09 грудня 2021 року справа № 580/2460/21
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гаращенка В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Янакофф» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Приватне підприємство «Янакофф» звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення №586/2300090121 від 28.10.2020.
Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 15.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в акті перевірки зазначено, що під час проведення фактичної перевірки при візуальному огляді АЗС встановлено наявність витратомірів/рівнемірів-лічильників рівня товарів у резервуарі. Водночас згідно баз даних АІС «Податковий блок» встановлено, що реєстрація зазначених витратомірів/рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі відбулася по акцизному складу 11.08.2020.
Позивач стверджує, що відповідальність за п. 128-1.1 ст. 128-1 Податкового кодексу України наступає за необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра- лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Станом на момент проведення фактичної перевірки 02.10.2020 у позивача всі введені в експлуатацію резервуари на акцизному складі були обладнані витратомірами/рівнемірами-лічильниками рівня пального у резервуарі та відповідно зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, що виключає склад правопорушення, передбаченого п. 128-1.1 ст. 128-1 Податкового кодексу України.
При цьому, за твердженням позивача контролюючим органом не враховано, що позивачем здійснено замовлення обладнання, проте у зв'язку з карантином спрямованим на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), доставка і монтаж не були виконані вчасно.
На підставі наведеного позивач вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства України, тому підлягає скасуванню.
Відповідач у відзиві на адміністративний позов проти задоволення адміністративного позову заперечив, мотивуючи свою позицію тим, що згідно баз даних АІС «Податковий блок» встановлено факт реалізації пального ПП «Янакофф» у період з 01.04.2020 по 10.08.2020 на АЗС (акцизному складу №1009521), що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 168 (АЗС), із застосуванням рівнемірів-лічильників у кількості 4 шт. відповідно до кількості резервуарів пального та з застосуванням введених в експлуатацію витратомірів-лічильників у кількості 5 шт. на місці відпуску пального, які 11.08.2020 зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, чим порушено п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.
Відповідач звернув увагу, що інформація, що міститься в електронних документах для наповнення Реєстру та в Реєстрі, використовується посадовими особами контролюючих органів під час виконання ними функцій, передбачених підпунктом 19-1.1.14 пункту 19-1.1 статті 19-1 та абзацом першим пункту 230.1 статті 230 Податкового кодексу України.
На думку відповідача, посилання у позовній заяві на неможливість виконати доставку та монтаж замовленого обладнання та форс-мажорні обставини у зв'язку із карантином, що в свою чергу призвело до несвоєчасного встановлення рівнемірів-лічильників, є не обґрунтованими, безпідставними та такими, що не можуть впливати на вину у вчиненні податкового правопорушення та повинні бути відхилені судом.
Отже, порушення норм чинного законодавства України, які виявлені під час проведення перевірки податковим органом позивачем не спростовані, доводів які б ставили під сумнів наявність даних порушень не наведені, тому податкове повідомлення-рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.
У додаткових поясненнях позивач звернув увагу, що фактом податкового порушення за п. 128-1.1 ст. 128-1 ПК України вважається не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі рівнеміра-лічильника та витратоміра-лічильника, які використовуються платником податку у господарській діяльності. Штрафна санкція розраховується від кількості таких приладів.
Наведені положення ПК України, на думку позивача, не передбачають відповідальності за порушення строку реєстрації зазначеного обладнання.
Позивач стверджує, що здійснив замовлення, оплату та виконав всіх залежних від себе заходів, щодо виконання вимог законодавства, які не були виконані не по вині позивача. Виконання договору не було виконано вчасно у зв'язку з непереборною обставино (форс мажор) на який позивач вплинути не міг.
Законом України від 17.03.2020 № 530-ХІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесені зміни в ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», яка наводить перелік форс-мажорних обставин та до таких віднесено карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України.
Позивач вказав, що спрямовує свою діяльність з дотримання вимог законодавства, але передбачити та спрогнозувати пандемію та внаслідок цього порушення умов договору не міг.
Розглянувши подані документи і матеріали, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що приватне підприємство «Янакофф» зареєстроване суб'єктом господарювання, код ЄДРПОУ 35754859.
Посадовими особами Головного управління ДПС у Черкаській області на підставі наказу від 22.09.2020 № 1426 та направлень на перевірку № 416, №417 від 22.09.2020, керуючись п.п. 20.1.2, 20.1.4, 20.1.8 - 20.1.11 п. 20.1 ст. 20, п.п. 75.1.3 п. 75.1 ст.75, 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПК України), статті 16 Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зі змінами та доповненнями (далі Закон №481), з метою контролю за обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального проведена фактична перевірка діяльності ПП «ЯНАКОФФ» (код за ЄДРПОУ 35754859), щодо дотримання вимог законодавства з питань обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, цільового використання пального та спирту етилового платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами- лічильниками, здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і пального за місцем фактичного провадження діяльності, за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд.168 за період діяльності з 01.07.2019 по 01.10.2020.
