ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
08 грудня 2021 року м. Київ № 640/29534/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Вовка П.В., розглянувши адміністративну справу за позовом громадської організації «Народне коло» до Міністерства охорони здоров'я України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов громадської організації «Народне коло» (далі також - ГО «Народне коло», позивач) до Міністерства охорони здоров'я України (далі також - МОЗ України, відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо ненадання інформації на запит на отримання публічної інформації ГО «Народне Коло» № 98 від 27 серпня 2021 року та зобов'язати МОЗ України протягом п'яти днів з дня проголошення рішення суду надати відповідь на запит на отримання публічної інформації № 98 від 27 серпня 2021 року, з питань зазначених у такому запиті.
Ухвалою суду від 22 жовтня 2021 року відкрито провадження у даній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в порушення вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації», відповідачем не було надано відповіді на запит позивача № 98 від 27 серпня 2021 року, що був поданий у порядку, визначеним вказаним Законом.
Відповідачем був наданий суду відзив на адміністративний позов, в якому він просить відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог з огляду надання відповіді на запит позивача у встановлені Законом України «Про доступ до публічної інформації» строки.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Як вбачається з матеріалів справи, ГО «Народне Коло» було направлено запит від 27 серпня 2021 року № 98 до Міністерства охорони здоров'я України, щодо отримання публічної інформації, а саме:
1. Завірених копій документів, оформлених відповідно до вимог законодавства, що підтверджують право власності чи користування майном для кожного місця провадження освітньої діяльності станом на 2021 рік;
2. Завірених копій затверджених в установленому порядку робочих навчальних планів для кожного місця провадження освітньої діяльності, розроблених на основі державних стандартів професійної освіти, професійних стандартів або типових навчальних планів з пояснювальними записками до них за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, 2020 та 2021 роки;
3. Завірених копій відомостей про кількісні та якісні показники кадрового забезпечення освітньої діяльності на рівні професійної освіти згідно з додатком 36 ліцензійних умов провадження освітньої діяльності (затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1187 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 року №365) станом на 2021 рік;
4. Завірених копій відомостей про кількісні та якісні показники матеріально-технічного забезпечення освітньої діяльності на рівні професійної освіти за місцями провадження, згідно з додатком 37 ліцензійних умов провадження освітньої діяльності (затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1187 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 року №365) станом на 2021 рік;
5. Відомостей про навчально-методичне забезпечення освітньої діяльності на рівні професійної освіти, за місцями її провадження, згідно з додатком 38 ліцензійних умов провадження освітньої діяльності (затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1187 в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 березня 2021 року №365) станом на 2021 рік;
6. Бюджет закладу освіти, та його розподіл за місцями провадження освітньої діяльності за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік, 2021рік;
7. Кошторис закладу освіти, та його розподіл за місцями провадження освітньої діяльності за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік; 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік та 2021 рік;
8. Фінансовий звіт про надходження та використання всіх отриманих коштів за 2015 рік, 2016 рік, 2017 рік, 2018 рік, 2019 рік, 2020 рік, 2021 рік та розподіл надходжень та використання отриманих коштів за місцями провадження освітньої діяльності.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з ч. 1 статті 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації», розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.
Як вбачається з матеріалів справи, МОЗ України у відповідь на запит позивача листом від 06 вересня 2021 року № 22-04/17/2441/ЗПІ-21/2668 поінформувало ГО «Народне коло», що відповідно до ч. 5 статті 10 Закону України «Про вищу освіту», заклад вищої освіти на підставі відповідної освітньої програми розробляє навчальний план, що визначає перелік та обсяг освітніх компонентів у кредитах ЄКТС, їх логічну послідовність, форми організації освітнього процесу, види та обсяг навчальних занять, графік навчального процесу, форми поточного і підсумкового контролю, що забезпечують досягнення здобувачем відповідного ступеня вищої освіти програмних результатів навчання. Згідно з п. 8 ч. 2 статті 36 Закону України «Про вищу освіту», вчена рада затверджує освітні програми та навчальні плани для кожного рівня вищої освіти та спеціальності.
Позивачу на електрону адресу зазначену у його запиті gonarodnekolo@gmail.com цим же листом МОЗ України від 06 вересня 2021 року № 22- 04/17/2441/ЗПІ-21/2668 були надіслані наявні копії документів на 98 аркушах, які були зазначені в переліку запитуваної інформації.
Таким чином, відповідачем було спростовано доводи позивача про те, що МОЗ України не було надано відповіді на запит ГО «Народне коло» про доступ до публічної інформації.
Відповідно до ч. 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
У контексті наведеного, суд звертає увагу на те, що підставами заявленого позову не були питання строку надання відповідачем відповіді на запит ГО «Народне коло» та обсягу наданої інформації за запит позивача. За час розгляду справи позивачем вказані обставини поставлені під сумнів не були.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем були спростовані доводи, покладені в основу адміністративного позову ГО «Народне коло», а тому відсутні підстави для його задоволення.
Відповідно до статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень ч.ч. 1 та 2 статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 2 статті 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
За наслідком здійснення аналізу оскаржуваних дій на відповідність наведеним вище критеріям, суд, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, доходить висновку про те, що заявлені позовні вимоги не підлягають задоволенню, оскільки такі дії відповідають наведеним у ч. 2 статті 2 КАС України критеріям.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 263 КАС України суд, -
У задоволенні адміністративного позову громадської організації «Народне коло» (27612, Кіровоградська область, Кропивницький район, село Могутнє, вулиця Садова, будинок 9; код ЄДРПОУ 38660250) до Міністерства охорони здоров'я України (01601, місто Київ, вулиця Грушевського, будинок 7; код ЄДРПОУ 00012925) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 287, 293-297 КАС України.
Суддя П.В. Вовк