з питань забезпечення позову
09 грудня 2021 року м. Рівне №460/1852/19
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді У.М. Нор, розглянувши клопотання з питань забезпечення адміністративного позову по справі за позовом
Малого підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Олісма"
доГоловного управління ДПС у Рівненській області
провизнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом Малого підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Олісма" до Головного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 14.11.2019, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 21.09.2020, позов задоволено.
Постановою Верховного Суду від 20.10.2021 справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
02.11.2021 адміністративна справа №460/1852/19 надійшла до Рівненського окружного адміністративного суду.
Ухвалою від 08.11.2021 прийнято справу до провадження та призначено судове засідання.
08.12.2021 представник позивача подав заяву про забезпечення позову.
Заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам підприємства, оскільки податковим органом можуть бути здійснені заходи, передбачені Податковим кодексом України, щодо погашення податкового боргу. У випадку невжиття заходу щодо забезпечення позову з позивача можуть бути неправомірно стягнуті в примусовому порядку кошти сумі 22627409,85 грн.
Згідно з ч.1 ст.154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Дослідивши зміст заяви про забезпечення позову та наявні в матеріалах справи докази, суд керується таким.
Відповідно до ч.1 ст.150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Згідно з ч.2 ст.150 КАС України забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Метою забезпечення позову є вжиття судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.
Забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог. Заходи забезпечення позову повинні відповідати і бути співрозмірними заявленим позовним вимогам, мають бути безпосередньо пов'язаними з предметом спору, необхідними і достатніми для забезпечення виконання судового рішення.
Згідно Рекомендації № R (89) 8 про тимчасовий судовий захист в адміністративних справах, прийнятій Комітетом Ради Європи 13.09.1989 року, рішення про вжиття заходів тимчасового захисту може, зокрема, прийматися у разі, якщо виконання адміністративного акта може спричинити значну шкоду, відшкодування якої неминуче пов'язано з труднощами, і якщо на перший погляд наявні достатньо вагомі підстави для сумнівів у правомірності такого акта. Суд, який постановляє вжити такий захід, не зобов'язаний одночасно висловлювати думку щодо законності чи правомірності відповідного адміністративного акта; його рішення стосовно вжиття таких заходів жодним чином не повинно мати визначального впливу на рішення, яке згодом має бути ухвалено у зв'язку з оскарженням адміністративного акта.
Отже, інститут забезпечення позову є однією з гарантій захисту прав, свобод та законних інтересів юридичних та фізичних осіб - позивачів в адміністративному процесі, механізмом, який покликаний забезпечити реальне та неухильне виконання судового рішення прийнятого в адміністративній справі.
При цьому заходи забезпечення позову мають бути вжиті лише в межах позовних вимог та бути адекватними та співмірними з позовними вимогами.
Співмірність передбачає співвідношення негативних наслідків від вжиття заходів забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.
Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється судом, зокрема, з урахуванням співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, з майновими наслідками заборони відповідачеві вчиняти певні дії.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Відтак, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Частиною 1 ст.151 КАС України визначено, що позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
За правилами ч.2 ст.151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Предметом дослідження у межах спірних правовідносин є правомірність прийнятих ГУ ДПС у Рівненській області податкового повідомлення - рішення форми "Д" від 31.07.2019 №0002081305 та податкового повідомлення - рішення форми "Д" від 31.07.2019 №0002091305.
Суд зазначає, що при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили (абз.4 п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України).
Поряд з цим, судом встановлено, що позивачу сформована та надіслана податкова вимога форми "Ю" від 02.12.2021 №0029603-1303-1712, відповідно до якої сума податкового боргу станом на 01.12.2021 становить 22627409, 85 грн.
Крім того, вказаною податковою вимогою попереджено позивача, що починаючи з 01.12.2021, на будь-яке майно платника податків, яке перебуває у його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому, розповсюджується право податкової застави, а на суму податкового боргу нараховується пеня та застосовуються штрафні (фінансові) санкції, визначені Податковим кодексом України. Контролюючим органом буде здійснено опис майна в податкову заставу.
Отже, прийняття такої податкової вимоги надає право Головному управлінню ДПС у Рівненській області здійснювати заходи щодо примусового стягнення податкового боргу у сумі 22627409, 85 грн.
Суд зазначає, що вчинення відповідачем до ухвалення судового рішення у справі №460/1852/19 будь-яких дій, направлених на погашення податкових зобовязань, визначених на підставі вказаної податкової вимоги, призведе до порушення права позивача вільно та на власний розсуд розпоряджатись належним йому майном в період оскарження рішень контролюючого органу та неузгодженості визначених грошових зобовязань, а стягнення грошових коштів чи реалізація майна позивача в рахунок погашення податкового боргу призведе до того, що захист прав та інтересів може стати неможливим або занадто ускладненим.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність об'єктивних підстав існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди інтересам та правам позивача.
Враховуючи викладене, суд дійшов до висновку, що належним способом забезпечення позову в даному випадку є заборона вчиняти будь-які дії щодо стягнення податкових зобов'язань, штрафних санкцій та пені, нараховані згідно податкового повідомлення - рішення форми "Д" від 31.07.2019 №0002081305 та податкового повідомлення - рішення форми "Д" від 31.07.2019 №0002091305 до набрання законної сили рішенням суду.
Водночас, суд зазначає, що вжиття таких заходів жодним чином не зумовлює фактичного вирішення спору, а спрямовано лише на збереження існуючого становища до розгляду справи по суті. Зазначене відповідає меті застосування правового інституту забезпечення позову та завданню адміністративного судочинства, яке відповідно до статті 2 КАС України полягає у справедливому, неупередженому та своєчасному вирішенні судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Керуючись статтями 150-158, 248, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву представника Малого підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Олісма" про забезпечення позову задовольнити.
Забезпечити позов шляхом заборони Головному управлінню ДПС у Рівненській області вчиняти дії щодо стягнення податкових зобов'язань, штрафних санкцій та пені, нараховані згідно податкового повідомлення - рішення форми "Д" від 31.07.2019 №0002081305 та податкового повідомлення - рішення форми "Д" від 31.07.2019 №0002091305 до набрання законної сили рішенням суду у справі №460/1852/19.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Повний текст ухвали складений 09.12.21
Суддя У.М. Нор