Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
01 грудня 2021 року № 520/8798/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання - Ліпчанській Я.В.,
за участю:
представника відповідача - Лютянського М.Я.,
розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Брент+" (вул. Полтавський шлях, буд. 33,м. Харків,61082) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Брент+"» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС в Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (далі по тексту відповідач), в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС України у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу (код ЄДРПОУ : 43983495) від 09.04.2021 року № 00049730704 на суму 14 000 000.00 грн.; № 00049710704 на суму 34 225 557.46 грн.; № 00049650704 на суму 864 776,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем порушено процедуру проведення документальної планової виїзної перевірки та як наслідок, неправомірно винесенно на підставі складеного акту перевірки, податкові повідомлення-рішення. Також вказав, що позивач не здійснював роздрібну торгівлю у період, що перевірявся а вимоги до оформлення ліцензії позивачем були дотримані, тому накладання штрафних санкцій на товариство є неправомірним.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження за правилами загального позовного провадження.
Відповідачем 10.06.2021 до суду надано відзив на позовну заяву, згідно з яким ГУ ДПС в Харківській області просить відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що перевіркою встановлено, що позивач здійснював роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензій , а отже під час прийняття оскаржуваних податкових повідомленнь-рішеннь діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб встановлений Конституцією та законами України, а відтак відсутні підстави для скасування таких рішень та задоволення позовних вимог.
В судове засідання представник позивача не прибув, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, причин неприбуття суду не повідомив.
Представник відповідача в судовому засіданні проти вимог заявленого позову заперечував.
Розглянувши надані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З матеріалів справи судом встановлено, що ГУ ДПС у Харківській області на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, статті 75, статті 77, статті 82 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI, плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2020 рік видано наказ від 22.01.2020 № 370 про проведення перевірки ТОВ «БРЕНТ» (а.с. 224 т. 1)
На підставі направлень від 03.02.2020 №679, №678, №680, №681, №682, №683 виданих Головним управлінням ДПС у Харківській області проведена документальна планова виїзна перевірка ТОВ «БРЕНТ+» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 29.06.2017 по 30.09.2019, валютного законодавства за період з 29.06.2017 по 30.09.2019, з питань єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 29.06.2017 по 30.09.2019, відповідно до затвердженого плану документальної планової виїзної перевірки, за результатами якої складно акт від 23.02.2021 № 3034/20-40-07-04-08/41423131 (а.с. 156-203 т.1).
За висновками акту перевірки зазначено про порушення товариством:
- ст. 15 Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» 19.12.1995 року № 481/95-ВР із змінами та доповненнями, проведення оптової торгівлі пальним та зберігання пального без наявності ліцензій на 13 акцизних складах, проведення роздрібної торгівлі пальним без наявності ліцензій на 30 акцизних складах. - пункту 44.1, пункту 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), пункту 5 П(С)БО 15 «Дохід», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.99 № 290 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.99 за № 860/4153, з урахуванням положень Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженої Наказом Мінфіну України від 30.11.1999 № 291 та зареєстрованої в Мінюсті України 21.12.1999 за № 893/4186, в результаті чого занижено податок на прибуток всього у сумі 691 821 грн., в тому числі за рік 2018 в сумі 379 208 грн., за 1 квартал 2019 року в сумі 181 278 грн., за 2 квартал 2019 року в сумі 74 455 грн., за 3 квартал 2019 року в сумі 56 880 грн.
- пункту 198.6 статті 198, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на додану вартість в загальній сумі 15 473 грн., в тому числі за січень місяць 2019 року в сумі 2 083 грн., за березень місяць 2019 року в сумі 11 783 грн., за липень місяць 2019 року в сумі 1 607 грн.
- пункту 201.10 статті 210 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) порушено терміни реєстрації виписаних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
- непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій при продажу паливно-мастильних метеріалів на акцизних складах за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 в кількості 15077676,00 літрів на загальну суму 342255574,61 грн., чим порушено ст. 3 п.1 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями .
На підставі акту перевірки винесено податкові повідомлення-рішення, а саме:
- №00049730704 від 09.04.2021 року форми «С», яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 14 000 000 грн. (а.с. 11 т. 1).
- №00049710704 від 09.04.2021 року форми «С», яким застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені, у тому числі за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності на суму 34 225 557,46 грн. (а.с. 12 т. 1).
- №00049650704 від 09.04.2021 форми "Р", яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток підприємств на суму 864 776, 25 грн. (а.с. 13 т.1).
Не погоджуючись з вказаними податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно ч. 2ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Відповідно до п.п.14.1.4. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі- ПК України)акцизний податок - непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених цим Кодексом як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції).
