Справа № 2а-404-10
27 травня 2010 року . м. Дніпродзержинськ .
Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська у складі головуючого судді Погребняк Т.Ю. , при секретарі Шостак О.В. , розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Дніпродзержинську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної ради м. Дніпродзержинська про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щомісячої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,
У січні 2010 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійського району м. Дніпродзержинська про визнання дій незаконними, зобовязання здійснити перерахунок та виплату соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" у розмірах, які дорівнюють прожитковому мінімуму для дітей віком до 6 років з урахуванням підвищення виплат відповідно до прожиткового мінімуму дітей відповідного віку. В обгрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила сина ОСОБА_2. Просить зобов'язати відповідача перерахувати та виплачувати їй відповідно до ст.15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" № 2811-Х11 від 21.11.1992р. допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, в обгрунтування заявлених вимог зазначила, що згідно положень Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" вона перебуває на обліку у відповідача, який є органом, що призначає та здійснює виплати державної допомоги сімям з дітьми, однак відповідачем їй було призначено та виплачено допомогу у розмірах значно нижчих ніж це передбачено законом. Так розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законів України " Про державний бюджет України" на 2007 повинен дорівнювати з 01 січня 2007 року - 434 грн., з 01 квітня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року 470 грн. Вважає, що відповідач при нарахуванні їй допомоги керувався нормами законів, котрі визнані неконституційними рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007. Просить визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови нарахувати та виплатити допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" за період з 09.07.2007 по 31.12.2007, стягнути з відповідача заборгованість з недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку починаючи з 09 липня 2007 року по грудень 2007 року, включно, в сумі 1896 грн. 42 коп., а також покласти на відповідача судові витрати.
В суді позивач надала письмову заяву про уточнення позовних вимог, у якій просила визнати дії відповідача неправомірними, зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити на її користь недоотриману допомогу 1896 грн. 42 коп. за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року; пояснила, що самостійно виховує малолітню дитину, яка потребує постійного догляду, тому за своїми фізичними, матеріальними та організаційними можливостями не змогла звернутись до суду у передбачений законом річний строк з даним позовом, при цьому діє не лише у власних інтересах, а й в інтересах малолітнього сина, оскільки кошти державної допомоги витрачає на його утримання, звернулась до відповідача у грудні 2009 року одразу як дізналась про порушення своїх прав, а потім у січні 2010 року звернулась до суду з даним позовом, тому просить визнати поважними причини пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом і заявлений позов задовольнити.
Представник відповідача надав суду письмові заперечення проти позову, відповідно до змісту яких просив відмовити суд у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що на момент проведення позивачу нарахувань та визначення їх розміру діяло положення п.14 ст.17 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік" яким було встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірах, які були встановлені позивачу. Також представником відповідач зазначено, що позивачка перебувала на обліку з 01.04.2007 року по 08.02.2009 року; управління праці та соціального захисту населення є виключно розпорядником бюджетних коштів; будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби визначаються виключно Законом України " Про державний бюджет України"; проведення виплати допомоги у підвищених розмірах відповідно до вимог рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року з 09.07.2007 по 31.12.2007, можливе тільки у разі внесення змін до Закону України " Про державний бюджет України" та збільшення видатків на виплату державної допомоги. Крім того, відповідач наполягає на застосуванні до вимог позивача наслідків пропуску строку звернення до суду з адміністративним позовом встановленихї ст.ст. 99, 100 КАС України.
Суд, з'ясувавши зміст позовних вимог та заперечень на позов, заслухавши сторони, дослідивши в судовому засіданні наявні докази, у тому числі свідоцтво про народження ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, з якого видно, що позивач у справі є матір'ю малолітнього (л.с.12), довідку про виплату державної допомоги по догляду за дитиною, дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до ст.15 Закону України " Про державну допомогу сім'ям з дітьми" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Ст. 62 Закону України " Про державний бюджет України на 2007" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений з 01 квітня 2007 року - 463 грн., з 01 жовтня 2007 року 470 грн.
