Рішення від 10.12.2021 по справі 420/18931/21

Справа № 420/18931/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 грудня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді Бойко О.Я.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання провести перерахунок пенсії з 01.04.2019 р. виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю між нарахованою та виплаченою пенсією за минулий час починаючи з 01.08.2021 р., вирішив адміністративний позов задовольнити.

І. Суть спору

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просив суд:

(1). Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 86% на 70 % сум грошового забезпечення та обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.04.2021 року при її перерахуванні на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року по справі №420/5349/21;

(2). Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.04.2019 року, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю мiж перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час починаючи з 01.08.2021 року.

ІІ. Аргументи сторін

(а) Позиція Позивача

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст.ст. 29, 30, 36 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» йому призначено пенсію за вислугу років і на даний час позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року по справі №420/5349/21 ГУ ПФУ в Одеській області здійснило перерахунок основного розміру пенсії позивача з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах та на підставі Довідки про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії, оформленої Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Позивач зазначає, що, здійснюючи виконання рішення суду від 08.06.2021 року по справі №420/5349/21, відповідач знов протиправно зменшив основний розмір його пенсії з 86 % на 70 % сум грошового забезпечення. Також Відповідач протиправно обмежив виплату пенсії максимальним розміром, помилково застосував норми права, які не стосуються вiйськових пенсіонерів.

Вважаючи дії відповідача протиправними та незаконними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

(б) Позиція Відповідача

27.10.2021р. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити з огляду на наступне.

У зв'язку з тим, що 09.07.2021 набрало чинності рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 по справі №420/5349/21, яким установлено, види грошового забезпечення, які не були враховані при перерахунку пенсії у розмірі 86% грошового забезпечення за рішенням суду по справі №420/1980/20, то перерахунок пенсії проведено з 01.04.2019 у розмірі 70% грошового забезпечення, що передбачено статтею 13 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з врахуванням довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮO88457 від 19.02.2021.

Відповідач зазначає, що 01.05.2014 набули чинності зміни, внесені Законом України №1166-VII вiд 27.03.2014 "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України" до ст. 13 Закону № 2262. Зазначеним Законом ст. 13 Закону №2262 викладено в такій редакції: загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, встановлено у розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Оскільки статтею 13 Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, вимога Позивача щодо перерахунку йому пенсії у розмірі 86% грошового забезпечення є безпідставною.

Крім того, відповідач щодо обмеження пенсії максимальним розміром зазначив, що, починаючи з 01.01.2018 згiдно iз статтею 2 Закону України від 08.07.2011 №3668 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" максимальний розмір пенсій (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крiм доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону № 2262, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зазначений Закон є чинним з 1 жовтня 2011 року та неконституційним не визнавався.

Внаслідок перерахунку пенсії Позивача її розмір перевищив максимальний. Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми ч.1 ст. 2 Закону № 3668, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.

Відтак, на думку відповідача, законних підстав для виплати пенсії Позивачу в розмірах більших, ніж передбачено ст. 2 Закону № 3668 у Головного управління немає, оскільки це призведе до порушення норм чинного законодавства.

ІІІ. Процедура та рух справи

12.10.2021 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

ІV. Обставини справи, встановлені судом та докази на їх підтвердження

ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 від 08.10.1996 року.

Відповідно до матеріалів пенсійної справи №ЮО088457 ОСОБА_1 з 1996 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в розмірі 86% від відповідних сум грошового забезпечення.

У 2018 році у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області з 01.01.2018 року був проведений перерахунок пенсійної виплати позивача на підставі п.п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до зазначеного перерахунку основний розмір пенсії ОСОБА_1 складав 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 8809,50 грн.

Позивач оскаржив до суду рішення про перерахунок пенсії в частині зменшення відсоткового значення грошового забезпечення з 86% до 70%.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 року по справі № 420/1980/20 позов ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 року ОСОБА_1 з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 86 процентів грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, з урахування раніше фактично виплачених сум, без обмеження граничного розміру.

На підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 р. у справі №420/1980/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 з розрахунку 86% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 10 823, 10 грн.

