Рішення від 10.12.2021 по справі 500/6704/21

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/6704/21

10 грудня 2021 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Подлісної І.М. розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Тернопільського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області із заявою про переведення її на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12.1993 року (далі - Закон №3723).

Листом за №5201-5292/Л-02/8-1900/21 від 02.09.2021 року відповідач відмовив позивачу в переведенні на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ, у зв'язку із відсутністю необхідного 10-річного стажу державної служби.

Свою відмову Відповідач обґрунтовує тим, що оскільки 03.10.2006 року позивач прийняла присягу державного службовця і їй присвоєно 14 ранг державного службовця, то стаж державного службовця починається з 03.10.2006 року, а отже, на думку Відповідача, період роботи на вищезазначених посадах до стажу державної служби не підлягає зарахуванню.

Позивач вважає, що такі дії відповідача є протиправними.

Ухвалою від 19.10.2021 судом прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Відповідачу надано п'ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду із відповідними письмовими доказами 15.11.2021. У відзиві відповідач не погоджується з позовними вимогами та доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає наступне.

Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи особи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723- XII, є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.

Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 28.08.2003 прийнята в порядку переводу на посаду головного агронома-насіннєвода по Бучацькому районі при Головному управлінні сільського господарства і продовольства. З 01.03.2004 прийнята в порядку переводу на посаду головного агронома з насінництва Тернопільської обласної державної насіннєвої інспекції. З 01.06.2004 прийнята в порядку переводу на посаду головного агронома з насінництва Бучацької районної державної насіннєвої інспекції. З 03.10.2006 призначена на посаду головного спеціаліста-агронома управління агропромислового розвитку Бучацької райдержадміністрації, як переможця конкурсу, присвоєно 14 ранг державного службовця, складено присягу державного службовця.

Відповідно до ст. 11 Закону України “Про захист рослин” в редакції від 04.10.2006 року, спеціально уповноваженими органами виконавчої влади у сфері захисту рослин є Головна державна інспекція захисту рослин, що діє у складі спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань аграрної політики і підпорядковується йому; державні інспекції захисту рослин Автономної Республіки Крим, областей і районів. Начальник Головної державної інспекції захисту рослин одночасно за посадою є Головним державним інспектором захисту рослин України, його заступники - заступниками Головного державного інспектора захисту рослин України, а всі спеціалісти - державними інспекторами захисту рослин, на яких поширюється дія Закону України “Про державну службу”.

Оскільки працівники державних інспекцій захисту рослин Автономної Республіки Крим, областей і районів прирівняні до держслужбовців з 04.10.2006 року, тому відсутні правові підстави зараховувати період роботи позивача з 28.08.2003 по 02.10.2006 до стажу державної служби.

Станом на 01.05.2016 позивач займала посаду начальника відділу організації виробництва та переробки сільськогосподарської продукції управління агропромислового розвитку Бучацької райдержадміністрації.

Оскільки, однією з умов призначення пенсії державного службовця є робота на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, то стаж державного службовця ОСОБА_1 станом на 1 травня 2016 року становить 09 років 07 місяців 05 днів (з 03.10.2006 по 01.05.2016). А тому, представник відповідача просив в задоволенні позову відмовити.

29.11.2021 до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив від позивача, відповідно до якої вказано на безпідставність та необґрунтованість відзиву відповідача, оскільки зазначені в ньому відомості не відповідають дійсності.

Відповідно до п.5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

У відповідності до ч.9 ст. 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Згідно статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Беручи до уваги зміст наведених норм та відсутність клопотань сторін про розгляд справи в судовому засіданні за їх участю, суд вважає за можливе розглянути дану справу за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в межах строку, визначеного статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд, розглянувши адміністративну справу, вивчивши зміст відзиву на позов, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з таких підстав та мотивів.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільській області (далі-Відповідач) та отримує пенсію за віком відповідно до закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 виповнилось 60 років. 20.07.2021 року позивач звернулась до Відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-Х1І.