Згідно з п.п.14.1.212. п. 14.1 ст. 14 ПК Україниреалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.
Реалізація пального для цілей розділу VI цього Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального з переходом права власності на таке пальне чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу/акцизного складу пересувного: до акцизного складу; до акцизного складу пересувного; для власного споживання чи промислової переробки; будь-яким іншим особам. Не вважаються реалізацією пального операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) пального на митній території України: у споживчій тарі ємністю до 5 літрів (включно), крім операцій з реалізації такого пального його виробниками; при використанні пального, з якого сплачено акцизний податок, виключно для потреб власного споживання чи промислової переробки суб'єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизного складу.
Відповідно до пп.212.1.11 п.212.1 ст.212 ПК України платником акцизного податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів.
Згідно з пп.212.3.4 п.212.3 ст.212 ПК України особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви, форма якої затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, веде реєстр платників акцизного податку з реалізації пального, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих платниками акцизного податку.
Відповідно до п. 22 підрозділу 5 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України суб'єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників податку з 1 липня 2019 року, зобов'язані до 1 липня 2019 року зареєструватися платниками податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники податку будуть станом на 1 липня 2019 року.
Згідно п. 117.3 ст. 117 ПК України здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального або спирту етилового.
Згідно з п.231.1 ст.231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Відповідно до п.231.3ст.231ПК України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального. Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов'язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами г та ґ пункту 231.1 цієї статті, не заповнюються. У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця. Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального (контрагентів) отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця. Акцизна накладна може бути складена не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що втрачено.
Згідно з п.п.231.4-231.5 ст.231 ПК України право на складання акцизних накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники акцизного податку в порядку, передбаченому статтею 212 цього Кодексу. При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального, та акцизні накладні/розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних.
Відповідно до п. 120-2.1 ст. 120-2 ПК України порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231цього Кодексу, тягне за собою накладення штрафу в розмірі:
2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;
10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;
40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального або спирту етилового, зазначених у таких акцизних накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального" (далі Закон № 481/95-ВР) оптова торгівля пальним та зберігання пального здійснюються суб'єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензії.
Відповідно до ст. 1 Закону № 481/95-ВР ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Згідно ч.ч. 8, 9 ст. 15 Закону № 481/95-ВР суб'єкти господарювання отримують ліцензії на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на кожне місце оптової торгівлі пальним або кожне місце зберігання пального відповідно, а за відсутності місць оптової торгівлі пальним - одну ліцензію на право оптової торгівлі пальним за місцезнаходженням суб'єкта господарювання. Ліцензії на право оптової торгівлі пальним видаються терміном на п'ять років органом виконавчої влади, уповноваженим Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 1 ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону, зокрема щодо виробництва і торгівлі пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Судовим розглядом встановлено, що на підставі наданих до перевірки документів перевіркою встановлено, що фактично у періоді з 29.06.2017 по 30.09.2019 ТОВ «БРЕНТ+» здійснювало оптову-роздрібну торгівлю пальним.
З метою здійснення оптово-роздрiбної торгiвлі пальним ТОВ «БРЕНТ+» уклало договори оренди нежитлових приміщень, на адресу яких було зареєстровано акцизні склади про що свідчить витяг з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового.
Судом встановлено, що на момент вступу в дію статті 15 (Закону № 481) зміни до якого були внесено Законом України від 23.11.2018 року № 2628-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів», які набули чинності з 01.07.2019 року, на ТОВ «БРЕНТ+» було зареєстровано 53 акцизних склада.
У період діяльності з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року ТОВ «БРЕНТ+» мало ліцензію на право здійснювати роздрібну торгівлю ПММ на 6 акцизних складах. У період з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року ТОВ «БРЕНТ+» не здійснювало діяльність на 3 акцизних складах. Отже, у період з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року ТОВ «БРЕНТ+» не мало ліцензії на право здійснювати оптово - роздрібну торгівлю ПММ на 44 акцизних складах, а отже ТОВ «БРЕНТ+» в порушення вимог Закону № 481 невчасно надало заяви та копії документів до них на отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем торгівлі та за місцем розташування місць зберігання по 30 акцизним складам.
Згідно первинних документів видаткових накладних, податкових накладних, акцизних накладних, актів виконаних робіт, журналів ордерів та обігових відомостях по рахункам: 31 «Поточні рахунки в національній валюті», 301 «Каса і національній валюті», 36 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»; 70 «Доходи від реалізації», інформаційних баз даних ДПС України ПБ (податковий блок), СЕА РП - (система електронного адміністрування реалізації пального), ЄРАН -(єдиний реєстр акцизних накладних), ЄРПН - (єдиний реєстр податкових накладних), встановлено що ТОВ «БРЕНТ+» здійснювало реалізацію ПММ у період з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року.
