідачу поштою. На теперішній час сума вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ відповідачем не сплачена.
Враховуючи викладене, позивач був вимушений звернутись до суду та просив стягнути солідарно з відповідачів заборгованість за спожиту, але необліковану приладом обліку електричну енергію, в зазначеному розмірі та витрати зі сплати судового збору в сумі 2270,00 грн.
Представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Надіслав до суду письмову заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.
Відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилися з невідомих суду причин, про день розгляду справи повідомлялись належним чином. Відзив на позовну заяву із зазначенням заперечень та доказів, що підтверджують його відзив не надали.
У відповідності до п.3, п.4 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо відповідач не подав відзив та позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
У зв'язку із тим, що відповідач своєчасно і належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду справи, не використав наданого законом права на подачу відзиву на позовну заяву, тому суд, враховуючи згоду представника позивача, відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, вирішити справу за наявними в матеріалах доказами та ухвалити заочне рішення.
Дослідивши письмові матеріали справи, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позову з наступних підстав.
Відповідно до частини 1 статті 16 Цивільного кодексу України (далі за текстом- ЦК України), кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Зокрема, частиною 1 статті 11 Цивільного процесуального кодексу України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтею 76 ЦПК України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно із частиною 1 статті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно із статтею 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом (стаття 80 ЦПК України).
Судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відносини з постачання та розподілу фізичним особам електричної енергії регулюються статтею 714 ЦК України, статтями 46, 56-58, 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», «Правилами роздрібного ринку електричної енергії» (ПРРЕЕ), затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послу за № 312 від 14.03.2018 року та Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року № 310, норми яких діяли на час виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до пункті 56 статті 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу - це юридична особа, відповідальна за безпечну, надійну та ефективну експлуатацію, технічне обслуговування та розвиток системи розподілу і забезпечення довгострокової спроможності системи розподілу щодо задоволення обґрунтованого попиту на розподіл електричної енергії з урахуванням вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та забезпечення енергоефективності.
Споживачем відповідно до пункту 84 статті 1 вказаного Закону вважається фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
Згідно з статтею 46 Закону України «Про ринок електричної енергії» оператор системи розподілу, до яких належить позивач:
- надає послуги з розподілу електричної енергії з дотриманням встановлених показників якості надання послуг;
- надає послуги з приєднання до системи розподілу відповідно до кодексу систем розподілу.
Також відповідно до частини 2 цієї статті Закону передбачено, що оператор системи розподілу має право: своєчасно та в повному обсязі отримувати плату за надані послуги з розподілу електричної енергії та інші послуги, надані на ринку електричної енергії.
Згідно з частиною 4 статті 46 Закону оператор системи розподілу надає послуги з розподілу електричної енергії на підставі договорів про надання послуг з розподілу. Договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання та укладаються на основі типових договорів, форма яких затверджується Регулятором.
Відповідно до статті 56 Закону України «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками за договором постачання електричної енергії споживачу.
Умови постачання електричної енергії, права та обов'язки електропостачальника і споживача визначаються договором постачання електричної енергії споживачу.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» електропостачальники мають право: на своєчасне та в повному обсязі отримання коштів за продану електричну енергію та послуги з постачання електричної енергії відповідно до укладених договорів.
Згідно з підпунктами 1, 3, 12, 14 пункту 5.1.1 ПРРЕЕ оператор системи має право:
- отримувати своєчасно плату за надання послуги з розподілу або передачі електричної енергії та плату за перетікання реактивної електричної енергії відповідно до умов договорів та законодавства України;
- проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії;
- складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та порушення вимог законодавства України у сфері енергетики;
- на відшкодування збитків, які виникли через дії чи бездіяльність споживача, основного споживача, електропостачальника, власника мереж, оператора малої системи розподілу, суміжного оператора системи, постачальника послуг комерційного обліку.
Згідно з частиною 3 статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний:
1) сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів;
2) надавати постачальникам послуг комерційного обліку, з якими він уклав договір, доступ до своїх електроустановок для здійснення монтажу, технічного обслуговування та зняття показників з приладів обліку споживання електричної енергії;
3) дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;
4) врегулювати у порядку, визначеному кодексом систем розподілу, відносини щодо технічного забезпечення розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу.
