Рішення від 29.11.2021 по справі 916/2454/21

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

"29" листопада 2021 р.м. Одеса Справа № 916/2454/21

Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,

при секретарі судового засідання Чернюк С.В.,

розглянувши справу № 916/2454/21

за позовом Управління капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (68003, Одеська обл., місто Чорноморськ, проспект Миру, будинок 33; код ЄДРПОУ 33558232)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕМСТРОЙ-12" (65013, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Чорноморського Козацтва, будинок 104; код ЄДРПОУ 38227462),

за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Південного офісу Держаудитслужби (65012, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 40477150),

про стягнення 7943,17 грн;

представники сторін:

від позивача - Дабіжа В.І.,

від відповідача - не з'явився,

від третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Коваль В.А.,

ВСТАНОВИВ:

Управління капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕМСТРОЙ-12", в якому просить суд стягнути з відповідача 7943,17 грн.

В обґрунтування позовних вимог вказує на завищення обсягів та вартості виконаних робіт Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕМСТРОЙ-12" на суму 7943,17 грн при здійсненні технічного нагляду за будівництвом об'єкта: «Мостовий перехід через Сухий Лиман з підходами в с. Малодолинське на автомобільній дорозі «Одеса - Чорноморськ» (далі - Об'єкт).

Зазначає, що 11.09.2017 між Управлінням капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "РЕМСТРОЙ-12" (виконавець) було укладено Договір №11/09 (далі - Договір), за яким виконавець бере на себе зобов'язання за дорученням замовника здійснювати технічний нагляд за Об'єктом будівництва.

Вказує, що за результатами проведення ревізії фінансово-господарської діяльності Управління капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області Південним офісом Держаудитслужби було складено акт від 30.10.2020 №06-11/42, у якому зафіксовані порушення, що стосуються завищення обсягів та вартості виконаних робіт, у тому числі, підрядної організації - ТОВ «РЕМСТРОЙ-12» (технагляд) на суму 7943,17 грн.

Ухвалою від 17.08.2021р. позовну заяву (вх. №2540/21 від 13.08.2021р.) Управління капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали шляхом надання до суду: зазначення ціни позову; зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів доказів, копії яких додано до заяви; попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивач поніс і які очікує понести у зв'язку із розглядом справи; належних доказів направлення копії позовної заяви з доданими до неї документами учасникам справи листом з описом вкладення (із зазначенням на описі вкладення номеру поштового відправлення). Цією ж ухвалою запропоновано позивачу надати обґрунтовані пояснення щодо того, на яких підставах Південний офіс Держаудитслужби (65012, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 40477150) слід залучити до участі у справі у якості третьої особи.

30.08.2021р. до суду надійшла доповнена позовна заява (вх. №22698/21), в якій позивач фактично виправив недоліки позовної заяви, згідно з вимогами ухвали від 17.08.2021р.

Ухвалою від 06.09.2021 прийнято позовну заяву (вх.№2540/21 від 13.08.2021р.) до розгляду, відкрито провадження у справі №916/2454/21, яку постановлено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче судове засідання призначено на 29.09.2021, запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі реалізувати процесуальне право на подання відзиву. Цією ж ухвалою залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Південний офіс Держаудитслужби та запропоновано залученій третій особі надати пояснення по суті спору з урахуванням вимог ст. 168 ГПК України до 08.10.2021.

Протокольною ухвалою від 29.09.2021 відкладено підготовче судове засідання на 01.11.2021.

06.10.2021 Південним офісом Держаудитслужби надано до суду письмові пояснення (вх. №26310/21), де зазначалось наступне.

Відповідно до п. 1.2.4.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Південного офісу Держаудитслужби на III квартал 2020 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Управління капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеської області за період з 01 січня 2017 року по 30 червня 2020 року. За результатами ревізії складено акт від 30.10.2020 № 06-11/42, в якому встановлено безпідставність нарахування та отримання відповідачем коштів на здійснення технічного нагляду за Об'єктом будівництва у сумі 7943,17 грн.

Так, Південний офіс Держаудитслужби підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Протокольною ухвалою від 01.11.2021 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 17.11.2021.

На стадії розгляду справи по суті, протокольною ухвалою від 17.11.2021 оголошено перерву у судовому засіданні до 29.11.2021.

29.11.2021 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Відповідач правом на подання відзиву не скористався, явку представника у судові засідання не забезпечив, про розгляд справи повідомлявся належним чином.

Як вбачається з матеріалів справи, ухвали суду, які надсилались відповідачу рекомендованими листами, повертались на адресу суду з відмітками «адресат відсутній за вказаною адресою».

Суд зауважує, що згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, зокрема, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, день спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, який зареєстрований у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу відповідної ухвали суду. Отже, суд приходить до висновку, що відповідач належним чином повідомлявся про розгляд даної справи.

Водночас за приписами частини 1 статті 9 Господарського процесуального кодексу України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що відповідач має доступ до судових рішень та мав можливість ознайомитись з ухвалою суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Крім того, 03.11.2021 та 19.11.2021 на сайті Судової влади було розміщено оголошення про виклик відповідача у судове засідання до Господарського суду Одеської області.

Зі змісту ст. 165 Господарського процесуального кодексу України вбачається, що свої заперечення проти позову відповідач може викласти у відзиві на позовну заяву. При цьому, згідно ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за можливе відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України розглянути справу за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, суд встановив наступне.

11.09.2021 між позивачем (замовник) та відповідачем (виконавець) було укладено Договір №11/09, згідно з п. 1.1. якого виконавець бере на себе зобов'язання за дорученням замовника здійснювати технічний нагляд за будівництвом згідно з нормами та правилами, встановленими чинним законодавством.

