Рішення від 08.12.2021 по справі 520/18096/21

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

08 грудня 2021 року № 520/18096/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Севастьяненко К.О., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 40, смт. Великий Бурлук, Великобурлуцький район, Харківська область, 62602, код ЄДРПОУ 04399192) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:

-визнати протиправною бездіяльність Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківській області, яка пов'язана із невжиттям дій з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення на регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Великобурлуцький степ», не встановлення його меж в натурі (на місцевості);

-зобов'язати Великобурлуцьку селищну раду Куп'янського району Харківській області відповідно до вимог чинного законодавства України забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж регіонального ландшафтного парку місцевого значення «Великобурлуцький степ» загальною площею 2042,6 га, які знаходяться в адміністративних межах вищевказаної селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості);

-стягнути з Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківській області на користь ОСОБА_1 сплачену ним суму судового збору за подання цього адміністративного позову у розмірі 908,0 грн. (дев'ятсот вісім гривень).

В обґрунтування позовних вимог вказав, що в порушення норм чинного законодавства, відповідач безпідставно не вживав дій з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення на регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Великобурлуцький степ», не встановлення його меж в натурі (на місцевості).

Ухвалою суду від 23.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження.

Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що діяв у межах чинного законодавства.

Представник позивача надав до суду відповідь на відзив, в якому позов підтримав у повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Суддя Севастьяненко К.О. з 20.10.2021 по 30.10.2021 знаходилася у щорічній основній відпустці.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_1 здійснюються заходи з оформлення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства у розмірі 2,0 га, яка знаходиться на території Великобурлуцької селищної ради Кубинського району Харківської області.

Земельна ділянка, яку бажає оформити ОСОБА_1 , знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6321480500:01:000:0684, площею 8,1769 га, яка є власністю територіальної громади Великобурлуцької селищної ради.

Позивачем замовлено виготовлення документації із землеустрою, а саме проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, державному кадастровому реєстратору Відділу у Великобурлуцькому районі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області для проведення державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі.

Державним кадастровим реєстратором відмовлено у проведенні державної реєстрації земельної ділянки у Державному земельному кадастрі з підстав того, що зазначена земельна ділянка лежить в межах природно-заповідного фонду.

Проте, згідно з відповіддю на адвокатський запит від 13.08.2021 року, Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області 19.08.2021 року за вих. № 29-20-9,1-6776/0/19-21 позивача повідомлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 63121480500:01:000:0684 відноситься до категорії земель - землі сільськогосподарського призначення, вид угідь - пасовища, цільове призначення - 16.00 землі запасу (земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадянам чи юридичним особам), форма власності - державна, цільове призначення земельної ділянки не змінювалось.

Разом з тим, у зв'язку із відсутністю проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення та відсутністю у Державному земельному кадастрі інформації про межі регіонального ландшафтного парку «Великобурлуцький степ», позивач зазначає про необхідність отримання інформації від відповідча, стосовно включення земельної ділянки з кадастровим номером 6321480500:01:000:0684 в межі регіонального ландшафтного парку «Великобурлуцький степ».

Таким чином, встановити належність спірної земельної ділянки до земель природно-заповідного фонду на даний час не вбачається можливим через відсутність проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно- заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення на Регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Великобурлуцький степ».

У свою чергу, відповідно до пункту 1.2. Положення про регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Великобурлуцький степ», затвердженого Начальником державного управління екології та природних ресурсів в Харківській області І.В. Капусником 22.11.2001 року, передбачено зокрема, що на Великобурлуцьку селищну раду покладено відповідальність за належне утримання території РЛП та додержання встановленого режиму його охорони та збереження згідно зі ст.ст. 23, 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

Встановлення меж РЛП «Великобурлуцький степ», створеного на підставі рішення Харківської обласної ради від 27.06.2000, станом на день розгляду справи не здійснено..

Таким чином, на думку позивача в порушення норм чинного законодавства, Великобурлуцькою селищною радою не забезпечено організацію проведення робіт із винесення меж регіонального ландшафтного парку місцевого значення «Великобурлуцький степ» загальною площею 2042,6 га, який знаходиться в адміністративних межах вищевказаної селищної ради, та закріплення їх в натурі (на місцевості).

Відповідно до п. 1.1. Положення про регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Великобурлуцький степ», Регіональний ландшафтний парк «Великобурлуцький степ» оголошений рішенням обласної ради від 26.07.2000 року на території Великобурлуцького району Харківської області на загальній площі 2042,6 га, що включаються до його складу без вилучення із землекористування.

Згідно п. 2.1. вищевказаного положення РЛП створений з метою збереження в природному стані лісостепових ландшафтів Східноєвропейської провінції.

Пунктом 1.2. Положення про;, регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Великобурлуцький степ», затвердженого Начальником державного управління екології та природних ресурсів в Харківській області І.В. Капусником 22.11.2001 року, зазначено про ,| те, що: зокрема, землевласниками є Великобурлуцька селищна рада, які несуть повну відповідальність за належне утримання території РЛП та додержання встановленого режиму його охорони та збереження згідно зі ст.ст. 23, 60 Закону України «Про природно-заповідний фонд України»."

Згідно інформації Головного управління Держгеокадастру в Харківській області від 10.08.2021 землевпорядна документація на вказаний об'єкт природно - заповідного фонду не виготовлялась.