Також згідно з пунктом 5.5.5 ПРРЕЕ Споживач електричної енергії зобов'язаний:
- здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору;
- дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів;
- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України;
- забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об'єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування;
- не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача;
Так, судом встановлено, що відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є користувачами та проживають в будинку, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується складеним актом про порушення, який підписаний ОСОБА_1 без заперечень.
Заявлених позивачем фактів відповідачами спростовано не було, а том за відсутності заперечень з боку відповідачів вказані факти суд вважає встановленими та доведеними.
На підставі цього відповідачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є споживачами електричної енергії за адресою: АДРЕСА_1 , особовий рахунок № НОМЕР_1 .
Відповідно до ч.1 статті 11 Цивільного кодексу цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
В матеріалах справи відсутній договір про постачання енергетичних ресурсів та договір про надання послуг з розподілу між відповідачем, як споживачем електричної енергії, з одного боку, та оператором систем розподілу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», проте, за вимогами частини 4 статті 46, частини 3 статті 58 Закону України «Про ринок електричної енергії» споживач зобов'язаний оплачувати надані послуги з розподілу електричної енергії, а договори про надання послуг з розподілу є публічними договорами приєднання.
Тому із вчинених взаємних конклюдентних дій, які полягали у підключенні до електромережі, користування послугами розподілу електричної енергії, споживанні та оплаті спожитої електроенергії, між сторонами склалися фактичні договірні відносини з розподілу електричної енергії, на умовах, передбачених Законом України «Про ринок електричної енергії» та ПРРЕЕ, у зв'язку із цим у сторін виникли взаємні права та обов'язки, які притаманні договірним.
За таких обставин зобов'язання відповідачів оплатити надані послуги виникає на підставі закону з узгоджених дій Оператору систем розподілу і споживача послуг. Саме до цього зводяться висновки Верховного Суду України, викладені у постановах від 30 жовтня 2013 року по справі № 6-59цс13 та від 25 листопада 2014 року по справі № 3-184гс14.
Отже, відповідачі є споживачами послуг, які надаються АТ ДТЕК «Донецькі електромережі», як оператором системи розподілу, а відтак зобов'язані утримувати належний технічний стан електроустановок, схеми живлення і нести тягар відповідальності перед оператором системи розподілу - компанією АТ ДТЕК «Донецькі електромережі», та цивільну відповідальність за порушення ПРРЕЕ.
Згідно статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
З матеріалів справи вбачається, що 07 листопада 2018 року при перевірці представниками АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» виконання вимог Закону України «Про ринок електричної енергії»» в будинку відповідача було виявлено порушення Правила роздрібного ринку електричної енергії, що виразилося у самовільному підключенні електроустановок (токоприймачів, електропроводки) до електричної мережі Енергопостачальника з порушенням схеми обліку шляхом підключення фазного та нульового дротів поза приладом обліку для живлення токоприймачів. Електрична енергія споживається, але приладом обліку не враховується. Місце самовільного підключення - фазний та нульовий дроти до приладу обліку під дахом, ізоляція дроту СІП порушена.
За цим фактом було складно акт № 222067 від 07 листопада 2018 року про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, який був підписаний трьома представниками АТ «ДТЕК Донецькі електромережі», а також споживачем ОСОБА_1 без будь-яких зауважень.
Одночасно за результатами перевірки було складений Акт перевірки усунення порушень від 07.11.2018 року та демонтовано до облікове підключення фазного та нульового дротів, який був підписаний споживачем ОСОБА_1 без будь-яких зауважень.
Також споживача було проінформовано про дату розгляду акту про порушення та засідання комісії 28.11.2018 року, про мається особистий підпис у відповідній графі акту.
28 листопада 2018 року на засіданні комісії АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії, відповідно до протоколу № 113 від 28 листопада 2018 року згідно з пунктом 8.4.2. (п.п.6) ПРРЕЕ було прийнято рішення про нарахування за самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за період з 07.11.2017 року по 07.11.2018 року на загальну суму 17509,92 грн.
Відповідний рахунок на додаткові обсяги електричної енергії з повідомленням про необхідність їх сплатити були направлені на адресу відповідача, що підтверджується відповідним рекомендованим листом.
