10 грудня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/4631/21-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії.
Позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради виплатити ОСОБА_1 разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком відповідно до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у повному обсязі, що складає 8845,00 гривень.
Позов обґрунтовано тим, що рішенням Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020 (справа №1-247/2018 (3393/18), визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) окремі положення пункту 26 розділу VI “Прикінцеві та перехідні положення” Бюджетного кодексу України в частині, яка передбачала, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосуються у порядку та в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного соціального страхування. З урахуванням наведеного позивач зазначив, що згідно з частиною п'ятою статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22 жовтня 1993 року №3551-XII (далі - Закон №3551-XII) йому як учаснику бойових дій передбачено щорічно 5 травня виплату разової грошової допомоги у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, яка станом на 2021 рік становить 8845,00 грн. Разом з цим, станом на день звернення до суду з цим позовом позивач не отримав щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у вказаному вище розмірі.
Ухвалою суду від 21 вересня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі; вирішено, що справа буде розглядатись в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалу суду від 21 вересня 2021 року направлено на адресу електронної пошти відповідача 27 вересня 2021 року, що підтверджується відповідною довідкою, складеною працівником апарату суду.
Однак своїм правом подати відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідач не скористався.
Після відкриття провадження у даній справі судом встановлено, що рішенням 4 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 15 квітня 2021 року №177 внесено зміни та доповнення до рішення міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року №132 «Про структуру виконавчих органів Чернівецької міської ради».
Пунктом 1 указаного рішення, зокрема, пункт 1.3 рішення міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року №132 викладено в редакції, згідно з якою з 15 червня 2021 року утворено Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради.
Пункт 2 рішення Чернівецької міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року №132 «Про структуру виконавчих органів Чернівецької міської ради» викладено в новій редакції, відповідно до якої з 01 липня 2021 року ліквідовано Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради.
Крім цього, рішенням 4 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради від 15 квітня 2021 року №177 внесено зміни в пункт 4 рішення Чернівецької міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року №132 «Про структуру виконавчих органів Чернівецької міської ради», згідно з яким до структури виконавчих органів Чернівецької міської ради включено і Департамент соціальної політики.
Рішенням 6 сесії VIІІ скликання Чернівецької міської ради від 31 травня 2021 року №253 затверджено Положення про департамент соціальної політики Чернівецької міської ради, відповідно до пунктів 1.6 та 1.6.1 якого Департамент з дня державної реєстрації юридичної особи є правонаступником прав і обов'язків ліквідованого департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради, у тому числі щодо призначених державних соціальних допомог, компенсацій та інших соціальних виплат, передбачених чинним законодавством.
Згідно з інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань з 15 червня 2021 року зареєстровано як юридичну особу Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради на підставі рішення 4 сесії VIII скликання Чернівецької міської ради "Про внесення змін та доповнень до рішення міської ради VIII скликання від 25 березня 2021 року №132 "Про структуру виконавчих органів Чернівецької міської ради" №177 від 15 квітня 2021 року, а Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради перебуває у стані припинення з 22 квітня 2021 року.
З наведеного вбачається, що всі суб'єктивні права та обов'язки внаслідок проведеної реорганізації перейшли до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради, яке є правонаступником Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради.
Відповідно до статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для заміни відповідача - Департаменту праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (58029, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, будинок 176, код ЄДРПОУ 26075395) на його правонаступника - Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради (58029, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, будинок 176, код ЄДРПОУ 44161525).
Крім цього, суд звертає увагу на те, що, як свідчать матеріали справи, станом на день звернення до суду з цим позовом позивачу не було виплачено щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій у 2021 році.
Водночас, як зазначалось вище, відповідачем не подано до суду відзиву на позов і не спростовано наведених вище обставин з наданням відповідних належних доказів.
У зв'язку з цим суд зазначає наступне.
Згідно статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами, зокрема, письмовими доказами.
Статтею 73 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Згідно частини третьої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Відповідно до змісту частини третьої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу.
Частинами першою, другою, четвертою, п'ятою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
За приписами статті 52 Кодексу адміністративного судочинства України усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
З огляду на викладене, зважаючи на наведені вище положення Кодексу адміністративного судочинства України, з метою з'ясування дійсних обставин даної справи, які мають значення для правильного вирішення спору, суд вважає за необхідне витребувати у Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради інформацію та документи відносно нарахування і виплати чи не нарахування і не виплати позивачу як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році.
Крім цього, суд звертає увагу особи, якої стосується вказане рішення, що відповідно до частини шостої та восьмої статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Згідно статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Керуючись статтями 52, 72, 73, 75, 77, 80, 241, 248, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Замінити відповідача у даній справі - Департамент праці та соціального захисту населення Чернівецької міської ради (58029, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, будинок 176, код ЄДРПОУ 26075395) на його правонаступника - Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради (58029, Чернівецька обл., м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, будинок 176, код ЄДРПОУ 44161525).
2. Витребувати в Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради інформацію та документи відносно нарахування і виплати чи не нарахування і не виплати ОСОБА_1 як учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05 травня у 2021 році.
3. Для подання до суду витребуваних доказів встановити Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради строк протягом п'яти днів з дня отримання цієї ухвали.
4. Роз'яснити, що неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин є підставою для застосування заходів процесуального примусу у вигляді штрафу.
Ухвала в частині заміни сторони у справі набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Ухвала в частині витребування доказів набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.П. Лелюк