Згідно інформації Департаменту захисту довкілля та природокористування Харківської обласної державної адміністрації від 06.08.2021 № 04.01-21-4494, проект землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду - РЛП «Великобурлуцький степ» до Департаменту не надходив та не погоджувався.

Таким чином, станом на день розгляду справи, Великобурлуцькою селищною радою Куп'янського району Харківської області не вжито заходів щодо винесення меж регіонального ландшафтного парку місцевого значення «Великобурлуцький степ» та не закріплено його межі в натурі (на місцевості).

Вважаючи бездіяльність вищевказаної селищної ради щодо невжиття заходів по винесенню меж регіонального ландшафтного парку місцевого значення «Великобурлуцький степ» та не закріпленню його меж в натурі (на місцевості) протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, оскільки через бездіяльність селищної ради він позбавлений права на приватизацію земельної ділянки згідно норм статті 121 Земельного кодексу України, яка знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 6321480500:01:000:0684, площею і 8,1769 га, яка є власністю територіальної громади Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківської області.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Великобурлуцька селищна рада є розпорядком усіх земель, які знаходяться на її території, окрім земель приватної та державної власності.

Відповідно до пункту «в» частини 2 статті 83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

РЛП «Великобурлуцький степ» є природоохоронною, рекреаційною, культурно-освітньою, науково-дослідною установою місцевого значення, належить до природно-заповідного фонду України у відповідності з пунктом 1.3. Положення про РЛП.

Так, відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Великобурлуцька селищна рада має такі повноваження:

згідно п.п. З п. «а» ч.1 ст.ЗЗ до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про організацію територій і об'єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та інших територій, що підлягають особливій охороні; внесення пропозицій до відповідних державних органів про оголошення природних та інших об'єктів, що мають екологічну, історичну, культурну або наукову цінність, пам'ятками природи, історії або культури, які охороняються законом, підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо прийняття рішень про оголошення в місцях масового розмноження та вирощування потомства дикими тваринами "сезону тиші" з обмеженням господарської діяльності та добуванням об'єктів тваринного світу;

відповідно п.п. 1 п «б» ч.І ст.ЗЗ до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать делеговані повноваження: здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів;

згідно п.п. 9 п. «б» ч.І ст.ЗЗ до відання виконавчих органів сільських,

селищних, міських рад належать делеговані повноваження: організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою;

відповідно до п.34 ст.26 виключна компетенція сільських, селищних, міських рад. Виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Також, відповідно до абзацу 2 статті 4 Закону України «Про землеустрій», суб'єктами землеустрою є: органи державної влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування.

Згідно зі статтею 19 вказаного Закону, до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать:

а) організація та здійснення землеустрою, проведення інвентаризації земель та земельних ділянок усіх форм власності;

б) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою;

в) координація здійснення землеустрою та контролю за використанням і охороною земель комунальної власності;

г) інформування населення про заходи, передбачені землеустроєм;

ґ) вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.

Відповідно до п. «в» ч.2 ст.25 вищевказаного Закону, одним з видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів.

Згідно з ч. І ст.26 цього Закону, замовниками документації із землеустрою можуть бути органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, землевласники і землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Відповідно до ч.9 ст.47 вказаного Закону, рішення про затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон одночасно є рішенням про встановлення меж таких територій.

Оскільки відповідач має повноваження щодо замовлення, розробки та затвердження проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду, то відсутні будь-які перешкоди в належному оформленні та встановленні меж РЛП місцевого значення «Великобурлуцький степ».

Перешкодою є лише бездіяльність та небажання відповідача привести у належний стан територію РЛП «Великобурлуцький степ», документально оформивши необхідні землевпорядні документи.

Абзацом 4 пункту 3 частини 3 статті 186 Земельного кодексу України визначено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду . та іншого природоохоронного

призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об'єктів затверджуються їх замовниками.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В рамках адміністративного судочинства, бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України.

За правилами ч.1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. При цьому, згідно зі ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

. Оскільки, у даній справі оспорюєтьея- бездіяльність відповідача як суб'єкта владних повноважень, суд відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України перевіряє, чи прийняті (вчинені) ним дії: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України: 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обгрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): 4) безсторонньо (неупереджено): 5) добросовісно: 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Дослідивши обставини справи , проаналізувавши норми чинного законодавства, суд приходить до висновку, що земельним законодавством не встановлено обов'язку Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківської області у конкретно визначний строк здійснити дії з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення на регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Великобурлуцький степ», не встановлення його меж в натурі (на місцевості).

В свою чергу, позивач, не звертався до владного суб'єкта з вимогою вчинити дії з розроблення проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення на регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Великобурлуцький степ», не встановлення його меж в натурі (на місцевості).

Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те. що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень при виконанні своїх повноважень діяв з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, з дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія), та з дотримання принципу верховенства права, а тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Поряд із тим, суд зазначає, що позивач не позбавлений права звернутися до відповідача з відповідною заявою про розгляд питання щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення на регіональний ландшафтний парк місцевого значення «Великобурлуцький степ», не встановлення його меж в натурі (на місцевості) для отримання обґрунтованого та законного рішення.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід залишити без задоволення.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст. ст. 241-246, 255, 257-258, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Великобурлуцької селищної ради Куп'янського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 40, смт. Великий Бурлук, Великобурлуцький район, Харківська область, 62602, код ЄДРПОУ 04399192) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст рішення складено 08 грудня 2021.

Суддя Севастьяненко К.О.