У період діяльності з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року ТОВ «БРЕНТ+» мало ліцензію на право здійснювати роздрібну торгівлю ПММ на 6 акцизних складах.
У період з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року ТОВ «БРЕНТ+» не здійснювало діяльність на 3 акцизних складах.
Отже, у період з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року ТОВ «БРЕНТ+» не мало ліцензії на право здійснювати оптово - роздрібну торгівлю ПММ на 44 акцизних складах.
Відповідно до вимог Закону № 481 Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, яка подається:
- для оптової торгівлі на адресу ДФС України (04655, м. Київ, Львівська площа, 8);
- для роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем торгівлі та за місцем розтшування місць зберігання;
(у заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби.).
Під час перевірки податковим органом досліджувались договори укладені ТОВ «БРЕНТ+» з орендодавцями, останіми в оренду (платне тимчасове користування) передавались об'єкти роздрібної торгілі - стаціонарні автомобільні заправочні станції (АЗС), паливно-заправочні пункти (ПЗС).
Як вбачається з пункту 2 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 № 1442 із змінами та доповненнями (далі Постанова № 1442), роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій, які призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів.
Розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо) в установленому законодавством порядку. Разом з нафтопродуктами споживачеві в обов'язковому порядку видається розрахунковий документ за установленою формою на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару. У розрахунковому документі зазначається інформація про форму здійснення розрахунку. Розрахунки за продані нафтопродукти із застосуванням згідно з договорами талонів чи відомостей на відпуск нафтопродуктів здійснюються виключно через установи банків (п. 10 Постанови № 1442).
Таким чином ТОВ «БРЕНТ+» в порушення вимог Закону № 481 невчасно надало заяви та копії документів до них на отримання ліцензій на право роздрібної торгівлі пальним та зберігання пального на адресу Головних управлінь ДФС в областях та м. Києві за місцем торгівлі та за місцем розташування місць зберігання по 30 акцизним складам.
В подальшому підприємством було отримано ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним по 30 акцизним складам.
З огляду на вказане період з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року 30 акцизних складів здійснювали роздрібну торгівлю пальним без наявності ліцензії в загальній кількості 16 759 571,15 літрів.
На підставі підпункту 72.1.1 пункту 72.1 статті 72 ПК України, для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу використовується інформація, що надійшла від платників податків та податкових агентів та інше, таким чином згідно наданих документів, інформації з інформаційних баз даних ДПС України ПБ (податковий блок), СЕА РП - (система електронного адміністрування реалізації пального), ЄРАН -(єдиний реєстр акцизних накладних), ЄРПН - (єдиний реєстр податкових накладних), встановлено проведення ТОВ «БРЕНТ+» роздрібної продажі ПММ у період з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року
Відповідно до укладених договорів ТОВ «БРЕНТ+» з орендодавцями, останніми в оренду (платне тимчасове користування) передавались майнові комплекси автозаправних станцій (нежитлові будівлі) зі всім необхідним обладнанням.
Таким чином ТОВ «БРЕНТ+» в порушення вимог Закону № 481 невчасно надало заяви та копії документів до них на отримання ліцензій на право оптової торгівлі пальним та зберігання пального на адресу ДФС України (04655, м. Київ, Львівська площа, 8) по 14 акцизним складам.
В подальшому підприємством було отримано ліцензії на право оптової торгівлі пальним по 14 акцизним складам.
З огляду на вказане період з 1 липня 2019 року по 30 вересня 2019 року 14 акцизних складів здійснювали оптову торгівлю пальним без наявності ліцензії в загальній кількості 3 988 495,48 літрів.
Щодо тверджень позивача про звернення до ДПС з заявою про отримання ліцензії, суд зазначає, що Товариством до такої заяви не надавались копії дозволів на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, надане платіжне доручення було без відмітки банку про сплату та у наданому договору оренди майна некоректно викладено дату реєстрації права власності (13.13.2013), а також у п. 1.6. не зазначено реквізити листа АБ "Укргазбанк", щодо ненадання дозволу Орендодавця на передачу майна в оренду орендарю та не надано копію зазначеного листа, про що свідчать листи відповіді контролюючого органу і не спростовано позивачем (а.с. 19-21 т. 1).
