08 грудня 2021 року справа № 580/5208/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в особі: головуючого судді Руденко Алли,
розглянувши у письмовому провадженні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу №580/5208/21 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “ПП Хімагроторг” до Головного управління ДПС України у Черкаській області та Державної податкової служби України про визнання протиправними і скасування рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановив:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю “ПП Хімагроторг” з позовною заявою до Головного управління ДПС у Черкаській області та Державної податкової служби України, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за №2774438/43663494 від 16.06.2021 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №40 від 14.04.2021;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №40 від 14.04.2021 датою її фактичного подання, а саме: 14.04.2021.
Обгрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що податкова накладна №40 від 14.04.2021 складена за фактом здійснення господарської операції з надання послуг по внесенню аміаку рідкого ГОСТ6221-90 марки Б спеціалізованою технікою на земельних ділянках замовника ФГ «Острів-97» та підтверджена первинними документами бухгалтерського обліку і фактом оплати за надані послуги.
На підтвердження реальності господарської операції позивач надав контролюючому органу інформацію та документи щодо здійснення доставки аміаку рідкого на адресу ФГ «Острів-97», оренди сільськогосподарської техніки з екіпажем та технічне забезпечення транспортних засобів паливно-мастильними матеріалами, запасними частинами та розхідними матеріалами до транспортних засобів.
Підставою для відмови у реєстрації податкової накладної №40 від 14.04.2021 зазначені ненадання первинних документів щодо постачання, придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження/розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури (інвойсів), приймання-передачі товарів (робіт/послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
Враховуючи надання контролюючому органу первинних документів, які підтверджують реальність здійснення господарської операції, вказана підстава відмови у реєстрації податкової накладної №40 від 14.04.2021 є формальною.
Щодо посилання контролюючого органу на відсутність у таблиці даних платника податку на додану вартість коду УКТ ЗЕД/ДКПТ товару/послуги 01.61, які постачаються (виготовляються) на постійній основі, та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару (послуги) та обсягу його постачання, то відповідно до п. 12 Порядку №1165 подання такої таблиці є правом платника податку.
З огляду на зазначене вважає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №40 від 14.04.2021 таким, що прийнято без належної мотивації підстав та причин.
Крім цього посилається на ту обставину, що квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної не містить чіткої підстави зупинення реєстрації податкової накладної.
Відповідачі проти позову заперечили. У відзиві на позовну заяву вказали, що позивачем не надані товарно-транспортні накладні на транспортування техніки. Позивач долучив до позовної заяви товарно-транспортну накладну №13 від 12.04.2021 на транспортування спеціалізованої техніки (трактора) та культиватора, яка не була надана до повідомлення про надання пояснень від 09.06.2021 №10, та не могла бути перевірена Комісією під час прийняття оскаржуваного рішення. Отже Комісія мала обгрунтовані сумніви щодо достовірності відомостей про господарську операцію, щодо якої позивач виписав податкову накладну.
30.08.2021 позивач надав відповідь на відзив, у якій вказав, що позивач не подавав таблицю даних платника ПДВ із зазначенням товарів/послуг, що на постійній основі постачаються (виготовляються) та їх обсяг постачання, тому посилання відповідача на відсутність коду УКТ ЗУД ДКПП товару/послуги 01.61 в таблиці даних платника податку є необгрунтованим. Також зазначив доводи, аналогічні доводам, вказаним у позовній заяві.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 09.00 год. 26.08.2021.
Усною ухвалою суду від 26.08.2021, занесеною до протоколу судового засідання, судове засідання було відкладено на 10.00 год 09.09.2021.
Ухвалою суду від 08.12.2021 здійснено процесуальну заміну відповідача Головного управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 43142920) на його процесуального правонаступника - Головне управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 44131663)
Позивач направив до суду заяву, у якій просив розглянути справу без участі представника.
Представник відповідача був повідомлений належним чином про дату, час та місце судового засідання. призначеного на 10.00 год. 09.09.2021, що підтверджується його письмовою розпискою, у судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи заяву позивача про розгляд справи без участі його представника та неповідомлення відповідачем про причини неявки представника у судове засідання, суд здійснює розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд встановив такі фактичні обставини.
08.04.2021 між позивачем та ФГ «Острів-97» (замовник) був укладений договір про надання послуг №08.04.21, згідно з яким позивач зобов'язався виконати роботи по внесенню аміаку рідкого ГОСТ6221-90 марки Б спеціалізованою технікою на земельних ділянках замовника площею 110 га, географічне - адміністративне розміщення масивів - Житомирська область.
Згідно з актом надання послуг №1 вн/ост-97 від 14.04.2021 позивач надав послуги ФГ «Острів-97» по внесенню в грунт рідкого аміаку, площа 109 га, вартість послуг - 79 134,00 грн, в т.ч. ПДВ 13189,00 грн.
