09 грудня 2021 року Чернігів Справа № 620/16978/21
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Заяць О.В., перевіривши матеріали адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю «ЧЕРНІГІВ-АГРОЕНЕРДЖИ» до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень,
Позивач звернувся до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, у якому просить:
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.10.2021 № 3258280/35166947 та зобов'язати ГУ ДПС у Чернігівській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 18 від 29.09.2021 датою її фактичного надходження;
- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Чернігівській області № 2221 від 04.03.2021, № 8433 від 15.11.2021 про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку та зобов'язати ГУ ДПС у Чернігівській області прийняти рішення про виключення ТОВ «ЧЕРНІГІВ-АГРОЕНЕРДЖИ» з переліку ризикових суб'єктів.
Відповідно до пунктів 3, 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Пунктом 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
Частиною першою статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Однак, позивачем у 1 позовній вимозі про зобов'язання ГУ ДПС у Чернігівській області зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 18 від 29.09.2021 датою її фактичного надходження, невірно визначено як відповідача - ГУ ДПС у Чернігівській області.
В контексті вищевикладеного, слід вказати про те, що приписами пункту 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 передбачено, що внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Суд враховує, що чинним законодавством України покладено на ДПС України обов'язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Верховний Суд у постанові від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а зазначив, що законодавчі приписи Податкового кодексу України та Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 зумовлюють визначення суб'єктного складу осіб, які є учасниками судового процесу (відповідачами) у справах про оскарження протиправної відмови у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування у ЄРПН таким чином, а саме: Головні управління ДПС в областях, м. Києві та Офіс великих платників ДПС - в частині оскарження рішення комісії, яка прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; Державна податкова служба України - в частині зобов'язання зареєструвати податкову накладну в ЄРПН, у випадку визнання протиправними та скасування рішень Головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДПС про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування.
Відповідно до частини третьої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, визначає Закон України від 08.07.2011 № 3674-VІ «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VІ).
Частиною 2 статті 4 Закону №3674-VІ встановлено, що за подання до адміністративного суду суб'єктом владних повноважень, юридичною особою адміністративного позову: немайнового характеру - ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; майнового характеру 1,5 відсоток ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У відповідності до статті 7 Закону України від 15.12.2020 № 1082-IX «Про Державний бюджет України на 2021 рік» з 01 січня 2021 року установлено прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 2270,00 грн.
Таким чином, за подання юридичною особою до суду адміністративного позову, який містить вимогу немайнового характеру, ставка судового збору становить 2 270,00 грн.
Враховуючи викладене, в даному випадку, належною сплатою судового збору при поданні до суду юридичною особою трьох позовних вимог немайнового характеру вважається сплата судового збору у розмірі 6 810,00 грн (2 270 грн * 3).
Поряд з цим у ході ознайомлення із позовною заявою та доданими до неї документами судом виявлено, що до позовної заяви позивачем додано платіжне доручення від 22.11.2021 № ЧАЭ002328 про сплату судового збору у розмірі 4 540,00 грн.
За таких обставин, товариству з обмеженою відповідальністю «ЧЕРНІГІВ-АГРОЕНЕРДЖИ» необхідно доплатити судовий збір у сумі 2 270,00 грн.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи, в тому числі, позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно із частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Частиною другою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України установлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
В свою чергу, як вбачається зі змісту поданого товариством позову та доданих до нього документів, спірне рішення № 2221 прийнято відповідачем 04.03.2021. Таким чином, останнім днем для звернення позивача до суду, з врахуванням вищевказаних вимог, є 04.09.2021, однак до суду він звернувся 23.11.2021 (відповідно до відмітки канцелярії суду за вх. № 60663/21).
У зв'язку з чим, суд приходить до висновку, що позивачем пропущено строк звернення до суду із зазначеним позовом.
Відповідно до частини першої статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
До позовної заяви позивачем не додано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду та доказів поважності причин його пропуску.
Так, позовна заява подана з порушенням вимог пункту 4 частини п'ятої статті 160, частин першої, третьої, четвертої, шостої статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме:
Згідно частини першої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки позивач може усунути у десятиденний строк з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом подання до суду: належним чином оформленої позовної заяви з додержанням вимог пункту 4 частини п'ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України та вимог частини 1 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України із вказанням належного відповідача; оригіналу документу про сплату судового збору у розмірі 2 270,00 грн; заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з вказанням підстав для його поновлення та доказів поважності причин його пропуску.
Керуючись статтями 122, 123, 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «ЧЕРНІГІВ-АГРОЕНЕРДЖИ» до Головного управління ДПС у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень - залишити без руху.
Надати позивачу десятиденний строк з моменту отримання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху для усунення вказаних недоліків позову.
Копію ухвали суду про залишення позовної заяви без руху надіслати позивачу.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків, у встановлений судом строк, відповідно пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява буде йому повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О.В. Заяць