Листом головного управління Пенсійного фонду України від 02.09.2021 року №5201-5292/Л-02/8-1900/21 їй відмовлено у переведені на пенсію за віком відповідно до закону України «Про державну службу» у зв'язку із відсутністю необхідного 10- річного стажу державної служби.

До стажу державної служби зараховано 09 років 07 місяців 05 днів (з 03.10.2006 по 01.05.2016 р.р.).

Разом з тим, до стажу державної служби не враховані періоди роботи на посаді головного агронома з насінництва Тернопільської обласної державної насіннєвої інспекції з 01.03.2004 по 01.06.2004 р.р. та на посаді головного агронома з насінництва в Бучацькій районній державній насіннєвій інспекції з 01.06.2004 по 02.10.2006 р.р., всього 2 роки 7 місяців.

Свою відмову Відповідач обґрунтовує тим, що оскільки 03.10.2006 року позивач прийняла присягу державного службовця і їй присвоєно 14 ранг державного службовця, то стаж державного службовця починається з 03.10.2006 року, а отже, на думку Відповідача, період роботи на вищезазначених посадах до стажу державної служби не підлягає зарахуванню.

Не погодившись із відмовою відповідача в зарахуванні їй періоду роботи до стажу державної служби, позивач звернулася до суду із даним позовом.

Визначаючись щодо спірних правовідносин, що виникли між сторонами, суд виходив з наступного.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Європейська соціальна хартія (переглянута) від 03.05.1996 року, ратифікована Законом України від 14.09.2006 року № 137-V, яка набрала чинності з 01.02.2007 року (далі - Хартія), визначає, що кожна особа похилого віку має право на соціальний захист (пункт 23 частини І).

Ратифікувавши Хартію, Україна взяла на себе міжнародне зобов'язання запроваджувати усіма відповідними засобами досягнення умов, за яких можуть ефективно здійснюватися права та принципи, що закріплені у частині І Хартії.

Отже, право особи на отримання пенсії, як складова частина права на соціальний захист, - є її конституційним правом, яке гарантується міжнародними зобов'язаннями України.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон 1058-ІV) особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

10.12.2015 року Верховною Радою України прийнято Закон України "Про державну службу" №889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016 року (далі - Закон №889-VIII).

Згідно пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII втратив чинність Закон України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Пунктом 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 889-VIII визначено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., №52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягай віку 62 роки, та жінки, які досягай пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченому абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Пунктом 8 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 37 Закону № 3723-ХІІ період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та /або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Відповідно до пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 , в період з 27.05.2002 року по 01.12.2020 року, вона безперервно працювала на різних посадах в органах державної податкової служби. Стаж державної служби склав 18 років 6 місяців 05 днів.

Відповідно до статті 1 Закону № 3723-ХІІ, який був діючим протягом тривалих періодів моєї роботи на відповідних посадах в органах податкової служби, - державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів. Ці особи є державними службовцями і мають відповідні службові повноваження.

Спеціальним законом, що визначав статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності був Закон України "Про державну податкову службу в Україні" від 04.12.1990 № 509-ХІІ, який втратив чинність 20.11.2012 та який діяв на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 509 -XII), надалі - Податковий Кодекс України.

Відповідно до статті 15 Закону № 509 посадовою особою органу державної податкової служби може бути особа, яка має освіту за фахом та відповідає кваліфікаційним вимогам, установленим центральним органом державної податкової служби. Посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються спеціальні звання: головний державний радник податкової служби, державний радник податкової служби І рангу, державний радник податкової служби II рангу, державний радник податкової служби III рангу, радник податкової служби І рангу, радник податкової служби II рангу, радник податкової служби III рангу, інспектор податкової служби І рангу, інспектор податкової служби II рангу, інспектор податкової служби III рангу.