Платіжним дорученням №97 від 15.04.2021 ФГ «Острів-97» перерахувало на рахунок позивача 79134,00 грн.
14.04.2021 позивач склав податкову накладну №40 про надання ФГ «Острів-97» послуг по внесенню в грунт рідкого аміаку, обсяг постачання - 65945,00 грн, ПДВ 13189,00 грн, та надав її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з квитанцією від 29.04.2021 за №9105767408 відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної №40 від 14.04.2021 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена з тієї підстави, що код УКТ ЗЕД/ДКПП товару/послуг 01.61 відсутній в таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються) а їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення господарських операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
09.06.2021 позивач засобами електронного зв'язку направив до Головного управління ДПС у Черкаській області повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Згідно з письмовими поясненнями позивача основним видом діяльності за кодом КВЕД є, зокрема: 49.41 - вантажний автомобільний транспорт; 01.61 - допоміжна діяльність у рослинництві; 01.63 - післяурожайна діяльність.
Для здійснення господарської діяльності позивач має у володінні, користуванні та розпорядженні офісне та виробниче приміщення, що розташоване за адресою: Черкаська обл, Маньківський р-н, смт Маньківка, вул. Патона, 3. Також має орендоване майно, що підтверджене договорами оренди (копії додаються): договір оренди нерухомого майна №1 від 16.06.2020, договір оренди майна №05.08.2020 від 05.08.2020; договір оренди майна №01.09.20 від 01.09.2020; договір суборенди майна від 09.09.20-1 від 09.09.2020; договір суборенди майна №18.09.20 від 18.09.2020; договір оренди майна №11.08.2020 від 11.08.2020; договір суборенди майна №11.08.20-1 від 11.08.2020.
Основну частку в діяльності підприємства становлять послуги з перевезення та послуги по внесенню в грунт рідкого аміаку.
Штатна чисельність працівників складає 46 осіб.
Державною службою України з безпеки на транспорті видано ліцензію №26056Е на право провадження господарської діяльності з перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом.
Державною службою України з питань праці Управління Держпраці у Черкаській області видано дозвіл №207.20.71 та Декларацію відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці на виконання робіт підвищеної небезпеки.
На підтвердження реального здійснення господарської операції з внесення в грунт рідкого аміаку позивач крім договору про надання послуг №08.04.21 від 08.04.2021, укладеного з ФГ «Острів-97», акту надання послуг №1 вн/ост-97 від 14.04.2021, рахунку на оплату №39 від 08.04.2021 на суму 79134,00 грн та виписки по банківському рахунку за 15.04.2021 про зарахування грошових коштів у сумі 79134,00 грн. надав:
- копію договору про надання послуг з перевезення вантажів №12.08.20 від 12.08.2020, укладеного з ТОВ «Хімтрансагро» (замовник), згідно з яким позивач (перевізник) зобов'язався доставити автомобільним спеціалізованим транспортом безводний аміак (згідно з товарно-транспортною накладною) з місця відправлення до пункту призначення та видати вантаж уповноваженій на його одержання особі; копію акта надання послуг №1 від 11.04.2021, згідно з яким позивач надав послуги ТОВ «Хімтрансагро» по перевезенню вантажів; копію товарно-транспортної накладної №1 від 11.04.2021, замовник та вантажовідправник ТОВ «Хімтрансагро» (вул. Леваневського, буд. 83А, м. Біла Церква, Київська обл), автомобільний перевізник - ТОВ «ПП «Хімагроторг», вантажоодержувач - ФГ «Острів-97» (вул. Древлянська, 23, с. Межирічка, Радомишльський р-н, Житомирська обл), пункт навантаження - вул. Патона, 3, смт Маньківка, Черкаська обл, пункт розвантаження - с. Межирічка, Радомишльського р-ну, Житомирська обл, вантаж - аміак рідкий технічний у кількості 11400т;
- копію договору оренди с/г техніки з екіпажем від 01.04.2021, згідно з яким позивач (орендар) взяв в ренду у ТОВ «Євротранслогістика» сільськогосподарську техніку з екіпажем (механізатори та обслуговуючий персонал), а саме: трактор колісний марки NEW HOLLAND Т8.390 реєстраційний номер НОМЕР_1 , випуску 2013 року, трактор колісний заводський №ZDRC 08018, двигун № НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_3 , видане ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області 30.09.2020, культиватор BLUJET Land Ranner 2 для здійснення виробничої діяльності по виконанню технологічних операцій по механізованому обробітку землі (оранка, культивування, дискування, внесення в грунт безводного аміаку; копію акта приймання-передачі майна від 08.04.2021 про передачу трактора колісного заводський №ZDRC 08018, двигун № НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_3 , видане ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області 30.09.2020, та культиватора BLUJET Land Ranner 2; копію акта, що фіксує факт та обсяги виконаних робіт за договором оренди с/г техніки з екіпажем від 11.05.2021, підписаного представниками ТОВ «Євротранслогістика» та ТОВ «ПП Хімагроторг» про внесення безводного аміаку на площі 2591 га; копію акта надання послуг №251 від 14.04.2021 про надання послуг по оренді с/г машин та устаткування (разом з екіпажем), 109 га, вартість послуг 51230,00 грн в т.ч. ПДВ 8538,33 грн; копію платіжного доручення №1420 від 06.05.2021 та копію виписки по банківському рахунку за 06.05.2021 про перерахування позивачем коштів у сумі 51230,00 грн на рахунок ТОВ «Євротранслогістика», копію акта звірки взаємних розрахунків.
