вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,
тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,
e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua
07 грудня 2021 рокуСправа № 912/2250/21
Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Тимошевської В.В., розглянувши клопотання судового експерта Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експерти від 22.10.2021 у справі №912/2250/21
за позовом: Фізичної особи-підприємця Загребельного Костянтина Васильовича, АДРЕСА_1
до: Кропивницької міської ради, 25022, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 41
та до: Товариства з додатковою відповідальністю "М'ясокомбінат "Ятрань", 25005, м. Кропивницький, вул. Братиславська, 82
про встановлення земельного сервітуту та визнання договору укладеним
Представники:
від позивача - Турчанов О.В., посвідчення адвоката №278 від 07.05.18, ордер серія ВА №1018705 від 26.08.21;
від відповідача 1 - Татарко Д.А., самопредставництво, витяг з ЄДРПОУ;
від відповідача 2 - Серьодкіна Т.В., посвідчення адвоката № 588 від 12.06.2020, ордер серія КР № 125602 від 04.10.21,
До господарського суду надійшла позовна заява Фізичної особи-підприємця Загребельного Костянтина Васильовича, яка містить вимоги до Кропивницької міської ради та до Товариства з додатковою відповідальністю "М'ясокомбінат "Ятрань" про наступне:
- встановити Фізичній особі-підприємцю Загребельному Костянтину Васильовичу земельний сервітут на користування 20,6 м. кв. земельною ділянкою кадастровий номер 3510100000:34:280:0047, на таких умовах: вид права земельного сервітуту - право на розміщення тимчасових споруд (малих архітектурних форм); обмеження користування - Земельний сервітут встановлюється у межах накладання павільйону роздрібної торгівлі по вул. Євгена Тельнова (колишній просп. Правди) на зупинці Автовокзал № 2 (біля муніципального ринку "Черемушки") на земельну ділянку кадастровий номер 3510100000:34:280:0047; площа земельної ділянки, щодо якої встановлюється сервітут - 20,60 м кв.; строк сервітуту - до 17.09.2030 року; платність за сервітут - 6% від нормативно грошової оцінки землі за 20,6 м2 з урахуванням індексації - 185,76 грн. на місяць (без ПДВ) - сплачується в розмірі 222,91 грн з урахуванням ПДВ з дати набуття (державної реєстрації) права земельного сервітуту. Розмір плати може бути змінений за згодою сторін. Плата за користування сервітутом сплачується ФОП Загребельним К.В. на користь ТДВ "М'ясокомбінат "Ятрань" не пізніше 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного місяця;
- визнати укладеним Договір про встановлення земельного сервітуту в редакції, викладеній позивачем у позовній заяві, з покладенням на відповідачів судових витрат.
Ухвалою від 04.10.2021 у справі №912/2250/21 призначено судову земельно-технічну експертизу, проведення якої доручено Кропивницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз; провадження у справі № 912/2250/21 зупинено на час проведення експертизи.
03.11.2021 на адресу суду надійшов лист Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз №4139/21-27 від 22.10.2021 з клопотанням експерта про погодження терміну проведення експертизи понад три місяці; про надання матеріалів, необхідних для проведення експертизи, а також направлено рахунок для оплати вартості експертизи.
Зі змісту клопотання судового експерта вбачається, що для виконання та проведення призначеної у даній справі експертизи судовий експерт просить надати:
- надати документи на право власності/користування на земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:34:280:0047;
- надати технічну документацію на земельну ділянку з кадастровим номером 3510100000:34:280:0047;
- надати технічний звіт по виконанню топографо-геодезичних робіт по встановленню фактичних меж земельних ділянок, які перебувають в користуванні ФОП Загребельний К.В. та ТДВ "М'ясокомбінат "Ятрань" (з обов'язковим наданням координат поворотних точок земель під забудовою, всіх будівель та споруд, в тому числі тимчасових споруд та огорож), виконаний сертифікованим інженером-геодезистом або інженером-землевпорядником. Дані топографо-геодезичні роботи слід виконати в присутності експерта, попередньо домовившись за телефоном (0522) 55-14-18 або 55-82-72;
- паспорт прив'язки МАФа (малих архітектурних форм) на розміщення якого слід визначати технічну можливість встановлення земельного сервітуту на земельній ділянці з кадастровим номером 3510100000:34:280:0047.