Відповідачем була призначена і виплачувалась позивачеві ОСОБА_1 з 01.04.2007 року по 08.02.2009 року державна допомога, що належить до виплати сім'ям з дітьми з урахуванням положень п.14 ст.17 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік", які визнані неконституційними відповідно до рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 ( справа про соціальні гарантії громадян), котрим зазначено, що положення п.14 ст.71 в частині зупинення на 2007 рік дії ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу У111 " Прикінцеві положення" Закону України " Про державну допомогу сімям з дітьми" щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною у віці до 3 років, визнаються такими, що не відповідають Конституції України. Також п.5 резлютивної частини зазначеного рішення передбачено, що рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиційне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень, що визнані неконституційними. У відповідності зі ст.ст.1, 13 Закону України " Про Конституційний Суд України" зазначений орган є єдиним органом конституційної юрисдикції в державі, до компетенції адміністративних судів не належить надання висновків щодо відповідності законів та інших нормативно-правових актів Конституції України. Таким чином закони та інші нормативно-правові акти мають юридичну силу до визнання їх неконституційними відповідним рішенням органу конституційної юрисдикції.
Як повідомив представник відповідача у судовому засіданні, здійснити перерахунок та виплату недоотриманої суми допомоги відповідач відмовив і позов у суді не визнав, посилаючись на відсутність бюджетних коштів та відсутність внесення відповідних змін до Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік", також наполягав на застосуванні встановленого ст. 99 КАС України річного строку для звернення до суду з адміністративним позовом. Однак суд, враховуючи доводи позивачки, той факт, що заявлений нею позов повністю відповідає інтересам малолітньої дитини, яку вона виховує, з заявою про перерахунок допомоги вона звернулась до відповідача у грудні 2009 року, а з позовом до суду у січні 2010 року, тому суд вважає поважними причини пропуску позивачкою річного терміну для звернення до суду і з урахуванням зазначених вище підстав, вважає необхідним задовольнити позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та зобов'язати донарахувати і виплатити позивачу недоотриману допомогу за вказаний період з урахуванням фактично отриманих нею сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку. В частині визначення розміру суми недоотриманої допомоги позивачці у задоволенні позовних вимог відмовити, оскільки визначення розміру виплати допомоги відноситься до компетенції суб'єкту владних повноважень.
Доводи представника позивача про необхідність відмови у позові у звязку з пропуском позивачкою строку звернення до суду з адміністративним позовом, з урахуванням обставин справи, не дають підстав для відмови у позові згідно ст.99 КАС України.
Судові витрати відповідно до ст.94 ч.1 КАС України підлягають стягненню з місцевого бюджету на користь позивачки, у розмірі, встановленому Декретом Кабінету Міністрів України від 21.01.1993, тобто судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Керуючись ст. 2,6, 8, 9, 69, 94, 104, 159, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України , ст.62 Закону України " Про державний бюджет України на 2007 рік", ст.15 Закону України " Про державну допомогу сімям з дітьми", Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвідомчості справ, пов'язаних із соціальними виплатами” від 18.02.2010 року № 1691-VI,
Позов ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної ради м. Дніпродзержинська про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату щомісячої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійського району м. Дніпродзержинська щодо нарахування, призначення та виплати ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, зобов'язавши Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Баглійської районної ради м. Дніпродзержинська нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.15 Закону України " Про державну допомогу сімям з дітьми", за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, включно, виходячи з розміру встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за відповідний період, а саме : з 01 квітня 2007 року у розмірі 463 грн, з 01 жовтня 2007 року 470 грн. щомісяця, з урахуванням фактично отриманих нею сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за зазначений період.
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Стягнути з бюджету Баглійського району м. Дніпродзержинська на користь ОСОБА_1 судові витрати 3 грн. 40 коп.
Постанову може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області через Баглійський районний суд м. Дніпродзержинська шляхом подачі в 10 денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст.295 ЦПК України.
Суддя Погребняк Т.Ю.