Провадження №3/748/1536/21
Єдиний унікальний № 748/2902/21
10 грудня 2021 рокум. Чернігів
Чернігівський районний суд Чернігівської області в складі:
головуючого судді Хоменко Л.В.,
секретаря Однолько Ю.С.,
прокурора Котоноса О.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чернігові справу про адміністративне павопорушення відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого інженером ДП «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва НААН України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер
за ч. 1 ст.172-6 КУпАП:
ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто у відповідності до пп. а п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2019 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 14 травня 2021 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Крім того, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді в.о. директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, тобто у відповідності до пп. а п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14.10.2014 року є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2020 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме, подав таку декларацію 14 травня 2021 року, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке, передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні повністю визнав вину в інкримінованому правопорушенні та показав, що дійсно у 2019 році та 2020 роках виконував обов'язки директора підприємства, про необхідність подання декларії не знав, тому подав декларацію з порушенням встановлених строків. У скоєному щиро розкаявся.
Прокурор зазначив, що на підставі наявних в матеріалах справи доказів, у діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Пояснив, що провина ОСОБА_1 доведена в повному обсязі, умови складання протоколу про адміністративне правопорушення не суперечать чинному законодавству.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 та думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до наказу 139-к від 19 квітня 2019 року на ОСОБА_1 було покладено виконання обов'язків директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва НААН України.
Відповідно до п. 20 роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції «Щодо суб'єктів декларування» у випадку призначення працівника виконувачем обов'язків на вакантній посаді (вакантною є посада, зазначена у штатному розписі відповідного органу, організації, установи або підприємства, на яку не укладено договір), останній вважається суб'єктом декларування в розумінні ст.ст. 3, 45 Закону.
Згідно з положеннями ч. 2 ст. 81 Цивільного кодексу України юридичною особою публічного права визначається юридична особа, яка створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування.
Відповідно до статуту Державне підприємство «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва НААН України було створено на підставі наказу Міністерства сільського господарства України № 74/278 від 28.11.1991 року.
Відповідно до розділу III вищевказаного статуту Державне підприємство «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва НААН України є юридичною особою, зареєстрованою в порядку, визначеному законодавством та заснований на державній власності.
Таким чином, виконуючий обов'язки директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва НААН України ОСОБА_1 виконував обов'язки керівника підприємства та був наділений організаційно- розпорядчими функціями, являється посадовою особою юридичної особи публічного права та у відповідності до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Про ознайомлення ОСОБА_1 з нормами Закону України «Про запобігання корупції», які регулюють питання заповнення та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування свідчать листи Національної академії аграрних наук України від 29.01.2020 № 11 - 1/45.
Згідно зі ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до п. 9 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» (далі Закону) правопорушення, пов'язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-право ву відповідальність.
Таким чином, виконуючий обов'язки в.о. директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України, ОСОБА_1 у відповідності до пп. «а» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1 статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до роз'яснень Національного агентства з питань запобігання корупції, а саме «Щодо типів декларацій», декларація суб'єкта декларування, який припиняє відповідну діяльність (декларація перед звільненням) - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону не пізніше двадцяти робочих днів з дня припинення діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 , згідно наказу № 209-к від 11 червня 2020 року (а.с.33), припинивши виконання обов'язків в.о. директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України був зобов'язаний подати декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями в 20-ти денний термін, тобто за 2019 рік не пізніше 01 квітня 2020 року.
Про ознайомлення ОСОБА_1 з нормами Закону України «Про запобігання корупції», які регулюють питання заповнення та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування свідчить і факт подання ним та оприлюднення на сайті НАЗК своєї декларацій за 2020 рік, яку він подав 14 травня 2021 року.
Опрацюванням відкритих джерел інформації, які містяться в загальному доступі в мережі Інтернет, зокрема на сайті: https://public.nazk.gov.ua, встановлено, що в.о. директора Державного підприємства «Дослідне господарство «Чернігівське» Інституту садівництва НААН України ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік лише 14 травня 2021 року о 10 год 27 хв., також за 2020 рік - 14 травня 2021 року о 10 год 55 хв.
Таким чином, датою фактичного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2019 рік та за 2020 рік є 14 травня 2021 року.
Виходячи з вищевказаного, можна дійти висновку про відсутність у ОСОБА_1 поважних причин, які б могли зумовити несвоєчасне подання ним декларації за 2019-2020 роки.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та зашкодити суспільним інтересам, то таке правопорушення не може бути визнане, як малозначне.
З огляду на викладене, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особою, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Разом з тим, відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
ОСОБА_1 вчинив два правопорушення, які розглядаються одночасно в суді, тому до нього слід застосувати адміністративне стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення.
Враховуючи обставини вчиненого, особу порушника, його щире каяття, як обставину, що пом'якшує відповідальність згідно ст. 34 КУпАП, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність згідно положень ст. 35 КУпАП, відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, суд вважає за можливе застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції передбаченої ч. 1 ст.172-6 КУпАП у виді штрафу.
Як встановлено в судовому засіданні до суду надійшло дві справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності: за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП - справа № 748/2902/21 (провадження № 3/748/1536/21) та справа № 748/2903/21 (провадження № 3/748/1537/21).
На підставі ст. 36 КУпАП зазначені справи підлягають об'єднанню в одне провадження з присвоєнням № 748/2902/21 (провадження № 3/748/1536/21).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 36, 33, 221, 172-6 ч.1, 280, 283 КУпАП, ст.ст. 3, 45 Закону України "Про запобігання корупції "№ 1700-VII від 14.10.2014, суд
Справу 748/2902/21 (провадження № 3/748/1536/21) та справу № 748/2903/21 (провадження № 3/748/1537/21) про притягнення ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП об'єднати в одне провадження та присвоїти № 748/2902/21 (провадження № 3/748/1536/21).
Притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за частиною ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн. отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код отримувача (Код за ЄДРПОУ: 37993783 Банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), р/р UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету - 22030106, призначення платежу - стягнення судового збору).
Постанова суду може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського апеляційного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Суддя Хоменко Л.В.