Справа №760/30432/21 1-кс/760/10274/21
19 листопада 2021 року слідчий суддя Солом'янського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду в м. Києві клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 - про накладення арешту на майно в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021102090000111 від 10.08.2021р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України, -
До слідчого судді Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання про накладення арешту на майно, подане в рамках кримінального провадження, що розслідується за ч. 2 ст. 197-1 КК України.
Подане клопотання обґрунтовується тим, що слідчими СВ Солом'янського УП ГУ НП в м. Києві, за процесуального керівництва Солом'янської окружної прокуратури м. Києва, моніторингом засобів масової інформації встановлена наявність публікацій, що містять відомості про можливі порушення суб'єктами господарювання вимог земельного та містобудівного законодавства при здійсненні забудови земельної ділянки рекреаційного призначення в парку « ІНФОРМАЦІЯ_1 », який розташований у Солом'янському районі міста Києва вздовж Уманської вулиці, що заподіює значну шкоду державним інтересам та інтересам територіальної громади міста Києва.
В ході досудового розслідування встановлено, що невстановлені особи в парку «Супутник» орієнтовно за адресою: АДРЕСА_1 , що в м. Києві, 05.08.2021 виконали вирізку дерев в кількості 8 штук, а 18.08.2021 з 10:00 до 15:00 виконали вирізку дерев в кількості 14 штук.
Протоколом огляду місця події від 27.08.2021р. та ілюстративною таблицею зафіксовано розміри видалених (зрубаних) 22х дерев в парку рекреаційного призначення «Супутник».
Крім того, зазначене підтверджується очевидцями, які перебували в парку рекреаційного призначення «Супутник».
Разом з цим встановлено, що Парк «Супутник» включений до переліку парків відпочинку таблиці №2 «Озеленені території загального користування м. Києва» Програми розвитку зеленої зони м. Києва, затвердженої рішенням Київської міської ради №806/3381 від 19.07.2005 (зі змінами та доповненнями).
Згідно Генерального плану міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради №370/1804 від 28.03.2002р., територія за функціональним призначенням належить до території зелених насаджень загального користування.
При цьому, під час реалізації та виконання інвестиційного договору «Облаштування спортивних майданчиків на території парку відпочинку «Супутник» у Солом'янському районі» 14.08.2020 № 050-13/І/216 розпочато будівельні роботи шляхом видалення зелених насадження без дозвільних документів, передбачених п. 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045, статтями 35 - 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Правил благоустрою міста Києва, затв. рішенням Київради від 25.12.2008 №1051/1051.
Територія облаштування об'єкту інвестування - це територія площею 0,25 га, що знаходиться на території парку відпочинку «Супутник» у Солом'янському районі м. Києва» (п. 1.7 інвестиційного договору).
Відповідно до п. 3 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 №1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється: за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку); на підставі документів, визначених статтями 35-37 Закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”.
Відповідно до п.п. 4, 5, 6, 7 Порядку видалення зелених насаджень на території міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 27.10.2011 № 384/6600 зі змінами, внесеними рішенням Київради № 126/2348 від 06.04.2017, видалення зелених насаджень на території міста Києва здійснюється за розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на підставі ордера на видалення зелених насаджень (крім випадків, передбачених пунктом 15 цього Порядку). Підпунктом 15.1 пункта 15, Порядку видалення зелених насаджень на території міста Києва передбачено особливості видалення зелених насаджень у місті Києві. Видалення зелених насаджень в межах земельної ділянки, відведеної у власність або користування суб'єктам господарювання для будівництва об'єктів містобудування, а також реконструкції та капітального ремонту будівель і споруд, об'єктів благоустрою, здійснюється на підставі зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт чи дозволу на виконання будівельних робіт, що подається до територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції України відповідно до статей 35 - 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Згідно інформації управління екології та природних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) від 28.08.2021 року, не надходило звернень щодо підготовки проекту розпорядження виконавчого; органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про надання дозволу на видалення зелених насаджень на території парку- «Супутник» у Солом'янському районі. Відповідний проект розпорядження не готувався. Ордер на видалення зелених насаджень за вказаною адресою не видавався.
Відповідно до інформації Департаменту архітектурно - будівельного контролю міста Києва від 06.09.2021, Департамент не видавав та не реєстрував документів, які б давали право на виконання підготовчих/будівельних робіт га засвідчують прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта за цією адресою.
Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) не надавав контрольну картку на порушення благоустрою та його відновлення (лист від 08.09.2021).
Відповідно до статей 34, 36 Закону України від 17.02.2011 № 3038 „Про регулювання містобудівної діяльності”, абзацу другого пунктів 5, 13 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 „Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт”, замовник має право виконувати будівельні роботи після, зокрема, подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1).
За критеріями ДСТУ-Н Б В.1.2-16-2013 „Визначення класу наслідків (відповідальності) та категорії складності об'єктів будівництва» об'єкт будівництва „Спортивний майданчик для міні-футболу» відноситься до класу наслідків (відповідальності) СС1 та належить до І категорії складності.
Статтею 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.
Згідно з інформацією Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради від 24.09.2021, на виконання рішення Київської міської ради №288/8458 від 12.03.2020, надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок ІНФОРМАЦІЯ_2 " на вул. Уманській у Солом'янському районі м. Києва орієнтовними площами 1,57 га; 9,57 га; 0,44 га; 2,97 га; 0,59 га (земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва) в постійне користування для утримання та експлуатації парку.
Відповідно до рішення Київської міської ради №738/2900 від 06.07.2017 закріплено за Київським комунальним об'єднанням зеленого будівництва та експлуатації зелених насаджень міста «Київзеленбуд» на праві господарського відання об'єкти благоустрою зеленого господарства комунальної власності територіальної громади міста Києва, що перебувають на утриманні комунальних підприємств, що входять до складу
ІНФОРМАЦІЯ_3 » на даний час не оформлено право користування земельними ділянками на території парку відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що також підтверджується відповіддю КО «Київзеленбуд» від 20.09.2021.
Відповідно до інформації ІНФОРМАЦІЯ_2 " від 20.09.2021, парк « ІНФОРМАЦІЯ_1 » закріплений за КПУЗН Солом'янського району на праві повного господарського відання згідно наказу Головного управління з питань майна від 14.02.2002 №21 «Про закріплення основних фондів комунальної власності територіальної громади міста Києва».
Отже, КПУЗН Солом'янського району теж не має відповідного правового титулу на користування земельними ділянками на території парку відпочинку « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».
Таким чином, земельна ділянка перебуває у комунальній власності, а ні Київська міська державна адміністрація, ні ІНФОРМАЦІЯ_2 ", ні КПУЗН Солом'янського району не є ні власниками, ні землекористувачем, а тому і без оформлення права відповідно до вимог земельного законодавства, не мають права як на її відчуження, передачу у користування , так і на внесення її в якості інвестиції за договором.
Відповідно до ст. 9 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» лише Київська міська рада здійснює передачу у власність або надання у користування земельних ділянок, та виключно в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Також, встановлено, що відповідно до листа Управління екології та природних ресурсів виконавчому органі Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації) №077-4309 від 28.08.2021, встановлено, що територія, на якій передбачається реалізація інвестиційної Ініціативи «Облаштування дитячого спортивно-ігрового парку на території парку відпочинку «Супутник» у Солом'янському районі м. Києва», перебуває на балансі та обслуговуванні комунального підприємства по утриманню зелених насаджень Солом'янського району та межує із землями залізничного транспорту.
Згідно з даними МІАС ЗМД «Містобудівний кадастр Києва» територія, запропонована для реалізації інвестиційної ініціативи «Облаштування дитячого спортивно-ігрового парку на території парку відпочинку «Супутник» в Солом'янському районі м. Києва», потрапляє у межі санітарно-захисної зони залізниці, ширина якої, згідно з пунктом 5.20. Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173, становить 100 м від осі крайньої залізничної колії.
Управління екології та природних ресурсів листом №077-3879 від 03.08.2021 поінформувало КП «Київське інвестиційне агентство», що реалізація інвестиційної ініціативи «Облаштування дитячого спортивно-ігрового парку на території парку відпочинку «Супутник» в Солом'янському районі м. Києва» суперечить вимогам Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 № 173 (копія додається).
В клопотанні поставлено питання про накладення арешту, з метою забезпечення його збереження як речового доказу, на видалені 22 зелені насадження (дерева) 05.08.2021р. та 18.08.2021р., які перебувають в парку «Супутник» вздовж вулиці Уманської, що в м. Києві орієнтовно навпроти будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та розташовані на «території облаштування об'єкта інвестування - парку відпочинку «Супутник» в Солом'янському районі м. Києва» загальною площею 0,25 га.