Також просить призначити дату і час огляду об'єктів дослідження, які попередньо узгодити з експертом за телефоном (0522) 55-14-18 або 55-82-72 та надати до огляду об'єкти дослідження та забезпечити належними умовами для проведення огляду, а саме: вільним доступом до об'єкту, можливістю безперешкодного огляду, можливістю проведення фотозйомки.
Ухвалою від 05.11.2021 поновлено провадження у справі № 912/2250/21; клопотання Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз призначено до розгляду у засіданні суду на 30.11.2021; зупинено провадження у справі на період проведення судової експертизи.
Ухвалою від 30.11.2021, враховуючи настання дати призначеного засідання, для розгляду вищезазначеного клопотання, поновлено провадження у даній справі.
В засіданні суду 30.11.2021 по розгляду клопотання Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз оголошено перерву до 07.12.2021.
07.12.2021 суд продовжив розгляд клопотання.
В засіданні суду 07.12.2021 прийняли участь представники позивача, відповідачів І та ІІ.
Суд враховує, що строки проведення експертних досліджень та порядок встановлення цих строків у залежності від складності дослідження та з урахуванням експертного навантаження передбачено підпунктом 1.13 пункту 1 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень.
Частиною 1 ст. 2 Закону України "Про судову експертизу" визначено, що законодавство України про судову експертизу складається із цього Закону, інших нормативно-правових актів.
Відповідно до п. 1.8 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 року №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 27.07.2015 року №1350/5) підставою для проведення експертиз відповідно до чинного законодавства є процесуальний документ (постанова, ухвала) про призначення експертизи, складений уповноваженою на те особою (органом), або письмове звернення потерпілого чи сторони захисту кримінального провадження (далі - документ про призначення експертизи (залучення експерта)), у якому обов'язково зазначаються реквізити, перелік питань, поставлених експерту, а також об'єкти, що підлягають дослідженню.
Згідно п. 1.13 вказаної Інструкції, строк проведення експертизи встановлюється залежно від складності дослідження з урахуванням експертного навантаження фахівців керівником експертної установи (або заступником керівника чи керівником структурного підрозділу) у межах:
10 календарних днів - щодо матеріалів з невеликою кількістю об'єктів та вирішуваних питань і простих за характером досліджень;
30 календарних днів - щодо матеріалів із середньою кількістю об'єктів та вирішуваних питань або середньої складності за характером досліджень;
60 календарних днів - щодо матеріалів з великою кількістю об'єктів та вирішуваних питань або складних за характером досліджень;
понад 60 календарних днів - щодо матеріалів із великою кількістю об'єктів та вирішуваних питань (більше десяти), виходячи з фактично необхідного для експерта часу або особливо складних за характером досліджень (досліджень з використанням криміналістичного обладнання (лазерного, оптичного, електронного), проведення експериментальних досліджень, застосування декількох методів);
понад 90 календарних днів - якщо експертиза є особливо складною чи багато об'єктною, потребує вирішення більше десяти питань або вирішення питань, які потребують декількох досліджень, чи налічує понад п'ять томів матеріалів справи або є комплексною чи потребує залучення фахівців з інших установ (у тому числі судово-медичних), підприємств, організацій і не може бути виконана в зазначені строки.
Більший розумний строк установлюється за письмовою домовленістю з органом (особою), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), після попереднього вивчення експертом наданих матеріалів.
У разі значного завантаження експерта та знаходження в нього на виконанні одночасно понад десяти експертиз, у тому числі комісійних та комплексних, вказані терміни можуть бути переглянуті або встановлені додатково з урахуванням необхідного реального часу на їх виконання.
У разі відмови органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), у погодженні запропонованого розумного строку проведення експертизи матеріали справи повертаються з пропозицією призначити експертизу іншим суб'єктам судово-експертної діяльності, визначеним у статті 7 Закону України "Про судову експертизу".
В обґрунтування виконання експертизи у термін більший ніж 90 днів, експерт посилається на значну завантаженість.