Виконавець здійснює технічний нагляд за будівництвом щодо наступного об'єкта: «Мостовий перехід через Сухий Лиман з підходами в с. Малодолинське на автомобільній дорозі «Одеса - Чорноморськ» (код відповідно до ДК 021:2015 45000 Будівництво) (п. 1.2. Договору).

Відповідно до статті 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється технічний нагляд, який забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Пунктом 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури» від 11.07.2007 № 903, визначено, що особи, які здійснюють технічний нагляд:

1) проводять перевірку:

- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;

- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;

- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;

- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;

2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;

3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;

4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;

5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;

6) беруть участь у проведенні перевірки:

- робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно- монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам;

- органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;

7) виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.

Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Пунктом 1.3. Договору встановлено обсяги здійснення виконавцем технічного нагляду. Так, виконавець проводить перевірку:

- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовується під час будівництва об'єкта, - технічні паспорти, сертифікати, документи, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;

- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів, в тому числі робіт підвищеної небезпеки по монтажу газопроводів та газового обладнання;

- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних документації;

- виконання підрядником вказівок і приписів виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду (п/п 1.3.1. Договору).

Серед іншого виконавець здійснює наступні роботи: веде облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт; проводить разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих і конструктивних елементів, оформляє акти прихованих робіт та виконавчу документацію; повідомляє підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів; оформляє акти виконаних робіт; бере участь у проведені перевірки якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спец. обладнання, устаткування і механізмів технічним умовам, а також перевірки органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю; виконує інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті (п. п. 1.3.2. - 1.3.7. Договору).

Згідно п. 2.1. Договору вартість витрат за даним договором складається з розрахунку вартості одного робочого дня в сумі 513,00 грн. (п'ятсот тринадцять грн. 00 коп.) без ПДВ. Оплата проводиться щомісячно , орієнтовно у розмірі 6 156,00 грн. і може коригуватися як в більшу так і в меншу сторону в залежності від потреб Замовника і технічної складності етапів будівництва.

Пунктом 4.1.1. Договору встановлено обов'язок виконавця здійснювати технічний нагляд за будівництвом згідно з умовами даного договору та Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року №903.

30.10.2017 між позивачем та відповідачем укладено Додаткову угоду №1 до Договору, якою сторони узгодили, що фінансування на 2017 рік складає 30 164,40 грн (без ПДВ).

26.12.2017 сторони уклади Додаткову угоду №2 до Договору, якою погодили, що фінансування на 2017 рік складає 29 754,00 грн (без ПДВ).

Додатковою угодою №3 від 19.02.2018 сторони внесли зміни до п. 2.1. Договору шляхом зазначення розміру фінансування на 2018 рік, яке складає 82 952,10 грн (без ПДВ).

Додатковою угодою №4 від 19.12.2018 позивач та відповідач узгодили внести зміни до п. 2.1. Договору та вказали, що фінансування на 2018 рік складає 108 877,00 грн (без ПДВ).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених кодексом, законами або договором.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Південним офісом Держаудитслужби у період з 01.01.2017 по 30.06.2020 проводилась перевірка Управління капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області, під час якої встановлено порушення, що відображені в акті ревізії від 30.10.2020 №06-11/42 (далі - Акт ревізії).

Відповідно до ч. 2 ст. 222 ГК України у разі необхідності відшкодування збитків або застосування інших санкцій суб'єкт господарювання чи інша юридична особа - учасник господарських відносин, чиї права або законні інтереси порушено, з метою безпосереднього врегулювання спору з порушником цих прав або інтересів має право звернутися до нього з письмовою претензією, якщо інше не встановлено законом

Позивачем на адресу ТОВ «Ремстрой-12» направлялись листи від 09.12.2020 №149 та від 05.02.2021 №27 з проханням до 24.12.2020 року надати інформацію про вжиті заходи з усунення порушень з завіреними копіями первинних, розпорядчих та інших документів що підтверджують усунення порушень завищення вартості послуг з технічного нагляду на суму 7 943,17 грн.

Згідно з ч. 1 та ч. 3 ст. 22 ЦК України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування; збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі

За приписами п. п. 1, 2 ст. 614 особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Актом ревізії встановлено, що в результаті завищення обсягів та вартості робіт ТОВ «РЕМСТРОЙ-12», при виконанні робіт з технічного нагляду за Об'єктом будівництва, було безпідставно отримано грошові кошти у сумі 7943,17 грн.

Враховуючи встановлені судом обставини у даній справі, суд вважає позовні вимоги Управління капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕМСТРОЙ-12" про стягнення 7943,17 грн обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до п.1 ст.74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч.1 ст.86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76, 77, 86, 91, 129, 232, 233, 236, 238, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов Управління капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (68003, Одеська обл., місто Чорноморськ, проспект Миру, будинок 33; код ЄДРПОУ 33558232) до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕМСТРОЙ-12" (65013, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Чорноморського Козацтва, будинок 104; код ЄДРПОУ 38227462), за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Південного офісу Держаудитслужби (65012, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83; код ЄДРПОУ 40477150) про стягнення 7943,17 грн - задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕМСТРОЙ-12" (65013, Одеська обл., місто Одеса, вулиця Чорноморського Козацтва, будинок 104; код ЄДРПОУ 38227462) на користь Управління капітального будівництва Чорноморської міської ради Одеського району Одеської області (68003, Одеська обл., місто Чорноморськ, проспект Миру, будинок 33; код ЄДРПОУ 33558232) 7943,17 грн завищення вартості послуг з технічного нагляду, 2270,00 грн витрат зі сплати судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом двадцяти днів з моменту складення повного тексту.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Вступну та резолютивну частини рішення оголошено 29 листопада 2021 р. Повний текст рішення складено та підписано 09 грудня 2021 р.

Суддя Р.В. Волков