Надалі, Законом України від 05.07.2012 № 5083-VI 11.08.2012 Податковий кодекс України доповнено розділом XVIII - 1 "Посадові особи органів державної податкової служби та їх правовий і соціальний захист".

Пунктом 344.1 статті 344 розділу XVIII - 1 ПК України визначено, що пенсійне забезпечення посадових осіб органів державної податкової служби України здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу". При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого Законом України "Про державну службу".

Зазначене також кореспондується із частиною вісімнадцятою статті 37 Закону № 3723 XII, згідно якої період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Аналогічну правову позицію виклав також Верховний Суд України у постанові від 22.10.2013 у справі 21-340а 13 зазначивши, що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно персональні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби , який дає право на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 № 3723 - XII.

Таким чином, суд вважає, що твердження Відповідача про те, що посадові особи контролюючих органів, яким присвоюються спеціальні звання, не належать до категорій посад державної служби, - є безпідставними.

Частиною другою статті 46 Закону № 889-VIII та Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 229, які діють з 01.05.2016 року, закріплено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.

При цьому, пунктом 5 Порядку 229 визначено, що стаж державної служби обчислюється у днях, місяцях і роках.

Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що згідно записів в трудовій книжці, а також згідно листа управління державної служби в Тернопільській області № 683 від 16.08.2007р. та наказу управління агропромислового розвитку Бучацької РДА Тернопільської області № 14 від 2008 року позивачу слід зарахувати в стаж державної служби період роботи на посаді головного агронома з насінництва Тернопільської обласної державної насіннєвої інспекції та на посаді головного агронома з насінництва в Бучацькій районній державній насіннєвій.

Згідно з частинами 3, 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Суд не погоджується з доводами Відповідача про те, що у позивача недостатньо стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону № 3723, так як згідно з записами трудової книжки вперше присягу державного службовця ОСОБА_1 прийняла 03.10.2006 року і саме з цієї дати Відповідач починає відлік стажу державної служби. Відтак, такі доводи Відповідача є безпідставними, оскільки Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283 в редакції чинній на спірний період, такої вимоги не містить, а саме, рахувати стаж державної служби з дати прийняття присяги державного службовця.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на все вищенаведене суд вважає, що надана відмова в переведенні на пенсію державного службовця - не відповідає вимогам чинного законодавства, та, відповідно, є такою, що порушує конституційні права позивача.

Отже, право позивача на пенсійне забезпечення відповідачем порушене і відновити його можна шляхом визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 , у переведенні пенсії за віком відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 01.03.2004 по 01.06.2004р.р. на посаді головного агронома з насінництва Тернопільської обласної-державної насіннєвої інспекції та з 01.06.2004 по 02.10.2006р.р. на посаді головного агронома з насінництва в Бучацькій районній державній насіннєвій інспекції та перевести пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-Х1І.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін та оцінивши зібрані у справі докази в їх сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для задоволення даного позову повністю.

Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (частина перша статті 139 КАС України).

Оскільки, позов підлягає до задоволення, то до відшкодування позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача підлягає сплачена сума судового збору у розмірі 908,00 грн. згідно квитанції №17 від 11.10.2021.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо відмови ОСОБА_1 , у переведенні її на пенсію за віком, відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 періоди роботи з 01.03.2004 по 01.06.2004р.р. на посаді головного агронома з насінництва Тернопільської обласної-державної насіннєвої інспекції та з 01.06.2004 по 02.10.2006р.р. на посаді головного агронома з насінництва в Бучацькій районній державній насіннєвій інспекції та перевести пенсію за віком відповідно до статті 37 закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3723-ХІІ.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області сплачений судовий збір в розмірі 908 (дев'ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 10 грудня 2021 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місцезнаходження/місце проживання: с. Трибухівці,Бучацький район, Тернопільська область,48431 код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 );

відповідач:

- Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області (місцезнаходження/місце проживання: Майдан Волі, 3,м. Тернопіль,46001 код ЄДРПОУ/РНОКПП 14035769).

Головуючий суддя Подлісна І.М.