Господарський суд, призначаючи клопотання експертної установи до розгляду зобов'язав учасників справи надати суду власну думку з приводу поданого експертною установою клопотання.
Згідно письмових пояснень учасників справи вбачається, що сторони не заперечують проти проведення експертизи у строк понад три місяці.
Крім того, представники сторін, які були присутні в засіданні суду 07.12.2021 підтвердили вказане.
З підстав викладеного, встановивши необхідність проведення у даній справі судової земельно-технічної експертизи, з метою справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення спору, відсутність заперечень з боку учасників справи, суд погоджує проведення експертизи у більш тривалий строк, а тому клопотання експертної установи в частині погодження строків проведення експертизи в термін понад 3 місяці підлягає задоволенню.
При розгляді клопотання судового експерта у справі № 912/2250/21 в частині надання додаткових матеріалів господарський суд враховує наступне.
Відповідно до ч. ч. 3, 6 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України експерт зобов'язаний надати обґрунтований та об'єктивний письмовий висновок на поставлені йому питання. Експерт має право: ознайомлюватися з матеріалами справи; заявляти клопотання про надання йому додаткових матеріалів і зразків, якщо експертиза призначена судом; викладати у висновку експертизи виявлені в ході її проведення факти, які мають значення для справи і з приводу яких йому не були поставлені питання; бути присутнім під час вчинення процесуальних дій, що стосуються предмета і об'єктів дослідження; для цілей проведення експертизи заявляти клопотання про опитування учасників справи та свідків; користуватися іншими правами, що надані Законом України "Про судову експертизу".
Відповідно до ч. 1 ст. 102 Господарського процесуального кодексу України матеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться за його замовленням.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне направити на адресу Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експертиз документи, які надійшли від позивача разом з поясненнями від 23.11.2021 та супровідним листом від 07.12.2021, а саме копії матеріалів геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування та копія проекту землеустрою; від Кропивницької міської ради, які надано разом з поясненнями від 03.12.2021, а саме: копія договору оренди землі від 15.06.2010 року № 129; копія розрахунку розміру орендної плати; копія плану меж землекористування; копія акта про перенесення в натуру та погодження меж земельної ділянки та прийомки-передачі межових знаків; копія збірного земельно-кадастрового плану земельної ділянки; копія кадастрового плану земельної ділянки; копія акту про передачу та прийом земельної ділянки (в натурі); копія додаткової угоди від 27.07.2020; копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права; інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна, а також документи надані Товариством з додатковою відповідальністю "М'ясокомбінат "Ятрань" разом з поясненнями від 07.12.2021, а саме: копія договору оренди землі з усіма додатками № 129 від 15.06.2010; копія додаткової угоди № 33 від 27.07.2020 про поновлення строку дії Договору оренди землі від 15.06.2010 № 129 та копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер витягу 220865245 від 19.08.2020.
Будь-яких інших документів сторонами надано не було.
Щодо паспорта прив'язки МАФа (малих архітектурних форм) на розміщення якого слід визначати технічну можливість встановлення земельного сервітуту на земельній ділянці з кадастровим номером 3510100000:34:280:0047, то сторонами повідомлено, що такий паспорт їм не видавався.
У відповідності до статті 6 Закону України "Про судову експертизу", якщо судову експертизу необхідно провести на місці події або за місцезнаходженням об'єкта дослідження, особа або орган, які її призначили, повинні забезпечити судовому експертові безперешкодний доступ до об'єкта дослідження і належні умови праці.
Згідно положення пункту 3.9 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.98 №53/5, якщо необхідно провести експертизу (дослідження) на місці події або огляд об'єкта за його місцезнаходженням, орган (особа), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта) (замовив(ла) дослідження), повинен(на) забезпечити прибуття експерта, безперешкодний доступ до об'єкта, а також належні умови для його роботи, а в разі потреби викликати учасників процесу або інших осіб. У разі неявки осіб чи їх законних представників, що викликалися, у визначений час на місце події або огляду об'єкта дослідження (огляд) проводиться без їх участі, про що зазначається у висновку.
В засіданні суду 07.12.2021 присутніми представниками сторін погоджено дату та час огляду об'єкта дослідження, а саме - 18.01.2022 з 10:00 год.