Згідно з наданою до суду копією товарно-транспортної накладної №13 від 12.04.2021 позивач (автомобільний перевізник, замовник, вантажовідправник та вантажоодержувач) здійснив перевезення трактора NEW HOLLAND Т8.390 реєстраційний номер НОМЕР_1 та культиватора BLUJET Land Ranner 2, пункт навантаження м. Кагарлик, Київська обл, пункт розвантаження с. Межирічка Радомишльського району Житомирської області.
Рішенням про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.06.2021 №2774438/43663494 позивачу відмовлено у реєстрації податкової накладної №40 від 14.04.2021 з тієї підстави, що позивачем не надані товарно-транспортні накладні на транспортування техніки.
Позивач подав скаргу до ДПС України на рішення від 16.06.2021 №2774438/43663494, у задоволенні якої рішенням ДПС України від 06.07.2021 №30859/43663494/2 було відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням від 16.06.2021 №2774438/43663494, про відмову у реєстрації податкової накладної №40 в ЄРПН, позивач звернувся до суду з позовом
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків і зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються податковим кодексом України.
Відповідно до п.п. "а" п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Згідно з п. 187.1 ст. 187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 Податковий кодекс України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок № 1246) визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України(далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з пунктом 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «;Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
З 01.02.2020 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.
Відповідно до п. 2 Порядку 1165:
- Автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
- Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
- Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм пп. «а» або «б» п. 185.1 ст. 185, пп. «а» або «б» п. 187.1 ст. 187, абзацу 1 п. 201.1, 201.7, 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.
- Таблиця даних платника податку - зведена інформація, що подається платником податку до контролюючого органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Відповідно до п. 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови:
- загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень;
- значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0,05. Показник D розраховується за такою формулою: D = S/T, де
S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
- значення показника P є меншим, ніж значення, розраховане за такою формулою: P = Pм х 1,4, де
P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування;
Pм - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування.
Значення показників D та P відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом.
За приписами п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна / розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Відповідно до п.7 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до п. І Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток № 3 до Порядку № 1165), підставою для зупинення реєстрації податкових накладних є відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, у таблиці даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.
Судом встановлено, що позивач не подавав до контролюючого органу таблицю даних платника податку на додану вартість як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та не придбавав послуги по внесенню в грунт рідкого аміаку, тому господарська операція, відображена у податковій накладній №40 від 14.04.2021 відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток № 3 до Порядку № 1165), отже реєстрація вказаної податкової накладної зупинена на законній підставі.
Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок №520), яким визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2. Порядку № 520 прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Пунктом 3 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
Згідно п. 4 Порядку № 520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі
За приписами п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Відповідно до п.п. 9-13 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За приписами п. 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіна від 12.12.2019 № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
За змістом наведених норм можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії.
Судом встановлено, що на підтвердження господарської операції з внесення в грунт рідкого аміаку позивач надав договір про надання послуг №08.04.21 від 08.04.2021, укладений з ФГ «Острів-97», акт надання послуг №1 вн/ост-97 від 14.04.2021, рахунок на оплату №39 від 08.04.2021 на суму 79134,00 грн та виписку по банківському рахунку за 15.04.2021 про зарахування грошових коштів у сумі 79134,00 грн.