Зазначені обставини свідчать про недотримання позивачем законодавчо визначеного обв'язку щодо подання повного пакету документів для отримання ліцензії на право оптової торгівлі пальним у межах вищевказаного строку.
Також судом встановлено, що при перевірці дотримання вимог Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про При перевірці дотримання вимог Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі - Закон №265) на підставі наданих до перевірки документів встановлено наступне.
У періоді, що перевірявся, підприємством використовувались 28 реєстраторів розрахункових операцій, зареєстрованих належним чином.
При цьому, під час розгляду справи у суді позивачем не наведено будь-яких інших обґрунтувань щодо вказаних порушень та не надано належних та допустимих доказів на їх спростування.
Отже, судовим розглядом встановлено, що позивачем здійснювалась торгівля паливно-мастильними матеріалами у роздріб, на 30 акцизних складах без застосування реєстраторів розрахункових операцій, за період з 01.07.2019 по 30.09.2019 в кількості 15077676,00 літрів на загальну суму 342255574,61 грн., чим порушено ст. 3 п.1 Закону №265, у зв'язку із чим податкові повідомлення - рішення №00049730704 , №00049710704 та № 00049650704 від 09.04.2021 року є правомірними.
Щодо процедури проведення перевірки, суд зазначає наступне.
Так, єдиною підставою для скасування оскаржуваних податкових повідомлень - рішень позивачем вказано на порушення відповідачем процедури проведення перевірки, зокрема вказано на неотримання позивачем наказу на проведення перевірки.
Судом встановлено, що копію наказу на проведення перевірки від 22.01.2020 №370 року було направлено на податкову адресу ТОВ "БРЕНТ+" засобами поштового зв'язку та отримано останнім 28.01.2020 та підтверджується листом №11 від 04.02.2020 (а.с. 225 т. 1).
Наказ про забезпечення проведення перевірки ТОВ "БРЕНТ+" з дня набрання чинності постанови КМУ від 03.02.2021 №89 "Про скорочення строку дії обмеження в частині дії мораторію на проведення деяких видів перевірок" у межах невикористаного строку та направлення на проведення перевірки отримано особисто директором ТОВ "БРЕНТ+" Богдан В.В. 09.02.2021 року, що підтверджується власноручним підписом (а.с. 204-209).
Також, ТОВ "БРЕНТ+" проінформоване про проведення документальної планової виїзної перевірки письмовим повідомленням №89 від 22.01.2020, яке було отримано 28.01.2020 (а.с. 223).
Отже доводи позивача про не отримання наказу про проведення перевірки суд вважає безпідставними та такими, що спростовуються матеріалами справи.
Більш того, суд зазначає, що сама наявність акту перевірки свідчить про допуск позивача до проведення такої перевірки, відтак наказ на перевірку вважається реалізованим і не може бути скасованим, так само і дії про проведенню такої перевірки.
Зазначена позиція міститься в Постанові ВСУ від 13.03.2018, де зазначено: «Між тим, платник податку, який вважає порушеним порядок та підстави призначення податкової перевірки, зокрема виїзної, щодо нього, має захищати свої права шляхом недопуску посадових осіб контролюючого органу до такої перевірки. Якщо ж допуск до податкової перевірки відбувся, в подальшому предметом розгляду в суді має бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відтак, з огляду на наведене, позови платників податків, спрямовані на оскарження рішень (у тому числі наказів про призначення перевірки), дій або бездіяльності контролюючих органів щодо призначення та/або проведення перевірок можуть бути задоволені лише в тому разі, якщо до моменту винесення судового рішення не відбулося допуску посадових осіб контролюючого органу до спірної перевірки. В іншому разі в задоволенні відповідних позовів має бути відмовлено, оскільки правові наслідки оскаржуваних дій за таких обставин є вичерпаними, а отже, задоволення позову не може призвести до відновлення порушених прав платників податків, оскільки після проведення перевірки права платника податків порушують лише наслідки проведення відповідної перевірки».
Отже, проаналізувавши наведене, суд приходить до висновку, що при проведенні перевірки та реалізації її матеріалів контролюючий орган діяв виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законодавством.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже, оскільки відповідачем, як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність прийнятих рішень, суд приходить до висновку, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення від 09.04.2021 року № 00049730704, № 00049710704 та № 00049650704 прийняті на підставі та у межах повноважень, визначених чинним законодавством.
З'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню. Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Брент+" (вул. Полтавський шлях, буд. 33,м. Харків,61082) до Головного управління ДПС у Харківській області, утвореного на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Пушкінська, буд. 46,м. Харків,61057) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Повний текст рішення виготовлено та підписано 10 грудня 2021 року.
Суддя Бідонько А.В.