У подальшому, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року по справі № 420/5349/21 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО88457 від 19.02.2021 року станом на 05.03.2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, викладені у листі від 24.03.2021 року №4308-3735/Ч-02/8-1500/21 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року на підставі наданої довідки Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО88457 від 19.02.2021 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії.

З огляду на матеріали пенсійної справи, здійснюючи перерахунок пенсії позивача, на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року по справі № 420/5349/21, відповідач визначив основний розмір пенсії з розрахунку 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) у розмірі 20 098, 23 грн. З урахуванням максимального розміру пенсії: 18 540 грн.

Позивач не погоджується з діями відповідача при перерахунку його пенсії на підставі рішення суду від 08.06.2021 року по справі № 420/5349/21 в частині зменшення розміру пенсії з 86% на 70% грошового забезпечення та обмеження її максимальним розміром.

V. Джерела права та висновки суду

Згідно з ч. 2 статті 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ від 09 квітня 1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Позивачу пенсія за вислугу років призначена з підстав, на умовах та у розмірі встановлених статтями 12,13 Закону № 2262-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії за цим Законом).

Згідно з ст. 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють орган ПФУ.

Закон України №2262-ХІІ визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Верховний Суд в постанові від 04.02.2019 року по зразковій справі виклав правові висновки та зазначив, що системний аналіз ст.ст.13,63 Закону №2262-ХІІ, Постанов КМУ №45, №103 дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VI та Законом №1166-VII зміни до ст.13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми ст.63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону№3668-VI та Закону №1166-VII не зазнала.

При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Згідно з Законом України від 24.12.2015 № 848-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” ст. 43 Закону № 2262-XII доповнено частиною 7 про те що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Проте, зазначене положення в цілому визнано неконституційним відповідно до Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016року.

Згідно з пунктом другим резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016№ 7-рп/2016, зокрема, частина 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Таким чином, з 20.12.2016 не чинною є ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до Закону України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який відповідно до Прикінцевих положень цього Закону, набрав чинності з 01.01.2017 року, у ч. 7 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” слова і цифри “у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року” замінено словами і цифрами “по 31 грудня 2017 року”.

Таким чином, буквальне розуміння змін, внесених Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 7-рп/2016 від 20.12.2016 дозволяє стверджувати, що у Законі №2262-XII відсутня ч. 7 ст. 43, а внесені до неї зміни, що полягають у зміні слів і цифр, є нереалізованими. Це означає, що протягом 2017 року стаття 43 Закону № 2262-XII не передбачала положення про те, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів.

Внесені Законом України від 06.12.2016 №1774 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” до частини 7 зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Відповідно до ст. 1-1 Закону України №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.

Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Закон України №2262-XII є спеціальним до спірних правовідносин та саме його норми слід першочергово застосовувати для їх врегулювання.

Суттєвою є обставина, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром вже регулювалося ч.7 ст. 43 Закону України №2262-XII, яка визнана неконституційною з 20.12.2016, а тому неможливо стверджувати, що з вказаної дати виникла ситуація, за якої дане питання попадає під регулювання положень Закону України №3668-VI в частині, що не вирішується нормами Закону України №2262-XII.

Застосування положень Закону України №3668-VI по відношенні до військовослужбовців фактично зводить нінащо наслідки прийняття рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 № 7-рп/2016, яким фактично встановлено, що обмеження пенсії військовослужбовців максимальним розміром не відповідає ст. 17 Конституції України.

З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» зміни до ч.2 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70 % від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Тотожна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 27.02.2018 року у справі № 642/3284/17, від 31.01.2018 року у справі № 523/4930/15-а, від 03.04.2018 року у справі № 175/1665/17, від 24.04.2018 року у справі № 686/12623/17.

Крім того, суд зазначає, що статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» не передбачено зменшення розміру пенсії, обчисленого у відсотках грошового забезпечення в залежності від вислуги років військовослужбовця, під час проведення чергового перерахунку пенсії внаслідок законодавчого зменшення максимального розміру пенсій за вислугу років, яке відбулося після звільнення військовослужбовця зі служби та призначення й виплати йому пенсії. Аналогічно, не містять відповідних норм щодо зменшення розміру раніше призначеної пенсії під час проведення її перерахунку й інші нормативно-правові акти, якими регламентований порядок перерахунку пенсії, зокрема Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1.