За результатами фактичної перевірки складено акт №161/23-00-09-0122/35754859 від 02.10.2020, яким встановлено порушення п.п. 230.1.2, п.п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України.
За даними акту перевірки, ПП «Янакофф» отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним від 02.10.2019 № 23010314201900200 терміном дії з 02.10.2019 по 02.10.2024 та оптової торгівлі пальним за наявності місць зберігання від 15.11.2019 №990514201900450 терміном дії з 15.11.2019 по 15.11.2024 за адресою фактичного провадження діяльності: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 168 (АЗС).
22.09.2020 о 16 годині 10 хвилин на АЗС, яка розташована за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 168 встановлено факт продажу 10,26л. бензину А-95 (код УКТЗЕД 2710124512) шляхом заправки через паливо-роздавальну колонку в бак автомобіля, по ціні 19,50 грн. за 1 л. на загальну суму 200,10 грн. Після заправки автомобіля оператор отримав готівкові кошти, провів розрахункову операцію через реєстратор розрахункових операцій та видав фіскальний чек.
В акті перевірки вказано, що при візуальному огляді АЗС встановлено наявність витратомірів/рівнемірів-лічильників рівня таких товарів (продукції) у резервуарі.
Перевіркою встановлено, що згідно баз даних АІС «Податковий блок» встановлено факт реалізації пального ПП «Янакофф» у період з 01.04.2020 по 10.08.2020 на АЗС (акцизному складу №1009521), що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, буд. 168 (АЗС), з застосуванням рівнемірів-лічильників у кількості 4 шт. відповідно до кількості резервуарів пального та з застосуванням введених в експлуатацію витратомірів-лічильників у кількості 5 шт. на місці відпуску пального, які 11.08.2020 зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, чим порушено п.п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України.
На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення:
- №586/2300090121 від 28.10.2020, яким на підставі норм п. 128-1.1 ст. 128 Податкового кодексу України застосовано штраф у розмірі 160000,00 грн., за порушення строку реєстрації чотирьох рівнемірів-лічильників та чотирьох витратомірів-лічильників.
Не погоджуючись із вказаним рішенням контролюючого органу, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Перевіряючи правомірність нарахування штрафних санкцій, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до п. 80.1 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).
За пп. 80.2.5 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав: у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.
Згідно пп. 75.1.3 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
За змістом підпункту 14.1.6 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України акцизний склад - це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
Згідно з підпунктом 14.1.224 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України розпорядник акцизного складу - це суб'єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб'єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Відповідно до пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Підпунктом 230.1.2 пункту 230.1. статті 230 Податкового кодексу України встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 - також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Акцизні склади, на яких здійснюються виключно зберігання та реалізація пального, що отримується та реалізується виключно у споживчій тарі без зміни розфасовки, а також скрапленого газу природного, бензолу, метанолу, не обладнуються витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов'язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
За змістом пункту 12 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України розпорядники акцизних складів відповідно до вимог цього Кодексу зобов'язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в строки, зокрема, акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 1 січня 2020 року.
Пунктом 18 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України було встановлено, що норми п.128-1 ст.128-1 Податкового кодексу України застосовуються до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до п.212.1 ст.212 цього Кодексу) з 1 січня 2020 року.
Разом з тим, Законом України від 18.12.2019 №391-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування акцизного податку» до пункту 18 підрозділу 5 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України внесені зміни, а саме в абзаці четвертому слово «січня» замінити словом «квітня».
Відповідно до статті 128-1 Податкового кодексу України необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, а також необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників обсягу виробленого спирту етилового витратоміра-лічильника спирту етилового на місці отримання та відпуску спирту етилового, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу або за кожне місце отримання та відпуску спирту етилового, та/або незареєстрований витратомір-лічильник/витратомір-лічильник спирту етилового.
З аналізу наведеного слідує висновок, що у розпорядників акцизних складів на підставі указаних норм Податкового кодексу України виник обов'язок обладнати акцизні склади, на території яких здійснюється господарська діяльність із продажу пального рівнемірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками, а також зареєструвати їх у відповідному Єдиному державному реєстрі до 01.04.2020.
При цьому з 01.04.2020 відповідно до статті 128-1 Податкового кодексу України за вказані вище порушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 20000 гривень за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, та за кожне необладнане витратоміром-лічильником місце відпуску пального.
Отже, фактом податкового порушення за вказаною нормою вважається не обладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарах, які використовуються платником податку у господарській діяльності. Штрафна санкція розраховується від кількості таких приладів.
При цьому, суд звертає увагу, що вказана норма та інші положення ст.128-1 ПК України не передбачають відповідальності за порушення строку реєстрації зазначених рівнемірів та витратомірів, оскільки підставою для відповідальності є саме відсутність реєстрації такого обладнання.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.08.2021 у справі №580/175/21.