Враховуючи наведене, господарський суд вважає за необхідне призначити дату огляду об'єкту дослідження на 18.01.2022 з 10:00 год. та зобов'язати надати судовим експертам на огляд об'єкт дослідження та забезпечити судових експертів належними умовами для проведення огляду, а саме: вільним доступом до об'єкта, освітленням, можливістю безперешкодного огляду, можливістю проведення фотозйомки.
Відповідно до приписів п. 2 ч. 1 ст. 228 Господарського процесуального кодексу України суд може за заявою учасника, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку, зокрема, призначення судом експертизи.
Таким чином, враховуючи, що у даній справі згідно вказаної норми процесуального закону була призначена судова експертиза і на даний момент її результат не одержано, провадження у справі підлягає зупиненню на період проведення судової експертизи.
Керуючись ст.ст. 102, 228, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. Клопотання Кропивницького відділення Київського науково-дослідного інституту судових експерти від 22.10.2021 у справі №912/2250/21 задовольнити.
2. Погодити виконання призначеної у справі експертизи в термін більше трьох місяців.
3. Призначити дату огляду об'єкту дослідження -18.01.2022 з 10:00 год.
4. Направити на адресу судового експерта документи, надані Фізичною особою-підприємцем Загребельним Костянтином Васильовичем, а саме:
- копії матеріалів геодезичних вишукувань та землевпорядного проектування;
- копія проекту землеустрою.
5. Направити на адресу судового експерта документи, надані Кропивницькою міською радою, а саме:
- копія договору оренди землі від 15.06.2010 року № 129;
- копія розрахунку розміру орендної плати;
- копія плану меж землекористування;
- копія акта про перенесення в натуру та погодження меж земельної ділянки та прийомки-передачі межових знаків;
- копія збірного земельно-кадастрового плану земельної ділянки;
- копія кадастрового плану земельної ділянки;
- копія акту про передачу та прийом земельної ділянки (в натурі);
- копія додаткової угоди від 27.07.2020;
- копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права;
- інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна.
6 Направити на адресу судового експерта документи, надані Товариством з додатковою відповідальністю "М'ясокомбінат "Ятрань" , а саме:
- копія договору оренди землі з усіма додатками № 129 від 15.06.2010;
- копія додаткової угоди № 33 від 27.07.2020 про поновлення строку дії Договору оренди землі від 15.06.2010 № 129;
- копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер витягу 220865245 від 19.08.2020.
7. Учасникам справи забезпечити присутність їх законних представників при дослідженні вказаного вище об'єкту.
До відома учасників справи - відповідно до п. 3.9 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 (з наступними змінами та доповненнями), у разі неявки осіб чи їх законних представників, що викликалися, у визначений час на місце події або огляду об'єкта дослідження (огляд) проводиться без їх участі, про що зазначається у висновку.
8. Зобов'язати сторін забезпечити судового експерта належними умовами для проведення огляду, а саме: вільним доступом до об'єкта та можливістю безперешкодного огляду.
9. Повідомити судового експерта про здійснення Фізичною особою-підприємцем Загребельним Костянтином Васильовичем, попередньої оплати за проведення експертизи у розмірі 6 864,40 грн згідно квитанції № 0.0.2329397156.1 від 06.11.2021.
10. У відповідності до ст. 228 Господарського процесуального кодексу України провадження у справі № 912/2250/21 зупинити на період проведення судової експертизи.
Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та в частині зупинення провадження у справі може бути оскаржена.
Копії ухвали направити Фізичній особі-підприємцю Загребельному Костянтину Васильовичу за адресою: АДРЕСА_1 та електронною поштою: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; Кропивницькій міській раді електронною поштою: ІНФОРМАЦІЯ_3; Товариству з додатковою відповідальністю "М'ясокомбінат "Ятрань" електронною поштою: ІНФОРМАЦІЯ_2; Кропивницькому відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз разом з наданими сторонами документами за адресою: 25003, м. Кропивницький, вул. Волкова, 13Г.
Повний текст ухвали складено та підписано 10.12.2021.
Суддя В.В.Тимошевська