Таким чином, призначена та виплачувана до прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про проведення перерахунку пенсій (Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103) позивачу довічна пенсія за вислугу років у розмірі 86 % грошового забезпечення не підлягає зменшенню під час проведення перерахунку його пенсії у випадку зміни видів чи розмірів грошових виплат відповідної категорії військовослужбовців, які відбулися після призначення пенсії, адже це не передбачено законом.

Тотожних висновків дійшов Верховний Суд у зразковій справі № 240/5401/18.

Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Згідно з ч.2 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.

Відповідно до ч.ч.5-6 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Суд встановив, що на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.04.2020 року по справі № 420/1980/20 відповідач з 01.01.2018 р. провів перерахунок пенсії позивача виходячи із 86% від розміру грошового забезпечення.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року по справі № 420/5349/21 був задоволений позов позивача до ГУ ПФУ в Одеській області в частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 року на підставі оновленої довідки Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО88457 від 19.02.2021 року станом на 05.03.2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, викладені у листі від 24.03.2021 року №4308-3735/Ч-02/8-1500/21 та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.04.2019 року на підставі наданої довідки Одеського територіального центру комплектування та соціальної підтримки №ЮО88457 від 19.02.2021 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії з урахуванням виплачених за цей період сум пенсії.

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 року по справі № 420/5349/21, відповідач з вересня 2021 р. провів перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Проте, під час проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки №ЮО88457 від 19.02.2021 року, відповідач знову зменшив розмір пенсії з 86% до 70% сум грошового забезпечення.

Крім того, відповідач під час проведення перерахунку основного розміру пенсії позивача обмежив граничним розміром пенсії, яка з 01.09.2021 р. становить 18540,00 грн.

Таким чином, суд робить висновок, що відповідач протиправно зменшив при перерахунку пенсії позивачу основний розмір перерахованої позивачу пенсії з 86% на 70% грошового забезпечення, врахованого для обчислення пенсії, та обмежив її максимальним розміром.

Разом з тим суд звертає увагу, що позивач у позові просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю мiж перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час, починаючи з 01.08.2021 року. Позивач жодним чином не зазначає та не обґрунтовує чому він пов'язує початок виплати пенсії у заниженому розмірі саме з датою - 01.08.2021.

При цьому позивач у своєму позові зазначає, що відповідач перераховував пенсію, виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення та виплачував її до здійснення нового перерахунку, який він зробив на виконання нового рішення Одеського окружного адміністративного суду від 08.06.2021 по справі 420/5349/21. В матеріалах справи міститься перерахунок пенсії позивача, здійснений на підставі рішення суду, відповідно до якого зменшений розмір пенсії з 86% грошового забезпечення до 70% та враховане обмеження максимального розміру пенсії (а.с.5). В перерахунку зазначено, що пенсія перерахована з 01.09.2021 року. Тобто зменшення основного розміру пенсії у відсотках від грошового забезпечення та її обмеження відбулося з 01.09.2021.

Таким чином, для належного захисту прав позивача суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01.04.2019 року виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю мiж перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час починаючи з 01.09.2021 року - з дати з якої відбувся спірний перерахунок.

Суд вважає, що саме такий спосіб захисту порушеного права позивача з боку відповідача є належним та достатнім.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, суд робить висновок, що позовні вимоги належать до задоволення.

VI. Розподіл судових витрат

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору в порядку п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», питання про їх розподіл судом не вирішується.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Керуючись ст. ст. 2, 139, 243-246КАС України суд,

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення основного розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 86% на 70 % сум грошового забезпечення та обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.04.2021 року.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.04.2019 року виходячи з основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення без обмеження її максимальним розміром та виплатити різницю мiж перерахованою та виплаченою пенсією за минулий час, починаючи з 01.09.2021 року.

4. У решті позовних вимог відмовити.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо справу розглянуто у порядку письмового провадження зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач- ОСОБА_1 : АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385.

Суддя Бойко О.Я.