Також позивач надав копії документів, які підтверджують перевезення ним аміаку рідкого вантажоодержувачу - ФГ «Острів-97», та оренду техніки, за допомогою якої позивачем були надані послуги з внесення аміаку рідкого, а саме:
- копію договору про надання послуг з перевезення вантажів №12.08.20 від 12.08.2020, укладеного з ТОВ «Хімтрансагро» (замовник), згідно з яким позивач (перевізник) зобов'язався доставити автомобільним спеціалізованим транспортом безводний аміак (згідно з товарно-транспортною накладною) з місця відправлення до пункту призначення та видати вантаж уповноваженій на його одержання особі; копію акта надання послуг №1 від 11.04.2021, згідно з яким позивач надав послуги ТОВ «Хімтрансагро» по перевезенню вантажів; копію товарно-транспортної накладної №1 від 11.04.2021, замовник та вантажовідправник ТОВ «Хімтрансагро» (вул. Леваневського, буд. 83А, м. Біла Церква, Київська обл), автомобільний перевізник - ТОВ «ПП «Хімагроторг», вантажоодержувач - ФГ «Острів-97» (вул. Древлянська, 23, с. Межирічка, Радомишльський р-н, Житомирська обл), пункт навантаження - вул. Патона, 3, смт Маньківка, Черкаська обл, пункт розвантаження - с. Межирічка, Радомишльського р-ну, Житомирська обл, вантаж - аміак рідкий технічний у кількості 11400т;
- копію договору оренди с/г техніки з екіпажем від 01.04.2021, згідно з яким позивач (орендар) взяв в ренду у ТОВ «Євротранслогістика» сільськогосподарську техніку з екіпажем (механізатори та обслуговуючий персонал), а саме: трактор колісний марки NEW HOLLAND Т8.390 реєстраційний номер НОМЕР_1 , випуску 2013 року, трактор колісний заводський №ZDRC 08018, двигун № НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_3 , видане ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області 30.09.2020, культиватор BLUJET Land Ranner 2 для здійснення виробничої діяльності по виконанню технологічних операцій по механізованому обробітку землі (оранка, культивування, дискування, внесення в грунт безводного аміаку; копію акта приймання-передачі майна від 08.04.2021 про передачу трактора колісного заводський №ZDRC 08018, двигун № НОМЕР_2 , свідоцтво про реєстрацію машини серії НОМЕР_3 , видане ГУ Держпродспоживслужби в Черкаській області 30.09.2020, та культиватора BLUJET Land Ranner 2; копію акта, що фіксує факт та обсяги виконаних робіт за договором оренди с/г техніки з екіпажем від 11.05.2021, підписаного представниками ТОВ «Євротранслогістика» та ТОВ «ПП Хімагроторг» про внесення безводного аміаку на площі 2591 га; копію акта надання послуг №251 від 14.04.2021 про надання послуг по оренді с/г машин та устаткування (разом з екіпажем), 109 га, вартість послуг 51230,00 грн в т.ч. ПДВ 8538,33 грн; копію платіжного доручення №1420 від 06.05.2021 та копію виписки по банківському рахунку за 06.05.2021 про перерахування позивачем коштів у сумі 51230,00 грн на рахунок ТОВ «Євротранслогістика», копію акта звірки взаємних розрахунків.
Отже надані позивачем первинні бухгалтерські документи підтверджують здійснення господарської операції, відображеної у податковій накладній №40 від 14.04.2021.
Суд вважає необгрунтованим посилання відповідача на ту обставину, що позивачем не надані товарно-транспортні накладні на перевезення сільськогосподарської техніки, оскільки такі товарно-транспортні накладні підтверджують господарську операцію з надання техніки в оренду, а не надання послуг з внесення аміаку рідкого.
Щодо сумнівів відповідача у реальності здійснення господарської операції з надання послуг з внесення аміаку рідкого через відсутність у позивача сільськогосподарської техніки, необхідної для здійснення вказаної господарської операції, то відповідач наділений повноваженнями здійснювати перевірку господарської діяльності позивача у порядку, передбаченому Податковим кодексом України.
Враховуючи зазначене, рішення Комісії Головного управління ДПС у Черкаській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації за №2774438/43663494 від 16.06.2021 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №40 від 14.04.2021 є протиправним і підлягає скасуванню.
Згідно п. 20 Порядку № 1246 у разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже позовна вимога про зобов'язання ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №40 від 14.04.2021 є обгрунтованою і підлягає задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач сплатив судовий збір у сумі 2270 грн, який підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 14, 139, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
вирішив:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС України у області Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, Код ЄДРПОУ 44131663) №2774438/43663494 від 16 червня 2021 року про відмову в реєстрації податкової накладної №40 від 14 квітня 2021 року, виписаної товариством з обмеженою відповідальністю «ПП Хімагроторг» (вул. Патона, 3, смт Маньківка, Маньківський район, Черкаська область, 20101, код ЄДРПОУ 43663494) в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов'язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати податкову накладну №40 від 14 квітня 2021 року, виписану товариством з обмеженою відповідальністю «ПП Хімагроторг» (вул. Патона, 3, смт Маньківка, Маньківський район, Черкаська область, 20101, код ЄДРПОУ 43663494), в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного подання.
Стягнути з Головного управління ДПС у Черкаській області (вул. Хрещатик, 235, м. Черкаси, 18002, Код ЄДРПОУ 44131663) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «ПП Хімагроторг» (вул. Патона, 3, смт Маньківка, Маньківський район, Черкаська область, 20101, код ЄДРПОУ 43663494) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Повний текст рішення складений 8 грудня 2021 року.
Головуючий Алла РУДЕНКО