З огляду на це позивачем були дотримані положення законодавства.
Проте відповідачами додатково нараховані та виставлені обсяги електричної енергії оплачені не були, внаслідок чого утворилась заборгованість за спожиту, але невраховану приладом обліку електричну енергію в сумі 17509,92 грн.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є:
- недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
- порушення вимог нормативно-правових актів, нормативно-технічних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж електроенергетичних підприємств та споживачів, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах;
- крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку;
- пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку;
- пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо;
- несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики.
Згідно з пунктом 8.4.1. ПРРЕЕ Оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.
У разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються.
Відповідно до підпункту 6 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: як самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.
За пунктом 8.4.6. ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 6-8 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови виявлення місця підключення до відповідних мереж, про що зазначається в акті про порушення та позначається на схемі (крім випадків, передбачених цим пунктом).
В акті про порушення зазначаються відомості про дії представників оператора системи, вжиті для виявлення місця підключення (наприклад, використання спеціальних технічних засобів (із зазначенням їх типу та способу застосування), здійснення часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів та/або демонтажу приладів чи їх захисних панелей тощо).
Відповідно до пункту 8.2.5 та 8.2.6 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.
Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень.
В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням:
- меж балансової належності;
- перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення;
- номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення;
- фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.
Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.
В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення.
В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.
Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).
У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.
До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.
Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.
Облік бланків актів про порушення ведеться оператором системи у пронумерованому, прошнурованому та скріпленому печаткою журналі.
Акти про порушення та документи, що підтверджують факт їх отримання споживачем, повинні зберігатися оператором системи протягом трьох років з дня оформлення акта про порушення.
На підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, в якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.
Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.
У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Згідно з пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.
Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).
У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії.
Відповідно до ст.614 ЦК України особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, відповідачем доказів невинуватості не надано, не спростовано наявність виявлених актом порушень, що призвели до споживання без облікової електричної енергії.
В протоколі засідання комісії по розгляду Акту про порушення ПРРЕЕ № 222067 від 28 листопада 2018 року, зазначено, що розрахунок обсягів та вартості необлікованої електричної енергії проведений згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії за формулою 2.7 за період з 07.11.2017 року по 07.11.2018 року, що є вірним розрахунком щодо виявленого правопорушення.
Таким чином, розрахунок обсягу вартості недооблікованої електричної енергії засіданням комісії вірно здійснено відповідно встановленим обставинам правопорушення та положеннями ПРРЕЕ.
Виходячи із обставин, встановлених в судовому засіданні та підтверджених належними доказами, суд приходить до висновку про доведеність факту порушення відповідачем Правила роздрібного ринку електричної енергії.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» про стягнення з відповідачів заборгованості за спожиту, але не враховану приладом обліку електричну енергію в сумі 17509,92 грн., знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. На підставі вказаних положень з відповідачів в рівних частках підлягає стягненню сплачений позивачем при зверненні до суду судовий збір в розмірі 2270 гривень.
Керуючись ст.ст. 6, 16, 316, 319, 322, 526, 611, 614, 629-631, 714 ЦК України, ст.ст. 12, 76, 77, 80, 81, 89, 141, 247, 263-265,280 ЦПК України, суд
Позов Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту (необліковану) електричну енергію задовольнити.
Стягнути солідарно з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , НОМЕР_2 , місце проживання АДРЕСА_1 ) та ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_3 , місце проживання АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» (р/р НОМЕР_4 у АТ «ПУМБ», МФО 334851, ЄДРПОУ 00131268, IBAN: НОМЕР_5 ) заборгованість за спожиту, але не обліковану приладом обліку електричну енергію у сумі 17509 (сімнадцять тисяч п'ятсот дев'ять) гривень 92 копійки.
Стягнути ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» витрати по сплаті судового збору в розмірі 1135 грн.
Стягнути ОСОБА_2 на користь Акціонерного товариства «ДТЕК Донецькі електромережі» витрати по сплаті судового збору в розмірі 1135 грн.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем до суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
На рішення суду позивачем може бути подано апеляційну скаргу до Донецького апеляційного суду через Іллічівський районний суд м.Маріуполя Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Повний текст рішення складено 10 грудня 2021 року.
Суддя: Д. В. Кузнецов