Згідно відомостей, які містяться в розрахунку штрафних санкцій до податкового повідомлення-рішення №586/2300090121 від 28.10.2020 вбачається, що підставою для застосування до позивача санкцій є порушення встановлених строків реєстрації чотирьох рівнемірів (20000х4) та чотирьох витратомірів (20000х4), а не відсутність такої реєстрації.
В акті перевірки відсутні відомості про конкретні факти відсутності під час фактичної податкової перевірки обладнання та/або реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу.
Наведене вказує на відсутність складу правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 128-1 Податкового кодексу України та є самостійною підставою для скасування податкового повідомлення-рішення №586/2300090121 від 28.10.2020.
Окрім наведеного, суд вважає за необхідне зазначити, що Податковим кодексом України не визначається порядок реєстрації акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення, (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, а також не врегульовані на законодавчому рівні питання можливості призупинити реєстрацію акцизного складу при виникненні форс-мажорних обставин.
Також, Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкоголь напоїв, тютюнових виробів та пального» не передбачає можливості призупинити дію ліцензії на право оптової торгівлі пальним при виникненні форс-мажорних обставин.
Законом України від 17.03.2020 № 530-ХІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів. України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесені зміни в ч.2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», яка наводить перелік форс-мажорних обставин та до таких віднесено карантин, встановлений Кабінетом Міністрів України.
В розумінні ч. 2 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 та від 22 липня 2020 року №641 (із подальшими змінами) установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 12 березня 2020 року до 19 грудня 2020 року на території України карантин.
Отже, введений Кабінетом Міністрів України карантин є однією із форс-мажорних обставин, яка об'єктивно унеможливлює виконання зобов'язань, передбачених законодавчими та іншими нормативними актами.
Суд звертає увагу, що між позивачем та ТОВ «АЗС-СЕРВІС ПЛЮС» укладено договір від 11.04.2019 для обслуговування, ремонту, комплектацію обладнання АЗС.
ТОВ «АЗС-СЕРВІС ПЛЮС» має ліцензію від 15.03.2017 №11-Л на право здійснення діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорій складності, а також дозвіл №401.13.71 від 31.12.2013 на виконання робіт підвищеної небезпеки з терміном дії до 31.12.2023.
Як вбачається з наданих позивачем податкових накладних №14 від 11.04.2019, №18 від 16.04.2019, №3 від 05.06.2019, №65 від 17.07.2019, №10 від 09.09.2019, №11 від 09.09.2019, №54 від 28.11.2019, виконавцем у порядку підготовки до встановлення рівнемірів-лічильників виконано діагностику і заміну контролерів управління паливо-роздавальних колонок з допоміжним обладнанням, зачистку резервуарів, перевірку технічного стану резервуарів з застосуванням методу пневматичного випробування, калібрування резервуарів, діагностику і обслуговування клапанів дихальних, встановлення рівнемірів рівня пального з застосуванням консолі з екраном, зондів, поплавків для бензину, поплавків для дизелю.
Позивач оплатив виконання вищенаведених робіт, що підтверджується відповідними банківськими виписками. Відповідно до наданого замовлення до TOB «АЗС-СЕРВІС ПЛЮС» виконання вказаних робіт мало бути завершено до 15.03.2020.
Листами від 10.03.2020 та від 16.03.2020 ТОВ «АЗС-СЕРВІС ПЛЮС» повідомило про затримку виконання завдання і отриманого замовлення у зв'язку з тим, що обладнання яке необхідно встановити є іноземного виробництва та у зв'язку запровадженим карантину внаслідок пендемії коронавірусу COVID -2019 не може вчасно здійснити поставку та монтаж обладнання.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позивач здійснив замовлення, оплату та усіх залежних від нього заходів, щодо встановлення рівнемірів-лічильників, однак у зв'язку з наявністю непереборних обставин, які не залежали від його волі та які закон відносить до форс-мажорних, не мав змоги до 01.04.2020 обладнати наявні у нього резервуари, тому суд погоджується з позицією позивача, що за таких обставин відсутні підстави для притягнення останнього до відповідальності за порушення п. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПКУ та 11.12 підрозділ 5 розділ XX Перехідних положень ПКУ, та відповідно, як похідних від нього за порушення п. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПКУ, п. 21 підрозділу 5 розділу XX Перехідних положень ПКУ, пунктів 5, 6, 7 Порядку № 891.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 вересня 2021 року у справі №580/927/21.
Сукупність встановлених в ході судового розгляду спору обставин дає підстави для висновку про недоведеність допущених позивачем порушень вимог Податкового кодексу України, що стали підставою для застосування відповідальності та прийняття оскарженого податкового повідомлення-рішення.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно ч. 1 до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення Головного управління ДПС у Черкаській області №586/2300090121 від 28.10.2020.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 43142920) на користь приватного підприємства «Янакофф» (18008, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Смілянська, 168, код ЄДРПОУ 35754859) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2400 (дві тисячі чотириста) грн.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Валентин ГАРАЩЕНКО