Крім того, прокурор просила розглянути подане клопотання про арешт майна без повідомлення власників майна, з метою забезпечення дієвості такого заходу забезпечення кримінального провадження.
Слідчий суддя на підставі ч. 2 ст. 172 КПК України вважає за можливе провести розгляд даного клопотання без повідомлення власників майна, за наведених прокурором підстав.
В судове засідання прокурор ОСОБА_3 не з'явилася, проте 19.11.2021р. надіслала заяву про розгляд клопотання про арешт майна у її відсутності, вимоги викладені у клопотанні підтримує у повному обсязі. Відповідно до вимог ст. 172 КПК України слідчий суддя ухвалив проводити судовий розгляд у відсутності прокурора.
Згідно ч. 4 ст. 107 КПК України фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів кримінального провадження, не здійснювалось, у зв'язку з неприбуттям у судове засідання осіб, які беруть участь у судовому провадженні.
Дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя вважає, що клопотання прокурора підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з положеннями ст. 171 КПК України з клопотанням про арешт майна до слідчого судді, суду має право звернутись прокурор, слідчий за погодженням з прокурором.
Відповідно до ч. 2 ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є арешт майна.
Згідно п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення збереження речових доказів. У цьому випадку, відповідно до ч. 3 ст. 170 КПК України, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 98 КПК України речовими доказами є матеріальні об'єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використанні як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об'єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отриманні юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Так, як встановлено в ході судового розгляду клопотання невстановлені особи в парку «Супутник» орієнтовно за адресою: АДРЕСА_1 , що в м. Києві, 05.08.2021р. виконали вирізку дерев в кількості 8 штук, а 18.08.2021 з 10:00 до 15:00 виконали вирізку дерев в кількості 14 штук, які перебували в парку рекреаційного призначення «Супутник», які за версією слідства, є предметами, які стали об'єктом кримінального правопорушення.
Тому, постановою прокурора Солом'янської окружної прокуратури м. Києва видалені 05.08.2021р. та 18.08.2021р. зелені насадження (дерева) в парку «Супутник» вздовж вулиці Уманської, що в м. Києві орієнтовно навпроти будинку за адресою: АДРЕСА_1 - визнані речовими доказами в даному кримінальному провадженні.
Крім того, постановою прокурора Солом'янської окружної прокуратури м. Києва призначено комплексну судову інженерно-екологічну земельно-технічну та біологічну експертизу видалених 05.08.2021р. та 18.08.2021р. 22х зелених насаджень (дерев) в парку «Супутник».
Враховуючи вказане, слідчий суддя приходить до висновку, що прокурором було доведено в клопотанні, що видалені 22 зелені насадження (дерева) 05.08.2021р. та 18.08.2021р., які перебувають в парку «Супутник» вздовж вулиці Уманської, що в м. Києві орієнтовно навпроти будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та розташовані на «території облаштування об'єкта інвестування - парку відпочинку «Супутник» в Солом'янському районі м. Києва» загальною площею 0,25 га, відповідають критеріям, передбаченим ст. 98 КПК України та зберегли на собі його сліди та інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
За таких обставин, слідчий суддя вбачає наявність достатніх підстав для накладення арешту на вказане майно, з метою забезпечення збереження речових доказів.
Керуючись ст.ст. 98, 100, 131, 132, 170-173, 372 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання прокурора Солом'янської окружної прокуратури м. Києва ОСОБА_3 - про накладення арешту на майно в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021102090000111 від 10.08.2021р. за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України - задовольнити.
Накласти арешт на видалені 22 зелені насадження (дерева) 05.08.2021р. та 18.08.2021р., які перебувають в парку «Супутник» вздовж вулиці Уманської, що в м. Києві орієнтовно навпроти будинку за адресою: АДРЕСА_1 , та розташовані на «території облаштування об'єкта інвестування - парку відпочинку «Супутник» в Солом'янському районі м. Києва» загальною площею 0,25 га.
Оскарження ухвали про накладення арешту не зупиняє її виконання.
Ухвала про арешт майна підлягає негайному виконанню.
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена протягом п'яти днів з дня її оголошення безпосередньо до Київського апеляційного суду. Якщо ухвалу слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання копії судового рішення.
Слідчий суддя: ОСОБА_1