Рішення від 10.12.2021 по справі 580/6256/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2021 року справа № 580/6256/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виноградської сільської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Виноградської сільської ради, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача в частині порушень законодавства про звернення громадян та не розгляду заяви від 23.04.2021;

- зобов'язати відповідача розглянути заяву від 23.04.2021 і надати запитувану інформацію.

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 з врахуванням вимог ст. 122 КАС України прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на її думку відповідач протиправно не надав відповідь на її запит на отримання інформації, що на думку позивачки є протиправним, та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства України і порушує її право на отримання інформації.

Відповідач позов не визнав, проти його задоволення заперечив, надав до суду письмовий відзив на позов та зазначив, що запит позивача від 23.04.2021 був розглянутий на засіданні постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища, житлово-комунального власності, транспорту та зв'язку Виноградської сільської ради, однак у зв'язку із дефіцитом бюджету сільської ради провідним спеціалістом-землевпорядником в усній формі повідомлено позивача про розгляд її заяви від 23.04.2021, тому вважає, що підстави для задоволення позову відсутні.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 23.04.2021 звернулась до відповідача із заявою, в якому просила: надати довідку згідно по шнуровій книзі про те скільки числиться городу «орної землі» за господарством позивачки. Також позивачка просила вказати кількість років, за які вона оплачувала земельний податок. Просила надати їй копію заяви про відмову позивачки від своєї частки городу і вказати причину, по якій у неї забрали земельну ділянку. Також просила зареєструвати її заяву і надати повну інформації.

Запит ОСОБА_1 від 23.04.2021 був розглянутий на засіданні постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища, житлово-комунального власності, транспорту та зв'язку Виноградської сільської ради, однак у зв'язку із дефіцитом бюджету сільської ради провідним спеціалістом-землевпорядником в усній формі повідомлено позивача про розгляд її заяви від 23.04.2021.

Оскільки відповідач у визначений законодавством строк не надав позивачці запитувану інформацію, вона звернулась до суду із вказаним позовом.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені конституцією та законами України.

Законом України «Про доступ до публічної інформації» визначається порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.

Згідно ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.

Згідно ст.13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:

- суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;

- юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;

- особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;

- суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них.

Водночас, ч. 2 ст. 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що до розпорядників інформації, зобов'язаних оприлюднювати та надавати за запитами інформацію, визначену в цій статті, у порядку, передбаченому цим Законом, прирівнюються суб'єкти господарювання, які володіють: інформацією про стан довкілля; інформацією про якість харчових продуктів і предметів побуту; інформацією про аварії, катастрофи, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров'ю та безпеці громадян; іншою інформацією, що становить суспільний інтерес (суспільно необхідною інформацією).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19.03.2019 у справі №800/369/17, провадження №11-1471заі18, зазначила, що порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених Законом №2939-VI, та інформації, що становить суспільний інтерес, визначає цей Закон.

У пункці 6 ч. 1 ст. 14 Закону №2939-VI визначено, що розпорядники інформації зобов'язані надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.

За змістом ч. 1 ст. 5 цього Закону доступ до інформації забезпечується шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації та надання інформації за запитами.

Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_1 23.04.2021 звернулась до відповідача із заявою, в якому просила: надати довідку згідно по шнуровій книзі про те скільки числиться городу «орної землі» за господарством позивачки. Також позивачка просила вказати кількість років, за які вона оплачувала земельний податок. Просила надати їй копію заяви про відмову позивачки від своєї частки городу і вказати причину, по якій у неї забрали земельну ділянку. Також просила зареєструвати її заяву і надати повну інформації.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 20 Закону №2939-VI розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно відзиву на позовну заяву, запит позивача від 23.04.2021 був розглянутий на засіданні постійної комісії з питань регулювання земельних відносин, охорони навколишнього середовища, житлово-комунального власності, транспорту та зв'язку Виноградської сільської ради, однак у зв'язку із дефіцитом бюджету сільської ради провідним спеціалістом-землевпорядником в усній формі повідомлено позивача про розгляд її заяви від 23.04.2021.

Відповідно до положень ст. 18 Закону України «Про звернення громадян» громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Враховуючи, що Виноградська сільська рада на заяву ОСОБА_1 від 23.04.2021 не надала запитувану інформацію, оскільки положеннями Закону №2939-VI не передбачено надання відповіді на запит на інформацію в усній формі, тому суд дійшов висновку визнати протиправною бездіяльності відповідача щодо надання позивачу публічної інформації на її заяву від 23.04.2021, як наслідок, зобов'язати відповідача надати позивачу повну, обґрунтовану і всебічну інформацію на її заяву від 23.04.2021 у строк, що визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації», з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду.

Враховуючи вищезазначене суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнання протиправною бездіяльності Виноградської сільської ради щодо надання ОСОБА_1 публічної інформації на її заяву від 23.04.2021.

Зобов'язати Виноградської сільської ради (19340, Черкаська обл., Звенигородський р-н, с. Виноград, вул. Центральна, 46а, код ЄДРПОУ 04410479) надати ОСОБА_1 (19340, Черкаська обл., Звенигородський р-н, с. Виноград, РНОКПП НОМЕР_1 ) повну, обґрунтовану і всебічну інформацію на її заяву від 23.04.2021 у строк, що визначений Законом України «Про доступ до публічної інформації», з урахуванням висновків, викладених у рішенні суду.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виноградської сільської ради (19340, Черкаська обл., Звенигородський р-н, с. Виноград, вул. Центральна, 46а, код ЄДРПОУ 04410479) на користь ОСОБА_1 (19340, Черкаська обл., Звенигородський р-н, с. Виноград, РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 (дев'ятсот вісім) грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення суду.

Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО